کونیک لوله درز مستقیم گاز خانگی


کونیک لوله درز مستقیم گاز خانگی

لوله درز مستقیم گاز خانگی یکی از انواع لوله های درزدار مستقیم است. اصولا لوله های گاز از جنس فولاد یا پلی اتیلن هستند و برای انتقال گاز در منازل و صنایع گوناگون مثل نیروگاه ها، پتروشیمی، سوله های صنعتی و … مورد استفاده واقع می شوند. لوله گاز خانگی نقش عمده ای در گاز رسانی شهری ایفا می کند، به همین علت است که این لوله ها می بایست از استانداردهای بین المللی پیروی نموده و از دوام و ایمنی زیادی برخوردار باشند. معمولا لوله های گازی در شاخه های 6 متری در بازار موجود هستند. لوله های گازی در دو مدل معمولی  و API وجود دارند و سایز هر کدام از آن ها مختلف می باشد. لوله های گاز معمولی در ابعاد 1.2 تا 6 اینچ و لوله های API گازی از 1.2 تا 4 اینچ روانه بازار می شوند.

لوله گازی API برای مصارف خانگی تحت استانداردهای بین المللی API 5L  و ملی ISIRI 3574، در لوله کشی ساختمان جایگزین لوله های بدون درز شده اند. لوله های گازی در استانداردهای EN10255-EN10305-DIN 2440-DIN 2394-JIS G3472 ASTM A53 API5L   تولید می شوند .

تولید لوله درز مستقیم  گاز خانگی

نخست مواد اولیه برای تولید لوله درز گاز خانگی که ورقه فولادی از نورد سرد و گرم هستند از شرکت های تولید فولاد خریداری می شود. این ورق ها به صورت کویل یا رول برای راحتی در امر حمل و نقل تهیه می شوند. مطابق با سفارش مشتری، کویل ها را در اندازه و سایز مختلف برش می زنند که به این برش های کوچکتر نوار یا کلاف می گویند. این کار با دستگاه برش اجرایی می شود. بعد از انجام برش کویل، کلاف های به دست آمده به قسمت نورد انتقال می یابند. در این بخش کلاف ها از بین غللتک های مخصوص عبور می کنند و لبه های آن ها به یکدیگر نزدیک می شوند. در مرحله بعد لبه های کلاف ها توسط دستگاه های جوش به یکدیگر می چسبند و شکلی استوانه ای ایجاد می شود.

این روش تولید غالبا برای تولید پروفیل هایی که در ساختمان ها به کار می روند و لوله های گازی خانگی و لوله های شوفاژی مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش تولید، از دو مدل متد برای جوشکاری لبه ها استفاده می گردد که عبارتند از:

روش جوش مقاومتی (Electrical Resistance Welding _ERW)

در این روش یک شدت جریان بالا با دستگاه الکتریکی جوش ایجاد می شود و یک حرارت در لبه های درزجوش تولید می شود و در اخر لبه ها ذوب شده و باعث اتصال لبه های جوش خورده به یکدیگر می شود. به این نوع جوشکاری جوشکاری لب به لب هم می گویند.

روش نورد (High Frequency Induction_ HFI)

در این روش یک شدت جریان با فرکانس بالا وارد می شود که از لبه های درزجوش می گذرند و با ایجاد حرارت بسیار بالا سبب ذوب شدن لبه ها و جوش خوردن آن ها به هم می شود. این روش کنترل حرارت جوش بالاتر و طبع کیفیت جوش در ان بالاتر می باشد.

تولید لوله درزدار مستقیم

لوله های دزدار مستقیم با توجه به کاربرد و ابعاد آن ها به سه روش تولید و راهی بازار می شوند:

 • لوله درز جوش به صورت اسپیرال SAW
 • لوله در با جوش فیوژن FEW
 • لوله با درز با جوش مقاومت الکتریکی ERw

لوله های درزدار مستقیم که توسط جوشکاری مقاومت الکتریکی ساخته می شوند ، به لوله های ERW معروف شده اند. وهمچنین  لوله هایی که به وسیله جوش کاری ذوبی الکتریکی تولید می شوند به لوله های EFW مشهورند ، در اصطلاح عامیانه به این لوله ها، لوله های درز مستقیم و درز مخفی هم می گویند. لوله هایی با قطر بیشتر می توانند هم به صورت ERW و EFW عرضه شوند.

همچنین یکی دیگر از روش های ساخت لوله جوش یا لوله درز دار ، جوشکاری توسط فرکانس بالا می باشد که به صورت اختصاری HWF گفته می شود و طی یک تکنولوژی و فناوری پیشرفته اعمال می شود. لوله HWF بعد از انجام جوشکاری تحت تاثیر عملیات حرارتی قرار می گیرد که هیچ گونه مارتنزیت بدون کنترلی برجای نماند و فلش جوش می تواند از هر دو طرف داخلی و خارجی خارج شود.

کاربرد لوله درزدار مستقیم

 • خطوط انتقال آب، نفت، گاز
 • سیستم های لوله کشی فاضلاب
 • ساخت مصنوعات و سازه فلزی
 • صنعت کشتی سازی

مشخصات لوله درز مستقیم گاز خانگی

مشخصات        توضیحات

نحوه عرضه      در شاخه‌های 6 متری

سایز     1.2 تا 6 اینچ

ضخامت           2.65 تا 10 میلی‌متر

استانداردهای لوله گاز خانگی

استانداردهای موجود در آخرین قیمت لوله سیاه گازی و قیمت لوله درز مستقیم تأثیرگذار می باشد. استانداردهای این لوله عبارتند از:

برای ورق‌های سرد روغنی استانداردDIN 1623-1 ، برای ورق‌های گرمDIN EN 10025 و  API 5Lهستند.

استانداردهای لوله‌های آب، گاز و صنعتی بر حسب DIN 2440، DIN 2394-1، BS 1387، API 5L،BS 1139-1 هستند.

استانداردهای كنترل كیفیت گالوانیزاسیون بر حسب DIN EN 10240 و DIN 2444 هستند.

استاندارد پروفیل های صنعتی و ساختمانی بر برحسبEN 10219-2 و DIN 2395-3 هستند.

کاربرد لوله درز مستقیم گاز خانگی

همانگونه که از اسمش پیداست، موارد استفاده از لوله گاز خانگی برای کاربری‌های مسکونی، اداری و تجاری است که معمولا شامل موارد زیر هستند:

 • خطوط لوله انتقال گاز برای منازل
 • جهت انتقال گاز در محیط‌های کم فشار یا با فشار متوسط
 • لوله‌های شوفاژ
 • استفاده در تأسیسات

لوله سیاه درزدار سبک

لوله‌های درز مستقیم گاز خانگی برای مصرف گاز های شیرین مورد استفاده قرار می گیرندکه در عرف اصطلاحاً به عنوان گاز خانگی مشهورند و این نوع گاز حالت خوردگی برای لوله ایجاد نمی کند.

ابعاد لوله‌ درزدار مستقیم

لوله درز مستقیم گاز خانگی بسته به نیاز متقاضی در طول های 6 و 12 متری عرضه می‌شوند و ضخامت آن بستگی به قطر بیرونی لوله و فشار کاری سیال آن دارد. ابعاد هر یک در قیمت لوله درز مستقیم اثرگذار است.

بررسی تفاوت لوله درزدار و بدون درز

لوله هایی که به شیوه القائی و به صورت درز جوش مستقیم ساخته می‌شوند از ضخامت‌های ۴ الی۱۰ میلی متر به دو شکل تست شده و تست نشده جهت انتقال آب و مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله هایی که به شکل درز مستقیم تولید می شوند می بایست از حیث میزان مقاومت آزمایش شده و مهر تایید بازرسان مربوطه را دریافت نماید. تا در مصارف آبرسانی و صنایع با مشکل مواجه نشوند. برای آزمایش چنین لوله هایی، آب را با فشار بالایی از میان آن عبور می دهند تا هم براده های ایجاد شده در هنگام ساخت و جوشکاری خارج شود و هم تست نهایی صورت گیرد. شایان ذکر است که تحمل فشار لوله درزدار و تحمل فشار لوله بدون درز متفاوت است که هر یک از این ها با توجه به شیوه ساخت و ضخامت محصول ارزیابی می شوند.

لوله های درز مستقیم جهت تولید لوله های انتقال گاز، مصارف صنعتی، لوله های شوفاژ، ساخت پروفیل های صنعتی، ساختمانی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد لوله درزدار

لوله های درز مستقیم با نام ERW نیز شناخته می شوند که به درستی از استانداردهای ملی و بین المللی تبعیت کرده و ویژگی های منحصر بفردی دارند موارد زیر از جمله استانداردهایی است که در ساخت و عرضه لوله های تولید داخل مورد استفاده قرار می گیرد:

 • DIN 2440
 • DIN 2394-1
 • BS 1387
 • API 5L
 • BS 1139-1

کاربرد انواع لوله درز مستقیم

لوله های درز مستقیم یا لوله درز مستقیم جوشی در مصارف صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد از جمله اساسی ترین مصارف آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در تاسیسات
 • لوله های شوفاژ
 • لوله انتقال آب
 • لوله انتقال گازساخت لوله و پروفیل

بهتر است بدانید که لوله های درزدار با توجه به شیوه تولید و برش به دو مورد لوله درز مستقیم و لوله اسپیرال دسته ‌بندی می‌شوند. لوله های درزدار با نام‌های لوله جوشی و یا درز جوش نیز قابلیت شناسایی دارند. لازم به ذکر است که هزینه ساخت و قیمت نهایی تولید این دسته از لوله ها در مقایسه با لوله های بدون درز بسیار کمتر است اما با توجه به شیوه تولید در نوع مصرف آن ها محدودیت هایی بر سر راه است که باید بدان توجه داشت. در بعضی موارد به واسطه اجرای عملیات کشش گرم یا سرد محل درز جوش پنهان می شود که هدف از این امر زیبایی بیشتر محصول است. از عمده لوله هایی که در بازارهای داخلی به مشاهده می شود  به لوله جوشی درز مستقیم و اسپیرال می توان اشاره کرد.

تفاوت لوله درزدار و لوله مانیسمان :

 • در طول لوله درزدار، شاهد درزجوش هستیم، اما نوع بدون درز هیچ گونه اثری از درز جوش ندارد.
 • لوله های درزدار از تحمل فشار کمتری نسبت به لوله های مانیسمان برخوردار هستند.
 • قیمت لوله های مانیسمان بالاتر از قیمت لوله های درزجوش است.

کاربرد لوله درزدار بدون تست:

لوله درزدار بدون تست در صنایع آهنگری و ساخت سازه های فلزی مورد استفاده واقع می شود. این نوع لوله ها از ورق هایی با ضخامت های کمتر و جوش های معمولی بهره می برند.

باید بدانید که لوله درز جوش بدون تست دارای تست نبوده و فقط به عنوان یک استوانه ۶ متری به منظور استفاده در گوشه و کنار ساختمان و داربست و غیرهبه کار می روند.

کاربرد لوله درز جوش تست شده:

لوله درزدار دارای تست بسته به نوع کاربرد، دارای ضخامت و نوع جوش متفاوت است.

به عنوان مثال:

 • لوله های شوفاژ
 • لوله های آب فشار ضعیف
 • لوله های گازی

اصولا لوله‌های گازی از کامل ترین و پیشرفته ترین انواع لوله درزدار می باشند.

کاربرد لوله درزدار گازی:

معمولا در لوله کشی گاز روکار، استفاده از لوله درزدار گازی به همراه اتصالات جوشی درزدار مثل زانو درزدار، سه راهی درزدار، تبدیل درزدار، سردنده درزدار و …مجاز است.

اما لوله درزدار به منظور استفاده در لوله کشی گاز توکار مجاز نمی باشد و تنها لوله درزداری که برای لوله کشی گاز توکار مورد تایید است، لوله هایی با تست و مارک api می باشند.

متاسفانه به دلیل عدم نظارت سازمان استاندارد برکارخانجات تولید لوله های گازی، پاره ای از کارخانجات، با گرفتن کد استاندارد روی یک یا دو محصول، به تولید دیگر محصولات لوله‌گاز هم مبادرت می نمایند.

بنابراین شما به عنوان مشتری این حق را دارید که تاییدیه استاندارد و کد استاندارد چاپ شده روی همه محصولات را از شرکت سازنده بخواهید.

از لوله گازی درزدار در ساخت اتصالات جوشی درزدار نیز استفاده می گردد. به عنوان مثال برای تولید زانو جوشی، سه راهی گاز، تبدیل جوشی، سردنده گاز و … از لوله مذکور استفاده می گردد.

لوله درزدار شوفاژ و تفاوت آن با نوع گازی:

ضرایب تست محصولات مربوط به لوله کشی گاز فوق العاده ایمن و در سطح بالایی از کیفیت صورت می‌گیرد، پس ضخامت و نوع جوش لوله های گازی در قیاس با لوله های شوفاژ متفاوت می باشد.

در هر دسته وزن لوله های گازی خیلی سنگین تر از لوله های شوفاژ است.

امروزه چه بسا که در پروژه‌هایی با کیفیت بالا، حتی برای مصارف فن کویل،  لوله کشی شوفاژ و تاسیسات موتورخانه نیز، از لوله گاز به جای لوله شوفاژ استفاده شود. ‌چرا که لوله درزدار گازی به دلیل ضخامت بیشتر، تحمل فشار بالاتری دارد و در مقابل خوردگی ائده ال تر می باشد.

روش تولید لوله درز جوش:

مراحل ساخت لوله درز جوش به شرح زیر است:

 • انتخاب ورق مناسب.
 • برش نواری ورق.
 • تاب گیری و تسطیح ورق.
 • فرم دهی ورق ق به شکل u و بلافاصله به شکل استوانه.
 • عبور استوانه از داخل یک بوش.
 • جوش خطی درز لوله.
 • تسطیح روی جوش و گرفتن اضافات.
 • سرد کردن لوله.
 • برش لوله به طول ۶ متری.
 • تراش دو سر لوله و عملیات کونیک.
 • چاپ مارک و مشخصات استاندارد روی لوله.
 • بسته بندی لوله.

تولید کنندگان لوله درزدار در ایران :

طی سالهای اخیر خوشبختانه با توفیق اجباری ناشی از تحریم، در ایران کارخانه های متعددی با ظرفیت بالا، اقدام به ساخت انواع لوله های درزدار گازی می‌ کنند.

تولید کنندگان لوله درزدار به ترتیب کیفیت:

 ۱ شرکت لوله و پروفیل سپاهان

 ۲ شرکت لوله و پروفیل سپنتا

۳ شرکت لوله و پروفیل ساوه

۴ شرکت لوله و پروفیل آریاوا

۵ شرکت لوله و پروفیل کیهان

۶ شرکت لوله و پروفیل یاران

 ۷ شرکت لوله و پروفیل کچو

البته کارخانجات بی شمار دیگری هم در ایران وجود دارند که اقدام به ساخت و ارائه لوله های صنعتی درزدار می نمایند. اما از جایی که تأییدیه و استانداردهای لازم برای لوله گاز را ندارند، به ناچار در گروه تولیدکنندگان لوله گازی جایگاهی ندارند.

 استاندارد لوله درز جوش گاز:

در ایران، لوله گازی جزو کالاهای استاندارد اجباری لحاظ می شود. عموما هر آنچه در حوزه گاز و لوله کشی گاز خانگی کارایی دارد، نظیر اتصالات جوشی گاز، شیرآلات گازی و دیگر محصولات، الزاماً می بایست دارای استاندارد باشند.

جالب است بدانید که در حوزه گاز استفاده از هیچگونه محصول غیر استانداردی مجاز نمی باشد.

کلیه محصولات اتصالات گازی و لوله های گازی اعم از لوله درزدار گازی می بایست دارای برند حک شده روی تک تک قطعات و دارای کد رهگیری باشند .

استاندارد خاص لوله گازی

 توجه نمائید که گاهی اوقات لوله های درزدار دارای استاندارد غیر مرتبط با گاز، مثلاً جهت مصرف لوله کشی شوفاژ، ساخته و عرضه می شوند. بنابراین داشتن علامت استاندارد غیر مرتبط با کد لوله گازی، توجیهی بجا برای بکارگیری از لوله در لوله کشی گاز نمی باشد.

چگونه می توان لوله گازی استاندارد را با توجه به ظاهر و وزن تشخیص دهیم؟

یکی از بهترین راهها برای تشخیص لوله گاز در محل پروژه،  آنالیز مکانیکی و کنترل وزن و ضخامت است. از آنجایی که در پروژه های کوچک و متوسط تعداد لوله های تهیه شده به منظور گاز، کم و محدود است؛ بنابراین ارسال کالا به آزمایشگاه ها و استفاده از ان هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد. نیاز به اطلاعاتی هست تا در مکان پروژه بتوانید لوله گازی را آنالیز فرمایید.

دو راه شناخت مهم لوله گازی درزدار در محل پروژه :

 • شناخت از روی ظاهر و نوع مارک لوله
 • کنترل جدول وزنی لوله ها

شناخت از روی ظاهر و نوع مارک لوله :

بهتر است برای انتخاب هر نوع لوله گاز، با مراجعه به سایت همان شرکت سازنده لوله، مشخصات و عکس هایی از نوع چاپ روی لوله در دسترس داشته باشید. توجه کنید که متاسفانه بعضی از شیادان اقدام به مارک زدن لوله های شوفاژ به جای لوله های گازی می کنند. بنابراین باید به دقت توجه فرمایید که اغلب  این کارخانجات لوله های تولیدی خود را به صورت ماشینی و اتوماتیک چاپ می نمایند. با دقت ویژه به لوله، می توانید چاپ لوله های کار دست کارگر را از چاپ ماشینی تشخیص دهید.

در صورتی که شما پروژه عظیمی دارید، تلاش کنید لوله ها را به صورت بندیل خریداری کنید. در لوله های مغایر و چاپ دست معمولاً امکان بسته‌بندی شش وجهی محصولات به هیچ عنوان وجود ندارد و شما با دریافت لوله های ۶ وجهی، می توانید اطمینان حاصل نمائید که لوله ها از کارخانه اصلی استخراج شده اند.

کنترل جدول وزنی لوله ها:

 راه دوم پیشنهادی کنترل وزن است. در حقیقت شما با دسترسی داشتن به جدول وزن لوله های گازی می توانید آنالیز درستی از لوله ها داشته باشید.

 شایان ذکر است که جدول وزن لوله های گازی، در شرکت تولید کننده لوله گازی موجود است لذا شما می توانید با مراجعه به سایت اتصالات گاز، جدول های وزن تمامی لوله ها را به منظور اگاهی بیشتر در اختیار داشته باشید.

بعد با استفاده از جدول تناسب به وزن یک متر یا ۶ متر آن دسترسی خواهید داشت. با تلورانس یک درصد می بایست وزن لوله با وزن جدول استاندارد یکسان باشد.

 توجه نمائید که کارخانجات سازنده لوله همیشه پاسخگو می باشند و چنانچه به لوله‌ای در محل سازه شک کردید، می توانید با ارتباط به بخش فنی کارخانه تولید لوله گازی،  تقاضای کارشناس کرده یا نمونه را به منظور بررسی بیشتر ایشان مجددا به محل کارخانه ارسال فرمایید.

اصلی ترین مولفه کنترل کیفیت لوله، کنترل وزن و ضخامت است.

خوشبختانه با نظارت سازمان استاندارد و با ملاحظه آرم استاندارد با کد استاندارد مربوطه روی لوله، این امکان برایتان فراهم است که با خیال راحت در قبال خرید لوله گاز روکار استاندارد های لازم را ارزیابی فرمائید.

اما دانستن بهترین لوله گازی و بهترین کیفیت لوله گازی می تواند شما را زودتر به هدف مطلوب برساند.

در حال حاضر بهترین لوله گاز موجود در ایران لوله گاز سپاهان است.

لوله گازی سپاهان روکار:

 شرکت لوله و پروفیل سپاهان در اصفهان قرار گرفته و محصولات بسیار متنوع و سطح بالایی در زمینه لوله دارد. این کارخانه هم لوله گاز api توکار تولید و عرضه می نماید و هم لوله گاز استاندارد روکار.

از آنجا که این کارخانه در نزدیکی شرکت فولاد مبارکه بنا شده است، بخش قابل توجهی از ورق مورد استفاده در این کارخانه، از تولیدات شرکت فولاد مبارکه به سهولت تامین می گردد.

جالب است بدانید که ورق فولاد مبارکه در سطح خاورمیانه و جهان به طرز باورنکردنی مطرح می‌باشد و از کمترین تلرانس ضخامت برخوردار است؛ تولیدات این کارخانه یعنی لوله گاز سپاهان،  کیفیت فوق العاده ای دارند. همچنین متولیدات کارخانه سپاهان و لوله گاز سپاهان به شیوه ادی کارنت تست می‌گردند،  که مدرن تر از تست باد و آب می باشد .

لوله گاز سپنتا:

شرکت لوله و پروفیل سپنتا دارای سه زیر گروه و سه کارخانه در سطح کشور است.

هر سه گروه این کارخانجات تحت پوشش لوله و پروفیل سپنتا انواع لوله های گازی را می سازند. وزن لوله های گازی در هر کدام از سه کارخانه یکسان نمی باشد. این کارخانجات در ۳ شهر مختلف احداث شده اند.

 • کارخانه لوله سپنتا تهران
 • کارخانه لوله سپنتا اهواز
 • کارخانه لوله سپنتا مرند

 بهترین لوله گاز روکار در این سه کارخانه، مربوط به کارخانه تهران است. شرکت لوله و پروفیل سپنتا بهترین نوع لوله گاز و با کنترل وزن های مطلوب تر را در محل تهران می سازد که متاسفانه به دلیل عدم نظارت اداره استاندارد، کارخانجات لوله سپنتا مرند و لوله سپنتا اهواز، لوله های گازی با ضخامت کمتر از استاندارد مجاز را تولید می کنند و به عنوان لوله گازی به بازار عرضه می نمایند.

 شما باید توجه داشته باشید که موقع خرید لوله گازی سپنتا به آرم استاندارد حک شده و کد استاندارد درج شده روی لوله توجه فرمایید.

کارخانه لوله سپنتا مرند، هم لوله هایی با وزن های استاندارد را تولید می نماید و هم با وزن های کمتر از استاندارد مصوب.

لوله گاز روکار ساوه :

یکی از مطرح ترین و بهترین تولیدکنندگان شرکت ساوه لوله گاز روکار می باشد. با تکیه بر ماشین آلات مدرن،  لوله گازی ساوه کیفیتی هم پای لوله گازی سپاهان دارد. ولی متاسفانه این محصول در سطح کشور کمتر شناخته شده و همواره با اقبال بازار کمتری مواجه است. این کارخانه در ساوه قرار دارد.

لوله گاز آریاوا روکار:

 شرکت لوله و پروفیل آریاوا در شهر قزوین واقع شده و بخش‌ گسترده ای از تولیدات این کارخانه به استان های تهران و استان های آذربایجان و زنجان ارسال می شود.

لوله گاز کیهان :

کارخانه لوله و پروفیل کیهان در تهران و در شهرک صنعتی شمس آباد قرار گرفته است. این لوله سازی با این که از تیراژ تقریبا کمی برخوردار است، اما به دلیل نزدیکی به تهران و هزینه حمل و نقل کم، از اقبال بازار بسیارخوبی در تهران برخوردار است.

لوله گاز یاران روکار:

کارخانه لوله و پروفیل یاران در تهران و در شورآباد واقع شده است. این کارخانه نیز به دلیل نزدیکی به تهران از بازار تقریبا متوسط در بازار تهران برخوردار است.

لوله گاز کچو :

کارخانه لوله و پروفیل کچو در استان اصفهان قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به استان اصفهان و استان های جنوب غرب کشور بیشترین بازار را در این زمینه و استان های مرکزی دارد اما در تهران از بازار کمتری برخوردار است.

بهترین راه خرید لوله گاز روکار:

لوله‌های گاز در سطح عمده فروشی، به صورت وزنی داد و ستد می شوند. از سویی تغییرات  قیمت آهن خصوصاً طی سال های ۱۳۹۹ و ابتدای ۱۴۰۰ از نوسانات بسیار بالایی برخوردار بوده است. از اینرو ارائه قیمت ‌های روزانه تک تک محصولات گاهی سخت و دشوار می باشد.