گالوانیزه سرد لوله داربستی


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

گالوانیزه سرد لوله داربستی

لوله های فلزی که به جهت حفاظت در مقابل خوردگی و افزایش استحکام آنها در برابر تاثیرات ناشی از آب و هوا، توسط یک لایه ی نازک از جنس روی پوشیده شده باشد لوله گالوانیزه می گویند.

در ادامه دانشنامه در خصوص لوله گالوانیزه بیشتر شرح خواهیم داد، مبحث دیگری که درباره آن توضیح خواهیم داد گالوانیزه سرد لوله داربستی است، که برای ترمیم مجدد اماکن تاریخی که به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب شده اند استفاده می شود.

داربست چیست؟

داربست ها در حقیقت سازه هایی می باشند که به صورت موقت در هنگام ساخت سازه های مختلف، برای اعمال عملیات بر روی نقاطی که دسترسی به آن ها دشوار است نصب میگردند. استاندارد فاصله ای که باید داربست از سطح ساختمان داشته باشد 30 تا 40 سانتی متر است. در نصب داربست از دو جزء استفاده می شود که شامل لوله داربست و بست داربست می باشد. بست های گوناگونی از قبیل بست دو پیچ، چهار پیچ و … وجود دارند که بسته به نوع داربست از آن ها بهرهجویی می شود. اجزای دیگری در داربست وجود دارد که عبارتند از: ستون داربست، لوله های زیرتخته ای، لوله های سرتاسری، کفشک، چرخ داربست، جک داربست، پل، لوله های شمعی و …

کاربرد های مختلف داربست

لوله های داربستی در انواع پروژه های ساخت و ساز کاربرد بی حد و مرزی را دارد. مثالا در یک پروژه برای اجرای عملیات نمای ساختمان های مرتفع، برج ها، ساختمان­های تجاری و… به عنوان نگهدارنده سقف و بتن استفاده می شود. به این نمونه از داربست، داربست زیر بتون نامیده می گویند.

انواع داربست ساختمانی

داربست ها انواع مختلفی دارند که ادامه به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم؛

1. داربست مثلثی

همان‌طور که از نامش مشخص است این نوع از سازه به صورت فریم‌های مثلثی ساخته شد و این فریم‌ها به‌ شکل نر و ماده به یکدیگر وصل می‌شوند. فریم یا چارچوب داربست مثلثی در سه تیپ 0.5، 0.75 و 1 متری عرضه می‌شود، عرض آن‌ها هم عموما 120 سانتیمتر می باشد. باز و بسته کردن این نوع از داربست راحت است و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

2. داربست چکشی ستاره‌ای

داربست چکشی ستاره‌ای دارای مهارهای افقی و پایه‌های قائم می باشد که طول این پایه‌ها 0.5 تا 3 متر است. مهارهای افقی داربست چکشی را می توان خیلی راحت با ضربه چکش بر روی پایه‌های داربست سوارکرد. اگر از سرجک‌های قابل رگلاژ در قسمت بالایی و پایه جک‌های قابل رگلاژ در قسمت پایینی این نوع داربست استفاده کنید، سپس داربست برای هر نوع ارتفاع و اختلاف تراز، قابلیت تنظیم را دارا است. مهم‌ترین امتیاز داربست چکشی نسبت به سایر داربست‌ها ، اسانی باز و بسته کردن آن است.

3. داربست چکشی کاسه‌ای

این نوع از داربست مثل داربست چکشی ستاره‌ای، مهار افقی و پایه قائم دارد. طول پایه‌های داربست چکشی کاسه‌ای 0.6، 1.2، 1.8، 2.4 و 3 درنظر گرفته می شود. سوارشدن مهارهای افقی این نوع داربست به ‌سادگی با ضربه چکش میسر است. مضافا سرجک‌ ها و پایه جک‌های قابل رگلاژ، قابلیت تنظیم ارتفاع و تراز را برای داربست محیا می‌ سازند. همان‌طور که در بالا خواندید داربست چکشی ستاره‌ای و چکشی کاسه‌ای برخی شباهت‌های مکانیکی با یکدیگر دارند، اما غالباً به دلیل تفاوت شکل این نوع از داربست‌ها، هر یک ویژگی‌ها و کاربردهای مختص خود را در صنعت ساختمان‌سازی ایفا می کند.

داربست فولادی

داربست فولادی همانطور که از نامش مشخص است از فولاد ساخته شده است. اگر توجه کرده باشید این تولید را بیشتر در زمان انجام عملیات ساخت و ساز و یا تعمیرات ساختمان ها مشاهده کرده اید. لوله داربستی های فولادی در مقابل ساختمان و اطراف دیوارها، برای اجتناب از فروریختن نصب می گردد؛ که ضخامت مصرفی گ فروش در این مورد، داربست هایی به قطر ۴٫۸ میلیمتر، که در بازار لوله ۵ میلیمتری نامیده می شوند استفاده می کنند. مضافا کارگران برای دسترسی به یک طبقه ی خاص می توانند از آن ها به راحتی استفاده کنند.

داربست خرپا

اغلب داربست خرپا از جنس چوپ می باشد و از آن برای بازسازی سقف ساختمان های مسکونی، رنگ آمیزی دیوارهایی با ارتفاع کم و یا تعویض لامپ ها استفاده می شود. ظاهر آن به شکل صفحه ای مسطح است که بر پایه هایی مثلثی شکل قرارگرفته اند تا افراد بتواند برای انجام کار مد نظر با اطمینان بر روی آن بایستد.

داربست خرپا بر روی سقف سوله

داربست پایه دار:

نصب این نوع از داربست بسیار سریعتر و آسانتر از انواع دیگر آن است و به سادگی می توان آن را جابجا کرد به این دلیل که زیر پایه های اصلی آن تایرهای کوچکی تعبیه شده که این امر موجب سهولت در جابجایی آن می گردد. این مدل داربست را تا ارتفاع ۳ سکو به اندازه ی ۴ متر می سازند. این سکو ها مثل اتاقک روی هم سوار می شوند و جهت بالا و پایین رفتن از آن، نردبانی وجود دارد که فرد می تواند از آن استفاده کند.

داربست پایه دار

داربست معلق:

در واقع این نوع از داربست همان داربستی است که در محل های بخصوص مثل پنجره های ساختمان های مرتفع، به منظور شستشوی شیشه ها مورد استفاده قرار می گیرد و به آن داربست پیش آمده نیز می گویند. چون ظاهر این نوع داربست به شکل سکویی از دیواره های ساختمان بیرون آمده است. در صورت عدم وجود شرایط مناسب نصب این مدل داربست، از سطح زمین یا از وسایل اولیه ی صخره نوردی مورد استفاده قرار می گیرد.

داربست معلق

داربست چوبی:

این داربست ها همانطورکه از اسمشان پیداست جنسشان از چوب است. البته باید توجه داشت که در ساخت داربست های چوبی نباید از هر نوع چوبی استفاده گردد و برای وصل نمودن میله های سرتاسری از چوپ های لوله ای شکل استفاده شود. گذشته از این باید استحکام این نوع چوب ها بسیار بالا باشد تا بتواند وزنی که روی آن قرار می گیرد را به راحتی تحمل کند، از جمله وزن کارگر و مصالح ساختمانی. داربست های چوبی متشکل از قطعات مختلفی مثل تخته، پل موقت و خرک هستند و امروزه به دو صورت افقی با ارتفاع کم به نام تخته ای، و عمودی با ارتفاع زیاد به نام نردبانی ارایه می شوند. از این داربست ها جهت رنگ امیزی دیوار های مرتفع ساختمانی و یا رفت و آمد کارگران بر روی ساختمان های چندین طبقه و در حال ساخت استفاده می شود.

 اجزای تشکیل دهنده داربست

در حالت کلی این ساختار از دو عنصر عمده، لوله داربست و بست داربست تشکیل می شود. در ادامه این مبحث با هر یک از اجزای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

لوله های داربستی:

اغلب جنس این سازه ها از فولاد و گالوانیزه است. اندازه ی مورد استفاده ی این نوع از داربست به قطر ۴۸ میلیمتر و ضخامت آن ۵٫ ۳ الی۳٫ ۵ میلیمتر درنظر گرفته می شود. که وزن این لوله ها بستگی به اندازه و ضخامتشان دارد.

کفشک فلزی:

این قطعه از صفحات فلزی تشکیل می شود که به کمک چند میله بهم وصل شده و در بخش پایانی لوله های داربست جای می گیرد.

کفشک پایه:

این ساختار، در واقع یک قطعه از جنس چوب است که در زیر کفشک های فلزی به منظور بر طرف نمودن ناهمواری های سطح زمین و تراز شدن ان،  استفاده می شود.

مغزی:

از مغزی، تنها برای وصل نمودن  لوله های داربست استفاده می کنند.

کاور:

از کاور یا روپوش برای پوشاندن محل اتصال لوله ها استفاده می‌ شود.

تخته داربست:

تخته داربست، بسته به دلخواه اندازه های متفاوتی دارد و جنس آنها در دو نوع فلزی یا چوبی لحاظ می شود.

انواع بست و قطعات مصرفی داربست ها

بست : این سازه ها اندازه و شکل های بی شماری دارد که مسئولیت عمده آن وصل نمودن لوله های داربستی به همدیگر می باشد.

بست لوله های افقی:

برای متصل نمودن لوله های نردبانی با زاویه ی قائم از بست ویژه لوله های افقی استفاده می کنند.

بست دو پیچ

اصولا جنس این بست ها از فلز است و در کف سالن و همچنین فضاهایی که فشار کمتری متوجه آن می شود مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع بست از نظر فنی در مقام قیاس با نوع چهار، پیچ آن از مقاومت کمتری برخوردار است.

بست چهار پیچ:

جنس این بست ها از فلز است در مقایسه با مدل دو پیج خود، از دوام بیشتری برخوردار هستند. همچنین به دلیل شرایطی که دو لوله عمود بر هم و فشار زیادی که به یکدیگر وارد می کنند، فقط و فقط بست چهار پیچ است که می تواند فشار بسیار آن را متحمل شود.

بست آهنگیر یا H:

جنس آن از فلز و نسبت به کیفیت دیگر بست ها مقاومت بیشتری دارد به گونه ای که در بالای بال تیرآهن بسته شده و با پیچ بالای آن به دقت فیکس می شود. به شکل H یک سمت آن به تیرآهن و سمت دیگر آن به لوله وصل می گردد.

میله شکافدار اتصال:

برای اضافه کردن طول میله های داربستی که در اندازه های کوتاه خریداری شده است از میله های شکافدار اتصال استفاده می کنند.

پایه قابل تنظیم:

به منظور تنظیم  طول و ارتفاع لوله های داربستی از این سازه مورد استفاده واقع می شود.

صفحه زیر ستون:

به منظور بالا بردن بار از بخش پایین ستون بر روی تکیه گاه از این سازه استفاده می گردد.

جک داربست:

این سازه فقط جهت ثابت نگهداشتن سکوی داربست کارایی دارد.

نردبانی:

به منظور دسترسی به نقاط بالای داربست از نردبان فلزی استفاده می کنند.

چرخ داربست متحرک:

سازه ی یاد شده همان گونه که از نامش پیداست، جهت راحت جابجا کردن داربست ها در قسمت انتهایی آنها، تعبیه می شوند.

بالابر:

از بالابر جهت بالا بردن مصالح و تجهیزات مورد نیاز ذر ساخت سازه استفاده می کنند.

سیم:

این سیم ها که در قطعات مصرفی داربست های ساختمانی موجود است از جنس گالوانیزه (galvanized) بوده و اغلب در فرآیند بستن لوله ها به تخته های داربستی از ان ها استفاده می شود.

نکات مهم در بستن لوله داربست

 • میزان داربست ها با توجه به ارتفاع ساختمان تنظیم می گردد و مطابق استاندارهایی تا ارتفاع ۳ متر قابلیت اجرا دارند.
 • حتی الامکان تجهیزات و مصالح با وزن سنگین را روی داربست ها و تخته های داربستی قرار ندهید.
 • استفاده از کمربند ایمنی و کفش های غیر لغزنده در مواقع استفاده از این ساختارها بسیار حایز اهمیت است.
 • برای رفتن به سکو ها حتماً از طریق مسیرهای ایمنی وارد شوید.
 • پیش از اغاز کار از ایمنی و استحکام پایه های نردبان مطمعن شوید.
 • برای کارگرانی که کار نصب یا برداشت لوله های داربستی را برعهده دارند سکوی کار استانداردی فراهم کنید زیرا که بیشترین خسارات گزارش شده تا به امروز از این ساختار، مربوط به زمان انجام اقدامات مذکور است.
 • برای پیشگیری از سقوط و لیز خوردن کارگران در هنگام انجام کار پیش از هر اقدامی از ایمنی و محک م بودن اتصالات طناب و تسمه ها اطمینان یابید.

 لوله داربستی

یکی از لوله های صنعتی موقتی، لوله داربستی است که جهت دسترسی به نقاط دشوار در حین ساخت و ساز و یا تعمیرات ساختمان‌ها بکار می رود.

این لوله ها از لوله های سیاه فلزی به طول ۶ یا ۳ متر متغیر، به روش نورد گرم تولید شده اند که به صورت توخالی بوده و هیچ گونه سیالاتی را درون خود جابه جا نمی کنند به همین دلیل است که پس از ساخت تحت ارزیابی تست آب یا گازی به هیچ وجه قرار نمی گیرند.

لوله داربستی دارای اتصالات مختص خود است که  برای ساخت آن ها و همچنین تولید خود لوله باید از مهارت کافی برخوردار بود زیرا چنانچه یک لوله داربستی فرو بریزد خطر تلفات جانی بسیار زیادی به همراه خواهد داشت.

لوله های مذکور در دو نمونه درزدار و فاقد درز ساخته و عرضه می گردند؛ این لوله ها قابل استفاده برای تولید لوله های داربستی هستند، اما لوله بدون درز دارای ایمنی بیشتری بوده که به طبع هزینه ساخت آن از لوله درزا دار بیشتر می شود.

لوله داربستی اجزا و قسمت های مختلفی دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

لوله های سرتاسری، لوله های افقی می باشند که جهت مهار کردن داربست در طول و گذشته از این برای ایجاد تکیه گاه و زیرتخته ای در طول سازه استفاده می گردد.

لوله های زیر تخته ای، به صورت سرتاسری در سطح سازه نصب می شوند تا موجب ایجاد تکیه گاه برای تخته ها شوند.

ستون داربست، متشکل از لوله های قائمی است که به جهت انتقال وزن و بار به زمین، از آن استفاده می شود. این لوله ها به صورت عمودی به منظور تکیه گاه کل سازه داربست درنظر گرفته می شود.

 لوله های شمعی، لوله هایی هستند که بر روی ساختمان مجاور و زمین تعبیه می شوند.

لوله های قطری، لوله هایی هستند که به صورت قطری در سطح داربست نصب شده اند که وظیفه تعادل و پیشگیری از حرکت داربست برعهده دارد.

قید دیواره در گاهی، لوله هایی هستند که موجب مهار شدن داربست به ساختمان می شوند.

قید، لوله هایی می باشند که قید درگاهی را به داربست وصل می کند.

لوله گالوانیزه

از جمله مشتقات لوله های فولادی ، لوله های گالوانیزه است. جنس این لوله از آهن سفید نورد شده می باشد که درز آن از طریق دستگاه های درز جوش بهم جوش خورده و سطح آن تحت اعمال فرایند گالوانیزاسیون با فلز Zn به صورت استاندارد پوشش داده اند؛ این فرایند باعث می شود که لوله در مقابل اسید و زنگ زدگی افزایش مقاوت افرون تری پیدا کند.

عموما لوله گالوانیزه از نظر وزنی در دو مدل سبک و متوسط ساخته می شود که از پرکاربردترین انواع لوله در صنعت به شمار می رود. این تولید با توجه به کاربردهای فراوانی که دارد می توان در دسته های مختلفی طبقه بندی کرد اما غالبا آن را به دو طبقه لوله گالوانیزه آهنی و لوله گالوانیزه فولادی طبقه بندی می کنند.

لوله های گالوانیزه آهنی اکثرا به رنگ خاکستری و تیره تولید می شوند که بیشتر به دو نوع متوسط و سبک تقسیم بندی می شوند، به لوله ی گالوانیز آهنی، لوله با درز همگفته می شود. لوله گالوانیزه فولادی همواره از فولاد نرم ساخته شده و اصولا در سیستم های تهویه و تخلیه فاضلاب ها کارایی دارند.

لوله های گالوانیزه به خاطر شرایط و شیوه خاصی که در تولید خود دارند دارای کاربردهای بسیاری در صنایع و حوزه های گوناگونی از جمله سیستم آبرسانی منازل و گلخانه ها، به منظور حصار کشی زمین و محوطه کارگاهی، سازه فلزی ، تصفیه خانه ها، کشاورزی، دکل های مخابراتی کابل برق و … دارند. همانطور که پیشتر اشاره شد می توان از این لوله ها در کانال های تخلیه فاضلاب ها استفاده نمود اما اساسی ترین کاربرد آن ها به منظور جابجایی آب و گاز و یا در گلخانه ها می باشد.

ابعاد لوله داربستی

این نوع از لوله دارای قطر خارجی 48.3 میلی متر هست. ضخامت جداره این نوع لوله 2 و 2.5 میلی متر بوده و طول آن تا 6 متر می باشد.

قیمت

  قیمت لوله داربستی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود:

وزن لوله های داربستی در تعیین قیمت آن نقش مهمی ایفا می کند. وزن لوله وابسته به ضخامت و سایز لوله می باشد.

   سایز لوله بستگی به قطر داخلی و خارجی آن دارد که از عوامل دیگر تعیین کننده قیمت ان است.

 مواد اولیه و جنس لوله نقش کلیدی در قیمت آن دارد.

لوله های با ضخامت های متفاوت قیمت های مختلفی دارند که مرسوم ترین آن لوله هایی با ضخامت 2 و 2.5 می باشد.

داربست چه خطراتی دارد؟

قطعا کار با سازه داربست، دارای خطرات متعددی است که به دنباله بحث شرح خواهیم داد:

 • خطر سقوط از ارتفاع: چناچه در تولید این سازه در همه نقاط از حفاظ‌های ایمنی استفاده نگردد، احتمال وقوع سقوط از ارتفاع برای کارگرانی که از داربست بالا و پایین می‌روند حتما وجود دارد.
 • احتمال برخورد سر با اشیاء: برای جلوگیری از این رخداد این واقعه باید در قسمت بالایی داربست تور ایمنی نصب گردد. مضافا افراد مشغول به کار در سکو می بایست حتماً از کلاه ایمنی و چانه‌بند استفاده کنند.
 • خطر برق‌گرفتگی: در صورتی که داربست اطراف سیم‌های برق به پا شود، باید فاصله ایمنی از خطوط انتقال برق به درستی حفظ شود. با توجه به اینکه جنس داربست از فلز است، به سهولت جریان الکتریسیته را منتقل می‌کند و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می‌تواند بسیار خطر افرین باشد.
 • خطر ریزش داربست: در صورت ریزش داربست نه فقط جان کارگران بلکه جان همه افرادی که در هنگام ریزش داربست در حوالی داربست هستند با خطر مواجه می‌شود. برای اجتناب از ریزش داربست باید از اتصال ایمن لوله‌ها و رعایت نکات ایمنی در موقع ساخت این سازه اطمینان پیدا کرد.

کاربرد لوله های گالوانیزه

لوله گالوانیزه مانند سایر لوله ها وظیفه جابجایی سیال را از محلی به محل دیگر برعهده دارند. از اصلی ترین کاربردهای لوله گالوانيزه می توان به انتقال سیالات (آب و گاز) در گلخانه ها و منازل اشاره نمود.

از دیگر کاربردهای این لوله می توان به استفاده در سازه های فلزی و دکل های مخابراتی، محافظت از کابل های شبکه و برق، پایه فنس، انتقال آب در صنایع کشاورزی حصار کشی مناطق مختلف زمین و در بعضی موارد تخلیه فاضلاب اشاره کرد. این لوله ها را می توان پیوسته به صورت توکار یا روکار مورد استفاده قرار داد.

لوله های گالوانیزه معمولاً از داخل دچار زنگ زدگی می شوند که مشکلات بسیاری ازجمله پوسته پوسته شدن لوله ها، شکست لوله و تغییر در مزه آب را به دنبال دارند. شایان ذکر است که امروزه در لوله کشی منازل، لوله های گالوانیزه جانشین لوله های پلاستیکی شده اند.

ویژگی های لوله گالوانيزه

لوله گالوانيزه در بازار به طول شش متر موجود است. پس از تولید، ابتدا و انتهای آن ها رزوه می شود و استاندارد دنده های این لوله بر اساس استاندارد NPT است و توسط دنده های پیچی که در ابتدا و انتهای لوله ها وجود دارد، به یکدیگر متصل می شوند و سپس از ان آب بندی می شوند.

تذکر: به هیچ عنوان به منظور اتصال لوله های گالوانيزه، نباید جوشکاری صورت بگیرد زیرا که حرارت جوشکاری سبب از بین رفتن روکش فلز روی این لوله ها شده و موجب تولید دود سفید می شود. این دود سفید باعث آلودگی محیط، مسمومیت و آسیب به دستگاه تنفسی افراد می شود.