گالوانیزه گرم لوله درز مستقیم تست آب


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

گالوانیزه گرم لوله درز مستقیم تست آب

لوله درز مستقیم تست آب یک لوله متداول و کاربردی در صنعت می‌باشد. این مدل از لوله درز مستقیم دارای PH خنثی بوده و به همین سبب برای انتقال آب و سایر مایعات ایده ال می‌باشد. همانطور که متوجه شدید موضوع این دانشنامه رساندن اگاهی های لازم به مخاطب در حوزه گالوانیزه گرم لوله درز مستقیم تست اب است. با ما همراه باشید.

باید گفت که همواره از انواع لوله‌های سفالی، بتنی، مسی، گالوانیزه تست آب، PVC، UPVC، HDPE، پلی اتیلن، کاروگیت و غیره به منظور انتقال آب و آبرسانی استفاده می‌شود.

تفاوت عمده انواع لوله‌های درزجوش مثل لوله درز مستقیم و لوله اسپیرال با لوله‌های بدون درز (مانیسمان) و لوله گوشتدار در شیوه تولید ان است. به صورت مختصر می‌توان اینگونه گفت که انواع لوله بدون درز با استفاده از شمش فولادی و انواع درزدار یا همان درزجوش با استفاده از فرم دهی و جوش دادن ورق فولادی تولید و ارائه می‌شوند.

لوله درز مستقیم تست آب چیست؟

به طور معمول لوله درز مستقیم تست آب از ضخامت ۲ میلی‌متر به بالا در بازار وجود دارد. هر چه ضخامت لوله درز مستقیم تست آب بالاتر برود، به طبع میزان تحمل فشار توسط دیواره‌های لوله نیز بالاتر خواهد رفت. در نتیجه محصول نهایی می‌تواند طول عمر افزون تری داشته باشد.

از سال ۱۸۰۰ میلادی تا کنون این نوع لوله آهنی دارای کاربری فراوانی بوده و با گذر زمان رفته رفته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. لوله فولادی درز مستقیم تست آب و انواع دیگر لوله‌های انتقال آب که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، جایگزین لوله‌های سربی شده که پیش از ان استفاده میشد و ایراد ان سرطان‌زایی و تهدید کننده سلامتی بدن بود.

لوله اسپیرال تست آب یکی دیگر از انواع لوله درزجوش مورد استفاده برای جابجایی آب است. بر روی این لوله‌ها و نیز لوله درزمستقیم تست هیدرواستاتیک انجام می شود. این قطعات فولادی با اسامی لوله تست آب و یا لوله فولادی درزدار تست آب نیز قابلیت شناسایی دارند.

فرآیند تولید لوله درزمستقیم

این لوله‌ها، با استفاده از فرآیند گرم و توسط ورق سیاه نورد شده ساخته می‌شوند. در مرحله نخست رول یا کویل ورق سیاه کاملا باز شده و از میان غلتک‌های دستگاه می گذرند. در ادامه، ورق سیاه باز شده از بین سه غلتک ابتدایی، میانی و انتهایی به دقت عبور داده می شود.

یکی از روش‌های مرسوم برای ساخت  این محصول استفاده از عملیات ساخت O&U است. در این روش بعد از عبور ورق سیاه از میان غلتک‌ها، به کمک دستگاه پرس بر روی ورق سیاه فرو رفتگی به شکل U ایجادمی گردد. بعد از این تغییر شکل، غلتک پرس از بیرون، لبه‌ها را به یکدیگر می چسباند.

در مرحله بعد شکل دایره‌ای داخل لوله توسط دستگاه پرس کامل شده و دو لبه ورق (درز) به کمک دستگاه جوش مستقیم (جوشکاری پرتو لیزر، جوشکاری زیرپودری ، جوشکاری الکتریکی) با دقت بالا متصل می‌شوند.

عمده ترین کاربرد لوله گالوانیزه تست آب، اجرای مجموعه های آبرسانی است. نمونه هایی از این مجموعه های آبرسانی عبارتند از حال یک ساختمان، یک باغچه ی کوچک، یک پروژه ی پرورش گل وگیاه، یک گلخانه در ابعاد صنعتی و یا یک تاسیسات در کارخانجات. آب مصرفی باید از منبع تغذیه تا محل مورد نظر برای مصرف انتقال پیدا کند. منبع تغذیه می تواند یک شاه لوله Header باشد. سایز لوله ی آب رسانی اصلی معمولا بالاتر است. منبع می تواند شامل یک تانک یا مخزن ذخیره آب باشد. در گذشته جهت استفاده از مخزن ها به عنوان منبع تغذیه ، آنها را در ارتفاعات نصب می کردند تا فشار مورد نیاز برای جریان آب از طریق اختلاف ارتفاع منبع و انشعاب های لوله کشی، به راحتی تامین گردد. اما امروزه پمپ های الکتریکی این مورد را به خوبی پاسخ گو بوده اند. بنابراین منبع ذخیره را میتوان در هر ارتفاع دلخواهی نصب کرد. به هر حال باید برای انتقال آب از منبع تغذیه تا محل مصرف از لوله استفاده کرد.

لوله تست آب گالوانیزه در سیستم لوله کشی خانگی پیش از سال 1960 میلادی مورد استفاده قرار گرفتند. اصولا لوله های گالوانیزه بین 60 تا 70 سال می توانند عمر و خدمات رسانی مفید داشته باشند. کیفیت ضعیف لوله یا گالوانیزاسیون موجب نصف شدن عمر لوله می شود. چنانچه در لوله اثاری از خرابی دیده شود گویای ان است که وقت آن رسیده که آن را تعویض کنید. به مرور زمان لوله های گالوانیزه تست آب دچار خوردگی  خواهند شد و همین مساله می تواند بر کیفیت آب تاثیر بگذارد. روی خود به تنهایی خطرافرین نیست ولی سرب و کادمیوم، دو فلز سنگینی هستند که به سبب پروسه ی گالوانیزاسیون در روی وجود دارند و قطعا می توانند بسیار خطرافرین باشند.

باتوجه به اینکه لوله گالوانیزه تست آب همواره با آب و رطوبت، چه داخل لوله و چه در خارج از آن در ارتباط تنگاتنگ است، عموما در معرض زنگ زدگی قرار دارد. جالب است بدانید که فلسفه گالوانیزه کردن این لوله ها بالا بردن مقاومت ان ها به خوردگی تحت تاثیر رطوبت لوله می باشد. با این ترفند عمر مفید لوله ها بیشتر شده و نیاز به سرویس سیستم در دوره های زمانی طولانی برای کاربران میسر خواهد بود. دانستن این مطلب حائز اهمیت است زیرا درصورتی که به هر شیوه ای پوشش گالوانیزه لوله صدمه ببیند، دقیقا از همان ناحیه خوردگی گالوانیکی شروع شده و منجر به تخریب لوله می گردد.

به همین خاطر است که شیوه اتصالات این لوله ها به صورت رزوه ای threaded joint  می باشد. چنانچه در اتصال لوله های گالوانیزه تست آب جوشکاری اعمال شود، گالوانیزه لوله در قسمت های جوش از بین رفته و دوام آن در مقابل خوردگی تا حد زیادی کاهش میابد.

گاهی اوقات فشار کاری سیستم آب رسانی به قدری است که اتصالات رزوه ای امکان نشتی زیادی دارند. در چنین مواقعی بعد از اجرای اتصال دهی به صورت رزوه ای، یک پاس جوشکاری ظریف، به عنوان آب بندی Seal welding صورت می گیرد که در این حالت بعد از اعمال جوشکاری، به کمک اسپری گالوانیزه Cold galvanizing spray، نواحی تخریب شده تحت تاثیر جوشکاری را گالوانیزه می کنند.

مشخصات فنی لوله تست آب

برای داشتن اگاهی لازم در مورد تمامی خواص شیمیایی و فیزیکی لوله گالوانیزه تست آب، در میان استانداردهای ملی ایران ، استاندارد ISIRI 3756 و در بین استانداردهای خارجی،  استاندارد BS EN 1378 مورد استناد معرفی می شوند.

وزن لوله گالوانیزه تست آب

بر اساس استانداردها، وزن لوله  بر مبنای سایز و ضخامت معین می گردد ولی برای لوله های گالوانیزه تست آب، سه دامنه ضخامتی لحاظ شده و مطابق آن لوله ها به سه بخش سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی شده اند.

نکته قابل توجه این است که در بیان اندازه و ابعاد لوله های مذکور برای سایز لوله، هم از واحد اینچ و هم از واحد میلیمتر استفاده می کنند.

تولید لوله گالوانیزه تست آب

در فرآیند تولید لوله گالوانیزه تست آب، همان عملیات اجرایی در لوله مبلی، پروفیل ها و لوله داربستی به کار می رود با این فرق که لوله بعد از ساخت دو مرحله اضافه را باید پشت سر بگذارد. نخست لوله به لحاظ درز جوش باید چک شود. نظر به اینکه جوشکاری لوله ها به صورت مکانیزه و اتوماتیک انجام می شود بلافاصله بعد از ساخت از طریق پروسه های غیر مخرب از قبیل تست اولتراسونیک، تست مغناطیسی و تست مایع نافذ درز جوش ها به صورت مکانیزه مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر درز جوش عاری از عیب باشد، لوله مذکور، تست شده محسوب می شود. مرحله بعد اعمال عملیات گالوانیزاسیون، بر روی لوله ی تست شده می باشد که نتیجه این عملیات، خروجی لوله گالوانیزه تست آب می باشد.

تاریخچه استفاده از لوله

همواره یکی از دغدغه های انسان انتقال آب از منبع به محل مصرف بوده است. اوایل شکل گیری شهرها، آب مصرفی برای امورات مورد نیاز انسان به صورت دستی ب حمل و به مکان های مصرف رسانده می شد. بعد از گذشت زمانی با توجه به نزدیک بودن مزارع و کشت گاه ها به رودخانه و یا چاه های آب، ایجاد یک مسیر عبوری در زمین برای رساندن آب از رودخانه به سوی مزارع شکل گرفت. این روش بعد از گذشت چندین هزار سال هنوز به عنوان یکی از روش های رسیدن به محیط زیست سالم اجرا می شود.

ولی باید گفت که نیاز انسان به انتقال آب همچنان به صورت کامل بر طرف نشده بود. بخش اعظم محل مصرف آب در واقع زمینه ای کشاورزی بود بدین ترتیب برای حمل و نقل آب در زمین هایی با ارتفاع بالا از سطح منابع آبی، راهکارهای متعددی را امتحان نمودند. یکی دیگر از مظاهر انتقال آب از منبع به محل مصرف قنات است.

تا اینجای کار، بشر توانست آب مصرفی کشاورزی و مصارف عمومی خود را به نوعی تامین کند. اما مشکل دیگری هم وجود داشت که انتقال پساب ها و آب های زاید بود. ضمن اینکه آب هنوز هم به صورت کامل در محل مصرف قابلیت دسترسی برای همگان را نداشت. همین نیاز بشر را به سوی اختراع  استوانه هایی نمود که با در کنار هم قرار گذاشتن آنها بتواند آب را به محل های مصرف انتقال دهد. سیر تکاملی این استوانه ها که بعدا به نام لوله Pipe شهرت یافت به این طریق بود که نخست لوله ها سفالی ساخته می شدند. سپس آن لوله از جنس بتن و فلز تولید شد و نهایتا تولد لوله هایی از جنس پلی مری این صنعت را به نقطه اوج پیشرفت خود رسانید.

انواع لوله مورد استفاده در سیستم های آب رسانی

در این بخش از دانشنامه بد نیست نگاهی گذرا به انواع لوله های مورد استفاده در سیستم های آب رسانی داشته باشیم.

            1 – لوله های سفالی . جنس این لوله ها همان جنس کوزه بوده و جهت اتصال آنها از نری – مادگی و ملات استفاده می شود.

            2 – لوله های بتنی. لوله ی بتنی که گاه  اوقات به صورت ساده و گاهی هم به صورت مصلح با میلگرد ساخته می شود در نحوه ی اتصال این نوع لوله ها از نری مادگی و از بتن برای آب بندی اتصالات استفاده می شود. به تازگی تکنولوژی پیش تنیدگی در ساخت لوله های فوق  به کار می رود تا استحکام و دوام لوله ها را در رویارویی با نیروهای برشی تا حد زیادی تقویت کند.

            3 – لوله مسی. باید گفت که همان گونه که از نام این لوله ها پیدا است جنس این لوله ها از آلیاژ های مس می باشد که به خاطر بالا بودن میزان درصد مس در این آلیاژها به لوله مسی شهرت یافته اند. شیوه اتصال این لوله ها تفاوت هایی دارد که از اصلی ترین آن می توان به جوشکاری و اتصال رزوه ای اشاره نمود.

            4 – لوله گالوانیزه تست آب. جنس این لوله ها از فولاد کربنی لحاظ می شود.

            5 – لوله پولیکا یا لوله پی وی سی PVC. جنس این لوله ها از پلی وینیل کلراید است که برای اتصالات آنها از چسب کاری و الیاف استفاده می شود.

            6 – لوله یو پی وی سی . جنس این لوله درست مانند لوله پی وی سی است ولی استحکام آن بالاتر بوده و در نحوه اتصال آن به غیر از چسب و الیاف، از سشوار صنعتی استفاده  می شود تا آب بندی کاملتر صورت گیرد.

            7 – لوله پلی اتیلن PE pipe جنس این لوله های از پلی اتیلن می باشد و جهت اتصال آنها از چسب کاری، روزه ای و جوش استفاده می شود. جوشکاری این لوله ها با دستگاه جوش پلی اتیلن Fusion poly ethylene welding machine می باشد.

            8 – لولی اچ دی پی ای یا پلی اتیلن با چگالی بالا High density poly ethylene یا به اختصار HDPE pipe که این لوله نیز مانند لوله پلی اتیلن بوده و تنها فرق بارز آن چگالی بالاتر این لوله و در نتیجه تحمل فشار های مضاعف در دماهای بیشتر نسبت به لوله های پلی اتیلن است.

            9 – لوله کاروگیت این لوله از جنس پلی اتیلن در نظر گرفته می شود، اما به علت ساخت مارپیچی  مانند و استفاده از سایر متریال برای تقویت آن، در عین بالا بودن استحکام حلقوی از وزن کمتری نسبت به موارد 7 و 8 برخوردار است.

اما باید دقت داشت که لوله ها به موارد بیان شده در بالا محدود نمی شوند، لیکن چون مبحث آب رسانی مد نظر ما بود اصلی ترین جنس لوله های مصرفی معرفی شد.

 کارخانجات تولید کننده لوله گالوانیزه تست آب در ایران

در بخش پایانی این دانشنامه خوب است شما را با مهم ترین کارخانجات سازنده لوله گالوانیزه تست آب آشنا سازیم:

1-      مجموعه صنعتی  لوله سپنتا

این کارخانه از جمله کارخانجاتی بود که در ساخت لوله های گالوانیزه تست آب پیشقدم شد. سال تاسیس این کارخانه 1339 بوده و دامنه تولیدات آن، انواع پروفیل ها، مقاطع و لوله ها را شامل می شود. در حال حاضر این مجتمع صنعتی دربرگیرنده سه بخش اصلی است که عبارتند از : لوله سپنتا مرند (واقع شده در استان آذربایجان شرقی) ، شرکت ماشین سازی فراگیر سپنتا (واقع شده در استان تهران) و شرکت پخش سراسری لوله و پروفیل سپنتا .

2 – کارخانجات گروه صنعتی تولید کننده لوله درپاد تبریز

کارخانجات گروه صنعتی درپاد تبریزرا می توان به عنوان  زیر مجموعه ای از شرکت های سرمایه گذاری گسترش فولاد تبریز برشمرد. این کارخانه مانند لوله سپنتا انواع پروفیل ها و مقاطع را می سازد. سال تاسیس این کارخانه به 1380 برمی گردد و در استان آذربایجان غربی احداث شده است.

از دیگر کارخانجات تولید کننده لوله گالوانیزه تست آب به کارخانجات گروه لوله تست آب سپاهان، لوله تست آب اهواز و گروه تولیدی بنیاد برق می توان اشاره نمود.

قیمت لوله تست اب گالوانیزه

لوله تست آب در اندازه ها و ضخامت های متفاوتی در بازار موجود است. که با توجه به مولفه های مختلف مثل محل استفاده، فشار و دمای آب مورد انتقال، دبی آب و … می بایست از لوله ی متناسب استفاده کرد.

لوله های تست آب از سایز ½ اینچ تا 6 اینچ و ضخامت 2 تا 5 میلیمتر در بازارعرضه می شوند. قیمت لوله سیاه، نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا، کارخانه تولید کننده و سایز لوله از جمله عواملی هستند که بر قیمت آن تاثیر گذار است.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در بازار بیشتر به اسم لوله های آهنی سفید معروف هستند. اما وزن لوله های فولادی گالوانیزه نسبت به لوله های گالوانیزه آهن سبک تر است و بیشترین استفاده ای که از آن می شود برای مصارف تهویه است.

جنس این لوله ها از فولاد نرم می باشد که برای ساخت آن ورق فولاد را با فشار از داخل قالب عبور می دهند و سپس درزهای ایجاد شده را به هم جوش می دهند تا فاصله و درز لوله ها به کلی از بین برود.

در گام بعدی برای اجتناب از زنگ زندگی در یک ظرف محتوی گالوانیزه، لوله ها را قرار داده تا توسط ان، لوله ها به خوبی پوشش داده شوند.

این نوع لوله ها نسبت به اسید از حساسیت بالاتری برخوردار هستند و هر مدل اسیدی که برای چدن مضر باشد برای لوله های گالوانیزه فولادی هم مضر خواهد بود.

این لوله ها با آب هیچ گونه مشکلی ندارند و زمانی که در مجاورت با آب باشند موجب سخت تر شدن هر چه بیشتر آن ها می شود.

لوله فولادی  گالوانیزه سرد

لوله فولادی گالوانیزه سرد به لوله هایی اطلاق می گردد که در دمای پایین تری آبکاری می شوند و با یک حالت روکش مانند از روی zinc ، روی لوله را می پوشانند. عمر مفید لوله گالوانیزه سرد زیر خاک تقریبا بین 3 الی 4 سال است.

لوله فولادی گالوانیزه سرد در محل های خشک و یا روی زمین جایی که آفتاب به ان بخورد و تحت تاثیر رطوبت زیادی نباشد قرار بگیرد می تواند تا حداکثر هشت 8 سال عمر مفید داشته باشد.

لوله فولادی گالوانیزه گرم

این نوع لوله عمر بیشتری دارد زیرا در دمای چهار صد و بیست درجه سانتی گراد آبکاری می شود .

به آبکاری گالوانیزه سرد و گرم ، اصطلاحا روی بری یا قلع بری هم اطلاق می گردد.

هنگامی که در این دمای بالا یعنی 420 درجه آبکاری گرم صورت گیرد، مولکول های قلع با مولکولکای آهن لوله فولادی عمل شیمیایی و اتصال پردوام و مقاومی انجام می دهند. و موجب می شوند تا لوله گرم دوام بیشتری نسبت به لوله سرد از خود نشان دهد.

تفاوت لوله فولادی  گالوانیزه سرد و گرم

تشخیص لوله های گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم کار پیچیده ای نیست و احتیاج به بررسی چند فاکتور فروش دارد.

البته از این نکته نمی توان ساده گذشت که لوله های سرد از لوله های گرم از لحاظ مقاومت بسیار متفاوت تر هستند و دلیل این تفاوت هم روش آبکاری گرم و سرد در لوله های فولادی است که به گالوانیزه تبدیل می شوند.

برای لوله ها چه گرم و چه سرد در هر سایز و ابعادی امکان آبکاری وجود دارد . به بیان رساتر هر لوله آهنی فولادی ای که در بازار ایران وجود دارد می تواند آبکاری گرم و سرد شود.

کاربرد لوله های  گالوانیزه

لوله های گالوانیزه در مصارف زیر پراستفاده تلقی می شوند:

  • لوله های – گالوانیزه گلخانه ای
  • لوله های – گالوانیزه انتقال آب لوله کشی ساختمان
  • لوله های – گالوانیزه سرد
  • لوله های – گالوانیزه برق

از مهمترین برند های لوله گالوانیزه به لوله گالوانیزه سپنتا ، لوله گالوانیزه اصفهان ، لوله گالوانیزه ساوه و…. می توان اشاره نمود که در کشور ایران بیشترین کاربرد را دارند.

دلایل انتخاب لوله فولادی گالوانیزه

۱- یک محافظ امنیتی:

در صورت عدم حفاظت، آهن در فولاد با آب و اکسیژن در هوا درگیر فرایند واکنش می شود. همین امر منجر به زنگ زدگی، زنگ خوردگی و نهایتا فروپاشی ان می شود.

گالوانیزه در حقیقت یک لایه روی را در بالای فولاد اضافه می کند که این لایه به عنوان یک مانع عالی عمل می کند در نتیجه خوردگی برای رسیدن به فولاد زمان بر خواهد بود. ضمنا این لایه مقاومت در برابر سایش و خراش بسیار خوبی دارد.

۲- یک لایه محافظ

این لایه روی محافظ علاوه بر اینکه از فولاد در مقابل زنگ زدن به خوبی محافت می کند، همچنین نقش یک لایه فداکار را ایفا می کند. این گونه که اگر فولاد گالوانیزه دچار زنگ زدگی شود، روی پیش از فولاد زنگ می زند. ضمنا حتی اگر فرسوده یا خراشیده شود باز هم اول به روی اسیب می رسد.

۳- هزینه

اکثریت افراد تصور می کنند لوله های گالوانیزه گران تر هستند، ولی اگر طول عمر آن را در نظر داشته باشید، در دراز مدت می تواند هزینه ها را تا حد قابل قبولی کاهش دهد.

۴- بی نظیر و قابل بازیافت

شما می توانید به راحتی فولاد گالوانیزه را در همه جا بیابید در خانه ها، آسمان خراش ها، اتومبیل ها، قایق ها و دیگر سازه های دریایی که نیاز به محفاظت و ایمنی عناصر دیگر دارند.

فولاد گالوانیزه علاوه بر استحکام و خاصیت ضد خوردگی بسیار گسترده است، زیرا دارای قابلیت بازیافت و استفاده دوباره است. این امر هم به سود شماست و هم برای محیط زیست مفید است.

اینها دلایل انتخاب لوله گالوانیزه هستند.که نه تنها مقاومت در برابر خوردگی داشته و مقرون به صرفه هستند، بلکه قابلیت استفاده مجدد دارند.