برش ورق سیاه با دستگاه گیوتین


مقدمه

ورق کاری یعنی برش ورق ها و شکل و حالت دادن به انواع ورق ها که تمامی این عملیات بسیار مهم و ضروری نیز می باشد. این عملیات شامل برش کاری، خم کاری، کشش عمیق و فرایند اتصال و مونتاژ ورق ها می شود.

کاربرد دستگاه گیوتین

  • انجام انواع برشکاری ها

این دستگاه برای برشکاری به تمام ابزارها مانند قیچی های دستی و اهرمی و ماشینی نیازمند است.

  • قیچی کاری

برش دادن ورق به وسیله قیچی بدین صورت انجام می شود که قطع ورق بدون براده برداری توسط دو تیغه برنده و تیز که مخالف جهت یکدیگر عمل می کنند و از کنار یکدیگر عبور می کنند. قیچی کاری یکی از فرایند برش کاری مکانیکی به حساب می‌ آید که می توان به وسیله قیچی، انواع ورق ها، میله ها و شمش ها را برش داد. فرایند برش ورق با قیچی همانند برش با قلم است با این تفاوت که در عمل قیچیکاری، تیغه هایی که در طرفین قطعه قرار دارند به وسیله نیروی دست یا ماشین از کنار یکدیگر عبور می کنند و فرایند برش کاری را انجام می دهند.

لقی بین تیغه ها به چه صورت است؟

در هنگام برش کاری، معمولاً بین دو تیغه قیچی مقداری فاصله وجود داشت که به آن فاصله و مقدار آن، لقی نیز می گویند. این فاصله و لقی باعث برشکاری آسان و راحت و از طرفی موجب می شود تا تیغه ها با یکدیگر اصطکاکی نداشته باشند. این لقی به ضخامت و جنس قطعه کار بستگی دارد که چیزی حدود ۱/۲۰ در نظر گرفته می شود.

انواع قیچی ورق به چند دسته طبقه بندی می شود؟

این قیچی ها از نظر قدرت برش ورق و کاربرد آن در صنعت به سه گروه تقسیم بندی می‌ شود. قیچی های دستی_ قیچی های اهرمی و قیچی های ماشینی که یکی از آن ها را در ادامه توضیح خواهیم داد.

قیچی های ماشینی

این قیچی ها که انواع مختلفی دارد که شامل قیچی برقی، قیچی گیوتین ورق و قیچی های گرد بر ماشین می شود.

قیچی های گیوتین ورق

برای بابا بردن سرعت برش ورق گیوتین با طول زیاد، از گیوتین ورق استفاده می کنند که در این نوع قیچی ها معمولاً تیغه پایینی ثابت می ماند و به لبه میز قیچی وصل شده است. تیغه های بالایی که به طور عمودی حرکت می کنند نسبت به تیغه های پایینی دارای زاویه ای از یک تا شش درجه بوده است.این نوع قیچی ها در دو نوع دستی یا ماشینی ساخته می شود که برای به حرکت در آوردن تیغه متحرک آن ها ممکن است که مکانیزم لنگ و یا فشار روغن را استفاده کنند. این برش کاری از نظر اقتصادی بسیار کم هزینه و با کیفیت می باشد.

اجزای مهم قیچی های گیوتین را نام ببرید؟

در اکثر قیچی های گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی، به جز قطعات محرک آن که با یکدیگر متفاوت است؛ تمامی اجزای آن تقریبا با یکدیگر مشابه می باشند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

۱_ روش تهیه بدنه قیچی گیوتین

از ورق های فولادی غلتک کاری شده که بعد از عملیات ماشین کاری با پیچ و مهره و جوش به یکدیگر متصل می شود.

_از انواع قطعات ریخته شده تهیه می شود

با ترکیب شدن روش های بالا و ترکیب ورق سیاه نیز ریخته ساخته می شود.

۲_موتور قیچی گیوتین ورق

مسیر انتقال قدرت در یک قیچی گیوتین ورق از موتور آن شروع می شود؛ چراکه در انجام کارهای همیشگی و سرعت بسیار بالا، زمان کوتاهی برای ذخیره انرژی توسط چرخ طیار وجود دارد.  قدرت موتور گیوتین ورق باید حداقل از حد ظرافت آن بالا باشد.

۳_کلاچ در گیوتین ورق

کلاچ مکانيسمی است که برای برقراری ارتباط و قطع ارتباط حرکت های چرخشی به کار می رود. در برش کاری ورق با دستگاه گیوتین از کلاچ برای شروع دوران میل لنگ استفاده می شود. این کلاچ اگر از نوع مکانیکی و اگر هم از نوع اصطکاکی باشد، عامل ارتباط بین دنده محرک با چرخ طیار است. کلاچ دستگاه گیوتین ورق به دو بخش تقسیم می شود:

  • کلاچ های مکانیکی

کلاچ های مکانیکی مانند کلاچ پنینی، سه فکی، غلطکی که بیشتر در گیوتین های مکانیکی استفاده می شود.

  • کلاچ های دیسکی

این کلاچ ها به صورت هوایی و روغنی می باشد و در تمامی گیوتین های هیدرولیکی به کار گرفته می‌شود.

۴_نگهدارنده های ورق سیاه

برای صحیح و مناسب نگه داشتن ورق، باید نگهدارنده های موجود در گیوتین ارتقا داد. در اینجا اگر تیغه بالایی قیچی با ورق برخورد کند، نیروی کشنده بسیار دقیق و قوی به اهرم ضربه زدن قیچی اضافه می شود. در این حالت وسیله نگهدارنده باید از استحکام بالایی برخوردار باشد که در مقابل انواع نیروها از خود مقاومت نشان دهد.

۵_تیغه های قیچی گیوتین

جنس این تیغه ها فولادهای کروم دار می باشد که نیروی زیادی به لبه های برنده تیغ وارد می شود و به همین دلیل داشتن کمترین عیب و ایراد در ساختمان متالوژی تیغه و یا کمترین کمبود برای عملیات حرارتی، انجام این عملیات را بر هم می زند. در نگهداری تیغه ها باید توجه لازم را کرد به طوری که اگر تیغه ها پس از مدتی کند شدند باید توسط افراد متخصص این کار با ماشین سنگ نسبت به تیز کردن این تیغه ها اقدام نمود.

مزایا و معایب دستگاه برش گیوتین

مزایا

  • عملکرد مکانیکی عالی
  • تأثیر نگذاشتن بر روی سطح فلزی
  • سرعت و قدرت بالا در برش
  • لازم نبودن اپراتور برای این بخش

معایب

  • دقت نکردن در هنگام برش

قیمت ورق سیاه برش خورده

این ورق طبق سفارش مشتری با ابعاد گوناگونی برش می خورد. اکثر کارخانه های برش ورق، ورقات را از ضخامت ۸ الی ۲۰ برش می دهند. برای برش این ورق ها می توان از دستگاه گیوتین استفاده کرد که اگر ضخامت ورق ها بیشتر از ۲۰ بود می توان آن را با CNC برش داد. این دستگاه به دلیل خطای بسیار کم و کیفیت بالایی که دارد از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد و کارایی بیشتری را دارد. قیمت این محصول با توجه به ضخامت، ابعاد، کارخانه سازنده و برش آن بسیار متفاوت می باشد.