برش کاری لوله های استیل


برش کاری لوله های استیل

لوله گالوانیزه یک لوله استیل است که با روی پوشش داده شده است که زنگ زدگی و خوردگی داخل لوله را به حداقل می رساند. این بسیار قوی است و در طول تاریخ برای آب جاری در خانه ها استفاده می شده است. چه در حال نصب لوله گالوانیزه جدید و چه در حال برداشتن لوله های قدیمی باشید، در صورت نیاز به برش لوله گالوانیزه به ابزار مناسبی برای بریدن آن نیاز خواهید داشت. اگر بتوانید ابزار مناسب را برای برنامه خود انتخاب کنید و از آن به درستی استفاده کنید، باید بتوانید به سرعت و به راحتی لوله را برش دهید.

استفاده از ابزار برش لوله

برای برش خود اندازه بگیرید ایجاد برش دقیق هنگام نصب لوله گالوانیزه جدید مهم است. به عنوان مثال، اگر قصد دارید لوله خود را رزوه کنید، باید طول مورد نیاز برای افزودن رزوه به انتهای لوله را هنگام علامت گذاری برش ها در نظر بگیرید.

دقت در برش ها هنگام برداشتن لوله گالوانیزه قدیمی اهمیت کمتری دارد. اگر در حال برداشتن لوله هستید و قصد استفاده مجدد از آن را ندارید، فقط هر جایی که برداشتن لوله را آسان‌تر می‌کند، برش دهید.

هنگام برش لوله جدید یا قدیمی از ابزار برش لوله استفاده کنید. لوله برش ها اغلب توسط لوله کش ها برای برش لوله های مس و فولادی که در حال نصب یا برداشتن هستند استفاده می شود. برش لوله در اندازه های مختلف وجود دارد. هر کاتر معمولاً طیف وسیعی از اندازه ها را برش می دهد. با این حال، اگر شما نیاز به برش لوله های گالوانیزه بسیار کوچک و بسیار بزرگ دارید، ممکن است به چندین برش لوله نیاز داشته باشید.

اینها ابزارهای تخصصی هستند که فقط برای برش لوله طراحی شده اند، بنابراین اگر یکی از آنها را بخرید برای هیچ هدف دیگری از آن استفاده نخواهید کرد.

کاتر لوله را دور لوله بچرخانید. برش های لوله معمولاً دارای دو غلتک و یک چرخ برش هستند. این سه نقطه با چرخاندن دسته روی ابزار به دور لوله می چرخند. پس از هر چند چرخش، ابزار سفت می شود تا چرخ برش به عمق لوله برود.

در حالی که کاتر لوله یک ابزار دستی بدون موتور است، استفاده از آن آسان است و بسیار کارآمدتر از سایر ابزارهای دستی مورد استفاده برای برش لوله ها است.

لوله را پس از برش مجدداً برش دهید تا سوراخ ها از بین بروند. هنگامی که لوله گالوانیزه را با کاتر لوله برش می دهید، سوراخی از فولاد در لبه داخلی لوله ایجاد می شود. برای خلاص شدن از شر آن، می توانید کل لبه داخلی را با یک سوهان گرد سوهان دهید یا می توانید از ابزار تخصصی که برای از بین بردن این سوراخ ها ساخته شده است استفاده کنید که به آن ریمر می گویند.

ریمورهای لوله در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی و سخت افزار موجود است. از طرف دیگر، می توانید از کاغذ سنباده درشت برای از بین بردن سوراخ ها استفاده کنید.

استفاده از اره متقابل

استفاده از اره رفت و برگشتی یا آسیاب زاویه ای در فضاهای تنگ را انتخاب کنید. چندین ابزار برقی وجود دارد که برای برش لوله گالوانیزه ای که در فضاهای تنگ قرار دارد عالی هستند. اگر می‌خواهید یک قطعه لوله گالوانیزه را از فضای تنگ جدا کنید، بسته به فضایی که در آن کار می‌کنید و ابزاری که در دسترس دارید، می‌توانید از یک اره متقابل یا آسیاب زاویه‌ای استفاده کنید.

انتخاب بین استفاده از آسیاب زاویه ای و اره رفت و برگشتی تا حد زیادی به آنچه در دسترس دارید بستگی دارد. آنها معمولاً می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند.

نکات ایمنی

تجهیزات حفاظت فردی بپوشید. هنگام برش لوله فولادی با ابزار برقی مهم است که از خود در برابر خطرات محافظت کنید. برای محافظت از چشمان خود در برابر پرتاب قطعات فولادی از عینک ایمنی استفاده کنید. برای محافظت از دستان خود در برابر گرمای لوله (که توسط آسیاب تولید می شود) علاوه بر تیغه اره لغزنده یا لبه لوله تیز، دستکش بپوشید.

یک قطعه دیگر از تجهیزات حفاظتی که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید شمع های گوش است. اینها می توانند از گوش شما در برابر صداهای بلند ایجاد شده در حین اره کردن محافظت کنند.

همچنین پوشیدن آستین های بلند و شلوارهای بلند برای محافظت از پوست در برابر هر تکه فلزی که ممکن است در حین برش به اطراف پرواز کند، ایده خوبی است.

برش با اره برقی

برای برش خود در اطراف لوله علامت بزنید. هنگام برش یک قطعه گرد لوله، بهتر است طول صحیح را در اطراف کل دور لوله مشخص کنید. این به شما این امکان را می دهد که در حین حرکت، برش خود را صاف نگه دارید.

برای علامت گذاری کل محیط، اندازه گیری خود را در چندین نقطه اطراف لوله علامت بزنید. سپس می توانید علامت ها را به هم وصل کنید تا یک علامت محکم در اطراف کل لوله ایجاد کنید.

علامت گذاری کل محیط لوله هنگام استفاده از اره یا آسیاب زاویه ای برای برش لوله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این به شما این امکان را می دهد که برش های خود را صاف نگه دارید. سایر انواع برش، مانند استفاده از برش لوله، ذاتا برش را صاف نگه می دارد.

اطمینان حاصل کنید که اره یا آسیاب دارای تیغه یا چرخ برش فلزی روی آن است. هنگام برش لوله گالوانیزه استفاده از تیغه چرخ مناسب بسیار مهم است. تیغه ای برای برش مواد مختلف، مانند چوب، برای برش لوله گالوانیزه به خوبی کار نخواهد کرد.

تیغه هایی که برای برش فلز ساخته می شوند، نسبت به تیغه هایی که برای برش چوب ساخته می شوند، دارای تیغه های کوچک تری هستند.

اره های برقی را قبل از تماس با لوله روشن کنید. هنگامی که برای شروع برش وارد می شوید، تیغه اره برقی یا آسیاب شما نباید با سطح لوله تماس داشته باشد. اگر چنین باشد، تیغه یا دیسک برش می تواند روی لوله گیر کند و کنترل ابزار را دشوار کند. همچنین می تواند به دیسک یا تیغه برش شما آسیب برساند.

در عوض، تیغه یا دیسک را کمی از سطح نگه دارید و ابزار را روشن کنید. این به ابزار اجازه می‌دهد تا قبل از تماس با سطحی که برش می‌دهد به سرعت بالا بیاید.

لوله را محکم کنید. برای برش موفقیت آمیز لوله با اره برقی، باید آن را محکم کنید تا در حین برش حرکت نکند. این کار را می توان با نگه داشتن آن توسط شخص دیگری، قرار دادن آن در یک گیره، یا با بستن آن به میز کار انجام داد.

اگر در حال برش یک قطعه لوله گالوانیزه ای هستید که از قبل نصب شده است، مانند زمانی که لوله های قدیمی آب گالوانیزه را جدا می کنید، همچنان باید از محکم بودن لوله اطمینان حاصل کنید. قبل از برش مطمئن شوید که تسمه بسته شده یا محکم نگه داشته شده است تا در هنگام برش به طور غیرقابل کنترلی تکان نخورد.

از قطعات بلند لوله پشتیبانی کنید. اگر یک قطعه طولانی از لوله جدید را می برید، باید انتهای بلندتر آن را پشتیبانی کنید. این کار ثابت نگه داشتن لوله را در حین برش راحت تر می کند و پس از برش لوله از افتادن قطعات لوله جلوگیری می کند. یک تسمه لوله را دور لوله بپیچید و انتهای دیگر آن را به یک تیرچه یا تیر بالای سر محکم بپیچید.

برای مثال، اگر در حال بریدن یک قطعه کوتاه از انتهای یک لوله بلند هستید، باید در حین برش، انتهای بلندتر آن را نگه دارید.

لوله را با اره برقی برش دهید. اگر اره موتوری ندارید و نیاز به برش لوله گالوانیزه دارید می توانید از اره برقی استفاده کنید. استفاده از این ابزار کمی زمان و تلاش خواهد داشت، اما در نهایت کار را انجام می دهد.

اره هک برای برش فولاد بهتر از سایر انواع اره های دستی عمل می کند زیرا معمولاً دندانه های کوچکی دارد که برای برش فلز طراحی شده اند. این دندان ها می توانند به تدریج فولاد سخت را با فشار دادن و کشیدن آنها جدا کنند. اره دستی با دندانه های بزرگ که برای برش چوب طراحی شده است برای برش لوله گالوانیزه به خوبی کار نمی کند.

از فشار ملایم استفاده کنید و بگذارید ابزار کار را انجام دهد. هنگام برش لوله گالوانیزه با اره یا آسیاب باید به ابزار اجازه دهید کار را انجام دهد. نیازی به اعمال فشار زیادی نیست، زیرا این کار می تواند به دستان شما آسیب برساند و انرژی زیادی را بی جهت مصرف کنید. در عوض، صبور باشید و بگذارید ابزار به تدریج از فولاد جدا شود.

هنگامی که لوله را با اره بریده اید، استفاده از فشار زیاد نیز می تواند موقعیت خطرناکی ایجاد کند. با فشار متوسط، شما روی اره کنترل دارید و می توانید از لغزش یا افتادن آن در هنگام برش جلوگیری کنید. اگر بیش از حد فشار می آورید، اره می تواند به حرکت خود ادامه دهد و به چیز دیگری برش دهد.

لبه برش را بایگانی کنید. پس از برش لوله، باید برش را تمیز کنید. هنگام برش با اره برقی، برش های فلزی زیادی روی لوله باقی می گذارید. با استفاده از یک سوهان فلزی در اطراف برش از شر آنها خلاص شوید، و مطمئن شوید که سوراخ های ایجاد شده در لبه داخلی برش را تمیز کنید.

همچنین می‌توانید از سمباده یا کاغذ سنباده درشت برای تمیز کردن سوراخ‌های لبه برش استفاده کنید.

نحوه برش لوله گالوانیزه

در هر صورت، ممکن است انجام این کار بسیار دشوار به نظر برسد. اما، اگر این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا نحوه برش لوله گالوانیزه را یاد بگیرید، بسیار ساده است.

قبل از شروع برش، چند دقیقه را صرف جمع آوری ابزار خود کنید تا مطمئن شوید که لوازم صحیح در دسترس دارید.

بسته به چیزی که دارید و دارید، ابزارهایی را برای برش لوله فلزی انتخاب می کنید. بسته به موقعیت، بهترین را مشخص می کنیم.

1. لوازم خود را آماده کنید

کلید موفقیت در برش لوله گالوانیزه این است که مطمئن شوید همه چیز مورد نیاز برای کار را آماده و در دسترس دارید. این از هر گونه مشکلی جلوگیری می کند و به شما امکان می دهد بدون هیچ مشکلی کار را به طور یکپارچه تکمیل کنید.

  • اره برقی یا اره متقابل
  • پارچه
  • گیره یا گیره
  • سوهان فلزی یا کاغذ سنباده زبر
  • متر نواری
  • مداد یا نشانگر

2. لوله خود را در جای خود محکم کنید

قبل از اینکه برش لوله گالوانیزه را شروع کنید، باید آن را در جای خود محکم کنید تا خم نشود و حرکت نکند. گیره گیره به خوبی کار می کند، زیرا به اندازه کافی ثابت است تا از لیز خوردن لوله جلوگیری کند.

برای اطمینان از اینکه هنگام برش به لوله با گیره گیره آسیب نمی رساند، لوله گالوانیزه را قبل از محکم کردن آن در یک پارچه بپیچید.

اگر گیره به میز کار خود متصل نیستید، می توانید از یک گیره برای محکم کردن آن روی میز یا اسب اره استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که منطقه ای را که باید برش داده شود را ترک کنید.

اگر لوله ای دراز دارید، می خواهید آن را سرپا نگه دارید تا در اثر نیروی برش خم نشود. بعلاوه، این امر به شما در حین برش پایداری بیشتری می دهد و از ناتوان شدن لوله گالوانیزه جلوگیری می کند.

3. ایمنی را جدی بگیرید

قبل از شروع برش، باید برخی از اقدامات ایمنی را رعایت کنید. استفاده از عینک ایمنی و ماسک گرد و غبار با کیفیت بالا از چشم ها و ریه های شما در برابر هرگونه تراشیدن فلزی که در هنگام اره کردن در هوا پرواز می کند محافظت می کند.

شما همچنین می خواهید برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید. خرده های فلزی به راحتی می توانند پوست برهنه را تحریک کنند، بنابراین اقدامات لازم را برای پوشاندن این نواحی انجام دهید.

همچنین، حتماً کفش مناسبی بپوشید که در صورت افتادن لوله گالوانیزه روی پای شما در طول فرآیند برش، از شما محافظت کند.

4. ابزاری را برای برش انتخاب کنید

در مورد برش لوله گالوانیزه چند گزینه اره مختلف دارید.

  • استفاده از اره متقابل

برای آسان کردن کار، انتخاب ارجح استفاده از اره رفت و برگشتی است. این اره که به عنوان اره تخریب شناخته می شود، یک گزینه قدرتمند است که باعث کار کوتاه لوله فولادی می شود.

با این حال، باید مطمئن شوید که تیغه ای دارید که برای برش فلز روی اره رفت و برگشتی شما درجه بندی شده باشد. این یک برش دقیق را به راحتی ایجاد می کند.

این نوع اره برش شما را کوتاه می کند، اما قبل از برش باید لوله فلزی را محکم کنید. قبل از ایجاد هرگونه برشی از گیره برای نگه داشتن لوله استفاده کنید

  • استفاده از آسیاب زاویه ای

یک آسیاب زاویه ای با کیفیت بالا در بازار نیز کار کوتاهی را برای برش فلز گالوانیزه شما انجام می دهد، اگرچه کمی بیشتر از یک اره رسی طول می کشد. با این حال، آن نیز کمی دقیق تر است. لوله را محکم کنید و با آسیاب خود برش را شروع کنید. شما باید کمی فشار وارد کنید، اما نباید تلاش زیادی بکنید.

وقتی با اره رفت و برگشتی یا آسیاب زاویه ای برش می زنید، انتظار داشته باشید که جرقه ها به پرواز درآیند. اگرچه در ابتدا کمی شگفت‌انگیز است، اما قابل انتظار است و خوب است. شما همچنین مقداری براده های فلزی را دور می اندازید، بنابراین پوشیدن آستین بلند ایده خوبی است.

  • با استفاده از اره منبت کاری اره مویی

ممکن است بتوانید از بریدن این نوع لوله با یک اره منبت کاری اره مویی واقعا قدرتمند که تیغه مناسبی روی آن دارد، خلاص شوید. بسیاری از دست سازان اره منبت کاری اره مویی در دست دارند، بنابراین اگر اره شما به اندازه کافی قدرتمند است، می توانید آن را امتحان کنید. فشار دادن اره منبت کاری اره مویی از طریق لوله های فلزی سخت تر است، بنابراین شما باید نیروی بسیار بیشتری نسبت به اره متقابل یا آسیاب زاویه ای استفاده کنید.

  • استفاده از لوله برش

این ابزار که به طور خاص برای برش لوله طراحی شده است، احتمالاً بهترین ابزار به طور کلی است، اگرچه لزوماً سریع‌ترین و دقیق‌ترین ابزار نیست.

به سادگی کاتر لوله را روی ناحیه ای که می برید ببندید و آن را روی فولاد محکم کنید. کاتر را دور لوله به صورت دایره ای بچرخانید، به ابزار اجازه دهید به آرامی مسیر خود را از میان فلز برش دهد.

این روند می تواند برای مدتی ادامه یابد و ممکن است به نظر برسد که پیشرفتی ندارید. ممکن است لازم باشد آن را ده ها بار بچرخانید قبل از اینکه از بین برود.

5. برش های ثابت ایجاد کنید

مهم نیست که چه روشی را برای برش انتخاب می کنید، مهم است که اجازه دهید تیغه اره کار برش را انجام دهد. هرگز تیغه را به زور یا فشار به پایین فشار ندهید تا سریعتر برش دهید. این به لوله گالوانیزه آسیب می رساند و از برش دقیق لبه به لبه شما جلوگیری می کند.

شما باید لوله گالوانیزه را در جایی که می خواهید برش دهید علامت بزنید. این یک راهنمای برای شما فراهم می کند تا همانطور که دیدید دنبال کنید و به شما امکان می دهد هر بار آن را در مکان مناسب برش دهید.

مطمئن شوید که طول دقیق مورد نیاز لوله گالوانیزه را اندازه گیری کرده اید تا علامت دقیقی برای برش داشته باشید. لوله گالوانیزه گران است، بنابراین شما نمی خواهید هیچ اشتباهی در طول انجام دهید.

برای برش کارآمد لوله گالوانیزه خود، باید اره را ثابت نگه دارید و در حین کار از انحنای لوله پیروی کنید.

اجازه دهید اره به آرامی لوله گالوانیزه را برش دهد و در امتداد علامتی که ایجاد کرده اید هدایت شود. وقت بگذارید و در فرآیند برش عجله نکنید. آهسته و روان کار کنید و به زودی تمام مسیر را طی خواهید کرد.

6. لبه های لوله را پر کنید

هنگامی که لوله را برش می دهید، لبه های فلز گالوانیزه ممکن است از تیغه ناهموار باشد. اره برقی احتمالاً آن را از بین گزینه‌ها خشن‌تر می‌کند، اما برای به پایان رساندن آن در هر صورت باید کمی کار کنید.

برای صاف و نرم کردن لبه ها از سوهان فلزی یا کاغذ سنباده استفاده کنید. این به لوله گالوانیزه کمک می کند تا به خوبی با لوله های دیگر یا در پروژه چوبی که آن را برای آن تطبیق داده اید، قرار گیرد.

7. در صورت لزوم لوله را نخ کنید

اگر یک لوله گالوانیزه دارید که باید به یک لوله موجود دیگر رزوه شود، باید از یک لوله کش برای ایجاد شیارهایی استفاده کنید که دو لوله را به هم محکم می کند.

اندازه قالبی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با قطر لوله گالوانیزه شما مطابقت دارد.

باید لوله را در گیره گیره خود ببندید تا ثابت بماند.

رزوه لوله را در داخل لوله گالوانیزه خود کار کنید تا شیارهای لازم ایجاد شود.

لوله رزوه را به آرامی و محکم بچرخانید.

در صورت لزوم از مقداری روغن رزوه برای روغن کاری لوله استفاده کنید.

رزوه زنی لوله شروع به کار در داخل لوله می کند تا رزوه هایی را ایجاد کند که برای پیچاندن دو سر لوله به هم نیاز دارید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید لوله گالوانیزه را به آرامی در لوله‌کشی موجود خود رزوه کنید.

نتیجه

همانطور که نحوه برش لوله گالوانیزه را یاد می گیرید، متوجه می شوید که انجام آن ساده و کاملا ایمن است. تا زمانی که وقت بگذارید و اجازه دهید اره کار را انجام دهد، با هیچ مشکلی در برش لوله گالوانیزه مواجه نخواهید شد. از انجام این پروژه نترسید زیرا این مراحل شما را راهنمایی می کند و به شما کمک می کند تا برش لوله گالوانیزه را به راحتی انجام دهید.