خش دار کردن ورق های استیل


خش دار کردن ورق های استیل

حتما تابحال این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که به چه ورقی استیل خش دار گویند. ورق استیل خش دار با برس زنی ورق استنلس استیل ساخته می شود که به نام dull polished نیز معروف است. همان طور که اگاه هستید ورق استنلس استیل دارای درصد بالایی کروم است که مقاومت ان را در برابر خوردگی بالا می برد. در حقیقت فولاد زنگ نزن به سرعت و به راحتی فولاد کربنی دچار خوردگی نمی شود. البته  با اضافه کردن عناصر آلیاژهای دیگری مثل نیکل، مولیبدن، تیتانیوم و… خواص گریدهای مختلف ورق استنلس استیل را برای بهره وری بهینه می کنند. به عنوان مثال استفاده از مولیبدن باعث می شود تا مقاومت ورق  به خوردگی در محیط های شور یا حاوی کلراید بیشتر شود.

ورق های استنلس استیل به خاطر ماندگاری ، دوام، انعطاف پذیری، نسبت استحکام به وزن و مقاومت به ضربات سنگین، قابلیت جوشکاری، ظاهری جذاب و تنوعی که دارند در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. هزینه های حفاظت و تعمیر قطعات ساخته شده از ورق استنلس استیل با توجه به ماندگاری بالایی که دارند، بسیار کمتر می شود. چنانچه گرید ورق استنلس استیل به درستی انتخاب شود طول عمر قطعه تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند. از ورق های استیل زنگ نزن در مکان هایی استفاده می شود که در معرض مستقیم آب و رطوبت قرار دارند و بهداشت سطحوح در ان حائز اهمیت است. ورق های استیل زنگ نزن یکی از پرطرف دارترین متریال های مصرفی در صنعت معماری و دکوراسیون است. زیرا در کنار تنوع فوق العاده بالا، شکل ظاهری و جنس و کیفیت آلیاژ، بسیار اقتصادی هستند.

نحوه تولید ورق های استیل خش دار

  میزان کروم موجود در آلیاژ ورق های استنلس استیل لایه ای از جنس اکسید کروم به شکل فیلم پیوسته روی سطح ورق به وجود می اورد تا مانع از تماس مستقیم آهن با رطوبت، هوا یا عوامل اکسید کننده شود. این لایه نامرئی هنگام خش دار کردن ورق می تواند خودش را مرمت کرده در حالی که حفاظت خوردگی ورق تغییر نکند. جوشکاری ورق های استیل خش دار با توجه به جنس پایه آلیاژ آن کار راحتی است و با اکثر متدهای استاندارد جهانی می توان یک ورق استیل خش دار را جوشکاری کرد. بدین سان دیزاینرها می توانند با توجه به طرح های ذهنی خود روی محصول با دستی باز مانور بدهند و هیچگونه  محدودیتی را در طراحی و تولید تجربه نکنند.

پایه اولیه ساخت ورق های استیل خش دار ورقی است که سطح نهایی آن مطابق با الگوهای استاندارد 2B باشد در مرحله بعد از طریق برس زنی،  ورق های استیل را به زیبایی خش دار می کنند. با سنگ زنی ورق در جهت های مشخص و ثابتی ورق های استیل خش دار می شوند. خطوط نقش بسته روی ورق های استیل خش دار کاملا صاف، موازی و ظریف است همچنین سطح ورق ها اندکی بازتاب نور دارند. به خاطر وجود همین خش ها بر روی ورق استنلس استیل آلودگی ها، گرد و غبارهای موجود در فضا، اثر انگشت و چربی هایی که بر روی سطح می نشیند دیده نمی شوند.

 ورق های استیل با سطح پایانی خش دار

استنلس استیل که در حقیقت همان فولاد زنگ نزن است انواع ورق های استیل براق، ورق استیل میرور، ورق استیل خش دار و ورق استیل مات، را شامل می شود. این نمونه از ورق ها  تولیدی نو با جلوه ای زیبا هستند که از ابتدای ورود خود به بازار، تحولی عظیم و خیره کننده در بازار به وجود آورند. نام تجاری این نمونه ورق استیل No.4 است. که در صنایع داخلی و خارجی  شاهد کاربرد بسیار ان  هستیم. از خصوصیات ویژه این ورق، خش دار بودن آن است که ائده ایجاد این خش ها روی سطح این ورقه ها باعث زیبایی دوچندان ان شده است. باید بگوئیم این ورق های استیل قابل استفاده در کلیه صنایع هستند.

 بررسی دو نوع از ورق های استیل خش دار

ورق های استیل خش دار 304: این نوع ورق استیل از آلیاژ استنلس استیل 304 ساخته می شود. این ورق های استیل  از نوع نگیر است به این معنی که هرگز جذب آهن ربا نمی شوند. این آلیاژ حاوی 8 درصد نیکل و 18 درصد کروم است. آلیاژ استنلس استیل 304 از نظر خوردگی دوام بسیار زیادی دارد و همچنین ورقه استیل خش دار بسیار مقاومی در ان به کار رفته است. این ورق ها به صورت رول و شیت عرضه می شوند. ورق های استیل خش دار 304 در ضخامت های 0.5 میلی متر، 0.6 میلی متر و 0.8 میلی متر ساخته می شوند.

ورق های استیل خش دار 430:

این ورق از مدل بگیر است یعنی می تواند جذب آهن ربا شود. این نوع ورق استیل به دلیل برخورداری کمتر از عناصری مثل کروم و نیکل  بهای پایین تری دارند. دوام این نوع استیل در مقابل خوردگی نسبت به دیگر ورق های همانند آن کمتر است. از ورق استیل خش دار 430 برای ساخت لوازم اشپزخونه و سینک ظرف شویی استفاده می شود. این نوع ورق استیل 14 الی 18 درصد کروم، حداکثر 0.5 درصد فلز نیکل و یک درصد منگنز دارد.

ابعاد ورق های استیل خش دار:

2000× 1000 ( کوتاه )

2440×1220 ( بلند )

2500×1250 ( بلند )

کاربرد ورق های استیل خش دار

1-در ساخت آسیاب های مورد استفاده در صنایع تولید شکراز ان استفاده می شود.

2-مورد استفاده در ساخت وسایلی که در تولید صنایع غذایی کاربرد دارند مانند تولید روغن

3-مورد استفاده در تولید مواد شیمیایی برای تولید کاغذ و سیمان

4-تولید قطعات مورد نیاز در صنعت کشتی سازی

5-تولید پمپ

6-مورد استفاده در معمارهای داخلی و دکوراسیون و مصارف دکوراتیو

7-مورد استفاده در صنایع نفت و پتروشیمی و گاز

8-مورد استفاده برای زیبا سازی قسمت بیرونی دستگاه های خانگی و صنعتی و مورد استفاده در قسمت بیرونی ساختمان ها و آسانسورها

9-مورد استفاده گیت ها و ورودی فروشگاه ها و متروها

10-مورد استفاده در بدنه هود ها و یخچال ها

مهم ترین ورق های استیلی که در حال حاضر در بازار موجود است:

1-ورق استیل 304 تایوان

2-ورق استیل 316 تایوان

3-ورق استیل کلومبوس آفریقای جنوبی

4-ورق استیل کره جنوبی

ورق استیل خش دار از جمله ورق های بسیار پر کاربرد در صنایع معماری داخلی و دکوراسیون است. ورق های استیل خش دار بهای بالاتری در مقایسه با ورق های استیل براق و مات دارند و دلیل بالا بودن نرخ آن هزینه های سنگینی  است که برای خش دار کردن و روکش دار کردن این نوع ورق ها باید در نظر گرفت. سطح این مدل از ورق ها دارای خش های یکنواختی است که همین عامل، ظاهری زیبا و جذاب را برای ان ایجاد کرده است.

چگونگی خش دار کردن ورق های استیل

1-ورق استیل خش دار فابریک: از همان اول در کارخانه اصلی ورق به صورت خش دار ارائه می شود.

2-ورق خش دار داخلی: ورق استیل اصلی اول به صورت براق و یا مات بوده است بعد از ان کار ایجاد خش توسط دستگاه های خش زنی انجام شده است.

استاندارد ورق استیل خش دار

 در استانداردهای صنعتی فینیش No.4 و No.6 به عنوان باکیفیت ترین ورق های استیل  خش دار معرفی می شوند که فینیش No.4 در ایران شناخته شده ترین است و ان را به عنوان فینیش ساتنی نیز می  شناسند. شکل ظاهری فینیش No.4 به سبب خش دار بودن، اثار بریدگی ها و عیوب سطحی ورق را به خوبی می پوشاند، در صنعت دکوراتیو بسیار مورد توجه است. ورق های استیل خش دار معمولا توسط یک لایه پلیمری  مثل PVC پوشانده می شوند. این لایه به عنوان یک محافظ عمل می کند تا موقع جابجایی، انتقال و نصب، ورق ها هیچ گونه صدمه ای نبیند. ورق های استیل خش دار مانند دیگر ورق های استنلس استیل قابلیت بازیافت 100% دارند  لذا میزان CO2 کمتری متساعد می کنند در نتیجه می توان گفت که با محیط زیست سازگار بوده و آسیب کمتری به ان وارد می شود.

ورق اولیه تولید استیل خش دار می تواند به صورت نورد گرم یا سرد ساخته شود که در نهایت خواص فیزیکی ورق های استیل خش دار عرضه شده معیین می کند که مشتریان با توجه به احتیاجی که دارند کدام نوع از نمونه های ان را انتخاب کنند. خش های خلق شده روی سطح ورق های استیل خش دار چنان ظاهر آن را زیبا کرده که برای کاربردهای تزئینی و دیزاین بسیاری از مراکز و ساختمان ها طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کرده است.

مانند دیگر فینیش سطح های نهایی ورق استیل، گرید ورق پایه مشخص کننده آلیاژ ورق استیل خش دار است. پرفروش ترین گرید ورق های استیل خش دار ارائه شده در بازار ایران آلیاژهای 304، 316 و 430 هستند که بسته به نوع کاربردی که متقاضیان دارند ، گرید مد نظر خود را انتخاب می کنند. گریدهای 304 و 316 در کاربردهایی که نیاز به مقاومت خوردگی بیشتر و حساس تری دارند کارایی دارند و گرید  های430 اکثرا در سازه های دکوری استفاده می شوند. زیرا  گرید های 430 میزان مقاومت ان در مقابل خوردگی متوسط گزارش شده است بدین ترتیب اصولا در دکوراسیون فضاهای داخلی سازه که در معرض آب و رطوبت نباشند مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های استیل خش دار 316 که حاوی مولیبدن است بیشتر در بناهای دریایی یا فضاهایی که در معرض آب شور و یا یون کلراید  هستند کاربرد دارد.

نرخ ورق استیل خش دار

نرخ ورق های استیل خش دار نسبت به ورق استیل مات و براق بالاتر است زیرا برای انجام پروسه خش دار کردن، نیاز به اجرای عملیاتی اضافی است. از دیگر عواملی که بر نرخ نهایی ورق آلیاژی پایه، تاثیر می گذارد  نوسانات قیمت مواد اولیه و ارز است. مثل تمامی ورق های استنلس استیل، نرخ ورق استیل خش دار نیز علاوه بر عوامل فوق، متاثر از سیاست کشور ایران با کشورهای تولید کننده و مسیرهای حمل و نقل بین المللی است.

ورق های استیل خش دار در ایران

در بازار ایران کلا دو مدل ورق استیل خش دار داریم. یک مدل ورق استیل خش دار فابریک است که در کارخانه های خارجی تولید می شود و مدل دیگر آن ورق خش دار داخلی است که ورق استیل پایه تولید آن، باز هم در کارخانه های خارجی ساخته می شود و بعد از ان در ایران توسط دستگاه های مدرن سنگ زنی روی ورق ها خش هایی صاف و یکنواخت خلق می شود. در ارزش گذاری این ورق ها با توجه به اینکه ورق های خش دار موجود در بازار از چه راهی تولید شده اند ورق های استیل خش دار ارزش گذاری می شوند. همان طور که پیش تر ذکر شده ، علاوه بر ارزش مواد اولیه، دیگر هزینه های وابسته مانند هزینه های جابجایی و ترانسفر بین المللی بر بهای نهایی ورق های استیل خش دار بی تاثیر نخواهد بود.

روش های تهیه و تولید و نوع آلیاژ ورق استنلس استیل تنوع فروانی دارد. انجمن آهن و فولاد آمریکا (AISI or American Iron & Steel Institute) اولین نهادی بود که موفق شد ورق های استیل را در گریدهای متنوعی دسته بندی کند که چیزی افزون بر 50 گرید آلیاژ استنلس استیل در این استاندارد به چشم می خورد.

 مزیت ورق های استیل خش دار

 از عمده ترین امتیازات ورق های استیل خش دار قابلیت بازیافت، مقاومت خوردگی و استحکام بالای آن است. از معایب ورق های نام برده می توان به پرسه تولید پیچیده ورق استنلس استیل اشاره داشت که باتوجه به اینکه شرایط تولید ان در ایران وجود ندارد همین امر باعث می شود که ورق های استیل وارداتی که پایه اولیه تولید ورق های استیل خش دار است با قیمت بالاتری وارد ایران شود.

ابعاد و ضخامت ورق های استیل خش دار را ورق پایه که همان استنلس استیل معین می کند. طبق اینکه پایه ورق خش دار کویل یا شیت باشد ابعاد آن دست خوش تغییرات می شود. ورق های استیل خش دار به شکل کویل یا شیت عموما در ضخامت هایی بین 0.4 تا 1 میلیمتر طراحی می شوند. عرض کویل های استیل خش داری که در بازار موجود است به صورت 1، 1.25 یا 1.5 متری  تهیه می شود اما با این حال کویل های ورق استیل خش دار را می توان با توجه به درخواست مشتری در اندازهای دلخواه برش زد. ابعاد شیت یا ورق های موجود در بازار به صورت 1×2، 1.25×2.5، 1.5×3 و 1.5×6 می باشند.

رنگ ورق های استیل خش دار متناسب با ماده ای که از طریق رسوب فیزیکی بخار (PVD) روی سطح ورق پاشیده می شود، تغییر می کند. ورق های استیل خش دار از نظر رنگ بندی تنوع زیادی دارند و از جمله رنگ های بسیار محبوب ان به طلایی، شامپاینی، مشکی، برنز، مسی، رزگلد، قرمز و… می توان اشاره کرد که در بازار جهانی موجود است و وارد کنندگان می توانند با لحاظ کردن نیاز بازار ایران رنگ های مختلف ورق استیل خش دار را از تولید کنندگان خارجی خریده و نیاز بازار ایران را تامین کنند. مشتریان ورق های استیل خش دار می توانند این ورق های فولادی را با گریدهای مختلف در طیف وسیعی از ضخامت ، اندازه ، طول و ابعاد مورد نظر با عادلانه ترین نرخ به کارشناسان فروش تجارت فلز سفارش خود را انتقال دهند.

موارد کاربرد ورق های استیل خش دار (ورق استیل دکوراتیو)

1- برای زیبا سازی محوطه های بیرونی دستگاه های خانگی و صنعتی

2- در محیط های بیرونی ساختمان ها

3-ساخت کابین آسانسور

4- در تولید بدنه یخچال و هود و اجاق گاز

5-ساخت تجهیزات مورد استفاده در صنایع شیمیایی

6-در تهیه و ساخت تجهیزات بکار رفته در صنایع غذایی

7- در معماری داخلی و دیزاین سازه ها و مصارف دکوراتیو

8-در گیت ها و ورودی های مترو و فروشگاه ها

9-در ساخت آسیاب های مورد استفاده در صنایع تولید شکر

10- در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

11-تولید قطعات مورد استفاده در صنعت کشتی سازی

ورق های Hair Line :

این مجموعه تنها تولیدکننده سطوح Hairline در ایران است که این سطوح با سنباده های 180 ، 240 و یا 320 برروی ورق ایجاد می شود.

فرایبند تولید شامل 4 فرچه سایشی و 4 سنباده پتویی می باشد و ناگفته نماند که مشخصه ورق های قابل استفاده در این روش شبیه ورق های مورد استفاده در خش است.

مزایای بهره‌گیری از ورق های استیل خش دار

به جرات می توان گفت ورق ‌های استیل خش دار، ورق ‌های استیل مات، آیینه ‌ای و ساده طرفداران بسیاری دارد و دلیل ان برخورداری از مزایای ویژه است . استحکام بالا در برابر عوامل مخربی نظیر فرسودگی و پوسیدگی ازجمله دلایلی هست که سبب محبوبیت زیاد ان شده است. علاوه بر این می‌توان این ورق‌ها را مجددا بازیافت کرد و همین امر سبب شده که در دل صنایع گوناگون برای خود جایی باز کند. ورق‌های استیل خش دار به‌ صورت کویل های بسیار بزرگ در بین کارخانه‌ها و کارگاه ها داد و ستد می‌شوند؛ اما اگر کارخانه یا کارگاهی حجم مشخصی از ورق‌های استیل خش دار را تقاضا دارد، می‌تواند با ثبت اندازه و ابعاد دلخواه به کارشناسان مربوطه سفارش خود را اعلام کند تا بخشی از کویل ها را برش داده و به نشانی وی بفرستند.

تنوع بالای مربوط به مقوله رنگ‌بندی موجب جذابیت هرچه بیشتر ورق های استیل گردیده است؛ بنابراین برای هریک از مشتریان این امکان وجود دارد که از بین رنگ‌های مشکی، نقره‌ای، رزگلد، قرمز، شامپاینی و… رنگ دلخواه یا رنگ پرفروش خود را انتخاب کند وبرای ثبت سفارش اقدام کند. علاوه برهمه انچه گفته شد ، هنگام نصب ورق های استیل خش دار بر روی لوازم خانگی ، کار گردگیری و تمیزکاری برای بانوان  راحت‌تر شده و کاملا بی دردسر می‌توانند گرد و غبار و لکه های نشسته روی سطوح استیل را پاک کنند.

معایب استفاده از ورق های استیل خش دار

مواد پایه این ورق‌های خش دار ، ورق استنلس است. از آنجایی‌ که در کشور ایران، شرایط تولید ورق استنلس وجود ندارد چاره ای نداریم جز اینکه این ورق ها را از خارج کشور وارد کنیم و هزینه‌های اضافی واردات ان را مانند هزینه گمرک، خودمان بپردازیم. که این بر قیمت تمام شده آن برای متقاضیان تأثیر می گذارد. علاوه بر این عملیاتی که بر روی ورق‌های استیل معمولی صورت می‌گیرد تا به ‌شکل خش دار دراید کمی سخت و هزینه‌ برخواهد بود ؛ که این بازهم بر ارزش نهایی محصول اثر می‌گذارد.

تاریخچه استنلس استیل

همان طوری که گفته شد استنلس استیل ماده پایه برای ورق های استیل‌ خش دار به شمار می ارود و مدت زمان زیادی نیست که گام به عرصه بازار نهاده است اما در همین عمر کوتاه خود توانسته جایگاه ویژه‌ای برای خود کسب نماید. این فلز در بخش های مختلفی مورد استفاده صنعت گران بزرگ و کوچک قرار می‌گیرد و این موهبت را مرهون خصوصیات ویژه ای است که در ساختار خود جای داده است.

اینکه ورق استیلی را بتوان بدون درنظر داشتن هیچ محدودیتی در رنگ‌ها و مدل‌های متنوع تهیه کرد یکی از مزیت های عمده و جذاب آن محسوب می شود. انعطاف و شکل پذیری این ورق‌ها راحت و بی دردسر بوده همچنین در مقابل خوردگی و نوسانات دما دارای مقاومت بالای هستند.

اولین وسیله ای که به کمک ورق استنلس استیل ساخته شد، چاقوی جراحی بود. بعد از آن و به‌ مرور زمان همه ویژگی‌های واقعی این ورق بر عموم آشکار شد و در صنایع مختلف مورد استفاده قشر صنعت گر قرار گرفت.

دسته بندی دقیق تر ورق های استیل، براساس آلیاژ طبقه بندی می شوند:

 • ورق استیل ۳۰۴
 • ورق استیل ۴۳۰
 • ورق استیل ۴۲۰
 • ورق استیل ۳۰۹
 • ورق استیل ۳۱۰
 • ورق استیل ۳۱۶
 • ورق استیل 201
 • ورق استیل رنگی
 • ورق استیل طرحدار

ورق استیل تولید کدام کشور است؟

ورق استنلس استیل هیچ وقت در کشور ما تولید نشده است. در گذشته این ورق ها از کشور های آمریکا ، ژاپن و آلمان وارد کشور می شده ؛ اما در حال حاضر بیشتر از کشورهای چین، تایوان و آفریقای جنوبی وارد کشورمان می شوند.

ورق استیل چه ابعادی دارد؟

ورق های استنلس استیل بیشتر در ابعاد 1*2 متر و 1/25*2/50 متر و 1/22*2/44 متر و 3*1/5 متر و 1/5*6 متر و 2*6 متر تهیه و ارائه می شوند.

وزن ورق استیل چقدر است؟

باید بگوئیم که وزن ورقاستیل از وزن آهن تبعیت می کند و به دلیل ترکیب با عناصری مانند کروم عدد چگالی استیل 7/8 خواهد بود.

استیل چیست؟

آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده می شود.

بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود.

 افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت می شود اما از مقدار شکل پذیری آن کاسته می شود.

فرق استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ چیست؟

استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸% کروم و ۸% نیکل است در حالی که استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن است.

مولیبدن برای کمک به مقاومت هر چه بیشتر در برابر ایجاد خوردگی و دوام بالاتر ان درست زمانی که تحت تاثیر کلراید (مثل آب دریا) است به آن اضافه شده است.

آیا استنلس استیل ها جذب آهنربا می شوند؟

استینلس استیل های سری ۳۰۰ که حاوی نیکل هستند اصلا جذب آهنربا نمی شوند در حالی که سری ۴۰۰ که حاوی نیکل نبوده و تنها کروم دارند به سادگی جذب آهنربا می شوند.

آیا استنلس استیل قابل بازیافت است؟

استینلس استیل ۱۰۰% قابلیت بازیافت دارد. استیل مخروب تحت فرایندی ذوب شده و از نو قالب گیری می شود. بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل در دنیا به شیوه بازیافت ضایعات متولد می شوند.

آیا استنلس استیل می تواند در دماهای بسیار پایین یا خیلی بالا کار کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که بله استینلس استیل مقاومتی باور نکردنی در برابر دماهای بسیار بالا (تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد) و خیلی پایین تا ۲۰۰- درجه سانتی گراد) دارد.

نام گذاری های استیل ها (۳۰۴ و ۳۱۶ و….) بر عهده چه مجموعه ای بوده است؟

  انجمن آهن و فولاد آمریکا برای نخستین بار اقدام به طبقه بندی و نام گذاری استینلس استیل ها کرد و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و نیز دستورالعمل تهیه و ساخت آنها را افشا نمود.

از خصوصیات قابل ملاحظه ورق های استیل می توان از زیبایی، براقی ، سطح صاف و صیقلی ، عدم خوردگی یا زنگ زدگی یاد کرد.

انواع ورق های استیل

 • ورق استیل نگیر
 • ورق استیل براق
 • ورق استیل مات
 • ورق استیل خش دار
 • ورق استیل روکش دار
 • ورق استیل نسوز
 • ورق استیل ضد اسید

ورق های استیل دارای برخی ویژگی های قابل تمیز به شرح ذیل هستند:

 • ورق استیل نیز مثل ورق گالوانیزه و ورق های روغنی به دو شکل رول و شیت ارائه می شوند.
 • غالبا رول های ورق های استیل در سه عرض 100 و 125 و 150 سانتی متر تهیه و عرضه می شوند.
 • ورق های استیل از ضخامت های 35 صدم میل تا 20 میل در بازار موجود است.