تفاوت ورق گرم و سرد | 3 مورد از تفاوت نورد گرم و سرد


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

                                                                برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات ورق سیاه اینجا کلیک کنید.

 

تفاوت ورق گرم و سرد : بیشترین فرق بین ورق گرم و ورق سرد در فرایند تولید آن هاست. از گذشته تا الان فولاد از طریق روش های گوناگون تولید می شود. به عنوان نمونه ورق ورد گرم طی فرایند ذوب فلزات به دست می آید و ورق نورد سرد از طریف غلتک ها به دست می اید. بسیاری از ورق‌های فلزی موجود در بازار در یکی از دو دستهٔ ورق گرم یا سرد تقسیم می‌شوند؛ این مسئله به ما نشان می‌دهد که آشنایی با ورق گرم و سرد و تفاوت این دو چه جایگاه مهم و کلیدی‌ دارد. به سبب همین مسئله، در این مطلب قصد داریم که تفاوت ورق گالوانیزه گرم و سرد، نحوهٔ تولید این دو محصول پایه و سایر نکات آن‌ها را به شکل مختصر اما کاربردی بیان کنیم. در نظر داشته باشید که علاوه بر مطالعهٔ این مطلب، با مشاهدهٔ ویدئوی بالا نیز که توسط متخصصان وبسایت کلید آهن تولید شده، اطلاعات موردنیاز را دریافت خواهید کرد.

ورق گرم چیست؟

به دلیل این که این محصول با فرایند نورد گرم تولید می شود به آن ورق گرم می گویند. این محصول در دمایی بالاتر از 900 درجه سانتی گراد ساخته می شود. علت استفاده از چنین دمایی این است که برای شکل دادن به فولاد باید آن را به دمای بالاتر از دمای تبلور برسانیم. توسط سمباده زنی و اسید شویی بسیاری از آسیب ها در مرحله سردسازی از بین می رود. از این رو دارای سطحی خشن و زبر می شود؛ از این رو به ان ورق سیاه نیز می گویند. انواع ورق گرم نیز شاما موارد زیر می شود:

 • ورق ST37
 • ورق های گرم HB
 • ورق ST52
 • ورق های گرم HC

کاربرد ورق گرم

 1. صنعت ساختمان سازی و برج سازی؛
 2. ساخت انواع تانکر متحرک یا تانکر انواع کشتی؛
 3. صنایع کشتی سازی و انواع زیردریایی ها؛
 4. سایر مصارف صنعتی و سنگین؛
 5. قسمت های از خودرو مانند محافظ شاسی برای افزایش استحکام آن.

ورق سرد چیست؟

در ادامه از مطلب تفاوت ورق گرم و سرد به توضیح ورق های سرد می پردازیم. این ورق نیز با نورد سرد ساخته می شود. دارای ضخامت کمتری نسبت به دیگر محصولات فولادی است و این موضوع موجب افزایش زیبایی ظاهری آن می شود. این نوع ورق یکی از پایه های تولید ورق روغنی و ورق گالوانیزه است. از کاربردهای ورق سرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوازم خانگی
 • مبلمان اداری
 • انواع قفسه ها
 • مصالح ساختمانی

تولید ورق سرد چگونه است؟

فرایند تولید این محصول در حداقل دمای اتاق و حداکثر تا دمای 200 درجه سانتی گراد صورت می گیرد. برای تولید آن ها از ورق یا تسمه تولید شده در فرایند نورد گرم استفاده می شود. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • اسید شویی
 • شستشوی الکترولیتی
 • بازپخت
 • نورد پوسته ای
 • اصلاح نهایی

تفاوت ورق گرم و ورق سرد

تفاوت ورق گرم و سرد چیست؟

تفاوت ها ورق گرم ورق سرد
نحوه ساخت از طریق نورد گرم و تا دمای نزدیک به 1000 درجه سانتی گراد از طریق فرایند نورد سرد و بدون هیچ حرارتی و با دمای معمولی
آلیاژ و مواد اولیه ورق ST37 ورق های ST12، ST13 و ST14
کاربرد ساخت ریل ها، مهرزنی، قطعات خودرو و تجهیزات صنعتی محصولات مفتولی، تسمه و میله
ابعاد در ابعاد بسیار بیشتر از ورق سرد در بازار موجود است. کم بودن ضخامت آن و عرض آن در حدود 125 سانتی متر
مزایا و معایب انعطاف پذیری بالا، تولید آن با کیفیت کمتر و دقت پایین تر انعطاف پذیری پایین، کوتاه بودن عرض و سطح مقطع آن، زیباتر بودن

نورد چیست؛ ورق نوردی چیست؟

“نورد” (Rolling) متداول‌ترین و پررونق‌ترین روش تولید فرآورده‌های فلزی، به‌ویژه انواع فولاد است؛ به‌گونه‌ای که بیش از 80 درصد از فرآورده‌های فلزی در سطح جهان، با این روش تولید می‌شوند. فرایند نورد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های شکل‌دادن فلزات است؛ معمولاً این روش با فرایند آهنگری در رقابت است. برتری هرکدام از این روش‌ها (آهنگری یا نورد) بستگی به پیشرفت فناوری آن دارد، ولی به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که نورد باتوجه‌به حجم و کمیت تولیدات، در مقام اول فرایندهای شکل‌دادن فلزات قرار می‌گیرد.

فرایند کلی نورد چیست؟

در ادامه از مطلب تفاوت ورق گرم و سرد به این توضیح می پردازیم که فرایند تغییر شکل فلز، به‌وسیلهٔ عبور فولاد از بین دو غلتک که در خلاف جهت هم می‌چرخند رقم می‌خورد. در نورد، فلز تحت یک نیروی فشاری نسبتاً بالا قرار می‌گیرد که ناشی از فشار غلتک‌ها و همچنین اصطکاک بین فلز و غلتک است.

نورد گرم

اکنون که نورد و انواع آن را از زوایای گوناگونی بررسی کردیم، وقت آن رسیده که مقداری هم دربارهٔ دو نورد موردبحث ما (گرم و سرد) صحبت کنیم. در اولین قدم، اطلاعاتی کلی دربارهٔ نورد گرم به دست می‌دهیم و پس از آن به سراغ نورد سرد می‌رویم.

در نورد گرم عمل تغییر شکل در دمایی بالاتر از دمای تبلور دوباره انجام می‌شود. برای فولادهای کربنی دمای نورد رقمی در حدود 1۰۰۰ تا 11۰۰ درجه سانتی‌گراد است. برای گرم‌کردن شمش و رسیدن به این دما، شمش قبل از نورد در کوره‌هایی حرارت داده می‌شود. پس اولین مرحله در نورد گرم حرارت دادن شمش یا تختال در کوره‌های نورد (که به کوره‌های پیش‌گرم معروف هستند) است و پس از آن، مادهٔ اولیه به سمت غلتک‌ها می‌رود تا باقی فرایند انجام شود.

مشخصات کالای تولید شده در نورد گرم

در ادامه از مطلب تفاوت ورق گرم و سرد به این موضوع می پردازیم که محصولی که از نورد گرم ورق خارج می‌شود، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد؛ برخی از برجسته‌ترین این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

 1. ناصافی سطح فلز و پوسته‌پوسته شدن آن که به‌دلیل فرایند سردشدن پس از حرارت دیدن اتفاق می‌افتد؛
 2. گردی و ناصافی لبه‌های محصول تولید شده که به سبب تغییر حجم حین سرد شدن بروز می‌کند. (البته این ویژگی برای تولید ورق‌های ساختمانی و میلگرد مناسب است).

تفاوت نورد گرم و سرد

نورد سرد

فرایند نورد سرد در محیطی با دمای کمتر از تبلور مجدد انجام می‌شود. مواد اولیه برای نورد سرد، ورقی است که به شکل “کوئل” و در واحد نورد گرم پیوسته ورق، تولید شده است. ورقی که در نورد سرد استفاده می‌شود، قبل از نورد حتماً اسیدشویی می‌شود تا پوسته‌های اکسیدی از سطح آن برداشته شوند. در نورد سرد، به‌طورکلی بین 5۰ تا 9۰ درصد تغییر شکل حاصل می‌شود.

گفتنی است که محصول خروجی نورد سرد، ورق‌هایی با ضخامت 15. تا 4 میلی‌متر هستند. در هر مرحله از نورد، به‌خاطر کار سخت و افزایش استحکام و کاهش چکش‌خواری، ورق‌ها بایستی آنیل شوند؛ آنیل یک عملیات حرارتی است که به ورق‌ها ویژگی‌های فنی خاصی می‌دهد. گفتنی است که برای آنیل از کوره‌های آنیل با محیط گاز خنثی یا هیدروژن استفاده می‌شود.

مشخصات کالای تولید شده در نورد سرد

در ادامه از مطلب تفاوت ورق گرم و سرد به این موضوع می پردازیم که محصولاتی که از خط‌ نورد سرد ورق خارج می‌شوند، ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از محصولات نورد گرم متمایز می‌کند، هرچند که این محصولات پیش از آن، از نورد گرم خارج شده باشند. در ادامه، بخشی از برجسته‌ترین ویژگی‌های ورق‌های سرد را برمی‌شماریم.

 • دارای پرداخت سطحی بهتر و تلورانس کمتر؛
 • سطحی صاف، صیقلی و در اغلب موارد دارای حالتی روغنی؛
 • دقت بالا. این ویژگی باعث می‌شود که لوله‌های تولیدشده از نورد سرد، بسیار دقیق‌تر لوله‌های محصول نورد گرم بشنود.

فولاد نورد سرد به دلیل داشتن سطح باکیفیت‌تری نسبت به فولاد نورد گرم، اغلب در پروژه‌های فنی دقیق‌تر و مواردی که زیبایی ظاهری اهمیت زیادی دارد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، به جهت اینکه پردازش بیشتری روی فولاد سردکاری‌شده انجام می‌شود، این محصولات قیمت بالاتری نیز دارند.

در پایان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که عملیات سردکاری باعث ایجاد تنش داخلی بر روی مواد می‌شود. به بیان دیگر، گاهی کارکردن با فولاد نورد سرد (برش، سمباده‌کاری و یا جوشکاری) باعث آزاد شدن تنش‌های داخلی فولاد نورد سرد شده و در نهایت منجر به تاب خوردگی فلز می‌شود.

تفاوت ورق گالوانیزه گرم و سرد

تفاوت نورد گرم و سرد

نورد باتوجه‌به اینکه فرایند تولید محصول را در چه دمایی انجام می‌دهد، چه محصولی در نهایت از آن خارج می‌شود و از چه فناوری‌ای در به اتمام رساندن فرایند استفاده می‌کند، در سه طبقه‌بندی قرار می‌گیرد. در ادامه، هرکدام از این طبقه‌بندی‌ها را بررسی می‌کنیم و انواع آن‌ها را نیز برمی‌شماریم؛ این اطلاعات در شناخت تفاوت ورق گرم و سرد بسیار راهگشا هستند.

بر اساس دما

به دو گروه نورد سرد و گرم طبقه‌بندی می‌شود. جالب است بدانید که در نورد گرم، دما به بیش از 926 درجه می‌رسد تا جایی که فولاد به دمای تبلور دوبارهٔ خود برسد؛ از طرف دیگر، در نورد سرد، دما چیزی در حدود 25 درجهٔ سانتی‌گراد (دمای محیط‌های معمولی مسکونی) است.

 محصول تولیدی

نوردها باتوجه‌به اینکه در نهایت، چه محصولی را از خط تولید خود خارج می‌کنند، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند و هرکدام نیز باتوجه‌ به این محصول نامیده می‌شوند؛ مثل نورد میلگرد، نورد تیرآهن و نورد ورق.

 تکنولوژی

از فناوری‌های گوناگونی در فرایند نورد استفاده می‌شود؛ این فناوری‌ها با روش‌های متعددی محصول نهایی را تولید می‌کنند و محصول تولیدشده نیز تفاوت‌های زیادی در کیفیت و نوع عملکرد دارد. نوردها بر اساس تکنولوژی به 3 گروه نورد مداوم، نورد نیمه مداوم و نورد غیر مداوم تقسیم می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله کوشیدیم تا ابتدا به تعریف واژهٔ نورد بپردازیم و پس از آن، به سراغ بیان دقیق‌تر انواع نورد برویم؛ در ادامهٔ مقاله، نورد گرم و محصول آن و نورد سرد و محصول حاصل از آن را به‌دقت بررسی کردیم و بیان کردیم که این دو محصول چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. مطالعهٔ این مقاله به شما کمک می‌کند تا به شکل ریشه‌ای تفاوت ورق گرم و سرد را بیاموزید و در بتوانید به شکل عملی از این اطلاعات در صنعت یا حرفهٔ خود استفاده کنید. شما حال که با تفاوت نورد گرم و سرد اشنا شدید، می توانید برای خرید ورق سیاه و اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات