ورق پانچ


مقدمه

_

انواع و اقسام ورق پانچ را نام ببرید؟

_ورق پانچ گالوانیزه: این ورق دارا ضخامت 0/22 تا 6 میلی متر می باشد

_ورق پانچ نورد سرد: این ورق به ورق روغنی معروف است و ضخامت آن بین 0/50 تا 1/5 میلی متر است

_ورق پانچ نورد گرم: این نوع ورق همان ورق پانچ سياه است که ضخامت آن از 2 میلی متر تا 20 میلی متر وجود دارد.

ورق پانچ سياه چیست؟

این ورق در اصل همان ورق عمومی است که پانچ شده است و دارای ضخامت های مختلف و ابعاد طولی و عرضی متعدد می باشد. تولید این نوع ورق ها به ۲ روش پانچ (سوراخ شده) یا شبکه شبکه (مشبک) انجام می شود. در تکنولوژی ۲ دسته ورق را تولید می کنند، دسته نورد گرم و دسته نورد سرد که ورق پانچ سياه جز محصول به دست آمده از نورد گرم می باشد و محصول به دست آمده از نورد سرد، ورق روغنی نام دارد. تولید این نوع ورق ها با تکنولوژی نورد گرم یعنی تمامی مواد اولیه با درجه گرما و حرارت بالا ذوب می شود و در ادامه این عمل، ورق شکل مات و مناسبی را به خود می گیرد و به دلیل رنگ تیره آن به نام ورق سیاه معروف شده است. در این نورد تختال ها بعد از گرم شدن و رسیدن به درجه حرارت ۱۲۸۰ سانتی گراد، در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نوردهای ابتدایی و نهایی نورد شده و در آخر ضخامت آن به ۱/۲ تا ۱۶ میلی متر می رسد که به شکل کلاف تولید می شود. در ادامه، عملیاتی مانند کم کردن وزن کلاف، بهبود خاصیت های مکانیکی و برش های سنگین و سبک ورق در طول های ۱ تا ۱۲ متر انجام می شود.

ابعاد فیزیکی ورق پانچ سياه

در حالت رول فرم عرض تا یک اندازه مشخصی بسته می شود و اگر به طول آن اضافه شد مانعی ندارد. در این حالت عرض آن به ضخامت ۱۰۰ سانت، ۱۲۵ سانت، ۱۵۰ سانت و ۲۰۰ سانت می رسد.

در حالت فابریک آن می توان هر اندازه و ابعادی که مشتری سفارش داد، به دلخواه تولید کرد و اما بعضی از ابعاد و اندازه ها پر کاربرد هستند. این ابعاد عبارت است از:

_ورق سیاه در ابعاد ۱۰۰۰* ۲۰۰۰ میلی متر

_ورق سیاه در ابعاد ۱۲۵۰* ۲۵۰۰ میلی متر

_ورق سیاه در ابعاد ۱۰۰۰* ۶۰۰۰ میلی متر

_ورق سیاه در ابعاد ۱۵۰۰* ۶۰۰۰ میلی متر

_ورق سیاه در ابعاد ۲۰۰۰* ۶۰۰۰ میلی متر

_ورق سیاه در ابعاد ۲۰۰۰* ۱۲۰۰۰ میلی متر

استاندارد ورق پانچ سیاه

این ورق را عموماً با استاندارد ST37 شناسایی می کنند.

انواع ورق پانچ سياه

این نوع ورق را می توان با اشکال هندسی دیگری نیز ساخت مانند ورق پانچ سياه با سوراخ های گرد، ورق پانچ سياه با سوراخ های مربع، ورق پانچ سياه با سوراخ های ستاره، ورق پانچ سياه با سوراخ های مستطیل، ورق پانچ سياه با سوراخ های شش ضلعی، ورق پانچ سياه با سوراخ های لوزی و… .

کاربرد ورق پانچ سياه با سوراخ های لوبیایی

امروزه برای کاور کردن قسمت هایی از ماشین ها و دستگاه ها از پانچ لوبیایی استفاده می کنند و دلیل آن می تواند این باشد که تبادل هوا و خنک کردن موتور بهتر می شود. از این ورق پانچ سياه با سوراخ های لوبیایی در بیشتر قسمت های مربوط به مونتاژ قطعات گوناگون و تنظیم محل بسته و باز شدن پیچ استفاده می کنند. معماران نیز برای کارهای دکوراتیو از ورق سیاه با سوراخ های لوبیایی استفاده می کنند.

قیمت ورق پانچ سياه به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت این نوع ورق ها به ۳ عامل ضخامت ورق، چشمه ورق، اشکال هندسی بستگی دارد. برای خرید ورق سیاه باید این سه عامل را زیر نظر داشت و درخواست صحیحی از فروشنده داشته باشید.

_قیمت ورق پانچ سياه لوبیایی ۱۲ که ضخامت آن ۱/۵ میلی متر است و چشمه ورق پانچ آن ۲۰۸ است ۳۸۰۰۰ تومان

_قیمت ورق پانچ سياه لوبیایی ۱۲ که دارای ضخامت ۲ میلی متری است که چشمه ورق پانچ آن نیز ۱۵۸ است ۴۵۰۰۰ تومان

_قیمت ورق پانچ سياه لوبیایی ۱۲ که ضخامت آن ۲/۵ میلی متر است که چشمه ورق پانچ آن تقریباً ۱۵۱۰ است ۵۰۰۰۰ تومان

_قیمت ورق پانچ سیاه لوبیایی ۱۲ که ضخامت آن حدود ۳ میلی متر است و دارای چشم ورق پانچ ۲۰۸ می باشد ۶۰۰۰۰ تومان

ورق پانچ سياه در چه مواردی کاربرد دارد؟

معماری

این نوع ورق برای معماری بیشتر در ساخت و ساز سقف ها و سایه بان ها، پوشش ستون ها، حفاظ کشی، مصارف دکوراتیو کاربرد دارد. از یک رو می توان گفت که در تولید پانل های آکوستیک، محافظ لوله ها، دیواره ها و انواع سقف های آسانسور، درب برای پارکینگ و انبارها، هواکش برای ساختمان ها و تولید حفاظ ها به کار گرفته می شود.

صنایع غذایی

انواع ورق های پانچ شده در صنایع غذایی کاربرد زیادی دارد؛ مانند ساخت حفاظ برای جعبه های کندو زنبورها، تولید دستگاه های خشک کن حبوبات و میوه ها، صنایع پرورش ماهی و آبزیان

صنایع شیمیایی و تولید انرژی

ورق پانچ سياه در تولید فیلترها و سانتری فیوژها، صفحات قطع کننده و جداکننده باتری، صفحات شست و شوی زغال سنگ کاربرد دارد.

صنایع خودروسازی

ورق پانچ سياه برای تولید قطعاتی مانند فیلتر هوا، فیلتر انواع روغن، گریل های رادیاتور دستگاه تهویه هوا و موتوری تهويه تراکتور به کار می گیرند.

عمران و شهر سازی

از این نوع ورق استفاده بسیاری برای ساخت حفاظ برای مکان های ورزشی، دیواره ایستگاه های اتوبوس، انواع سطل زباله ها، مبلمان شهری، دکل های مخابرات، ساخت انواع حفاظ برای نیروگاه های تأمین انرژی می شود.

تاریخچه استفاده از ورق پانچ

چیزی حدود ۱۵۰ سال پیش یعنی در قرن نوزدهم بودیم ورق پانچ تولید شد. کارگران زیادی در معادن زغال سنگ مشغول به کار بودند که از ابزارهای اولیه برای ایجاد سوراخ بر روی ورق های فلزی استفاده می کردند. در آن هنگام زمان زیادی برای این کار نیاز داشتند و سختی کار باعث شد تا روش های جدید پدیدار شوند.

مزایا ورق پانج (مشبک)

_نصب و تعمیر آن بسیار راحت و آسان است

_در برابر تمام ارتعاشات مقاوم است

_این ورق قابل بازیافت می باشد

_در برابر دماهای بالا و ضربه و خوردگی مقاوم هستند

_می توان بر روی سطح آن شیارهای خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ ایجاد کرد

روند تولید ورق پانچ به چه صورت است؟

برای تولید این نوع ورق ابتدا با توجه به جنس و ضخامت، ورق فلزی تحت دستگاه فشار پانچ قرار می گیرد. بعد از اتمام فشار، دستگاه با فشاری که وارد می کند، حفره هایی بر روی سطح ورق ایجاد می کند و در نتیجه ورق فلزی به شکل مشبک یا همان پانچ آماده می شود. این حفره های به وجود آمده بر روی سطح ورق در شکل های دایره، مربع، ستاره، لوزی، مستطیل و… در می‌ آید. برای تولید ورق پانچ با با اشکال سخت و پیچیده تر باید محاسبات دقیق تر و عبور آن ورق به طور مکرر از زیر دستگاه برای تولید شکل دلخواه نیاز است.

ضخامت ورق پانچ سياه

ضخامت ورق های پانچ دار سياه معمولاً از ۱/۵ میلی متر شروع می شود تا ۱۰۰ میلی متر هم می رسد. ورق هایی که دارای ضخامت ۴ و ۶ و ۸ هستند به ابعاد ۱۰۰۰*۲۰۰۰ تولید می شوند.

جنس ورق پانچ

ورق های مشبک یا همان پانچ را می توان از انواع ورق های پانچ روغنی، ورق های پانچ گالوانیزه، ورق های پانچ آلومینیوم، ورق های پانچ سیاه، ورق های پانچ استیل، ورق های پانچ رنگی تولید کرد و حتی می توان از انواع ورق های دیگر برای تولید ورق های پانچ استفاده کرد اما بايد آن ها را به طور تخصصی بررسی کرد.

انواع مدل های پانچ

به روش های گوناگونی می توان ورق ها را پانچ (سوراخ) کرد آن روش ها عبارت است از:

_پانچ به صورت ضربی

_پانچ به صورت سمبه ماتریس

_پانچ به روش لیزر

_پانچ به روش واترجت

_پانچ به روش ترکیبی

_پانچ به روش پرس

_پانچ CNC

ورق پانچ دارای چه نوع ویژگی هایی می باشد؟

سطح بالایی این ورق به طور کامل ضد لغزش می باشد و دارای مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی ها و اکسید آهن دارد. از مهم ترین ویژگی های این نوع ورق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_استحکام و مقاومت بالا در برابر انواع ضربه ها حرارت های زیاد

_فرایند فیلترینگ و تصفیه کاملاً اصولی و مطلوب

_کنترل انواع ارتعاش و هدایت صوتی مطلوب

برای درخواست خرید ورق پانچ سياه و تحویل سفارش خود ابتدا باید تماس تلفنی با کارشناسان سایت کلید آهن برقرار کنید و سپس پیش فاکتور شما صادر خواهد شد و در مرحله نهایی تسویه حساب انجام می شود و بار شما به آدرس تان ارسال خواهد شد.

نتیجه گیری

ورق های پانچ دار سیاه جز آهن آلاتی است که دارای ویژگی، کاربرد، ابعاد، ضخامت، قیمت و جنس متنوعی می باشد. در بالا گفتیم که ورق پانچ سياه از نورد گرم‌ تولید می شود و شامل پانچ ستاره ای، پانچ مربع، پانچ لوزی، پانچ دایره و… می شود. این ورق ها در ماشین سازی، کشتی سازی، ساخت و سازهای ساختمانی و معماری کاربرد دارد.