کاربرد ورق استیل نسوز


 استیل نسوز

استیل نسوز چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد ورق استیل نسوز : این مقاله در مورد وضعیت فعلی کاربرد در استفاده از فلزات نسوز برای اجزای ورق فلزی گزارش می‌دهد. تا به امروز امیدوار کننده ترین این فلزات مولیبدن است. خواص مکانیکی و فیزیکی مولیبدن برای خدمات در دمای بالا مناسب است. ترکیبی از رسانایی حرارتی نسبتاً بالا، ضریب انبساط حرارتی کم، گرمای ویژه خوب و انتشار نسبتاً بالا سطح پوشش داده شده، این ماده را برای کاربرد سطح بیرونی بر روی اجزای با حرارت شدید آیرودینامیکی مناسب می‌سازد. با این حال، در اشکال آلیاژی قابل استفاده خود، مولیبدن تمایل دارد در دمای اتاق به شکلی شکننده رفتار کند و از دمای انتقال شکننده به شکل پذیر بالا رنج می برد. سایر خصوصیات غیر قابل قبول وجود لایه‌های لایه‌ای در مواد، ترک‌خوردگی با زاویه ترجیحی 45 درجه و مشکل در کنترل عناصر آلیاژی بینابینی است. سایت کلیدآهن هر یک از اینها و پیشرفت های حاصل شده در غلبه بر آنها را مورد بحث قرار می دهد. در این مقاله کاربرد ورق استیل نسوز به فولاد نسوز، استیل نسوز چیست؟، دمای ذوب استیل نسوز مشکی می پردازیم.

فولاد نسوز

استحکام فولادهای آلیاژی نسوز تا 600 درجه سانتیگراد سقوط نمی کند و تا 1200 درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

در مورد همجوشی و سوزاندن این فولادهای آلیاژی باید به دو نکته توجه کرد:

  1.  مقاومت در برابر گازهایی مانند اکسیژن و اکسیدهای کربن، بخار آب و گازهای حاوی گوگرد در دمای بالا.
  2. بدون تغییر خواص مکانیکی در دمای بالا

فولاد آلیاژی نسوز (صفحه فولادی 14cr mo 45)

این خواص اغلب به دلیل وجود cr-cr در فولاد نسوز است و با افزایش دما باید کروم بیشتری با آنها آلیاژ شود تا از سوختن فولاد جلوگیری شود. فولاد آلیاژی نسوز برای تولید ورق های نسوز و مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، تاسیسات دیگ بخار و مبدل های حرارتی، تیغه ها و بخاری های توربین گاز، موتورهای گاز دودکش برای موتورهای احتراقی و غیره.

استیل نسوز چیست؟

فلزات نسوز دسته ای از مواد فلزی هستند که مقاومت حرارتی بالایی دارند و همچین دمای ذوب استیل نسوز بسیار بالا می باشد. در حالی که تعریف دقیق عناصری که در این گروه قرار می گیرند متفاوت است، چهار عنصر فلزی نسوز که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد متمرکز است: تانتالم، نیوبیم، مولیبدن و تنگستن. این کلاس را می توان به طور گسترده تر تعریف کرد که شامل هافنیوم، کروم، رنیم و چندین عنصر دیگر با نقطه ذوب بالا می شود. در ادامه مقاله کاربرد ورق استیل نسوز از سایت کلید آهن ما را همراهی کنید.

این عناصر به همراه ترکیبات و آلیاژهای متعدد تولید شده از آنها دارای ویژگی های مشترک بسیاری هستند. علاوه بر نقاط ذوب بالا (عناصر موجود در این مقاله همگی دارای نقطه ذوب بیشتر از 2200 درجه سانتیگراد هستند)، دارای مقاومت در برابر خوردگی بالا، چگالی بالا هستند و همه آنها استحکام مکانیکی بالایی را در دماهای بالا حفظ می کنند. این ویژگی‌ها به این معنی است که فلزات نسوز در بسیاری از کاربردها، مانند الکترودهای ذوب شیشه، قطعات کوره، اهداف کندوپاش، سینک‌های حرارتی و بوته‌ها استفاده می‌شوند.

ترکیب شیمیایی ورق استیل نسوز

310S 310  نام عنصر
0.08 0.25 کربن
2.00 2.00 منگنز
0.045 0.045 فسفر
0.030 0.030 گوگرد
1.5 0.75 سیلیسیم
24.0-26.0 24.0-26.0 کروم
19.0-22.0 19.0-22.0 نیکل

دمای ذوب استیل نسوز

فلزات نسوز دسته‌ای از فلزات هستند که در برابر حرارت و سایش فوق‌العاده مقاوم هستند. این عبارت بیشتر در زمینه علوم مواد، متالورژی و مهندسی استفاده می شود. تعریف عناصر متعلق به این گروه متفاوت است. رایج‌ترین تعریف شامل پنج عنصر است: دو عنصر از دوره پنجم (نیوبیم و مولیبدن) و سه مورد از دوره ششم (تانتالوم، تنگستن و رنیم). همه آنها دارای برخی ویژگی ها هستند، از جمله نقطه ذوب بالای 2000 درجه سانتیگراد و سختی بالا در دمای اتاق. آنها از نظر شیمیایی بی اثر هستند و چگالی نسبتاً بالایی دارند. نقطه ذوب بالای آنها، متالورژی پودر را به روش انتخابی برای ساخت اجزای این فلزات تبدیل کرده است. برخی از کاربردهای آنها شامل ابزارهایی برای کار با فلزات در دماهای بالا، رشته های سیم، قالب های ریخته گری و مخازن واکنش شیمیایی در محیط های خورنده است. تا حدی به دلیل نقطه ذوب بالا، فلزات نسوز در برابر تغییر شکل خزش تا دماهای بسیار بالا پایدار هستند.

اکثر تعاریف اصطلاح “فلزات نسوز” نقطه ذوب فوق العاده بالا را به عنوان یک نیاز کلیدی برای گنجاندن ذکر می کنند. نقطه ذوب بالای 4000 درجه فارنهایت (2200 درجه سانتیگراد)، پنج عنصر نیوبیم، مولیبدن، تانتالم، تنگستن و رنیم در همه تعاریف، شامل همه عناصر با نقطه ذوب بالاتر از 2123 k (1850 درجه سانتی‌گراد)، شامل تعداد متفاوتی از 9 عنصر اضافی است. : تیتانیوم، وانادیم، کروم، زیرکونیوم، هافنیوم، روتنیم، رودیوم، اسمیم و ایریدیوم. عناصر مصنوعی که رادیواکتیو هستند، هرگز جزء فلزات دیرگداز در نظر گرفته نمی‌شوند، اگرچه تکنسیم نقطه ذوب 2430 k یا 2157 درجه سانتی‌گراد و روترفوردیوم دارای نقطه ذوب 2400 k یا 2100 درجه سانتی‌گراد است. در ادامه مطلب دمای ذوب استیل نسوز از سایت کلید آهن به دیگر مطالب پی می بریم.

ورق استیل

دمای ذوب استیل نسوز

نتیجه گیری

فلزات نسوز و آلیاژهای آنها دسته خاصی از مواد با نقطه ذوب فوق العاده بالا و مقاومت در برابر خوردگی، سایش و سایش، شوک حرارتی و تغییر شکل خزشی هستند. این فلزات علاوه بر نقطه ذوب خود (بیشتر از 2200 درجه سانتیگراد)، استحکام کششی، سختی و چگالی بسیار خوبی از خود نشان می دهند و هم از نظر الکتریکی و هم رسانای گرما هستند، که آنها را به موادی ایده آل برای محیط های با دمای بالا و منحصر به فرد تبدیل می کند.

فلزات نسوز اولیه نیوبیم، تنگستن، تانتالم، مولیبدن و رنیم به شکل‌های خالص فلزی یا آلیاژی هستند. فلزات دیگری که گاهی نسوز در نظر گرفته می شوند، هافنیوم، زیرکونیوم و ایریدیوم هستند.

خواص منحصر به فرد فلزات نسوز برای کاربردها و تجهیزات صنعتی متعدد کلیدی است. نمونه‌ها عبارتند از تجهیزات رشد کریستال مانند بوته‌ها و کوره‌ها، قطعات هوافضا و موتور جت، راکتورهای هسته‌ای، اجزای میکروالکترونیک مانند خازن‌ها و رشته‌ها، ایمپلنت‌های دندانی و زیست‌پزشکی، تصویربرداری تشخیصی و رادیولوژی، تجهیزات و ماشین‌آلات گازی و تجهیزات شیمیایی تولید می شوند.  در این مقاله کاربرد ورق استیل نسوز به فولاد نسوز، استیل نسوز چیست؟، دمای ذوب استیل نسوز و ورق استیل مشکی شما را آشنا کردیم. ممنون که تا پایان این مقاله ما را از فروشگاه کلیدآنلاین همراهی کردید.

سوالات متداول

مهم ترین ویژگی استیل نسوز چیست؟

مقاومت در برابر گازهایی مانند اکسیژن و اکسیدهای کربن، بخار آب و گازهای حاوی گوگرد در دمای بالا

دمای ذوب استیل نسوز چقدر است؟

روز این صفخه از سایت کلیدآهن کلیک کنید تا دمای ذوب استیل و جدول عناصر را به طور کامل مشاهده کنید.

منبع : tvikon.cz