گالوانیزه گرم نبشی و ناودانی


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

گالوانیزه گرم نبشی و ناودانی

یکی از مهم ترین مقاطع فولاد نبشی است که در حال حاضر جایگاه خوبی در صنعت و ساختمان پیدا کرده است. نبشی ها در انواع و اقسام مختلفی ساخته می شوند که یکی از این نبشی ها نبشی گالوانیزه است. گالوانیزه کردن نبشی به روش های مختلفی صورت می گیرد که در حقیقت با این کار نبشی دارای ویژگی ضد زنگ بودن و ضد خوردگی خواهد شد. قیمت نبشی گالوانیزه با توجه به فرایند گالوانیزه کردنی که بر روی آن اجرا می شود اندکی بیشتر از نبشی معمولی است.

مروری بر تاریخچه گالوانیزاسیون

عملیات گالوانیزاسیون در سال‌های ۱۷۳۷ تا ۱۷۹۸ رونق گرفت. در سال ۱۷۷۵، دانشمندی ایتالیایی در پی تحقیقاتی که در حوزه کالبد شکافی انجام می‌داد به طور کاملا تصادفی به این نتیجه رسید که در اثر لمس پای قورباغه مرده با یک قطعه فلز حرکت در پای قورباغه رخ داد. این آزمایش باعث شد تا راه برای آزمایشات بیشتر در این زمینه شروع شود و دانشمندان بیشتری تحقیقات خود را بر روی این موضوع تمرکز کنند.

نبشی چیست؟

نبشی ها پروفیل های بازی هستند که از دو بال عمود بر هم ساخته می شوند. فرم ظاهری نبشی ها به صورت حرف L انگلیسی می باشد. با توجه به اندازه بال، نبشی ها را به دو گروه بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند. همچنین ازلحاظ چگونگی روش ساخت نبشی ها در دو طبقه نبشی فابریک و پرسی قرار می گیرند.

در نبشی فابریک شمش هایی فولادی را وارد کوره کرده و بعد از عبور از قفسه های اولیه طول آن را تنظیم می کنند. سپس آن را از قفسه های میانی و پایانی عبور می دهند تا فرم نهایی نبشی ایجاد شود. ولی در روش پرسی ورق های فلزی را نخست برش داده و سپس از فرم دهی به آن ها نبشی را می سازند. یکی از انواع نبشی ها نبشی های گالوانیزه گرم است که در ادامه مطلب توضیح داده شده است.

نبشی گالوانیزه گرم

گالوانیزه کردن نبشی ها موجب می شود تا به خوبی در مقابل رطوبت محکم شده و ویژگی ضد زنگ بودن پیدا کنند. همچنین نبشی های گالوانیزه هرگز دچار خوردگی نمی شوند. فرایند گالوانیزه کردن به دو روش صورت می پذیرد که عبارتند از: روش گالوانیزاسیون حرارتی یا گرم، گالوانیزاسیون به کمک آبکاری برق یا گالوانیزاسیون سرد. قیمت نبشی گالوانیزه گرم به دلیل انجام عملیات گالوانیزاسیون حرارتی که روش اسان تری نسبت به آبکاری برق دارد اقتصادی تر خواهد بود.

کاربردهای نبشی های گالوانیزه

نبشی های گالوانیزه در همه محوطه هایی که رطوبت نسبتا زیادی در آنجا وجود دارد استفاده می شود تا از خورده شدن و زنگ زدن نبشی عملا پیشگیری شود. در پروژه های ساختمانی و صنعتی که مقدار مواد شیمیایی و اسیدهای گوناگون زیاد است این نوع نبشی کاربرد فراوانی دارد.

روش تولید نبشی گالوانیزه گرم

در روش گالوانیزاسیون گرم در وهله اول نبشی را به خوبی تمیز، آبکشی و خشک نموده. سپس آن نبشی را داخل وانی که سرشار از فلز روی مذاب است می اندازند و آن را در روی مذاب غوطه ور رها می کنند. بهتر است برای تمیز کردن نبشی از تمیز کننده های قلیایی و سدیم هیدروکسید استفاده شود.

قیمت نبشی گالوانیزه گرم

قیمت نبشی گالوانیزه گرم مثل سایر آهن آلات متاثر از قیمت جهانی آهن می باشد. یعنی با نوسانات قیمت واحد آهن قیمت این نبشی دست خوش تغییرات می شود. باید گفت وزن و اندازه و همچنین نوع گالوانیزاسیون در مشخص شدن قیمت این نوع نبشی موثر می باشد.

فولاد چرا زنگ می‌زند؟

فولاد از مقاومت خارق العاده ای برخوردار است و اصولا در همه جا از آن استفاده می‌ شود. ولی فولاد به علت تمایلی که به جذب اکسیژن دارد در شرایط جوی مختلف به خوردگی و زنگ زدگی مبتلا می‌شود.

انوع عملیات گالوانیزه کردن

جهت گالوانیزه کردن ، نبشی مورد نظر باید تمیزه بوده و هیچ گونه اثری از زنگ زدگی بر روی آن مشاهده نشود، در این حالت پوشش روی سطح مورد نظر به خوبی روی نبشی می‌چسبد. جهت گالوانیزه کردن کلیه محصولات فولادی عملیاتی نظیر تمیزکاری، آب کشی و خشک کردن پیش از ورود قطعه مورد نظر به وان آبکاری صورت می گیرد.

پروسه گالوانیزه سازی به دو شکل انجام می‌ شود که عبارتند از، روش حرارتی و روش آبکاری سرد در این بخش به صورت مختصر به ارزیابی هر یک از این موارد می پردازیم:

عملیات گالوانیزاسیون به کمک روش حرارتی

در این روش قطعه مورد نظر را درون وان مذابی از فلز روی می‌اندازند. شایان ذکر است که قطعه‌ مد نظر باید تمیز باشد. بدین منظور از تمیزکننده‌های قلیایی یا هیدروکسید سدیم استفاده می‌ شود. بعد از ان فرایند آب کشی را پیاده می کنند. همان طور که احتمالا می‌دانید در صورت گرم بودن محلول‌های پاک کننده شاهد تمیزی بیشتری خواهیم بود بنابراین محلول‌ها را در دمای ۶۵ تا ۷۷ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌کنند.

عملیات گالوانیزاسیون به کمک آبکاری برق

به عملیاتی که به کمک جریان الکتریکی روکش فلز روی بر روی فلز پایه ایجاد می‌کند اصطلاحا آبکاری برق گفته می‌شود. این روش مثل روش غوطه ور سازی شامل سه مرحله آماده سازی سطح گالوانیزه، گالوانیزه کردن و نگهداری می باشد.

فواید گالوانیزه گرم

پاسخگویی سریع

اگر قرار است از عملیات رنگ آمیزی جهت جلوگیری از زنگ زدگی قطعه مورد نظر استفاده شود چند هفته وقت کاربر را می‌گیرد در عین حال که باید شرایط جوی را نیز در نظر داشت. این در حالی است که عملیات گالوانیزه کردن در فضای کارخانه انجام شده و تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد.

هزینه پایین

وارد هر تجارتی که شویم اگر موفق به انجام کاری با بهترین کیفیت و کمترین هزینه شویم در این صورت در آن زمینه موفق عمل نموده‌ایم، در حال حاضر از بین انواع روش‌های پوشش دهی که وجود دارد، عملیات گالوانیزاسیون ارزان‌ترین راه است. این روش در مقایسه با رنگ آمیزی هزینه و زمان کمتری نیاز دارد. با روش غوطه ور سازی می‌توانیم تعداد بسیاری قطعه را با مقدار هزینه و نیروی انسانی کمتری گالوانیزه کنیم. همان طور که می‌دانید نیکل، کروم و حتی طلا در برابر خوردگی مقاومت بالاتری نسبت به روی دارند ولی نمی‌توان به هیچ عنوان نمی توان تمام آهن به کار رفته در ساخت یک ساختمان را با طلا پوشش داد.

چرا فلزات را گالوانیزه می ‌کنیم؟

در پاسخ ساده به این پرسش باید چنین گفت که در واقع عملیات گالوانیزاسیون به فلزات خاصیت ضد خوردگی می‌ بخشد. اگر عملیات گالوانیزه کردن بر روی سطح فلزات انجام نشود، فلزات با قرار گرفتن در محیط های مرطوبی مانند آب یا رطوبت اکسید شده بسیار سریع ‌تر از روند طبیعی خود دچار فرسودگی می شوند. همچنین گالوانیزه کردن فلز را در مقابل یک نوع خاص از خوردگی که خوردگی گالوانیکی (Galvanic Corrision) نام دارد به خوبی محافظت می‌ کند. این نوع خوردگی وقتی رخ می دهد که دو فلز با آرایش متفاوت الکتروشیمیایی در تماس با یکدیگر قرار بگیرند و یک الکترولیت مثل آب شور نیز در ان محیط حضور داشته باشد.

بسته به نوع ساختار اتمی دو فلز یکی از آن دو آند (قطب مثبت) و دیگری کاتد (قطب منفی) می‌ شود. یک فلز هنگامی که آند باشد نسبت به زمانی که آند نیست و تنها است با شتاب بیشتری خورده می‌ شود همان ‌طور که کاتد در مقایسه با روند طبیعی خوردگی دیرتر تحت تاثیر خوردگی قرار می گیرد. از دیگر امتیازات انواع گالوانیزه این است که جایگزینی اقتصادی برای فلزاتی مثل فولاد استنیت ضد زنگ یا آلومینیم برای حافظت در مقابل خوردگی می باشد.

مزایای گالوانیزه گرم

مزایای این روش گالوانیزه کردن عبارتند از:

 • مقرون‌ به‌ صرفه بودن
 • سرعت بالای عملیات
 • قابل اجرا برای فلز‌ هایی با اشکال پیچیده

روش پیش گالوانیزه کردن

از جمله دیگر روش‌ های گالوانیزاسیون، روش پیش گالوانیزه کردن (Pre-Galvanizing)  است که شباهت بسیاری به روش غوطه‌ وری گرم دارد. معمولا این فرآیند گالوانیزاسیون در کارخانه‌ های تولید فولاد و بر روی فلزاتی صورت میپذیرد که از قبل فرم ظاهری معینی دارند. در روش فوق، در حین فرآیند تمیز کاری، ورق ‌های فلز را رول می‌ کنند. بعد از ان فلز را از یک حوضچه داغ و مایع روی عبور می دهند و سپس به حالت اولیه خود برگردانده می ‌شود.

فواید این روش این است که حلقه‌ های رول شده بزرگ استیل، می ‌توانند به سرعت به شکل یکنواخت‌ تری در مقایسه با روش غوطه وری گرم گالوانیزه شوند. نقص این روش گالوانیزه کردن این است که زمانی فلز به حالت اولیه خود برمی گردد، بخش‌ هایی از آن خالی از روی باقی‌ می ماند. این یعنی هنگامی که یک حلقه بزرگ ورق استیل به ابعاد کوچک‌ تر برش می ‌خورد، لبه ‌ها (جایی که فلز برش می خورد) گالوانیزه نشده‌ اند.

الکترو گالوانیزه چیست؟

یکی دیگر از روش‌ های گالوانیزاسیون متد الکترو گالوانیزه (Electrogalvanizing)  است. در این روش، دیگر خبری از حوضچه روی نیست، بلکه از یک جریان الکتریکی در یک محلول الکترولیتی استفاده می ‌شود که در آن یون ‌های روی به فلز پایه منتقل می شوند. در این روش، به روش الکتریکی یون ‌های روی که دارای بار مثبت هستند به فلز روی تبدیل می ‌شوند و بر روی فلز پایه که دارای بار مثبت است ته‌ نشینمی شود. مشابه روش قبل گالوانیزه کردن، روش الکترو گالوانیزه نیز به ‌طور مستمر روی ورق استیل رول شده اعمال می گردد.

از مزیت های این روش، یکنواخت و دقیق بودن میزان ضخامت لایه فلز روی موجود بر روی سطح فلز پایه است. از ایرادات این فرآیند  این است که لایه گالوانیزاسیون حاصل در مقایسه با روش غوطه‌ وری گرم نازک ‌تر است و لذا از میزان مقاومت کمتری در برابر خوردگی برخوردارند، چرا که هر چه اندازه روی کمتر باشد، راحت ‌تر خراشیده شده و به مرور زمان فلز پایه در معرض آسیب‌ بیشتری قرار می گیرد.

مراحل گالوانیزه گرم و سرد

فرقی نمی‌ کند که از کدام‌ یک از روش‌ های گالوانیزه استفاده می ‌کنید، در هر صورت فرآیند گالوانیزه شامل 4 مرحله است که عبارتند از:

 • آماده‌سازی سطح فلز پایه
 • ماده گداز آور
 • گالوانیزه کردن
 • پرداخت نهایی

به ‌طور کلی باید بگوئیم که مرحله آماده‌ سازی شامل تمیز کردن و گردگیری می باشد که تمامی غبار، روغن و زنگ در این مرحله از روی فلز کاملا پاک می‌ شود. در مرحله ماده گداز آور ( Preflux) تمامی اکسید های شکل‌ گرفته روی آهن یا استیل حل می ‌شود تا سبب شکل‌ گیری زنگ بیشتری نشود. و نهایتا عملیات پرداخت نهایی شامل سرد کردن و پاک کردن مقادیر اضافی روی و وارسی کامل فلز بعد از عملیات گالوانیزه می باشد.

به ‌طور تفصیلی هدف از مرحله آماده‌ سازی این است که تمیزترین سطح استیل ممکن را به‌ وسیله پاک کردن همه اکسیدها و دیگر مواد آلوده‌ کننده داشته باشیم. انجام این کار از هر کار دیگر مهم ‌تر است زیرا که روی با استیل الوده واکنش نشان نمی‌ دهد. برای جابجایی قطعات استیل در مراحل پاک‌ سازی و حوضچه روی، اجزا را توسط زنجیر، کابل یا چارچوب ‌های مناسب غوطه‌ ورسازی، آویزان می‌ کنیم.

 عملیات تمیزکاری در روش ‌های غوطه‌ وری 3 مرحله دارد:

روغن زدایی و تمیز سازی توسط ماده سوزآور: نخست استیل را داخل یک وان اسیدی روغن زدا یا محلول سوزآور غوطه ‌ور کرده تا آلاینده‌ های ارگانیک نظیرگرد، روغن و گریس را از سطح آن به درستی پاک شود. سپس وقت ان رسیده که استیل را با آب شستشو دهند.

نمک ‌سود کردن: در این مرحله استیل را داخل حمامی از یک محلول رقیق هیدروکلریک اسید یا سولفوریک اسید نمک ‌سود می‌ کنند. این اسیدها سبب از بین رفتن اکسید و پوسته‌ های اسیدی می ‌شوند. وقتی که کلیه این ‌آلاینده ها برطرف شدند، مجددا استیل را با آب فراوان می‌ شویند.

ماده گدازآور: در این مرحله که آخرین مرحله تمیزکاری است، استیل به کمک ماده گدازآور از تمامی اکسیدهایی که در مرحله نمک‌ سود کردن شکل‌ گرفته‌ اند، زدوده شده و لایه ‌ای محافظ برای جلوگیری از اکسید شدن روی سطح آن ایجاد می ‌شود. یکی از انواع مواد گدازآور در محفظه ‌ای جداگانه نگهداری می ‌شود که مقداری اسیدی بوده و حاوی ترکیبی از کلراید روی و کلراید آمونیوم است. نوع دیگری از مواد گدازآور بر روی فلز روی مذاب در دیگچه مخصوص گالوانیزه کردن، به صورت شناور می باشد. پس ‌از آنکه تمامی مراحل پاک‌ سازی انجام شد، رنگ سطح استیل شبیه رنگ سفید می شود.

پرداخت نهایی

هنگامی که استیل از دیگچه روی استخراج شد، برای بهتر کردن لایه گالوانیزه اعمالی روی آن اجرا می‌ شود. یکی از متداول ‌ترین کارها سرد کردن است. اغلب محفظه خنک ‌کننده از آب انباشته می‌ شود، البته گاهی است بعضی مواد شیمیایی هم اضافه می شود تا اثر پذیری استیل گالوانیزه شده را در طول مراحل انبار کردن و حمل‌ و نقل به میزان قابل توجهی کم کند. دیگر مراحل پرداخت نهایی شامل پاک کردن قطرات اضافی و نقاط تیز روی است که با سمباده زنی به سادگی برطرف می ‌شوند.

نکته ‌ای در مورد پسماندها در فرآیند گالوانیزه کردن

در طی عملیات گالوانیزاسیون، مقادیری کف باقی می‌ ماند که ناشی از واکنش ‌های بین روی مذاب و عناصر سست آهن در دیگچه روی است. این کف ‌ها در انتهای روی مذاب جمع می ‌شوند. لازم است بدانید که مقداری گدازه پودر شده در طی عملیات گالوانیزه حاصل می شود که نتیجه اکسید شدن روی مذاب با هوای پیرامون خود است. این پودر روی سطح روی مذاب تشکیل می ‌شود که بعد از هر نوبت غوطه ورسازی استیل در حوضچه کاملا پاک ‌سازی خواهد شد.

بررسی تفاوت های دو محصول پرفروش بازار فولاد

نبشی و ناودانی دو محصول فوق العاده پرفروش در صنعت ساخت و ساز به حساب می ایند که از نظر فرم ظاهری و کاربرد در صنعت تفاوت های فراوانی دارند. در ادامه متن ضمن معرفی مختصری از هر یک به تفاوت های آن ها اشاره می کنیم.

نبشی آهنی (angle steel)

پروفیل نبشی از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده و در سازه های متنوعی مورد استفاده واقع می شود. این تولید به شکل مرکب و منفرد در پروژه های ساختمانی به کار می رود. پروفیل L شکل از جمله مهمترین سازه های فولادی به حساب می اید.

نامگذاری نبشی

این محصول مجهز به دو بال بوده و از نظر فرم ظاهری این محصولات به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند. برای نامگذاری آن ها از دو مشخصه طول و ضخامت بال ها استفاده می شود. این محصول با حرف L مشخص گردیده و درصورتی که دارای بال مساوی باشد اندازه بال بعد از حرف L ثبت می شود و چنانچه بال ها نامساوی باشند بعد از L ضرب دو طول بال ها را مشاهده می کنیم.

انواع مختلف نبشی

به طور اجمالی باید بگوئیم که امروزه دو نوع نبشی در بازار موجود است.

نبشی فابریک: این محصول از شروع فرایند تولید به شکل نبشی از خط تولید استخراج می گردد.

نبشی پرسی: این محصول از یک ورق فولادی که از وسط خم شده ساخته  می شود. در واقع باید گفت که تفاوت این دو محصول در چگونگی تولید آن است.

تقسیم بندی دیگری نیز برای انواع مختلف پروفیل L شکل وجود دارد که در ان نوع بال ها مد نظر قرار می گیرد و همان طور که پیش تر ذکر گردید در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی در صنعت تولید و ارائه می شود.

اندازه محصول

مطابق با جدول اشتال نبشی ضخامت های 35-3 میلی متر برای این محصول لحاظ شده است. که در کشور ما در  ابعاد 20-3 میلی متر تولید و عرضه می گردند. طول آن نیز در اندازه های 6 و 12 متر موجود است. با این حال طبق درخواست مصرف کننده طول آن نیز می تواند مختلف باشد.

کاربرد نبشی

از کاربردهای متنوع این تولید در صنعت ساخت و ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال پل ها به ستون ها
 • اتصال تیرآهن ها به بیم های باربر
 • اتصال ستون ها به صفحات در فونداسیون
 • ساخت ستون
 • ساخت خرپا
 • ساخت سقف کرمیت برای بال بالایی تیرچه
 • برای اتصالات ساده از قبیل اتصال نبشی جان، اتصال نیم گیردار و گیردار و …

به طور کلی باید گفت که از این محصول به دو صورت شاخه و خرد (نبشی لقمه) در صنعت استفاده می شود.

نبشی گالوانیزه چیست ؟

به محصولی که با پوشش روی پوشانده می شود به اصطلاح گالوانیزه  گفته می شود. در صنعت برای اجتناب از زنگ زدگی محصولات، آن ها را گالوانیزه کرده که نبشی هم از این قاعده مستثنی نیست. کارایی این محصول بیشتر در مناطقی است که احتمال خوردگی فلز در انجا زیاد است.

معرفی ناودانی

پروفیل های U شکل در صنعت با نام ناودانی شناخته می شوند. به طور اجمالی دو متد تولید برای این محصول در صنعت وجود دارد:

روش پرسی: در این روش ناودانی توسط پرس ساخته می شود.

فابریک: از همان اول به صورت ناودانی از خط تولید استخراج می گردد.

یک تقسیم بندی دیگر برای این محصول به صورت ناودانی مشبک و ساده درنظر گرفته می شود.

ناودانی مشبک: این محصول ورق گرم گالوانیزه شده ساخته می شود و به دو شکل سرد و گرم می باشد. این محصول در موارد زیر کارایی دارد:

 • ساخت قفسه های محکم فولادی
 • سازه های سبک فولادی
 • نصب سنگ به صورت خشک

ناودانی ساده

 این محصول با ورق گرم ساخته می شود و در صورت لزوم می تواند گالوانیزه شود. کاربرد ناودانی ساده در تولید و ساخت پل های باربر می باشد.

کاربرد ناودانی

شکل و شمایل ظاهری این محصول باعث شده تا در مصارف متنوعی از ان استفاده شود. از جمله این مصارف می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ماشین آلات
 • چارچوب
 • ترمیم بناهای معماری
 • ساختمان
 • تجهیزات ساخت و ساز
 • تشکیلات دریایی

معرفی انواع استانداردها

استاندارد این محصول در کشورهای مختلف به شرح زیر می باشد

 • استاندارد فرانسه NF A 45-255

 • استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3

 • UNP و UPE ناودانی اروپایی DIN-1026

به طوراجمالی  این محصول به دو طبقه بندی دیگر به نام های C و U نیز تقسیم می شوند. بر همین اساس دو استاندارد UPE و UPN وجود دارد.  مدل C دارای بال های موازی و  مدلU دارای بال های مخروطی می باشد. ناودانی UNP به اسم ناودانی اروپایی معرفی می شود. این محصول نسبت به دیگر ناودانی ها وزن بیشتری داشته و اغلب در پروژه های عظیم و صنعتی بکار می رود. این محصول از ضخامت بیشتری است و به همین علت وزن بالاتری دارد. از کاربردهای ناودانی UNP می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • به شکل تکی و دوبل در تیرها
 • به شکل جفت و به صورت قوطی در ستون ها
 • به شکل جفت در ساخت خرپا