انواع لوله های فولادی

انواع لوله های فولادی با توجه به مشخصات خود و خواسته های مشتری تولید می‌شوند. فولاد آلیاژی از آهن و کربن همراه با درصد کمی از فلزات دیگر مانند نیکل، کروم، آلومینیوم و غیره است. محتوای کربن در حدود 0.1 تا 1.5 درصد است اما گریدهای پرکاربرد حداقل درصد کربن را دارند. به هر روی، برای شناخت بیشتر انواع لوله های فولادی با مقاله دیگری از کلید آهن همراه باشید.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله استنلس استیل صنعتی اینجا را کلیک کنید.

لوله فولاد کربن (Carbon Steel)

در صنعت مدرن، کربن مهمترین ماده افزودنی به آهن است، اما عناصر آلیاژی در همه نوع انواع لوله های فولادی معمول هستند. در واقع، عناصر آلیاژی حتی در محصولات لوله کشی که هنوز به عنوان فولاد کربن در نظر گرفته می‌شوند نیز معمول هستند.

طبق مؤسسه آهن و فولاد (AISI) ترکیب اصلی فولاد کربن شامل بیش از 1.65 درصد منگنز، 0.60 درصد سیلیسیم و 0.60 درصد مس است. استیل کربن در گریدهای A500 ،A53 ،A106 ،A252 و به صورت بدون درز و جوش داده شده موجود هستند. لوله‌های فولادی کربن به دلیل استحکام و سهولت کار در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این لوله‌ها در سیالات، انتقال روغن و گاز، ساختمان سازی، کشتی سازی، خودروسازی و غیره استفاده می‌شوند.

از آنجا که این لوله‌های فولادی حاوی عناصر آلیاژی نسبتاً کمی ‌هستند، در غلظت‌های کم قیمت پایینی دارند. با این حال، برای دمای شدید یا بارها با فشار بالا مناسب نیستند زیرا کمبود عناصر آلیاژی باعث می‌شود مقاومت کمتری در برابر تنش‌ها داشته باشند. با این حال، استیل کربن دارای شکل پذیری، مقاومت و کارآیی بالایی است و دوامی زیادی دارد.

انواع لوله استیل کربن عبارتند از:

  • فولاد کم کربن: به طور معمول حاوی 0.04 تا 0.30 محتوای کربن است. این فولاد یکی از بزرگترین گروه‌های فولاد کربن دار با کاربردهای فراوان است.
  • فولاد کربن متوسط: به طور معمول دارای بازه کربن 0.31 تا 0.60 درصد و محتوای منگنز از 0.60 تا 1.65 است. این محصول از فولاد کم کربن قوی‌تر است اما شکل گیری، جوشکاری و برشکاری آن دشوارتر است
  • فولاد با کربن بالا: این فولاد دارای دامنه کربن بین 0.61 تا 1.50 است. برش، خم شدن و جوشکاری فولاد با کربن بالا بسیار دشوار است. پس از عملیات حرارتی بسیار سخت و شکننده می‌شود.

لوله فولاد آلیاژی (Alloy Steel)

فولادهای آلیاژی یکی دیگر از انواع لوله های فولادی هستند که شامل مقدار مشخصی از عناصر آلیاژی هستند. به طور کلی، عناصر آلیاژی باعث می‌شوند که فولادها در برابر ضربه یا تنش، مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. در حالی که متداول‌ترین عناصر آلیاژی شامل نیکل، کروم، مولیبدن، منگنز، سیلیکون و مس هستند، از عناصر بسیار دیگری نیز در تولید فولاد استفاده می‌شوند.

در صنعت ترکیبات بی شماری از آلیاژها وجود دارند که هر ترکیب برای دستیابی به کیفیت‌های خاصی طراحی شده است. انواع فولاد آلیاژی بالا در صنعت لوله کشی، برای سرویس دهی در شرایط شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، خواه در شرایط گرم باشد یا خواه سرد! این ویژگی فولاد آلیاژی به این دلیل است که ترکیب شیمیایی و عملیات حرارتی مناسب باعث شده است تا لوله‌ای محکم و در عین حال قابل انعطاف تولید شود تا در برابر ضربه و شرایط مختلف مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

صنایع تولید نفت و گاز و تولید برق به دلیل خصوصیات منحصر به فرد این محصول اغلب طرفداران اصلی استفاده از لوله‌های آلیاژی هستند. عناصر آلیاژی همچنین باعث افزایش مقاومت لوله‌های فولادی در برابر خوردگی می‌شوند. همین امر آنها را به یک انتخاب اصلی برای شرکت‌های شیمیایی تبدیل می‌کند.

لوله استنلس استیل (Stainless Steel)

لوله استنلس استیل صنعتی به این واقعیت اشاره دارد که محصولات تولید شده از آن زنگ نمی‌زنند. آلیاژهای موجود در استیل‌های ضد زنگ می‌توانند شامل کروم، منگنز، سیلیکون، نیکل و مولیبدن باشند.

این آلیاژها با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا با اکسیژن موجود در آب و هوا برهم کنش داشته باشند و به سرعت یک فیلم نازک اما محکمی بر روی فولاد ایجاد کنند که از خوردگی بیشتر آن جلوگیری کند. استنلس استیل بین 10 تا 20 درصد کروم دارد و در گریدهای 201، 301، 304، 306 و غیره در بازار موجود است.

به طور طبیعی از انواع لوله های فولادی ضد زنگ در هر صنعتی که محافظت در برابر خوردگی لازم باشد، استفاده می‌شود، برای مثال در صنایع مربوط به انرژی، تصفیه آب، دارویی و کاربردهای نفت و گاز به کار گرفته می‌شوند.

لوله‌های فولادی ضد زنگ را می‌توان بر اساس ساختار بلوری آنها به سه گروه زیر تقسیم کرد:

  • آستنیتی: فولادهای آستنیتی غیر مغناطیسی و قابل عملیات حرارتی نیستند و به طور کلی حاوی 18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و کمتر از 0.8 درصد کربن هستند.
  • فریتیک: فولادهای فریتیک حاوی مقادیر کمیاب نیکل، 12 تا 17 درصد کروم، کمتر از 0.1 درصد کربن، همراه با سایر عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، آلومینیوم یا تیتانیوم هستند. این فولاد مغناطیسی است.
  • مارتنزیتی: فولادهای مارتنزیتی حاوی 11 تا 17 درصد کروم، کمتر از 0.4 درصد نیکل و تا 1.2 درصد کربن هستند.

لوله فولاد ابزاری (Tool Steel)

استیل ابزاری فوق العاده قوی، سخت، شکل پذیر و مقاوم در برابر خوردگی است. این نوع فولاد باید بتواند شکل خود را در دمای بالا به خوبی حفظ کند. برای دستیابی به این کیفیت‌، این فولادها حاوی غلظت بسیار بالایی از عناصر آلیاژی هستند و دقیقاً تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند.

فولاد ابزاری که گاهی اوقات فوق آلیاژی نیز نامیده می‌شوند و دارای مقادیر مختلف تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیوم برای افزایش مقاومت در برابر حرارت و دوام هستند. این نوع از انواع لوله های فولادی برای محصولات لوله کشی مناسب نیستند. ترکیب مقادیر بالاتر آلیاژها، تولید استیل ابزاری را گران کرده است. از بُعد دیگر، مقدار عناصر آلیاژی موجود در این لوله فولادی، تشکیل آن‌ها را برای تولید محصولات لوله کشی دشوارتر می‌سازد.

استفاده از فلزات نسبتاً نرم و کم آلیاژ برای تشکیل لوله و سپس عملیات حرارتی تا سختی مشخص، ارزان‌تر و آسان‌تر است. درک شیمی پیچیده و متالورژی موجود در تولید این فولاد دشوار است اما به صنایع کمک می‌کند تا فرآیندهای حیاتی خود را اصلاح کنند.

کلام آخر

هر یک از لوله های فولادی در کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی برای لوله کشی مناسب است و دیگر برای صنعت دارویی یا شیمیایی! در هر صورت، برای هر یک از صنایع فعال در کشور، یک لوله فولادی برای استفاده موجود است.

حالا با کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع لوله های فولادی می‌توانید برای کاربردهای خاص این محصولات را استفاده کنید؛ اما مهم است که در زمان خرید لوله فولادی به کارخانه و تأمین کننده معتبر مراجعه کنید.

برای این منظور، کلید آهن با سابقه طولانی در حوزه فروش انواع لوله فولادی و اعتبار بالا در نزد مشتریان، راه حلی آسان برای خرید بهترین محصولات در حوزه آهن است. 

 

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه ی نظرات