جوشکاری لوله گالوانیزه با الکترود 4


مقدمه

برای جوشکاری لوله های گالوانیزه باید توجه و وقت کافی را داشته باشید چراکه این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. این فرایند بسیار حساس است و زیر نظر متخصصان ویژه در این کار باید انجام شود؛ زیرا اگر کوچک ترین خطایی رخ دهد، آن هنگام بر سطح فولاد سوراخ هایی به وجود می آید که تمامی فرایند کار را از هم می پاشد. برای ادامه مطلب با سایت کليد آهن همراه باشید.

الکترودهای جوشکاری چیست و چگونه کار می کنند؟

به سیم های فلزی که داراي روکش خاصی هستند و توسط آن عملیات جوشکاری صورت می گیرد، الکترود گالوانیزه جوشکاری گفته می شود. این سیم از جنس آلومینیوم، فلز ضدزنگ، نیکل و یا ترکیبات کم کربن ساخته شده است و روکش این سیم از جنس آهن، اکسید و سدیم است. این الکترود دارای کارایی های مختلفی همچون: جوش دادن دو نقطه با فاصله زیاد و همچنین پر کردن فضای خالی بین لوله ها را انجام می دهد. الکترود جوشکاری برای عملیات دستی انجام می شود و همچنین این جوشکاری در صنعت خودرو سازی، اتصال انواع آلیاژها، فولادهای کربنی، انواع فولادهای ضدزنگ کاربرد دارد. برای جوشکاری باید به طور حتمی نوع الکترود با جنس قطعه مورد نظر همخوانی داشته باشد.

در هنگام جوشکاری لوله گالوانیزه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

فرایند گالوانیزه و یا گالوانیزسیون برای ایجاد مقاومت و پایداری بیشتر لوله ها است. در هنگام عمل جوشکاری باید مراقب نکات بسیاری باشیم مثلاً به دلیل گرما دادن بیش از حد لوله ها، ورق پوشش روی تبخیر می شود و سپس گازی بسیار سمی از آن خارج می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود در هنگام جوشکاری این لوله باید کلاه و عینک مخصوص و همچنین لباس مناسب به تن داشته باشید و از کفش های عایق بندی شده و سبک استفاده کنید. این جوشکاری باید در زمان مناسب خود از ساعت انجام شود و هر لحظات دلخواه نمی توان این کار را انجام داد. یکی دیگر از نکات واجب و ضروری در این فرایند این است که برای مطمئن شدن از خروج بخارها، باید از الکترودهایی با سرعت بالا استفاده کرد. همچنین به مقدار گوگرد مصرف شده نیز توجه داشته باشید که این میزان از ۸۵ درصد بیشتر نباشد و اگر مقدار گوگرد مصرف شده بیشتر از حد مجاز باشد، فلز روی به داخل فلز جوش نفوذ کرده و سبب ایجاد ترک می شود.

الکترودهای جوشکاری گالوانیزه چه کارایی دارند؟

جوشکاری این لوله ها مانند سایر جوشکاری ها ساده نیست بلکه بدون پوشش خاص انجام نمی شود. در اینجا به علاوه تبخیر شدن پوشش فلزی روی، باعث از بین رفتن مشکلات بهداشتی و ایجاد تخلخل در جوش می شود. راهکارهای مقابله با این کار عبارت است از:

  • حذف کردن پوشش روی در نواحی جوشکاری
  • به وجود آمدن شیب ۱۵ درجه ای و انجام عملیات جوشکاری از سمت دیگر
  • به وجود آمدن فضای ۱.۵ میلی متری برای آسان بودن خروجی بخار

نحوه و مراحل جوشکاری لوله گالوانیزه به چه صورت است؟

در این فرایند باید انتخاب درستی در جریان برق داشته باشید؛ زیرا باید متناسب با الکترودهای مورد نظر بین ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتی گراد باشد. بعد از انجام صحیح این کار باید جریان های الکتریکی هر دو لبه را مقابل یکدیگر قرار دهید و سپس الکترود را در جای مناسب خود قرار دهید و فرایند جوشکاری را انجام دهید. در انتهای عملیات، الکترودهای جوشکاری شده به وسیله پودرهای مخصوصی پوشش داده می شوند. این پوشش ها به انواع مختلفی همچون: قلیایی، سلولزی، روتیلی، اسیدی با ضخامت های مناسب کم و زیاد می شود. از بین تمامی پوشش ها، از پوشش اسیدی به علت بی کیفیت بودن آن در مواردی که از حساسیت پایینی برخوردار باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع جوشکاری به طرزی است که لوله در برابر رطوبت مقاومت ندارد.

جوشکاری مخازن گالوانیزه به چه صورت انجام می شود؟

ابزارها و دستگاه های متعددی برای این کار پیدا می شود که در اینجا به دلیل کم شدن ضخامت این لوله ها با محدودیت انتخاب ابزارها مواجه خواهید شد. به گونه ای که برای جوشکاری ورق گالوانیزه نازک تر باشد به همان میزان نیز ابزارآلات محدودتری پیدا خواهد شد. قیمت این محصول نیز به ضخامت آن مرتبط است که این شیوه جوشکاری در صنایعی مختلفی کاربرد دارد که آن صنایع عبارت است از:

  • صنایع خودرو سازی و جوشکاری های مرتبط
  • انواع ساخت و سازها
  • در ساخت هواپیما سازی نیز کاربرد دارد
  • حمل و نقل های مربوطه
  • ساخت و ساز مخازن ها
  • برای ساخت انواع میلگرد آجدار و ساده

قیمت لوله های جوشکاری شده گالوانیزه چگونه است؟

لوله های گالوانیزه را معمولاً برای افزایش قدرت استقامت آن ها در مقابل انواع زنگ زدگی ها جوش می دهند. قیمت این لوله های جوش داده شده متناسب با لوله های ساده بیسار بالاتر است؛ چراکه جوشکاری لوله های گالوانیزه باید با مهارت خاص و با دقت انجام شود. جوشکاری این لوله ها باعث افزایش سطح مقاومت و کیفیت این محصول می شود.

ضخامت الکترود جوشکاری لوله گالوانیزه چقدر باید باشد؟

برای جوشکاری ورق گالوانیزه باید از الکترودهایی هم اندازه و هموار استفاده کرد؛ چراکه دارای سرعت جوش بسیار بالا و تعداد قوس معقولانه است. این الکترودها باید دارای گاز آرگون باشند و دارای سایزهای گوناگونی باشد که بیشترین سایز ضخامت آن ها حدود ۲.۵ است که جریان آن ها حدود ۱۰ تا ۲۰۰ آمپر است. جوشکاری ورق گالوانیزه به دلیل نازک بودن این ورق ها و لوله ها از سایر جوشکاری ها دشوارتر است که در این جوشکاری هرچه که سرعت کار بیشتر باشد، کیفیت کار نیز بالا می رود.

نتیجه گیری

جوشکاری لوله گالوانیزه با الکترود 4 به گونه ای است که فضای خالی بین دو قطعه کاملاً پر می شود و سپس با سمباده تمیزکاری می شود و فرایند دیگر صورت می گیرد. این کار بسیار دشوار است چراکه لوله های گالوانیزه نازک هستند و هر چه این ضخامت ورق ها و لوله ها کم شود، کار دشوار تر و زمان بر تر می شود. جوشکاری این ورق به روش های گوناگون تحت نظر افراد ماهر انجام می شود به گونه ای از این لوله ها در صنایع مختلف و همچنین در ساخت و سازهای زیادی استفاده می شود. در هنگام جوشکاری باید به نکات زیادی توجه کرد؛ زیرا این کار بسیار خطرناک و پر اهمیت است به طوری که فقط با داشتن لباس ضدحریق، کفش عایق دار، کلاه و عینک مخصوص می توان این عملیات را انجام داد و استفاده از ابزار و مواد مورد نیاز نیز باید بسیار دقیق باشد.

شما می توانید برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر از جوشکاری لوله گالوانیزه با الکترود 4 به سایت کلید آهن مراجعه کنید و از کارشناسان ما در این رابطه کمک بگیرید.