برش کاری ورق سیاه


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

برش کاری ورق سیاه

از جمله محصولاتی که برای ساختمان سازی به کار می رود، ورق سیاه است. این ورق با استفاده از روش نورد ساخته می شود. ورق سیاه انواع و اقسام متفاوتی دارد که هریک کاربردهای مختلفی هم دارند.  ورق سیاه بسیار متنوع تولید می شود و به همین سبب یکی از محصولات پرمصرف فولاد محسوب می شود.

انواع ورق سیاه

معمولا ورق سیاه به دو صورت رول و فابریک تهیه و عرضه می شود. با توجه به اینکه ورق رول حالت خمیدگی به خود گرفته است، برای همه موقعیت ها مناسب نیست. در مقابل، ورقی کاملاً صاف و بدون حالت است. این ورق در ابعاد دقیق و بدون هیچگونه شکستگی و ترک تولید می شود. ورق سیاه فابریک نسبت به ورق رولی، دارای امتیازات بیشتری است و به همین خاطر قیمت ورق سیاه فابریک نسبت به رولی بیشتر است. ضخامت ورق های سیاه رولی کمتر است بنابراین به شکل رولی ارائه می شوند.

قیمت ورق رولی پایین تر از ورق فابریک است. در ساخت این نوع ورق،  به ضخامت آن توجه ویژه می شود. زیرا برای اینکه بتوان آن را رول کرد، باید ضخامت آن کمتر از ۱۵ میلی متر باشد. ورق رولی در اندازه های مختلفی ساخته می شود که باید با توجه به نیاز مشتری، انتخاب و خریداری شود. به طور کلی می توان چنین گفت که ورق سیاه رولی از نظر قیمت، مقرون به صرفه تر است؛ اما زمانی که کار، ظرافت و حساسیت خاص خود را دارد توصیه می کنیم از ورق های فابریک استفاده شود.

قیمت ورق سیاه

باید گفت ورق ها با توجه به اینکه از چه مدلی بوده و اینکه دارای چه ضخامتی باشند، در قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. هر اندازه ضخامت ورق بیشتر باشد، به طبع قیمت آن هم بیشتر است. البته باید نوع آن هم در نظر گرفته شود. عامل دیگری که در تعیین نرخ ورق سیاه موثر است، کیفیت آن است. در حال حاضر ورق سیاه در ابعاد ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ در بازار عرضه می شود. ورق رولی از پیش ساخته شده در اندازه ای تولید شده است که به ابعاد نیاز مشتری، می توان ان را از رول جدا کرد. در مورد ورق فابریک این گونه نیست. زیرا این ورق از همان ابتدا در ابعاد درخواستی مشتری ساخته می شود.  روش ساخت ورق سیاه، تأثیر مستقیم بر روی کیفیت و در نهایت نرخ آن خواهد داشت. نرخ ورق سیاه با توجه به اینکه ساخت کدام کارخانه است، متفاوت ارزش گذاری می شود. علت تفاوت قیمت ورق سیاه تفاوت کیفیت فولاد هر منطقه است. هنگام خریداری ورق سیاه باید از کیفیت ساخت کارخانجات گوناگون آگاه شوید.

تولید انواع ورق سیاه

در حال حاضر با متد های جدید استفاده شده و با کمک پیشرفت تکنولوژی، از فولاد برای موارد مختلفی استفاده می شود. ساخت ورق سیاه که یکی از فرآورده های فولاد است، طی اجرای مراحل نورد گرم صورت می گیرد. در حقیقت فولاد تحت فشار و گرما قرار گرفته و شکل مناسبی را به خود می گیرد. سطح این ورق طی پروسه اکسیداسیون به صورت مات بیرون امده و به همین علت اسشت که به آن ورق سیاه گفته می شود. ورق سیاه یکی از تولیداتی است که در کارخانجات عظیم داخلی ساخته می شود و اصلی ترین تولیدات کارخانجات فولاد به شمار می آید. ورق سیاه  با رعایت کلیه استانداردها تولید شده و در کشور ارائه می شود. تولید در ضخامت های متغیری صورت می گیرد و هر چقدر که ضخامت بیشتر شود، انعطاف پذیری آن کاسته می شود.

در سراسر کشور کارخانجاتی که به تولید و عرضه ورق سیاه می پردازند، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین خوزستان، کاویان و غیره هستند. فولاد مبارکه اصفهان یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان است که شمش را به ورق فولادی مبدل می سازد. سایر تولیدکنندگان هم نقش مشابهی دارند.

تفاوت ورق سیاه با ورق های فولادی دیگر

تفاوت عمده ای که ورق سیاه با انواع دیگر ورق های فولادی دارد، ظاهر و رنگ آن است. ورق های دیگر براق هستند، در حالی که ورق های سیاه، مات هستند. ورق رولی ضخامتی بین ۱ تا ۱۵ میلی متر و ورق سیاه فابریک ضخامت بالای ۱۶ میلی متر دارد. در مقایسه ورق های روغنی و سیاه، باید بگوئیم که ضخامت ورق های روغنی بسیار کم دیده می شود.

ورق های گالوانیزه یکی دیگر از انواع ورق های فولادی هستند. همانطور که از نامش پیداست از مرحله فرایند گالوانیزاسیون هم می گذرند و به اصطلاح آبکاری می شوند. در حالی که در مراحل ساخت ورق سیاه، چنین مراحلی اجرا نمی شود. به همین دلیل این ورق از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است. ورق سیاه کاربردهای زیادی دارد. استفاده از آن در گارد ریل، تیر ورق، ورق پانچ، کشتی سازی، تانک نفتی و موارد دیگر، بسیار متداول است. انواع ورق سیاه در پروفیل های ساختمانی اعم از قوطی و ستونی کارایی دارند. ورق سیاه در ضخامت های متفاوتی قابل ساخت است و به همین علت است که می توان از آن در موقعیت های زیادی بی هیچ محدودیتی استفاده کرد.

استاندارد های رایج ورق سیاه

در نامگذاری استاندارد ها، St اول آن ها از کلمه Structure به معنی سازه و ساختمان و … است. نامگذاری این نوع فولاد مطابق با استاندارد منسوخ DIN 17006 است. این استاندارد با استاندارد DIN EN 10027-1 جایگزین شده و ورق St37 براساس استاندارد اروپایی EN10025 معادل S235JR است و قیمت ورق سیاه st37 پایین تر از دیگر نوع های صنعتی است.

برخی از ورق های فولادی قابلیت کشش دارند و برای ساخت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین که اصطلاحا DD11 و DD12 و DD13 و همچنین STW22 و STW24 که نرم تر می باشند قابل استفاده است.

پاره ای از ورق های سخت و مقاوم به منظور تولید لوله های تخت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT4 و SPHT3 و SPHT2 و SPHT1 مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین ورقهای A285 با گرید GR سی (C) با A596 90 با گرید GR55 تا 90 نیز جهت مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشارقوی استفاده می شوند.

از استاندارد های متداول ورق سیاه به دو مورد زیر اشاره میکنیم :

 ST37 (ورق سیاه معمولی )

فولاد ST37 به عنوان فولاد نرمه نیز در صنعت شناخته می شود. این نوع از فولاد در گروه فولاد های کم کربن هستند. بیشترین کارایی ورق سیاه معمولی در صنعت ساخت و ساز و کاربرد شیت های صنعتی غالبا در صنعت پتروشیمی ، صنعت مخزن سازی ، صنعت سد سازی و… است. ورق های ST37 از نظر سختی و نرمی معمولی به شمار می روند و هرچه پایین تر از ST37 باشد ورق ها نرم تر می شوند. و هرچه بالاتر ازST37 باشد سخت ترخواهند بود. به بیان دیگر هرچه عنصر کربن در ورق های فولادی بیشتر به کار رود ورق سخت تراست.

 ST52 (ورق سیاه صنعتی)

این محصول که تحت استاندارد DIN 17100 قرار دارد به عنوان فولاد پر مقاومت و کم آلیاژ در صنعت معرفی می شود و با افزودن مقادیر اندکی آلیاژ نظیر مس، نیکل و منگنز به فولاد کربن دار ساخته می شود. از خصوصیات این ورق می توان به مقاومت بالا در برابر پیچش و خمش و خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا اشاره نمود. در این فولاد مقاومت بیشتر می شود و برای جوشکاری بکار می رود. برای خرید این نوع ورق باید به نرمالایز بودن و استاندارد بودن کالا توجه ویژه داشت در ورق های بالای ضخامت 50 میلی متر داشتن UT موضوعی الزامی تلقی می شود.

ابعاد ورق سیاه

ورق سیاه به دو صورت رول و فابریک تولید می شود.

در موارد فابریک با توجه به تقاضای مشتری در طول و عرض متفاوت برش می خورد. اما به طور مرسوم در بازار اندازه ای که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد در بازه 1000*2000 میلی متر و 2000*6000 قرار دارد.

در تولید ورق سیاه به صورت رول هیچ گونه محدودیتی در طول وجود ندارد .

ضخامت ورق سیاه در بازه 1.5 میلی متر و 2۰۰ میلی متر است. اما کارخانه ها اکثرا ورق 2 میلی متر تولید می کنند که از با کیفیت ترین آنها به کارخانه فولاد مبارکه می توان اشاره کرد.

ورق با ضخامت 15 میلی متر به بالا فقط به صورت فابریک تولید و عرضه می شود .

اگرچه به صورت کلی ورق‌های سیاه از 1.5 تا 100 میلی‌متر ضخامت دارند اما برای کارخانه های تولید پروفیل و لوله که به صفحات نازک‌تری احتیاج دارند، ورق‌های سیاه با ضخامت‌های 1.2 نیز ساخته می‌شوند.

روش تولید ورق سیاه

برای ساخت ورق از دو شیوه نورد گرم و نورد سرد استفاده می شود. خروجی نورد گرم ورق سیاه می باشد. و خروجی نورد سرد ورق روغنی است.

در تکنولوژی نورد گرم تختال ها بعد از گرم شدن تا حدود ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره پیش گرم کن و پوسته زدایی در مراحل نورد اولیه و نهایی نورد می شوند . فرایند پوسته شویی برای از بین بردن پوسته اکسیدی اجرا می شود و دمای سطح تختال را کم می کند. بعد از ان در ضخامت های بین ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر برش خورده و به صورت کلاف بسته بندی می گردد.

معمولا برای عملیات تکمیل نورد گرم اعمالی همچون کم کردن وزن کلاف، صاف کردن ورق، برش سبک و سنگین ورق، بهبود خواص مکانیکی انجام می دهند.

وزن ورق سیاه

برای به دست آوردن ورق سیاه نیاز به ابعاد طول و عرض و ضخامت ورق داریم و چگالی آن 7.8 در نظر گرفته می شود..

برای محاسبه وزن ورق از فرمول محاسبه وزن ورق به شرح ذیل استفاده کنید:

وزن ورق سیاه = طول ورق(میلی متر) * عرض ورق (میلی متر) *ضخامت (میلی متر)* چگالی ورق

چگالی آهن : در حالت استاندارد عدد ۷٫۸۶ تعریف شده است.

در حالت کلی باید حجم ورق را به صورت حال ضرب ضخامت (میلیمتر)، عرض ورق (میلیمتر )، طول ورق (متر) را حساب کرد و حاصل را بر ۱۰۰۰ تقسیم نمود و عدد حاصل را در ۷.۸ ضرب کرد .

بزرگترین کارخانه های تولید ورق سیاه ایران

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
 • کارخانه فولاد کاویان
 • کارخانه فولاد اکسین اهواز
 • مجتمع فولاد گیلان
 • کاربرد ورق سیاه

جهت تولید ورق سیاه با توجه به روش تولید و مقاومت و ضخامت ورق در موارد متعددی از آن استفاده می شود . که از اصلی ترین موارد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مصالح فلزی ساختمان
 • قطعات خودرو
 • ساخت آبگرمکن
 • تولید تجهیزات کشاورزی
 • ساخت رینگ و چرخ
 • صنایع تانکرسازی
 • ساخت مخازن خاص کشتی سازی
 • صنایع فلزی سنگین

ورق سیاه یا ورق نورد گرم

همانطور که پیش تر گفته شد آهن آلات به  دو گروه کلی صنعتی و ساختمانی تقسیم شده و بعد در دسته بندی های جزیی قرار می گیرند.

یکی از زیر دسته بندی های بسیار مهم  آهن آلات دسته بندی ورق می باشد.

در واقع ورق نوع مسطح فلز آهن است که کاملا صاف و صیقلی می باشد.

به صورت کلی ورق ها به به دو شکل رول فرم (کویل یا حلقه) و شیت فرم (برش شده ) ساخته و روانه بازار می گردند.

در ساخت ورق از دو نوع تکنولوژی متفاوت استفاده می شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاقمی گردد.

محصول خروجی در نورد گرم ورق سیاه خواهد بوده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی نامیده می شود.

همان طور که متوجه شدید ورق سیاه همان ورق نورد گرم است.

در نورد گرم تختال ها  بعد از گرم شدن تا حدود 1280 درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به 1.2 تا 16 میلی متر می رسد که به صورت کلاف (کویل) تولید و عرضه می شود.

معمولا به آن نام اسلب اطلاق می گردد.

کارخانه هایی مثل اکسین اهواز یا کاویان ورق های ضخیم را در ایران می سازند که به صورت ابعاد 6*1متر و  6*1/25متر و   6*1/5متر و یا  6*2 متر می باشند.

البته سایز های بزرگتر تا 12*2/5 متر نیز در ایران ساخته می شود که ازتکنولوژی بالاتری برخوردارند.

در ادامه عملیات و در واحد تکمیل نورد گرم  کارهایی از قبیل کم کردن وزن کلاف،بهبود خواص مکانیکی ، تسطیح ورق ، برش سبک و سنگین ورق در طول های 1 الی 12 متر انجام می شود.

چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می شود؟

تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم یعنی مواد اولیه ساخت ورق در دما های بسیار بالا ذوب شده و در طی این عملیات ورق شکلی مات به خود می گیرد و به دلیل رنگ ظاهری آن ، در بازار اصطلاح ورق سیاه برای آن در نظر گرفته شده است.

کاربرد های ورق سیاه

ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) در صنایع گوناگونی از جمله صنعت ساختمان ،سوله سازی، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و… کاربرد فراوانی دارند.

ورق سیاه به دو فرم کلی رول فرم و فابریک ساخته می شود که هر یک مصارفی دارند.

ورق های فابریک دارای قطرهایی برابر هستند(اصطلاحا دویدگی ندارند) و این مزیت سبب ایجاد یک دستی در محصول خروجی خواهد شد.

ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه از 1/5 میلی متر اغاز شده و در نهایت به  1000 میلی متر  هم ختم می شود. اما معمولا ضخامت 1/5 میل تا 20 میل رایج است.

به ورق های نورد گرم با ضخامت های بالای 30میل اسلب نیز اطلاق می گردد. ورق های ضخیم بیشتر به عنوان وزنه استفاده می شوند. مثل وزنه تعادل در آسانسور ها.

ابعاد فیزیکی ورق سیاه

در صورت رول عرض ورق های سیاه بسته به ضخامت، چهار عرض 100 سانت و 125 سانت و 150 سانت و 200 سانت را دارا هستند. قطعا در حالت رول با محدودیت طولی مواجه نخواهیم بود.

در حالت فابریک نیز بسته به حجم سفارش می توان هر اندازه و ابعادی را ساخت اما برخی ابعاد متداول تر و پرکاربردتر هستند. این ابعاد متداول به شرح زیر می باشند :

 • ورق سیاه ابعاد 2000*1000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 2500*1250 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 6000*1000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 6000*1250 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 6000*1500 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 6000*2000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 12000*2000 میلی متر

استاندارد های ورق سیاه

معمولا ورق سیاه را با استاندارد ST37می شناسند.

بهترین انتخاب ورق

برای اینکه شما بهترین نتیجه را داشته باشید لازم نیست همیشه گران ترین اجناس را بخرید. بهترین گزینه باید علاوه بر کیفیت بالا ،دوام و ماندگاری ،صرفه اقتصادی نیز برایتان داشته باشد.

در حال حاضر روش های رایجی برای تولید ورق برشی عبارتند از:

 • لیزر
 • قالب برش
 • پلاسما
 • باربرداری جزئی
 • جت سیال ساینده
 • تخلیه الکتریکی
 • فرز
 • برش با تیغه
 • برش شعله ای
 • آلتراسونیک

ویژگی های کیفیت برشکاری لیزر

 • برش لیزری از جمله سریع ترین پروسه های برش به حساب می اید.
 • برش ها می توانند دارای مسیرها و منحنی های پیچیده باشند.
 • قابلیت تطبیق پذیری خوبی با سیستم های کنترل کامپیوتری و اتوماتیک دارد.
 • سایش ابزار در این عملیات صفر است چون عملا تماس مکانیکی ندارد.
 • آلودگی صوتی در این فرایند بسیار اندک است.
 • گیره بندی قطعه کار نیاز نیست.
 • فرایند قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارد.
 • برش به صورت چند لایه ورق روی هم و توده ای هم می تواند صورت پذیرد. اما باید دقت داشت که ورق ها به هم جوش نخورند.
 • طیف وسیعی از مواد را می توان با این روش برش داد. این مواد می توانند ترد، شکننده، رسانای الکتریکی یا نارسانا، سخت یا نرم باشند. البته در برش مواد با انعکاس بالا مثل مس و آلومینیم نیازی به لیزرها با توان مناسب و جذب پرتوی مناسب توسط فلز است.

ویژگی های برش لیزر در مقایسه با روش های دیگر برای تولید ورق برشی

عرض شیار بسیار باریک است و باعث کاهش به هدر رفتن ماده می شود بنابراین محدودیت های شعاع های داخلی ابزار در این متد وجود ندارد.

نظیر روش های مکانیکی که براده های اضافی و ضایعات بر جای می گذارد براده ای در ان مشاهده نمی شود.

ناحیه متاثر از حرارت بسیار پایین در حد کمتر از 5/0 میلی متر در این متد مشاهده می شود. از این رو در این روش اعوجاج ناشی از حرارت بسیار کم خواهد بود.

لبه های برش خیلی صاف و تمیز بوده و نیاز به فرایند های مجدد ندارند و عمل جوشکاری پس از این فرایند میسر است.

برخلاف دیگر عملیات برش گرایی برای ساخت ورق برشی لبه ها می توانند تیز و یا چهارگوش باشند.

در این روش برش های کور بر روی موادی مثل چوب قابلیت اجرا دارد.

در این روش عمق برش محدود و بستگی به توان خروجی لیزر مود نظر دارد.

انواع روش های برشکاری

برشکاری از طریق لیزر جهت ساخت ورق برشی به روش های متفاوتی انجام می شود.

برش تبخیری

در این روش پرتو متمرکز شده ابتدا سطح قطعه را تا نقطه جوش گرم کرده و یک حفره راهنما ایجاد می کند. حفره به دلیل بازتاب های زیاد یک افزایش ناگهانی در قابلیت جذب ایجاد می کند. و قطعه به سرعت گرم می شود. در این هنگام است که بخار تشکیل شده آزاد می شود.

برای تولید ورق برشی در این روش ، لیزر فراهم کننده گرمای نهان است تا ماده به دمای تبخیر برسد و به صورت بخار جدا شود. جدایش ماده در این متد به سبب تغییر فاز مستقیم به بخار است و لذا کیفیت برش فوق العاده بالا است. این روش ائه ال برای مواد با هدایت حرارتی کم و گرمای تبخیر کم نظیر پلیمرها، مواد آلی، کاغذ و پارچه است.

در برش به روش ذوبی پرتو لیزر با طی مسیری به صورت مستقیم یا منحنی بر روی قطعه هدایت می شود. جذب انرژی از پرتو با شدت بالا منجر به ذوب فلز شده و شیار برش ایجاد می شود . معمولا از یک نازل مخروطی و هم محور با پرتو لیزر به منظورگاز کمکی استفاده می شود.

باید بگوئیم که فشار گاز در این روش بالاست و باعث ایجاد نیرویی برای خروج مذاب از شیار برش می گردد. مذاب به طور عمودی از پایین شیار برش به صورت قطره ای خارج می شود و در این روش در برخی از موارد مذاب به ناحیه زیر سطح برش می چسبد. زیرا تغییر فاز در این روش از حالت جامد به مذاب است پس نسبت به روش تبخیری انرژی کمتری نیاز است.

برش به روش ذوبی همراه با دمش گاز اکسیژن برای تولید ورق برشی

در این عملیات ناحیه جلوی برش به منطقه بسیاری از فعالیت ها تبدیل می شود. گازی که از فضای بریدگی عبور می کند نه تنها مذاب را به خارج از شیار هدایت نمی کند بلکه با آن واکنش می دهد. مقداری انرژی که از واکنش سوختن در این عملیات آزاد می شود متغیر و وابسته به جنس است. مثالا برای فولادها 60 درصد، و برای مواد واکنش پذیری نظیر تیتانیوم در حدود 90 درصد است.

بدین ترتیب سرعت برش در این روش برای تهیه ورق برشی از حالت معمولی با گاز خنثی بیشتر است. البته لازم به ذکر است که استفاده از گاز اکسیژن برای همه مواد میسر نیست.

علاوه بر آن اکسیژن موجود بر روی لبه منجر به ایجاد سختی و مستعد ترک برداشتن است. در حالی که استفاده از گاز اکسیژن برای فولاد نرم باعث سیالیت مذاب و خروج اسان تر آن از شیار برش می شود.

برش با شکست کنترلی

در این روش پرتو لیزر یک تنش مکانیکی در مکان برخورد با قطعه ایجاد می کند که باعث می شود ماده به صورت قابل کنترل در امتداد پرتو لیزر بشکند، تفکیک ماده توسط رشد ترک و در امتداد پرتو لیزر ایجاد می شود. پرتو برخوردی با قطعه در نقطه متمرکز باعث انبساط و ایجاد تنش های کششی می گرددکه این تنش ها با ایجاد یک تمرکز تنش در امتداد مسیر پرتو لیزر منجر به شکست می شوند.

شایان ذکر است که انرژی لازم در این روش از سه روش قبلی گفته شده کمتر است چرا که نیاز به ذوب یا تبخیر ماده نیست و همچنین در این روش سرعت برش بالا بوده و لبه های برش تیز و صاف می شوند. موارد استفاده از این روش در مواد ترد همچون سرامیک ها، شیشه ها، سیلیکون ها و اکسید آلومینیم است.