کارخانه تولید آهن آلات صنعتی و فولاد


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

کارخانه تولید آهن آلات صنعتی و فولاد

قطعا می دانید که آهن آلات صنعتی در ایران بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل پیوسته در گوشه و کنار شهرها تعداد زیادی کارخانه تولیدی با هزینه های هنگفت احداث شده اند تا کشور بتواند به صورت خود کفا نیازهای داخلی مشتریان را تامین نماید.

به گروهی بزرگی از اشکال متفاوت وسایل آهنی، آهن آلات ساختمانی گفته می شود که در ساخت انواع و اقسام ساختمان ها و بخش های مختلف هر ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر بخش بزرگی از ساخت و سازها را همین آهن آلات برعهده گرفته اند.

انواع گوناگون این آهن ها در کارخانه های داخلی و با توجه به منابع بسیار غنی معادن سنگ آهنی که داریم ساخته و آماده بهره وری می شوند. آهن آلاتی همچون نبشی، میلگرد، ورق، پروفیل، مفتول، ناوانی، لوله و…

همه این موارد در اندازه و ابعاد متنوع و با برندهای مختلفی که نشان دهنده کارخانه سازنده ان است روانه بازار می شوند.

به عنوان مثال نبشی و میلگردهایی که در کارخانه ذوب آهن یا فولاد مبارکه اصفهان به مرحله ساخت می رسند دارای تنوع  زیادی در طول و وزن شاخه ها هستند و اصولا از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.

در این بخش چند نمونه از کارخانه های تولیدی در زمینه آهن آلات را نام می بریم تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

کارخانه فولاد خوزستان

این کارخانه در استان خوزستان، شهرستان اهوازه احداث شده است که در سال 1368 فعالیت خود را اغاز نمود و امروزه به یکی از قطب های مهم تولید کننده فولاد و انواع آهن آلات ساختمانی نه فقط در کشور ایران که در کل خاورمینانه مبدل شده است.

کارخانه فولاد خوزستان به عنوان پیش قدم در به کارگیری روش های پیشرفته تولید و ذوب آهن است به گونه ای که نخستین کارخانه ای است که در ایران از روش احیاء مستقیم به منظور تولید آهن و فولاد استفاده می کند.

این کارخانه از سه بخش اصلی گندله سازی، احیاء مستقیم و فولاد سازی برای تولید تشکیل می شود. البته هر یک از این بخش ها به واحدهای کوچکتر و مرحله به مرحله در عملیات تولید تقسیم می شوند.

کارخانه فولاد مبارکه سپاهان

فولاد مبارکه برای تمامی ایرانیان نامی آشنا است زیرا این مجتمع تولید آهن، عظیم ترین مجتمع در ایران است که در استان اصفهان و شهر مبارکه قرار گرفته است.

خروجی این مجتمع تولیدی، انواع فولاد، ورق های گالوانیزه و انواع کلاف است و به جز مصارف داخلی به کشورهای افریقایی، آسیایی و خاورمیانه و آمریکای جنوبی صادر می شوند.

واحدهای این شرکت به ترتیب شامل: برداشت مواد خام، گندله سازی، آهک سازی، احیاء مستقیم، ریخته گری، واحد نورد گرم و سرد می باشد.

کارخانه فولاد خراسان

این مجتمع تولیدی در سال 1368 در شهر نیشابور فعالیت خود را استارت زد و امروزه به عنوان بزرگترین مجتمع تولید آهن آلات در شرق ایران شناخته می شود. بخش اعظم محصولات این کارخانه شامل میلگرد، نبشی، شمش، چهار گوش، ناودانی، تسمه، آهن اسفنجی و بریکت است.

البته این فقط سه نمونه از مجتمع های پراوازه تولید کشور در حوزه آهن آلات می باشد، مجتمع های دیگری نظیر فولاد سبزوار، اسفراین، دزفول، زرند ایران نیز با خطوط تولید متنوعی در زمینه تولید و صادرات به فعالیت مشغول هستند که اصولا تولیدات باکیفیتی به بازاهای داخلی و خارجی ارائه می کنند.

فرایند تولید فولاد در کارخانجات تولید آهن به صورت خلاصه شامل مراحل ذیل می‌شود:

مرحله اول؛ فرآوری مواد اولیه (سنگ آهن): در این مرحله ناخالصی‌های سنگ‌های آهن پاکسازی شده تا روال مذاب شدن را بتوانند طی کنند.

مرحله دوم؛ تولید آهن اسفنجی: در این مرحله آهن به فولاد مذاب تبدیل می‌شود و برای هدایت به سوی واحد ریخته‌گری آماده می‌شود.

مرحله سوم؛ تولید تختال: آماده‌سازی مذاب‌ها برای ریخته‌گری

مرحله چهارم؛ نورد گرم تختال: در این مرحله تختال‌ها تا دمای 1200 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شوند تا امکان شکل پذیری پیدا کنند. شایان ذکر است که نباید دمای کوره‌های حرارت کمتر و یا بیشتر باشد، زیرا که ممکن است فولاد خواص خود را از دست بدهد.

مرحله پنجم؛ فرایند نورد سرد: در این مرحله تختال‌ها فرایند اسید شویی را پشت سر گذاشته و آماده فروش می‌ گردد. در مرحله اسید شویی تمامی چربی‌ها و آلودگی‌های نشسته روی ورق‌های فلزی پاکسازی می‌شوند.

مرحله آخر: فرایند پوشش دهی ورق: در این مرحله فرایند گالوانیزه شدن و رنگ دهی روی ورق‌های فلزی اعمال می شود تا در مقابل رطوبت و زنگ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشد. این مرحله به عنوان مهمترین مراحل تولید فولاد بوده و می بایست طی چندین مرحله ورق‌های فلزی را آبدیده کنند.

کارخانه فولاد

این کارخانه‌ها طی فرایندی ورق‌های فلزی را در حمام مذاب روی انداخته و آن‌ها را آبدیده می‌کنند. این ورق‌ها فقط به روش گالوانیزه تولید نمی شود بلکه به روش‌های دیگری هم تولید می‌شوند. امروزه تولید ورق‌های فولادی اغلب طی سه مرحله اصلی صورت میگیرد؛ به طریقی که نخست تختال در واحدهای ریخته‌گری تولید، سپس ضخامت و عرض این تختال‌ها در واحدهای نورد گرم به میزان مد نظر (بین 1 الی 7 میلی متر) تغییر یافته و نهایتا ضخامت این ورق‌ها برای مصارف گوناگون به سایزهای کمتر کاهش پیدا می‌کند. با این روش دیگر با هیچ محدودیتی در تولید فلزات غیرآهنی، آلیاژی و فولادهای کربنی روبرو نخواهیم بود.

هنگامی که تختال‌ها گرم شدند، برای گذشتن از مراحل نهایی تولید خود به طرف خطوط نورد گرم هدایت می‌شوند. این خطوط شامل چندین مرحله است که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

  • کوره‌های پیش گرم: گرم کردن تختال‌ها پیش از ورود به مرحله نورد سخت
  • نورد سخت: مقاوم‌سازی تختال‌ها
  • پوسته شکن
  • رول‌های انتقال تختال
  • دستگاه‌های برش و پوسته شکن‌های ثانویه
  • مرحله نورد گرم پایانی
  • اتاقک‌های خنک‌سازی
  • دستگاه‌های دسته‌بندی

اصفهان و کارخانه های فولادی این استان

استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده است. این استان به علت موقعیت جغرافیایی خاص و نزدیک بودن به ریل قطار جنوب به شمال، بسیاری از هزینه های حمل و نقل را کاهش می دهد.

استان اصفهان از سمت شرق به استان های یزد و خراسان جنوبی، از سمت شمال با قم ، مرکزی و سمنان، از سمت غرب با استان های چهارمحال و بختیاری و لرستان، از سمت جنوب با استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس همسایه است. از مهم ترین شهرهای این استان، به کاشان و نجف آباد می توان اشاره کرد.

قطب تولید آهن و فولاد در ایران استان اصفهان می باشد. باید بگوئیم که صنایع بزرگی در این استان ظهور کرده است، تعدادی از کارخانه های مهم فولادی فعال عبارتند از:

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

از جمله شرکت های پیشرفته در حوزه تولید ورق های فولادی شرکت فولاد مبارکه می باشد. کارخانه فولاد مبارکه در حوزه توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیش قدم می باشد. تولیدات این کارخانه بالغ بر۵۰ درصد از مصرف فولاد کشور را می تواند تامین نماید و در زمینه خودروسازی، قطعه سازی، صنایع فلزی سبک و سنگین و لوله های انتقال سیالات و صنایع لوازم خانگی و لوله پروفیل کاربرد بسیاری دارد. کارخانه فولاد مبارکه مجهز به هفت مجتمع در بخش های مختلف شرکت می باشد که بیشتر از بیست هزار نیروی انسانی در این کارخانه ها مشغول به کار و فعالیت هستند.

کارخانه ذوب آهن اصفهان

ذوب‌آهن اصفهان نخستین و عظیم ترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی در ایران است. ذوب آهن به تولید انواع قطعات فولادی ساختمانی و صنعتی مبادرت دارد. این کارخانه در جنوب غربی اصفهان قرار گرفته است. به خاطر نقش عمده ای که این کارخانه در حوزه صنایع فولادی ایفا می نماید، لقب مادر صنعت فولاد کشور را از ان خود کرده است.

کارخانه امیرکبیر کاشان

فولاد امیرکبیرکاشان با انگیزه تولید ورق گالوانیزه گام به عرصه تولیدات فولاد گذاشت. ظرفیت تولید این کارخانه ۱۳۰ اکنون هزار تن در سال است. فولاد امیرکبیر کاشان به عنوان نخستین تولیدکننده ورق گالوانیزه گرم در ایران معرفی شده است.

موقعیت جغرافیایی فولاد امیرکبیر کاشان و سهولت دسترسی به راه آهن و جاده ترانزیت کشور و قرارگیری در مرکز آهن کشور و شهر آهن ایران که اصفهان است، برای ارسال تولیدات به سراسر کشور از حیث حمل و نقل و زمان بارگیری مقرون به صرفه می باشد.

فولاد کویر کاشان

در ابتدا فولاد کویر کاشان به اسم شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب کویر بنیانگذاری شد. انواع میلگرد موجود در بازار، از تولیدات کارخانه فولاد کویر کاشان است. میلگرد آجدار، میلگرد ساده، میلگرد کلاف ساده، میلگرد کلاف آجدار و … متعلق به فولاد کویر کاشان اصفهان می باشد. کیفیت میلگردهای کارخانه فولاد کویر کاشان پس از میلگرد ذوب آهن اصفهان از بالاترین سطح کیفیت بین تولیدکننده های فولادی ایران برخوردار است.

فولاد سبا

فولاد سبا یکی از کارخانه هایی است که زیر مجموعه فولاد مبارکه می باشد. این کارخانه اقدام به تولید انواع ورق سیاه و ورق های ضد زنگ در خط تولید خود می کند. از ویژگی های ورق های تولیدی در این کارخانه، قابلیت جوشکاری و کشش مقاومتی عالی این تولیدات می باشد. ظرفیت تولیدی کارخانه فوق به ۷۰۰  هزار تن در سال می رسد.

شماری دیگر از کارخانجات تولید فولاد در ایران