دستگاه CNC چیست (اجزا و انواع دستگاه تراشکاری سی ان سی)


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

دستگاه CNC چیست؟

دستگاه CNC نوعی ماشین‌ های CNC ماشین ‌های کنترل عددی با استفاده از رایانه ‌ها هستند. در واقع باید این دستگاهها را به عنوان پیشرفته ترین دستگاه های برش دانست که انواع ورق های فولادی را با توجه به برنامه ای که روی کامپیوتر آن تعریف شده برش می دهند. برای برش  و همچنین جوش این ورق ها از سوخت گاز و اکسیژن استفاده می شود.

با کمک دستگاههای CNC می توان دقت و سرعت عملیات تولید قطعات مختلف را افزایش داد. برای تولید یک قطعه خمکاری، برشکاری، جوش و …   روی ورق انجام می شود. در سالهای دورتر، این کارها بصورت دستی و به کمک نیروی مکانیکی انجام می شد. اما امروزه با وجود این نوع دستگاه این عملیات راحت تر و سریع تر انجام می شود. دستگاه های برش CNC را می توان در انواع مختلف جای داد مانند لیزر، هوابرش، پلاسما و واتر جت. در ادامه به بررسی بیشتر این روش ها می پردازیم. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با انواع، اجزای، اپراتور، لیست قیمت دستگاه cnc چوب سه بعدی، تراش، فلزات، سنگ، فرز و آهن توضیح می دهیم. پس شما برای آشنایی بیشتر با دستگاه تراشکاری سی ان سی ما را همراهی کنید.

اجزای دستگاه CNC چگونه است؟

دستگاه تراش CNC را باید همان دستگاههای قدیمی دانست که اکنون نوعی رایانه به آنها متصل شده و می توان برنامه مورد نظر خود را برای برش و دیگر عملیات به آنها داد تا سپس برنامه از طریق کامپیوتر به دستگاه انتقال داده شده و دستگاه عملیات را انجام دهد.

باید گفت دستگاه های اولیه هیچگونه رایانه ای نداشتند و از نوار یا کارت های پانچ برای انجام عملیات بهره می گرفتند. کامپیوتر تمامی مراحل عملیات برش و همچنین ابعاد آن را به دستگاه می فرستد و دستگاه CNC برش با استفاده از محورهای مختلف در جهتهای مشخص می چرخد و انواع برش یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی ایجاد می کند.

مزیت های دستگاه برش CNC چیست؟

با استفاده از این دستگاه می توان برش های مختلف روی ورق های فولادی ایجاد کرد. به دلیل این مزیت این تنها صنعت فولاد نیست که در برش ورق های فلزی از آن استفاده می کند، بلکه صنایع چوب و شیشه هم به این روش را برای عملیات برش استفاده می کنند. این روش هم در زمان و هم هزینه صرفه جویی قابل توجهی فراهم می آورد.

برش با کمک دستگاه های برش CNC سرعت و دقت بالا، انعطاف پذیری و کیفیت بیشتری دارد. برخی ورق ها را بدلیل حساسیت های زیادی که دارند با روش های دیگر نمی توان برش داد، این درحالی است که دستگاه های CNC برش ها را به درستی و با ضایعات بسیار کم انجام می دهند.

انواع دستگاه CNC موجود در بازار

هنگامی که سیستم CNC فعال می شود؛ برش های مورد نطر برنامه دستگاه ثبت می شود. این نوع دستورات از طریق دستگاه به ابزار برش آن منتقل می شود و در آخر اجرا می شود. این دستگاه مانند یک ربات به فعالیت خود ادامه می دهند.

دستگاه CNC به نقل از ویکی پدیا:

کنترل یک ماشین ابزار با استفاده از ورودی‌های متغیر توسط یک برنامه رایانه ای به عنوان کنترل عددی شناخته می‌شود و توسط انجمن صنایع الکترونیکی (EIA) به این صورت تعریف می‌شود: “سیستمی که در آن اَعمال با درج مستقیم داده‌های عددی کنترل می‌شوند. سیستم باید حداقل برخی از داده‌ها را به طور خودکار تفسیر کند. “

در دستگاه ی قدیمی این وسیله با نام NC شناخته می شده است و از پانچ کارت به عنوان داده های ورودی استفاده می شده است. اما در cnc ها کدهای برنامه نویسی کامپیوتری اطلاعات اولیه سیستم را به وجود می آورد. در ادامه انواع این نوع دستگاه آورده شده است.

انواع دستگاه CNC

دستگاه برش CNC از نوع واترجت

دستگاه CNC واترجت با استفاده از آب فشار قوی برش را انجام می دهد. البته اگر ورقی که قرار است روی آن برش انجام شود بسیار سخت باشد، از ترکیب آب و ساینده های قدرتمند استفاده می‌شود. ساینده هایی مانند سیلیکون، سیلیس و یا لعل با توجه به سختی ورق بکار می روند. در این نوع باید میان حجم آب و ساینده ها تناسب برقرار باشد. در دستگاه سی ان سی معمولی، تیغه بر اثر گرم شدن بیش از حد از بین می روند. بیشتر برای برش ورق هایی مناسب است؛ که نسبت به حرارت حساسیت زیادی دارند.

دستگاه سی ان سی برش لیزر 

برش لیزر با CNC این گونه است که لیزر در برش و عملیات حکاکی قطعات فلزی و غیرفلزی که بسیار ظریف هستند بکار می رود. ورق های سیاه، ورق آهن و انواع آلیاژ و همچنین کامپوزیت ها از جمله این قطعات هستند. البته این روش از نظر هزینه ای بسیار گران است و اگر قطر ورق از 3 میلیمتر بیشتر باشد با لیزر نمی توان آن را برش داد. حتی در قطرهای بالاتر از 25 میلیمتر نیز باید شرایطی مانند نازل، میزان خلوص گاز و سطح کیفیت پرتو را در نظر داشت. از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دقیق بودن برش که در آن هیچ پلیسه ای تولید نمی شود؛
  • نیاز نداشتن به ماشین های مجدد؛
  • صاف بودن سطح ورق؛
  • نبود سوختگی؛
  • میزان کم ضایعات.

دستگاه CNC

دستگاه برش هواگاز CNC

یکی از روش های قدیمی برای برش دادن ورق های فلزی، روش هوا برش است. این دستگاه تراشکاری سی ان سی رای بریدن ورقهای با ضخامت زیاد بکار می رود و با کمک یک مشعل برای اسپری کردن گاز استیلن و اکسیژن عملیات برش ورق فولادی را انجام می دهد.

وقتی گاز استیلن روی ورق اسپری می شود، فلز برافروخته شده و سپس اکسیژن وارد شده منجر به اکسیداسیون فلز شده و حرارت ایجاد شده باعث انجام عملیات برش می شود. عملیات برش با این دستگاه سرعت نسبتا پایینی دارد اما همین موضوع لبه های ورق را بسیار صاف و یکنواخت می کند.

دستگاه برش پلاسما CNC

این دستگاه سی ان سی کیفیت و دقت بالایی در برش ورق های فولادی دارد، بنابراین می توان از آن برای برش ورق های نازک تر حتی کمتر از 3 میلی متر استفاده کرد. این روش در مقایسه با روش هواگاز سرعت بیشتری دارد اما لبه ها به صافی روش هوابرش نخواهند بود.

در این روش گاز با سرعت زیادی از محل خروجی به ورق وارد می شود و با فشار وارد آمده روی فلز نوعی قوس در آن ایجاد می شود و گاز وارد حالت پلاسما می شود. بدلیل ایجاد حرارت در این دستگاه، برش ورق های فولادی با سطح کربن کم انجام می شود. البته این روش به دلیل تولید آلاینده ها و همچنین آلودگی صوتی زندگی انسان و دیگر موجودات و همچنین طبیعت را به خطر می اندازد.

مقاله پیشنهادی: ابزار برش ورق

قیمت دستگاه CNC

مهم ترین نکات ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

  1. عدم استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای سخت شدن مهره آربور
  2. اپراتور دستگاه cnc برای جابه جا کردن قطعات سنگین باید از دیگران کمک بگیرد
  3. خاموش کردن دستگاه در زمان تمیز کردن
  4. نصب ابزار برشی برای آخرین مرحله تنظیم
  5. عدم تماس دست با ابزار برشی دستگاه

خرید و قیمت دستگاه CNC چهار محوره

به طور کلی دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب برای چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شود که کارایی این دو نوع بسیار شبیه به هم می باشد. اما تفاوت در روش های آن موجب می شود تا از آن ها در صنایع گوناگونی استفاده کنند. قاعدتا قیمت هر نوع از دستگاه تراش متفاوت است. در این مطلب از سایت کلیدآهن شما را به طور کامل با انواع، اجزای، اپراتورو قیمت دستگاه CNC فلز، چوب، تراش، سنگ و فرز آشنا کردیم.

تماس بگیرید

محصولات