کاربرد ورق استیل 316


کاربرد ورق استیل 316

ورق استیل 316 چیست

کاربرد ورق استیل 316 : ورق ها و آبکاری استیل ضد زنگ استاندارد 316 مقاومت شدید در برابر خوردگی و حرارت را همراه با مزیت افزایش استحکام نسبت به سایر فلزات دارد. محتوای مولیبدن در آبکاری استیل ضد زنگ 316 باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی نسبت به استیل ضد زنگ 304 می شود، به این معنی که می توان از آن در محیط های خورنده تر استفاده کرد.

ورق استیل 316 نیز ویژگی های جوشکاری برجسته ای را ارائه می دهند، به این معنی که می توان از آن برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده کرد. فروشگاه کلیدآهن قصد دارد در این مقاله به طور کامل کاربرد ورق استیل 316 را برای شما شرح دهد. با ما همراه باشید.

ورق استیل 316 چیست؟

ورق استیل 316 یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند. این نوع ورق تفاوت های بسیاری با ورق استیل 304 دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. علاوه بر این، فولاد ضد زنگ 316 دارای ویژگی های شکل دهی و جوشکاری عالی است. می توان آن را ترمز یا رول به انواع قطعات برای کاربرد در زمینه های صنعتی، معماری و حمل و نقل تبدیل کرد. علاوه بر این، آلیاژ فولاد ضد زنگ 316 در هنگام جوشکاری مقاطع نازک نیازی به بازپخت پس از جوش ندارد.

 تفاوت ورق استیل 304 و 316

هنگام انتخاب فولاد ضد زنگ که باید محیط های خورنده را تحمل کند، معمولاً از فولادهای زنگ نزن آستنیتی استفاده می شود. با دارا بودن خواص مکانیکی عالی، مقادیر بالای نیکل و کروم در فولادهای زنگ نزن آستنیتی نیز مقاومت در برابر خوردگی فوق العاده ای را ایجاد می کند. علاوه بر این، بسیاری از فولادهای زنگ نزن آستنیتی قابل جوش و شکل پذیر هستند. دو مورد از گریدهای متداول فولاد زنگ نزن آستنیتی گریدهای 304 و 316 هستند . برای کمک به شما در تعیین اینکه کدام درجه برای پروژه شما مناسب است، این مقاله کلیدآهن تفاوت بین فولاد ضد زنگ 304 و 316 را بررسی می کند.

ورق استیل 316

استیل ضد زنگ 304

استیل ضد زنگ درجه 304 به طور کلی به عنوان رایج ترین فولاد زنگ نزن آستنیتی در نظر گرفته می شود. حاوی مقدار زیادی نیکل است که معمولاً بین 8 تا 10.5 درصد وزنی و مقدار زیادی کروم تقریباً 18 تا 20 درصد وزنی دارد. دیگر عناصر اصلی آلیاژی شامل منگنز، سیلیکون و کربن است. باقی مانده ترکیب شیمیایی در درجه اول آهن است.

مقادیر بالای کروم و نیکل به فولاد ضد زنگ 304 مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی می دهد. کاربردهای رایج فولاد ضد زنگ 304 عبارتند از:

 • وسایلی مانند یخچال و ماشین ظرفشویی
 • تجهیزات پردازش مواد غذایی تجاری
 • اتصال دهنده ها
 • لوله کشی
 • مبدل های حرارتی
 • سازه ها در محیط هایی که فولاد کربن استاندارد را خورده می کنند.

 انواع ورق استیل 316

مشابه با 304، استیل ضد زنگ درجه 316 دارای مقادیر بالایی از کروم و نیکل است. 316 همچنین حاوی سیلیکون، منگنز و کربن است که اکثر ترکیبات آن آهن است. تفاوت عمده بین فولاد ضد زنگ 304 و 316 در ترکیب شیمیایی آن است که 316 حاوی مقدار قابل توجهی مولیبدن است. محتوای مولیبدن بالاتر منجر به افزایش مقاومت خوردگی درجه 316 می شود.

استیل ضد زنگ 316 اغلب یکی از مناسب ترین انتخاب ها در هنگام انتخاب فولاد ضد زنگ آستنیتی برای کاربردهای دریایی در نظر گرفته می شود. سایر کاربرد ورق استیل 316 عبارتند از:

 • تجهیزات پردازش و ذخیره سازی مواد شیمیایی.
 • تجهیزات پالایشگاهی
 • تجهیزات پزشکی
 • محیط های دریایی، به ویژه آنهایی که دارای کلرید هستند

 خرید ورق استیل ۳۱۶ یا 304

در اینجا مواردی وجود دارد که در آن فولاد ضد زنگ 304 ممکن است انتخاب بهتری باشد:

 • برنامه نیاز به شکل پذیری عالی دارد. محتوای مولیبدن بالاتر در گرید 316 می تواند اثرات نامطلوبی بر شکل پذیری داشته باشد.
 • برنامه دارای نگرانی های هزینه است. درجه 304 معمولاً مقرون به صرفه تر از درجه 316 است.

در اینجا چند موقعیت وجود دارد که در آن انواع ورق استیل 316 ممکن است انتخاب بهتری باشد:

 • محیط شامل مقادیر بالایی از عناصر خورنده است.
 • این ماده در زیر آب قرار می گیرد یا به طور مداوم در معرض آب قرار می گیرد.
 • در کاربردهایی که به استحکام و سختی بیشتری نیاز است.

پس نتیجه می گیریم که تفاوت ورق استیل 304 و 316 بسیار گسترده است و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که مجموعه کلیدآهن در این مقاله به بررسی کامل آن پرداخت. شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ورق استیل 316 و خرید ورق استیل ۳۱۶ به فروشگاه کلیدآهن مراجعه نمایید.

تماس بگیرید

محصولات