گالوانیزه سرد لوله اسپیرال


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

گالوانیزه سرد لوله اسپیرال

استفاده از مواد اولیه ای همچون پلی اتیلن، فولاد، الیاف کربنی مقاوم و مستربچ ها در کنار جوش های مارپیچ در مسیر ساخت لوله های صنعتی باعث تولید لوله اسپیرال می شود. تولید و کاربرد لوله اسپیرال که با نام لوله سایز بزرگ هم قابلیت شناسایی دارد، از سال 1960 میلادی استارت خورد. لوله اسپیرال در محکمه رقابت با لوله های درزدار مستقیم، چندان موفقی کسب نکرد و به علت کیفیت پایین تر با اقبال کمتری روبرو شد. البته با گذر زمان و رشد تکنولوژی، کیفیت و تولیدات لوله های اسپرایل رو به فزونی است.

لوله اسپیرال و انواع آن

لوله اسپیرال یکی از انواع لوله های صنعتی درزدار می باشد که از یک کویل فولادی نورد گرم و فرم مارپیچی ساخته می شود. فضای داخلی این لوله مسطح و هموار لحاظ شده تا اثر اصطکاک را تا حد مطلوبی کاهش دهد. در مقابل فضای بیرونی مجهز به شیارهایی به صورت مارپیچ است که موجب ایجاد استحکام بسیار بیشتر از لوله های درز مستقیم می گردد و از میزان نیاز به مقاطع اتصال در هنگام نصببه صورت چشمگیری می کاهد. فرق عمده لوله اسپیرال با لوله های درز مستقیم اینجاست که درز این لوله ها به صورت مارپیچ گونه جوش می خورد. همچنین قطر لوله با توجه به پهنای ورق می تواند متفاوت باشد. در حقیقت می توان از ورقه ای با پهنای یکسان لوله هایی با اقطار متفاوت ساخت و نیز از ورق هایی با پهنای متفاوت امکان تولید لوله هایی با قطر یکسان وجود دارد. این مورد یکی از نکاتی است که هزینه های تولید لوله اسپیرال را کاهش می دهد. درحالی که در لوله های درز مستقیم قطر لوله به شدت وابسته به پهنای ورق است.

انواع جنس لوله اسپیرال

معمولا لوله اسپیرال از جنس فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم تولید می شود. مواد اولیه به کار گرفته شده در تولید لوله اسپیرال، در حقیقت همان مواد اولیه تولید لوله های پلی اتیلن است. به همین دلیل لوله سایز بزرگ برای حمل و نقل سیالاتی نظیر آب و گاز بسیار ائده ال است. علاوه بر این طبق درخواست مشتری، لوله اسپیرال ممکن است از جنس فایبرگلاس، پلاستیک یا فلزاتی مثل مس، برنج و انواع فولاد هم تولید شود. لوله اسپیرال در اندازه های 6 تا 12 متری و با ضخامت 800 تا 2500 میلی متری تولید و روانه بازار می شود. اگر لوله ها حین تولید دچار تخریب شوند یا نتوانند استانداردهای مشخص شده را طی کنند، از آن ها به عنوان لوله سایز بزرگ غیر تست، یاد می کنند و به عنوان پایه در پروژه های ساخت و ساز و یا ساپورت مورد بهره وری قرار می گیرند.

نحوه تولید و کاربردهای لوله اسپیرال

تولید لوله اسپیرال از کویل های فولادی و به شکل یک مرحله ای یا دو مرحله ای صورت می گیرد. تفاوت این دو شیوه در چگونگی جوشکاری لوله می باشد. مرحله اول در هر دو شیوه نخست آماده سازی ورق هاست. به منظور این کار، ورق ها پشت سرهم یکی پس از دیگری وارد دستگاه شده تا لبه های آن ها به صورت عرضی جوش داده شوند. بعد از ان لبه ورق ها پخ زده می شود تا به موجب ان جوشکاری با دقت افزون تری انجام گردد. در مرحله بعد لبه های ورق را خم می کنند تا از ایجاد برآمدگی در سطح لوله اسپیرال ممانعت شود. به این مرحله در اصطلاح مرحله شکل دهی می گویند. از این مرحله به بعد روش تولید یک مرحله ای از روش تولید دو مرحله ای تفکیک می شود. در روش یک مرحله ای، درز لوله ها با توسط دستگاه جوش زیر پودری یک بار در موقعیت ساعت 6 از داخل و یک بار در موقعیت ساعت 12 از خارج جوش می دهند. یکی از دلایل کند بودن تولید از طریق این روش سرعت کند دستگاه جوش است.اما در روش دومرحله ای از جوشکاری GMAW استفاده می گردد. در این نوع از جوشکاری یک قوس الکتریکی میان الکترود کلافی و لوله اسپیرال ایجاد می شود. حرارت تولید شده در نتیجه این فرایند لوله را ذوب نموده و پروسه جوشکاری با استفاده از گاز اعمال می شود. بعد از ان داخل و خارج لوله ها به صورت زیر پودری جوش می خورد. گام نهایی در هر دو روش ساخت، برش لوله ها در ابعاد و سایز دلخواه و تمیزکاری خروجی آن هاست.

همان طور که پیشتر شرح داده شد، از اصلی ترین مراحل در عملیات تولید لوله اسپیرال جوشکاری ان است. روش های متنوع جوشکاری لوله اسپیرال میزان استقامت لوله درمقابل سیال جاری در آن و فشار وارده بر دیواره را تعیین می کند و از اهمیت فوق العاده ای در کیفیت لوله های مذکور برخوردار است.

به دلیل استحکام بالای لوله اسپیرال در برابر عواملی همچون شکست و ترک خوردگی، این لوله ها به صورت گسترده در انتقال سیالات متفاوت از جمله آب، گاز، فاضلاب و… و همچنین صنایع پل سازی و راه سازی استفاده می شوند. علاوه بر آن لوله اسپیرال در سیستم های تهویه، استخراج دود یا سموم، جمع آوری گردوغبار و… کاربرد فراوانی دارد. بسته به نوع کاربرد، استانداردها و حجم مواد اولیه در تولید این لوله ها  می تواند بسیار متفاوت باشد. یکی از کاربردهایی که کمی عجیب و غریب به نظر می رسد، استفاده از لوله اسپیرال در علوم و تکنولوژی پزشکی است. استفاده از لوله اسپیرال برای انتقال دارو، اکسیژن و گازهای بی هوش کننده به بدن بیماران و همچنین کمک به تنفس بیمار با قرارگیری در نای، از جمله مثال های کاربردی انواع خاص لوله اسپیرال در علوم پزشکی است.

اگر شما در جستجوی لوله ای هستید که از مواد باکیفیت تولید شده و ارزان قیمت برایتان تمام شود، لوله اسپیرال انتخاب مطلوبی برای شما خواهد بود. علت بهای کم لوله اسپیرال این است که ساخت آن به صورت پیوسته و بدون نیاز به تجهیزات گسترده و دستگاه های عظیم، غول اسا و گران قیمت انجام می شود و مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن بسیار ارزان است. به جز قیمت مناسب مواردی همچون پایین بودن افت فشار و نشت هوا، نصب آسان (به ویژه در مکان هایی که نیاز به خم شدن لوله است)، محیط اشغالی کمتر، امکان تصفیه و اندازه گیری جریان هوای راحت تر، شرایط تولید انعطاف پذیرتر و… از مزیت هایی است که سیل انبوه خریداران را به سوی خرید لوله اسپیرال سوق می دهد.

در قبال امتیازات بی شماری که لوله اسپیرال برای خریداران خود فراهم می کند، ایراداتی هم وجود داردکه به ان خواهیم پرداخت: باید بگوئیم که انواع گالوانیزه و فلزی لوله اسپیرال قابلیت عایق پذیری ندارند. در حقیقت هزینه های این امر به قدری بالاست که غالبا ترجیح می دهند که از عایق سازی آن اجتناب کنند. به این نکته به ویژه هنگام استفاده از آن در انتقال مواد خطرناکی مانند نفت و گاز باید با حساسیت زیاد توجه داشت. از طرفی بعضی از انواع این لوله دارای وزن بسیار سنگینی هستند که باعث ایجاد مشکلاتی در حمل و نقل و حتی نصب آن ها می شود. از اینرو به خریداران توصیه می شود که قبل از اقدام به سفارش تمامی جوانب کار را حتما در مد نظر قرار دهند تا دچار پشیمانی نشوند.

لوله اسپیرال انواع مشخصی ندارد. این لوله را می توان از نظر جنس، ضخامت و یا کاربرد تقسیم بندی کرد. بسته به مواد اولیه به کاررفته در تولید، نحوه جوشکاری، ضخامت و طول لوله انواع گوناگونی لوله اسپیرال ساخته شده و ارائه می گردد. پراوازه ترین از انواع این لوله، گالوانیزه فولادی، اسپیرال روکش شده با وینیل و ایزوله می باشد.

یکی از انواع پرکاربرد لوله اسپیرال لوله گالوانیزه فولادی است که استحکام به خوردگی رضایت بخشی را تامین می کند. معمولا این لوله ها با طول استاندارد متری برای استفاده در صنایع ساختمانی و انتقال سیالات سودمند است.

لوله اسپیرال روکش شده با وینیل، دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و مواد شیمیایی هستند. به همین دلیل نوع از لوله برای کارکردهایی نظیر دفع سموم شیمیایی، انتقال مواد سمی و نیز استحکام بخشیدن به PVC  مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از این لوله ها در کاربردهایی که در معرض خاک پیش بینی می شود بسیار رایج است.

لوله اسپیرال ایزوله مجهز به دوجداره دارای عایق حرارتی و صوتی می باشد. با توجه به عایق به کاررفته بین لایه های داخلی و خارجی این لوله ها، استفاده از آن ها به منظور پیشگیری از اتلاف انرژی، نقش به سزایی در صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد داشت.

دسته‌بندی لوله‌های گالوانیزه براساس نوع گالوانیزاسیون

لوله های گالوانیزه خود دو دسته قرار می گیرند:

 • لوله گالوانیزه سرد
 • لوله گالوانیزه گرم

لوله فولادی  گالوانیزه سرد

لوله فولادی گالوانیزه سرد به لوله هایی اطلاق می شود که در دمای پایین تری آبکاری می شوند و حالت روکش مانندی از روی zinc ، روی لوله می نشیند. عمر مفید لوله گالوانیزه سرد زیر خاک بین 3 حداکثر الی 4 سال می باشد و روی خاک مرطوب به عنوان مثال برای لوله  گلخانه با نهایت خوش بینی به 5 سال می رسد.

لوله فولادی گالوانیزه سرد در محل های خشک و در صورتی که روی زمین جایی که آفتاب بخورد و رطوبت زیادی هم نباشد تا حداکثر هشت 8 سال می تواند عمر مفید کنید .

لوله فولادی گالوانیزه گرم

بد نیست بدانید که این نوع از لوله  بیشتر عمر می کند زیرا در دمای چهار صد و بیست درجه سانتی گراد آبکاری می شود .

به آبکاری گالوانیزه سرد و گرم ، اصطلاحا روی بری یا قلع بری هم گفته می شود .

زمانی که در این دما یعنی دمای بالاتر از 420 درجه آبکاری گرم اعمال می شود ، مولکول های قلع با مولکولکای آهن لوله فولادی واکنش شیمیایی و اتصال محکم و پردوامی انجام می دهند.

و موجب می شوند تا لوله گرم استحکام قوی تری نسبت به لوله  سرد داشته باشند .

تفاوت لوله فولادی  گالوانیزه سرد و گرم

تشخیص تفاوت لوله های گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم کار چندان پیچیده و سختی نیست و تنها نیاز به بررسی چند فاکتور ساده دارد.

البته از این نکته نمی توان ساده گذشت که لوله های سرد و لوله های گرم از نظر مقاومت بسیار متفاوت هستند و این تفاوت به دلیل روش آبکاری گرم و سرد در لوله های فولادی است که به گالوانیزه تبدیل می شوند.

لوله ها چه گرم و چه سرد در هر اندازه ای قابلیت آبکاری دارند و هر لوله آهنی فولادی ای که در بازار ایران موجود باشد می توان روی ان عملیات آبکاری گرم یا سرد اعمال نمود.

 ضخامت ورق گالوانیزه گرم چقدر با ضخامت ورق گالوانیزه سرد فرق دارد؟

در تولید ورق گالوانیزه به روش سرد، به هیچ وجه امکان ایجاد لایه ضخیمی از فلز روی وجود ندارد و اصولا سطح ورق گالوانیزه سرد سریع تر خراشیده می‌گردد. دلیل این مسئله این است که بر طبق استانداردهای تولید ورق گالوانیزه، امکان ساخت پوشش سرد برای ورق گالوانیزه با ضخامت بیشتر از 25 میکرون هرگز وجود ندارد.

در مقابل، روش‌های تولید ورق گالوانیزه گرم بر اساس غوطه‌وری بمی باشد و این موضوع امکان ایجاد لایه‌های ضخیم‌تر را میسر می‌کند. به همین خاطر عمر و استحکام ورق گالوانیزه گرم به دلیل محکم‌تر بودن رابطه میان لایه روی و فولاد، بیشتر بوده و سطح آن دیرتر دچار خراشیدگی می‌شود.

کاربرد ورق گالوانیزه سرد و گرم چقدر متفاوت است؟

نظر به اینکه که در روش گالوانیزاسیون گرم، حرارت منجر می‌شود تا فلز روی به فولاد نفوذ نموده و ترکیبی از این دو به وجود اید ، دوام این نوع از ورق در مقابل خوردگی بیشتر است. در حال حاضر این خاصیت شیمیایی ورق گالوانیزه گرم موجب شده که کاربرد آن بیشتر در مکان هایی باشد که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر خوردگی دارند. مثل موارد زیر:

 • ساخت دکل مخابراتی
 • ساخت گاردریل
 • لوله‌کشی آب
 • ساخت تیر و دکل‌های برق فشارقوی

در مقابل، ورق گالوانیزه سرد به علت ضخامت کمتر در محل هایی کاربرد دارد که نیاز به ظرافت بیشتری بوده و می‌توان در هزینه‌ها تا حد چشمگیری صرفه‌جویی کرد:

 • ساخت قطعات خودرو
 • ساخت پیچ و مهره
 • محصولات بهداشتی
 • لوله‌های دارای ضخامت کم

استانداردهای تولید ورق گالوانیزه گرم و سرد چه فرقی با یکدیگر دارند؟

در کشور ما کلیه تولیدکنندگان ورق گالوانیزه از استاندارد ملی ISIRI 8459 برای ساخت ورق گالوانیزه گرم و سرد استفاده می‌کنند. این استاندارد به طور عمومی الزامات شیوه ‌های آبکاری فلزات را تشریح می‌کند و به همین علت است که، این سازندگان از استانداردهای بین‌المللی زیر نیز استفاده می کنند:

 • استاندارد اروپایی EN 10346 برای تولید ورق گالوانیزه گرم
 • استاندارد آمریکایی ASTM A653 برای تولید ورق گالوانیزه گرم
 • استاندارد استرالیایی AS/NZS 4680 شامل الزامات تولید، تست و تعمیر انواع ورق‌های گالوانیزه
 • استاندارد کانادایی CAN/CSA G164 شامل الزامات آبکاری فلزات جهت استفاده در صنعت مخابرات و برق

ورق گالوانیزه سرد و گرم از نظر ظاهری چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

زیبایی ظاهری عمده ترین ویژگی ورق گالوانیزه سرد نسبت به نوع گرم آن، به حساب می اید. ظاهر ورق گالوانیزه سرد درخشان و براق می باشد، این در حالی است که ورق گالوانیزه گرم از رنگی کدر و مات برخوردار هستند . همین مسئله موجب شده که ورق گالوانیزه سرد در محل هایی که جلوه ظاهری ان اهمیت بیشتری دارد، کاربرد بیشتری داشته باشد.

در انتخاب بین ورق گالوانیزه گرم و ورق گالوانیزه سرد، به این نکته باید توجه نمود که قیمت آن‌ها علاوه بر قیمت آهن آلات، به جنس آلیاژ لایه سطحی هم مرتبط است. شایان ذکر است که لایه سطحی ممکن است ترکیبی از فلز روی و فلزاتی مثل آلومینیوم یا سیلیکون باشد.

علت زنگ زدن لوله گالوانیزه سرد در گلخانه

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که آبکاری با گالوانیزه سرد فقط ۷ درصد از وزن لوله گلخانه ای را به خود اختصاص می دهد . و این مقدار از وزن بیانگر آن است که روکش روی آن مشابه رنگ نقره ای بوده و حتی با کشیدن یک شیع فلزی بر روی لوله، روکش آبکاری سرد از روی لوله خراشیده می شود . بنابراین لوله های گالوانیزه سرد در مقام قیاس با لوله های گالوانیزه گرم از استعداد خوردگی خیلی بیشتری برخوردار می باشند.

به طور اجمالی فرایند گالوانیزه کردن لوله ها به منظور محافظت اززنگ زدگی ، خوردگی و آسیب پذیری فلزات و فولاد اعمال می شود به شکلی که لایه ای از فلز روی، بر سطح این فلزات قرار می گیرد. این لوله های گالوانیزه در موارد زیادی از جمله صنعت ساختمان سازی مورد استفاده واقع می شود.

در روش گالوانیزه سرد لوله ها که الکترولیزنیز نامیده می شود نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی ریخته و مخلوط می کنند و برسطح لوله اسپری می کنند. در این روش گالوانیزه ضخامت لایه آبکاری روی در حدود ۲۵ میکرون می باشد.

کاربرد لوله های  گالوانیزه

لوله های گالوانیزه در مصارف زیر استفاده می شوند:

 • لوله های – گالوانیزه گلخانه ای
 • لوله های – گالوانیزه انتقال آب لوله کشی ساختمان
 • لوله های – گالوانیزه سرد
 • لوله های – گالوانیزه برق

از اصلی ترین برند های لوله گالوانیزه می توان به لوله گالوانیزه سپنتا ، لوله گالوانیزه اصفهان ، لوله گالوانیزه ساوه و…. اشاره نمود که در بازار ایران با بیشترین اقبال روبرو هستند.

کاربرد انواع لوله گالوانیزه

انواع لوله های گالوانیزه برای انتقال سیالات، به ویژه در مکان هایی با رطوبت بالا، کاربرد دارند. زیرا که بسیاری از لوله‌های فولادی فاقد پوشش، درفضاهای خورنده سریعا دچار خوردگی می‌شوند. در نتیجه طول عمر مفید آن‌ها به شدت کم شده و به طبع هزینه های تعمیر، مرمت و نگهداری آن‌ها زیاد می شود. در این گونه موارد، بسته به میزان حساسیت کار و میزان هزینه‌ای که برای اتمام کار در نظر گرفته شده است، از لوله گالوانیزه و یا از لوله استنلس استیل استفاده می‌شود.

تولیدکنندگان لوله گالوانیزه در ایران

از میان تولید کنندگان پروفیل در کشور ایران، برخی از کارخانه‌ها هستند که به تولید لوله گالوانیزهمبادرت می ورزند. نام برخی از این کارخانجات را در زیر بیان می کنیم :

 • شرکت لوله و پروفیل سپنتا
 • گروه صنعتی درپاد تبریز
 • شرکت نورد و لوله سمنان

مزایا و معایب لوله گالوانیزه

از جمله مزایای لوله گالوانیزه به مقرون به صرفه بودن آن می توان اشاره نمود. سه دلیل مستند که برای این مسئله می‌توان عنوان کرد شامل موارد زیر است:

 • هزینه نگهداری پایین
 • طول عمر زیاد نسبت به لوله‌های فولادی معمولی
 • قیمت کمتر نسبت به لوله‌های استیل، در مواردی که به مقاومت به خوردگی در حد لوله‌های استنلس استیل نیاز نیست.

از معایب انواع لوله گالوانیزه، شوره زدن آن در اثر همسایگی طولانی مدت با محیط مرطوب و عدم تهویه مطلوب است.

مهم‌ترین کاربردهای انواع لوله گالوانیزه عبارتند از:

 • انتقال آب
 • انواع سازه‌های فلزی
 • لوله‌کشی گلخانه‌های صنعتی
 • لوله‌کشی ساختمان
 • حفاظ و حصار
 • دکل برق
 • دکل‌های مخابراتی

دلایل انتخاب لوله فولادی گالوانیزه

1- یک محافظ امنیتی:

در صورت عدم حفاظت، آهن در فولاد با آب و اکسیژن در هوا واکنش شیمایی نشان می دهد. که ایم موضوع باعث زنگ زدگی، خوردگی و نهایتا فروپاشی محصول می شود.

گالوانیزه در واقع یک لایه روی را روی فولاد اضافه می کند. نقش این لایه ممانعت از خوردگی فولاد و ضمنا دیر سرایت کردن خوردگی به فولاد طول می باشد. گذشته از اینها این لایه استحکام خوبی در برابر سایش و خراش ایجاد می کند.

۲- یک لایه محافظ :

این لایه که از جنس روی لحاظ می شود علاوه بر اینکه از فولاد در مقابل زنگ زدن محافظت می کند، نقش یک “لایه فداکار” را ایفا می کند. اینگونه که اگر فولاد گالوانیزه دچار زنگ زدگی شود، روی پیش از فولاد زنگ می زند. حتی اگر فرسوده یا خراشیده شود لایه روی زودتر از فولاد فرسوده یا خراشیده می شود.

۳- هزینه

افراد زیادی به خیال باطل گمان می کنند که لوله های گالوانیزه گران تر هستند، اما اگر در نظر داشته باشید که طول عمر مفید آن، در دراز مدت می تواند هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهد متوجه گمان خطای خود خواهید شد.

۴- بی نظیر و قابل بازیافت

شما می توانید فولاد گالوانیزه را در همه جا مشاهده کنید در خانه ها، اتومبیل ها، قایق ها و دیگر سازه های دریایی که نیاز در ساخت انها حفاظت از عناصر مد نظر می باشد.

فولاد گالوانیزه علاوه بر استحکام و خواص ضد خوردگی ، مزایای بسیار گسترده ای دارد، زیرا می تواند طی فرایندی مجددا بازیافت و از نو استفاده شود. این کار نه فقط به سود شماست، که برای محیط زیست هم بسیار سودمند خواهد بود.