کاربرد ورق سیاه


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

کاربرد ورق سیاه

اهمیت و کاربرد ورق سیاه و کاربرد ورق روغنی در صنعت بر کسی پوشیده نیست. امروز این محصولات در بازار عرضه می شوند تا در صنایع مختلف و به خصوص صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار گیرند.

این که ورق سیاه چیست و آیا ورق سیاه قیمت بالایی دارد یا خیر را در ادامه همین مقاله از وب سایت کلیدآهن بررسی خواهیم کرد. در این راستا لازم است بدانید که ورق سیاه در طی فرایندهای مختلفی به انواع دیگر ورق ها از جمله ورق روغنی، ورق گالوانیزه و اسیدشو و قلع اندود تبدیل می شود. ساخت ابگرمکن، رینگ، ساخت چرخ و تانکر از موارد کاربرد مهم این محصول به شمار می روند.

 

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه یا همان ورق گرم به دلیل این که در طی عملیات نورد گرم تولید می شود به این نام ها خوانده می شود. به علاوه این که تولید این نوع ورق با میزان بالایی از کربن انجام می شود. در این خصوص باید بدانید که هر چقدر میزان بیشتری از کربن در تولید ورق سیاه به کار رفته باشد، شاهد سیاه تر بودن رنگ ورق نهایی خواهیم بود.

علاوه بر این کربن باعث می شود تا ورق سیاه، مقاومت بیشتری داشته باشد و به شکل خشک تری هم در آید. به طور عمده از ورق سیاه در شهرسازی و برای ساخت انواع پل ها نیز استفاده می شود. همچنین برای ساخت استادیوم های ورزشی، ایستگاه های اتوبوس، ساخت مخازن تحت فشار و … نیز به کار گرفته می شود.

 

ورق سیاه در صنعت

کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف به حدی رسیده که تولید بالای این محصول را به راحتی توجیه می کند. صنایع زیر به میزان قابل توجهی از ورق سیاه بهره می گیرند:

 • صنعت ساخت و ساز و به خصوص در مورد سخات آسمان خراش ها
 • صنایع دفاعی و نظامی
 • صنعت کشاورزی
 • صنعت خودروسازی و ساخت انواع ماشین های سنگین و بولدوزرها
 • هنر و ساخت آثار تزئینی و انواع مجسمه ها

 

کاربرد ورق سیاه در ساخت مخازن تحت فشار

منظور از ساخت مخازن تحت فشار می تواند دیگ های بخار یا مخازن گاز باشد. ورق های سیاه با ساختار ریز دانه یا درشت دانه برای ساخت این مخازن به کار می رود. در ضمن به خاطر داشته باشید که میزان فشار، دما و … می تواند برای هر کدام از این مخازن با دیگری متفاوت باشد.

 

ورق سیاه در صنایع نظامی

ساخت صنایع دفاعی و نظامی با استفاده از ورق سیاه رواج دارد. از این ورق برای تولید تانک ها، جیپ ها، کامیون و حتی چت و هواپیما نیز استفاده می شود.

علاوه بر این نیروی دریایی نیز می تواند با تکیه بر تجهیزات تولید شده با ورق سیاه مانند کشتی ها به راحتی فعالیت نموده و از این ورق برای تعمیرات دریایی نیز بهره ببرد.

 

کاربرد ورق سیاه در صنعت کشاورزی

در دنیای امروز ساخت سیستم های آبیاری و ابزار آلات مورد نیاز کشاورزی نظیر چنگک، بیل و … با ورق سیاه امکان پذیر است. به علاوه این که در ساخت سیلوها نیز ورق سیاه استفاده می شود.

کاربرد ورق سیاه

مزیت های ورق سیاه

در بخش های قبلی از این مقاله در مورد کاربردهای مختلف ورق سیاه صحبت شد. اما چه مزایا و ویژگی های منجر به استفاده از این محصول در صنایع مختلف می گردد؟

 • ورق سیاه دارای استحکام و مقاومت بالایی است
 • ورق سیاه مقاومت کشی مناسبی دارد
 • ورق سیاه ارتجاع پذیر می باشد
 • ورق سیاه به سادگی ماشین کاری می شود

 

انواع ورق های سیاه

حال که با کاربرد ورق سیاه آشنا شدید، اجازه دهید تا برخی از مهم ترین انواع آن را نیز به شما معرفی کنیم. به طور کل ورق سیاه را براساس کاربرد به دو دسته زیر تقسیم بندی می کنند:

 • ورق سیاه صنعتی
 • ورق سیاه معمولی

اما این محصول را براساس ترکیب فولادی نیز دسته بندی می کنند. به عنوان مثال ورق های ST37 و ST52 که از جمله پرکاربردترین این محصولات هستند. در ترکیب این ورق ها عموما از عناصری مانند سیلیکون و منگنز استفاده شده و قابلیت هایی از جمله جوشکاری خوب و تحمل وزن بالا به این ورق ها منتسب گردیده است.

 

خرید ورق سیاه

برای خرید ورق سیاه باید بدانید که قرار است از این محصول در چه جایی و برای ساخت چه چیزی استفاده شود. دانستن موارد کاربرد ورق سیاه به این انتخاب شما می تواند کمک به سزایی نماید.

بنا بر نیاز خود می توانید از یکی از فروشگاه های مجاز و سایت های معتبر مانند سایت کلیدآهن اقدام نمایید و خرید خود را ثبت نهایی کنید. همچنین می توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان مجرب این سایت به پرسش های مطرح شده در ذهن خود پاسخ داده و قیمت روزانه انواع محصولات به خصوص قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی را نیز استعلام بگیرید.