برش کاری میلگرد استیل


برش کاری میلگرد استیل

نام دیگر میلگردهای تقویت کننده میلگرد نیز می باشد که در بنایی و ساخت و ساز جزء لاینفک پروژه ها به شمار می روند. میلگرد استیل امتیازات بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به مقاومت و موثر بودن برای پشتیبانی از بتن با ایجاد ساختاری با ایستایی بالا اشاره کرد.

اکثر سایت های ساختمانی از مقادیر فراوانی میلگرد به عنوان تقویت کننده و حمایت کننده بتن استفاده می کنند. میلگرد ها در طول های استاندارد تحویل داده می شوند که باید به اندازه دلخواه آن را برش داده و سپس خم نمود. معمولاً طیف وسیعی از ابزارها برای اجرای این فرایند استفاده می شوند، پاره ای  از آنها به دلیل خطرناک تر بودن کمتر توصیه می شوند. در این مقاله تعدادی از پرکاربردترین آنها معرفی می شوند. همچنین در رابطه با مواردی مثل آسیاب میلگرد، برش سرد میلگرد و قیچی خم برش میلگرد برای شما توضیحات جامع و کامل می دهیم.

روش برش میلگرد با آسیاب زاویه ای

  • لازم است از یک دیسک ساینده برش فلز استفاده شود.
  • موقعیت برش را تعیین کرده و سپس علامت زد.
  • چرخ زاویه ای را روی بالاترین درجه دور در دقیقه (سرعت) تنظیم کرد.
  • آسیاب را روشن نموده و با دقت و حوصله در میلگرد بالای خط برش فرو کرد.
  • نباید فشار زیادی برا ان تحمیل کرد. اجازه دهید دیسک ساینده خودش کار برش را انجام دهد.

برش سرد میلگرد

اصولا تیغه با سرعت 2000 دور در دقیقه می چرخد ​​و به جای ذوب نمودن فلز، ان را برش می دهد. زمانی از تیغه ای استفاده می شود که قرار است برش های سرد ایجاد شود که مواد بلافاصله بعد از برش در حین لمس خنک می مانند.  علاوه بر این، تیغه های برش سرد، نمی توانند انتهای فلز را با تولید گرما تغییر شکل دهند.

به شیوه سنتی، از برش‌های پیچ، اره‌های آهنی، اره‌های خردکننده با چرخ‌های ساینده، مشعل‌ها، آسیاب‌های زاویه‌ای و اره‌های مدور استفاده می شود. هر کدام از این موارد می توانند کارتان را پیش ببرند، اما موقع انتخاب برترین گزینه، باید چند نکته را مد نظر قرار داد . اول اینکه ابزار چه مقدار عضله نیاز دارند؟ و در مراحل بعدی اینکه آیا تولید جرقه خطر آتش سوزی دارد؟ و یا یک ابزار خاص چقدر ضایعات تولید می کند؟ یا چه میزان سر و صدا ایجاد می کند؟ آیا هر کدام از این روش ها را می توان به عنوان مطمئن ترین انتخاب معرفی نمود؟ قطعا همه این روش ها کار می کنند، اما آیا راه بهتری هم وجود دارد؟

باید بگوئیم که بله، گزینه خیلی بهتری هم وجود دارد.

برش از طریق اره ای که با سطحی همسطح بریده می شود و هیچ گونه فرزی در بخش انتهایی میلگرد برجای نمی گذارد. به علاوه، نظر به اینکه این اره از یک تیغه برش سرد استفاده می کند، دیگر نباید نگران سوختن سطح روی میلگرد تازه برش خورده باشید.

قیچی خم میلگرد

معمولا فرایند برش و خمش میلگرد هنگام ساخت آرماتورهای سازه ای برای کارهای بتنی بسیار ضروری است. کار با مواد در فضا سازی، هنر و کلیه پروژه های فلزی که می توان گفت انعطاف پذیرند و نسبتاً آسان خم می شوند به شدت مورد نیاز است. میلگرد های معمولی بر اساس قطر آن با افزایش 1/8 اینچ فروخته می شوند. میلگرد ها از شماره 1 تا شماره 4 را می توان به سادگی با دست خم کرد و سپس برش داد. اما میلگرد هایی با قطر بزرگتر معمولاً به امکانات تخصصی مثل قیچی و ابزار خم کن هیدرولیک نیاز دارند.

راه اندازی یک محوطه کاری با میلگرد در میله های بسیار بلند (معمولاً 8 تا 20 فوت و تا 40 فوت طول) تولید و ساخته می شود. بنا به دلایلی نظیر: طول، زنگ زدگی، تمایل به پوشیده شدن با مقیاس آسیاب و وزن کلی میلگرد، می توان در یک فضای باز بزرگ و با کمترین بازدارنده موجود، به بهترین وجه کار را پیش برد. موقع برش دادن میلگرد ها معمولا جرقه هایی بسیار داغ ایجاد می شود ، پس اطمینان حاصل کنید که محوطه از مواد قابل اشتعال دور و کاملا پاک است. زنگ زدگی و جرقه های پرتاب شده از میلگرد ها می تواند لباس هایتان  را سوزانده و خراب کند، بنابراین تا می توانید هنگام کار لباس های ضخیم و قدیمی بپوشید.

اندازه گیری ها را با دقت محاسبه کنید با لحاظ کردن طول کلی، هرگونه همپوشانی (جایی که قصد دارید آن را به قطعه دیگری متصل کنید)، و به ویژه منحنی ها تا حدودی مشکل افرین خواهد بود. ممکن است چند بار اول که میلگرد ها را خم می‌کنید و برش می دهید، بلندتر و یا کوتاهتر از چیزی بشوند که در نظر داشته اید. دلیل رخداد این مشکل عدم در نظر گرفتن طول میلگرد از طریق خمیدگی است. اما می توانید از این میلگردهای برای مصارف در جایی دیگر بهره وری کنید. علامت گذاری میلگرد با مداد رنگی مومی (اگر می خواهید علامت گذاری ضد آب داشته باشید) یا گچ (بیشتر در پروژه های هنری که می خواهید علامت ها بعد از اتمام کار پاک شوند بسیار کارا است) بسیار ساده و راحت است.

انواع شیوه های برشکاری فلزات:

فرزکاری: این شیوه یکی از قدیمی ترین شیوه های های برش فلزات است. معمولاً کنترل ماشین فرز به دو شیوه دستی و اتوماتیک صورت می گیرد. در ساختار این دستگاه قطعه ای به نام اسپیندل تعبیه شده که وظیفه نگه داشتن ابزار و چرخاندن آن در حول محور مد نظر را بر عهده دارد.

تراشکاری: در این شیوه، قطعه مد نظر به صورت دورانی بریده می شود و سطح مقطع را دایره ای ایجاد می کند. در این شیوه امکان تولید اشکال هندسی گوناگونی از جمله شکل های مخروطی در صورت تغییر وضعیت دستگاه برایتان محیا است.

رزوه زنی: در تکنولوژی و صنعت، انواع روش های گوناگون برای تولید پیچ و مهره و رزوه زنی وجود دارد که در این میان می توان به استفاده از دستگاه های فرز یا تراش، استفاده از قلاویز و حدیده، ، رولینگ و فرمینگ اشاره داشت.

سنگ زنی: این شیوه از برش استیل (به خصوص ورق استیل) یکی از انواع شیوه های برش فلزات، از سایش به کمک سنگ برای برداشتن ماده از سطح فلزات استفاده می شود. این شیوه برای تولید و ساخت سطوح با کیفیت عالی به کار می رود و مقدار ضخامتی که از روی فلز تراشیده می شود اندک می باشد.

سمباده زنی: در این شیوه نیز همانند شیوه سنگ زنی از سایش کمک گرفته می شود، ولی میزان ضخامتی که از روی قطعه برداشته می شود از سنگ زنی هم بسیار کمتراست. سمباده طبق اینکه روی چه قطعه ای قرار است پروسه سایش را اجرا کند از جنس نرم یا سخت آن استفاده می شود.

شیوه های مدرن به این دلیل که در زمان و هزینه به صرفه تر بوده و از اتلاف انها جلوگیری می شود،  همچنین ایجاد برش با کیفیت مطلوب تری انجام می گیرد در مقایسه با شیوه های مرسوم سنتی محبوبیت بیشتری دارند. در این قسمت از مطلب توضیحاتی درباره انواع شیوه های های برش فلزات که رایج تر هستند در اختیارتان قرار می دهیم.

برش هواگاز: برای برش ورق استیل و انواع دیگر فلزات از برش هواگاز استفاده می شود که سابقه بالایی دارد. این شیوه به این دلیل که لبه های دقیق و تمیزی را به وجود می اورد گزینه بسیار مناسبی می باشد. عموما این روش برای ضخامت های 10 تا 2000 میلی متر استفاده می شود ولی با پیاده کردن برخی روش ها می توان از این شیوه برای ورق های استیل با ضخامت های 6 تا 300 میلی متر نیز استفاده کرد.

برش پلاسما: این روش به دلیل تنوع خارق العاده ای که در قیمت و انجام کار دارد کارایی های زیادی دارد. این روش در مقایسه با روش هواگاز سرعت افزون تری داشته و در بازه 1 میلی متر تا 30 میلی متر می توان از ان برای برش ورق استیل و سایر فلزات استفاده نمود که با استفاده از یونیت های ویژه می توان این بازه را بین 0.5 میلی متر تا 160 میلی متر ارتقا داد.

برش لیزر: عملیات برش لیزر به عنوان یکی از انواع شیوه های برش انواع ورق استیل و سایر فلزات در بازه ضخامتی 10 تا 25 میلی متر بکار می رود. لیزر در برش ورق استیل و دیگر فلزات دقت و کیفیت بالایی دارد. همچنین استفاده از این روش راحت بوده و می توان حتی بدون نیاز به اپراتور نیز خدمات برش را انجام داد. لیزر در ضخامت های پایین سرعت بالایی داشته اما سرعت آن در ضخامت های بالا به شدت کم می شود. به منظور برش فلزات گوناگون باید از انواع لیزرهای مختلف استفاده کرد.

برش واترجت: این شیوه فشار آب فلزات را بسیار دقیق برش می دهد. کیفیت لبه ها در شیوه مذکور حتی از برش لیزر فلزات هم بهتر می شود زیرا هیچ تنش گرمایی برای فلز ایجاد نمی کند. این روش برای هر نوع فلزی (بخصوص ورق استیل) با هر ضخامتی می تواند مورد استفاده واقع شود.

برش ورق استیل با گیوتین: یکی از روش های بهینه و پرسرعت برای برش ورق های استیل برش ورق با گیوتین است. در این روش، برش ها خیلی تمیز و به شکل چهارگوش ایجاد می شوند. این دستگاه با زاویه و فشاری ائده ال، برش ها را ایجاد می کند. این دستگاه به CNC مجهز بوده که برای تنظیم و کنترل فعالیت دستگاه با تنظیم کردن فاصله تیغه ها و تنظیم جریان،  برای تمامی ورق های استیل استفاده می شود.

استانداردهای میلگرد

این محصول دارای استانداردهای متفاوتی است و هر کشوری مطابق با پارامترهای خود محدوده ای را برایش تعیین کرده است. این محصول دارای آیین نامه هایی در کشورهای روسیه ، کانادا ، استرالیا و… است. در ایران این محصول طبق استاندارد روسیه تولید و عرضه می شود و تولید کنندگان  بزرگی در داخل کشور در حوزه تولید و ارائه این کالا فعالیت دارند. در صورتی که میلگرد ذوب آهن اصفهان یک تولید شناخته شده و مهم در حوزه صادرات است و در برخی کشورهای دیگر از میلگرد ذوب آهن استفاده می کنند.

قیمت میلگرد استیل

قیمت روزانه انواع میلگرد استیل، تولید شده از کشورهای تایوان، هند و چین در سایزهای مختلف (3 الی 500) و طول‌های تقاضای مشتری تحویل داده می‌شود. میلگردهای استیل در آلیاژ‌های 304، 310، 316 و 321 در اختیار کاربران قرار می گیرد. انواع خدمات از ‌جمله برش و خمکاری بر روی میلگردهای استیل صورت می گیرد.

شفت یا میلگرد استنلس استیل

میلگردهای استیل به دو دسته بگیر و نگیر طبقه بندی می‌شوند که دلیل این نام گذاری خاصیت مغناطیسی و جذب آن‌ها به آهنربا است. برای تشخیص استیل بگیر از نگیر ساده‌ترین روش استفاده از آهنربا می‌باشد. به طور کلی استیل‌های سری 300 نگیر و استیل‌های سری 400 بگیر هستند. استیل 4057 و 4ph-17 هم در دسته استیل‌های بگیر قرار می گیرند. رایج ترین نوع استیل، استیل 304 است که هم در طبقه بگیر هم در طبقه نگیر جای می گیرد که راه مشخص شدن بگیر یا نگیر بودن ان استفاده از آنالیز است. میلگرد های فولادی ضد زنگ در ابعاد 3 میلی متر تا 400 میلی متر به شکل میلگرد، تسمه و ورق تولید و برای فروش عرضه می شوند.

با توجه به اینکه میلگردهای استنلس استیل حاوی ترکیبات شیمیایی متفاوت نیکل، کروم، مولیبدن و … هستند به دسته های مختلفی دسته بندی می شوند و هر یک از ان شامل کدهای استانداردی مختص خود می‌باشند مثل میلگرد استیل 304، 316، 410، میلگرد استیل نسوز 309 و غیره.

میلگرد فولادی ضد زنگ در انواع و اقسام گوناگون و با توجه به تقاضای کاربران در ابعاد متنوعی تولید و ارائه می‌شوند، Stainless Steel Rod بر حسب نوع و آلیاژهای تشکیل دهنده آن ارزش گذاری می‌شود. گرید 304 از پرفروش ترین گرید شفت استیل می باشد که در ضخامت‌های متفاوتی از 1.6 تا 5 میلی متر بصورت شاخه و کلاف ساخته می‌شود.

انواع میلگرد استیل

میلگردهای استیل براساس ترکیب شیمایی و نوع استیلی که در ساختار آن‌ها به کار رفته به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که هرکدام یک از ان ها به با توجه به ویژگی هایی که دارند در صنایع مصرف می شوند. مثل میلگرد استیل نگیر که برچسب سری 300 به ان زده شده و جذب آهنربا نمی‌شوند و میلگرد استیل نسوز که به سبب مقاومت بالایی که در مقابل حرارت دارند به این اسم نام نهاده می شوند. همچنین میلگرد استیل بگیر چون خاصیت مغناطیسی دارد، سری 400 را شامل می شود.

میلگرد استیل 304

پر فروش ‌ترین میلگرد فولادی ضد زنگ در صنعت گرید 304 است. میلگرد استیل نام برده از مقاومت بالا در برابر خوردگی و استحکام فوق العاده ای برخوردار بوده و قطعا یک گزینه‌ی اقتصادی عالی به شمار می رود. همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری و جوشکاری بسیار خوبی است. از میلگرد استیل نگیر 304 در صنایع غذایی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، تولید لوازم آشپزخانه و … استفاده می‌ کنند.

میلگرد استیل 316

میلگرد استیل 316 مقاومت بالایی در مقابل خوردگی تحت تاثیر اسیدها، محیط‌های کلریدی، مواد شیمیایی و رطوبت در شرایط دریایی دارد. وجود عنصر مولیبدن در این میلگرد در قیاس با میلگرد استیل 304 به خوردگی در محیط نمکی یا کلریدی مقاومت افزون تری از خود نشان می‌دهد و با نام گرید دریایی نیز معرفی می‌شود. از این میلگرد در تهیه مبدل‌های حرارتی، تجهیزات دارویی، تولیدات غذایی، تجهیزات شیمیایی، پروژه‌های دریایی، قطعات کوره، قطعات و دستگاه های صنایع نساجی، صنایع نفت و پالایشگاه ها استفاده می‌شود.

میلگرد استیل 321

میلگرد استیل 321 از مدل نگیر بوده و جذب آهنربا نمی شود. این میلگرد استیل از مقاومت خوبی در برابر خوردگی برخوردار است و در مواجه با اکسیداسیون در شرایط کاری تا حدود دمای 900 درجه سانتی گراد طاقت می‌آورد. میلگرد استیل نسوز 321 در صنایع شیمیایی و غذایی به کار می رود. لازم به ذکر است که به دلیل وجود تیتانیوم در این گرید امکان پولیش فراهم نیست بدین ترتیب برای مصارف دکوراتیو انتخاب مناسبی نیستند.

میلگرد 410

ایستایی در برابر سایش، خوردگی، حرارت بالا از عمده ترین خصوصیات  میلگرد فولادی ضد زنگ 410می باشد. این تولید دارای ویژگی مغناطیسی بوده و جذب آهنربا می‌شود. این میلگرد نسوز بگیر به دلیل قابلیت شکل پذیری و مقاومت خوبی که به خوردگی نشان می دهد در محیط‌های شیمیایی در صنایع غذایی، ساخت قاشق، چنگال و چاقو کارایی دارد. همچنین این میلگرد در برابر سولفوریک اسید، اسید مواد غذایی و نیتریک اسید با مقاومت خوبی که دارد به درستی از خود محافظت می کند.

میلگرد 420

میلگرد استیل بگیر 420 در مقایسه با فولادهای دیگر زنگ نزن آستنیتی مقاومت به خوردگی کمتری دارد ولی از امتیازات مکانیکی بیشتری برخوردار است. وقتی که همزمان استحکام، چقرمگی، مقاومت به سایش و خوردگی هم مهم باشد از میلگرد های معرفی شده استفاده می‌شود.

میلگرد استیل 420 در تهیه و ساخت شفت، بلت، تجهیزات هیدرولیک، صنعت خودرو، اتصالات، پتروشیمی، میله‌های پیستون و … کارایی دارد.

میلگرد استیل 430

میلگرد استیل 430 در استاندارد DIN با نام فولاد 1.4016 معرفی شده است. این میلگرد استیل خواص مغناطیسی دارد به همین دلیل در دسته استیل بگیر قرار می گیرد و برای تشخیص آن باید از یک آهنربا استفاده کرد. در ترکیبات شیمیایی استیل 430 کروم با 16-18 درصد بالاترین میزان را از ان خود کرده است. میلگرد 430 از حیث مقاومت به خوردگی به گرید 304 شبیه است. همچنین در مقابل اسید نیتریک و اسید های ارگانیک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

معمولا میلگرد استیل 430 در اتصالات ساختمان، صنعت هوا فضا، کارد و چنگال، پالایش نفت، آرموتورها،  به کار گرفته می شود.

میلگرد استیل 4057

ساختار و ویژگی های استیل 4057 شباهت بسیاری به 420 دارد ولی وجود میزان بالاتری از نیکل در روند ساخت ان سبب افزایش چقرگمی آن می شود. این میلگرد استیل هنگامی که چقرمگی، استحکام، مقاومت به سایش و خوردگی مد نظر کاربر باشد کاربرد دارد. در تهیه قالب، ساخت ظروف شیشه و سرامیک همواره از استنلس استیل 4057 استفاده می‌شود.

میلگرد استیل 1.4923

وجود عنصر مولیبدن در میلگرد استیل 1.4923 مقاومت حرارتی ان را افزایش می دهد. از میلگرد فوق در صنایع هوایی، پتروشیمی، نفت و گاز استفاده می کنند.

میلگرد نسوز 309

استیل نسوز 309 در مقایسه با گرید 304 از مقاومت و ایستایی به خوردگی قوی تری برخوردار است. همچنین به اسم میلگرد استیل نگیر 309 به دلیل عدم برخورداری از خاصیت مغناطیسی نیز شناخته می‌شود. از عمده ترین کاربردهای این میلگرد می‌توان به قطعات کوره، پوشش‌های محفظه تابکاری، لوازم عملیات حرارتی، گرم‌ کننده‌های هواپیما، سینی‌های عملیات حرارتی و… اشاره کرد.

با توجه به اینکه میلگرد نسوز 310گرید 310 دارای قابلیت مغناطیسی نیست، نام استیل نگیر 310 نیز به ان اطلاق می‌گردد. این میلگرد به علت وجود میزان کرم و نیکل بالاتر، از مقاومت به خوردگی عالی در دماهای بالا برخوردار است. میلگرد استیل مذکور در ظروف حمل مواد شیمیایی، مخازن تحت فشار و دمای بالا و قطعات در معرض خوردگی در دمای بالا کاربرد های زیادی دارد.

میلگرد استیل 4PH-17

در صنایعی‌ که مقاومت و ایستایی در مقابل هجوم دمای بالا اهمیت داشته باشد نظیر تولید تجهیزات مهندسی، قالب های پلاستیک، پیچ و چرخ دهنده و شفت‌های پمپی با سختی بالا از میلگرد های معرفی شده استفاده می‌شود.