فرایند تولید لوله مانیسمان


مقدمه

لوله مانیسمان یا همان لوله بدون درز از اوایل قرن بیستم پیشرفت کرد که در این روش تولید، به هیچ عنوان جوشکاری صورت نمی گیرد. این لوله به دو صورت ۶ متری و ۱۲ متری استوانه تولید می شود و در فرایند تولید به هیچ عنوان درز و شکافی بین لوله ها به وجود نمی آید. در ادامه با تفاوت لوله مانیسمان با لوله درز دار، کاربرد لوله مانیسمان، روش تولید لوله مانیسمان و… آشنا خواهید شد.

تفاوت لوله‌ مانیسمان با لوله درزدار در چیست؟

لوله های مانیسمان یا لوله های بدون درز فاقد درز یا شکاف هستند که به صورت یک قطعه ۱۲ متری یا یک قطعه ۶ متری استوانه تولید می شوند؛ اما لوله درز دار از جنس ورق آهنی یا ورق فولادی ساخته شده است که از ابتدا لوله تا انتها لوله درزها و شکاف های واضحی دیده می شود.

شرکت های برتر در تولید لوله های مانیسمان را نام ببرید؟

۱_شرکت گروه ملی صنعت فولاد ایران

۲_شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان

۳_شرکت لوله گستر اسفراین

۴_شرکت پروفیل فولادی اصفهان

لوله مانیسمان و لوله درزدار از نظر کاربرد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

لوله های مانیسمان به دلیل نداشتن درز و شکاف، تحمل فشار زیادی را دارد و اما لوله های درزدار به دلیل داشتن درز و جوش خوردن آن ها، از تحمل فشار پایین تری برخوردار هستند. بالعکس چیزی که در ظاهر دیده می شود؛ لوله های درز دار همانند لوله های مانیسمان از لحاظ خورندگی یکسان هستند. همچنین مواد اولیه برای ساخت لوله های مانیسمان و لوله های درزدار فولاد ST37 است.

روند تولید لوله های مانیسمان در یک نگاه

روش تولید این نوع لوله ها به گونه ای است که از روش اکسترود یا اکسترودینگ کمک می گیرد. این لوله ها از لوله شمش فولادی تولید می شود و استفاده از شمش فولادی باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. در این فرایند ابتدا شمش فولادی به شکل بزرگی تولید می شود و سپس در طی عملیات، با روش های مختلفی به سایز های کوچک تری تبدیل می شود.

مراحل تولید لوله مانیسمان از یک شمش فولادی به چه صورت است؟ نام برده و توضیح دهید

۱_قطعه کردن و برش زدن شمش های فولادی

۲_حرارت دادن به شمش

۳_گرد کردن شمش حرارت دیده

۴_شلیک سمبه

۵_تاب گیری

۶_خارج کردن سمبه

۷_کشش لوله فولادی

۸_خنک شدن لوله فولادی

۹_برش و قطعه کردن لوله

۱۰_تمیز کردن لوله و اسید شویی

۱۱_کونیک و ماشین کاری لوله

۱۲_سمباده کشیدن لوله و پولیش سطح لوله

۱۳_رنگ کردن لوله

۱۴_بسته بندی لوله

قطعه کردن و برش زدن شمش های فولادی

اولین مرحله برای ساخت لوله های مانیسمان، قطعه کردن و برش شمش های فولادی می باشد. در ابتدا شمش های فولادی را به شکل استوانه با اندازه و طول و وزن مناسب برش می دهند و سپس از مواد اولیه با کیفیت استفاده می کنند.

حرارت دادن ب شمش

بعد از برش شمش ها دومین مرحله، حرارت دادن و گرما بخشیدن به آن ها است که با استفاده از کوره های القایی الکتریکی، آن قطعه به حرارت مناسبی می رسد.

گرد کردن شمش حرارت دیده

در این مرحله برای کم کردن خطاهای تولید، این شمش ها را بر روی غلتک هایی می اندازند تا کاملاً گرد و استوانه ای شود.

شلیک سمبه

مرحله چهارم برای تولید این لوله شلیک سمبه است. سمبه به میله هایی مانند میله نوک تیز فولادی که از جنس فولاد گرم کاری تولید شده است، گفته می شود. طول این سمبه متناسب با سایزهای لوله ها، از ۶ متر الی ۱۲ متر وجود دارند. این سمبه مانند گلوله ای به وسط استوانه شلیک می شود که این فرایند، آن استوانه تو پر را به استوانه ای تو خالی تغییر می دهد.

تاب گیری

در این روش ناصافی ها و امواج اضافی بر روی لوله تاب گیری می شود؛ یعنی اینکه در اثر شلیک مرحله قبل، ممکن است ناصافی هایی ایجاد شود که قبل از سرد شدن لوله باید آن ها را تاب گیری کرد.

خارج کردن سمبه

ششمین مرحله در این فرایند خارج کردن سمبه است که این سمبه به وسیله جک از داخل قطعه خارج می شود. در این مرحله خروجی لوله ۲ الی ۳ متر است.

کشش لوله فولادی

در این مرحله دو سر لوله به وسیله فک قفل شده است و با عبور کردن از چند سایز متفاوت، تغییر سایز داده و کوچک می شود.

خنک شدن لوله فولادی

در تولید لوله مانیسمان هشتمین مرحله، خنک شدن لوله فولادی می باشد که در طی فرایند کمی خنک می شود و در آخر داخل تونل های پر آب فرو می رود و سرد می شود.

برش و قطعه کردن لوله

این لوله، هنگام خروج طولی تقریباً ۲۰ الی ۲۴ متر دارد که اکثر مشتری ها درخواست تولید لوله های مانیسمان با طول ۶ الی ۱۲ متر را می کنند.

تمیز کردن لوله ها و اسیدشویی

در طی عملیات تولید لوله، سطح درونی و بیرونی لوله دارای پرت ها و ضایعات آهن و فلز می باشد که با اسیدها و محلول های شوینده دیگر نیز به تمیز کاری این لوله ها می پردازند.

کونیک و ماشین کاری لوله

تمامی لوله دارای پرسه می باشد و با توجه به سفارشات مشتری ها، لوله ها به صورت تخت یا کونیک ماشین کاری می شود.

سمباده کشیدن لوله و پولیش سطح لوله

این مرحله از کار، در برخی برندها انجام می شود و اگر نیاز به سمباده کشیدن و صاف کردن سطح لوله باشد این کار انجام می شود؛ اما اگر کیفیت کار خوب و عالی بود و مشتری راضی بود دیگر نیاز به این کار نیست.

رنگ کردن لوله

این روش نیز همانند روش بالا، فقط در برخی سفارشات انجام می شود. در برخی سفارشات هم فقط روغن کاری می کنند.

بسته بندی لوله

آخرین مرحله در تولید لوله های مانیسمان، بسته بندی لوله ها می باشد که این لوله ها طبق سفارشات مشتری در کارخانه ها بسته بندی می‌ شود.

کاربرد لوله های مانیسمان

_خط های استخراج و انتقال نفت و گاز، صنایع پالایشگاهی و انواع شرکت های پتروشیمی

_مبدل های حرارتی و گرمایی

_عایق کردن کابل های فشار برق

_آبرسانی صنعتی و آبرسانی برای امور کشاورزی

ویژگی لوله های مانیسمان را شرح دهید؟

لوله های مانیسمان در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و در قطعه سازی نیز کاربرد دارد. این لوله ها بیشتر در ساختمان ها برای گازرسانی به شکل تو کار مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها به دلیل نداشتن درز و شکاف و نداشتن نقطه جوش، از استحکام و مقاومت بالایی برخورد هستند و همچنين در برابر فشار و دمای بالا مقاوم است. شکل لوله های مانیسمان گرد و بیضی شکل هستند که شکل آن ها یکی ویژگی های بارز آن ها به حساب می‌ آید. یکی دیگر از ویژگی ها مثبت این لوله ها طول عمر فراوان آن ها است. از ویژگی های منفی این لوله ها می توان به قیمت بالایی که دارند اشاره کرد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با لوله مانیسمان و روند تولید و ویژگی آن آشنا کنیم و همچنین تفاوت لوله‌ مانیسمان و لوله درزدار را شرح دادیم. تولید لوله مانیسمان روند طولانی دارد که تمامی مراحل را باید طی کرد تا محصول به دست مشتری برسد. شما می توانید برای خرید لوله مانیسمان (بدون درز) به سایت کلید آهن مراجعه کنید و با مشاورین ما در ارتباط باشید.