ویژگی های ورق سیاه


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ویژگی های ورق سیاه

ویژگی های ورق سیاه: کاربرد ورق سیاه چیست؟ انواع ورق سیاه کدام اند و فریند تولید ورق سیاه چگونه است. اگر می خواهید به پاسخ پرسش های مطرح شده و یا پرسش های مشابه آن ها برسید، بهتر است تا این مقاله از سری مقالات وب سایت کلیدآهن را از دست ندهید.

ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه در صنایع مختلف جایگاه ویژه ای دارد وتولید آن در سراسر جهان، به طور گسترده در حال افزایش است. این ورق ها ظاهری براق ندارند اما استفاده از آن ها زیبایی ظاهری محصولات را با مشکل مواجه نمی کند. در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری در مورد این محصول ارائه خواهیم داد.

 

ویژگی های ورق سیاه

ورق سیاه دارای ویژگی های مثبت بارزی است که همین ویژگی ها دلیل بر استفاده این ورق در صنایع گوناگون می باشد. ورق سیاه قیمت بالایی ندارد و همین امر یکی از مهم ترین خصیصه های این ورق می باشد. علاوه بر این باید بدانید که فرایند تولید این نوع ورق زما ن بر و یا سخت نیست.

 

جنس ورق سیاه

از ویژگی های ورق سیاه می توان به جنس آن اشاره نمود. این ورق معمولا از جنس فولاد یا آهن ساخته می شود ورق سیاه با توجه به جنس آن، دارای مقاومت و استحکام بالایی است.

 

رنگ ورق سیاه

ورق سیاه دارای رنگی مات و سیاه است. دلیل این امر دمای بالایی است که در حین عملیات نورد بر روی این نوع ورق حاکم می باشد.

 

هزینه ورق سیاه

کم هزینه بودن یک ویژگی مثبت در میان ویژگی های ورق سیاه است. در واقع این که ورق سیاه قیمت پایینی دارد، علاوه بر در دسترس بودن تولید انبوه این ورق، به تولید آسان آن در مقایسه سایر ورق ها نیز مرتبط می باشد.

 

مشخصات فنی ورق سیاه

ورق سیاه را می توان به عنوان اصلی ترین محصول در کارخانجات فعال در زمینه فولاد، معرفی نمود. این ورق در دمای بیش از 930 درجه سانتی گراد تولید می گردد. یعنی معادل 1700 درجه فارنهایت. ورق سیاه را با انجام عملیات نورد فشاری به فرم ها و شکل های مختلفی در می آورند. این ورق از ویژگی های بارزی برخوردار است که مهم ترین آن ها، مقاومت بالا در برابر شکستگی می باشد.

 

وزن ورق سیاه

وزن از فاکتورهای اصلی است که در حین بررسی ویژگی های ورق سیاه باید به آن پرداخت. دلیل این امر تاثیر وزن ورق بر استفاده یا عدم استفاده از آن برای تولید محصولات مختلف است. به علاوه این که ورق سیاه اگر وزن بالایی داشته باشد، مشخصا دارای قیمت بالایی نیز خواهد بود. از این رو باید به این فاکتور مهم دقت نمود.

جدول زیر مقادیر وزنی این ورق را نمایش می دهد. البته لازم است بدانید که فرمول ارائه شده در این بخش نیز می تواند به شما در محاسبه وزق ورق سیاه کمک کند.

وزن ورق سیاه = طول ورق(میلی متر) * عرض ورق (میلی متر) *ضخامت (میلی متر)* چگالی ورق

 

ردیف طول عرض ضخامت وزن
۱ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۲ ۳۲
۲ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳ ۴۸
۳ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۴ ۶۴
۴ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۵ ۸۰
۵ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۶ ۹۶
۶ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۸ ۵۷۶
۷ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۰ ۷۲۰
۸ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۲ ۸۶۴
۹ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۵ ۱۰۸۰
۱۰ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۲۰ ۱۴۴۰

 

ضخامت ورق سیاه

یکی دیگر از ویژگی های ورق سیاه، ضخامت آن است. باید بدانید که این ورق در ضخامت های 1.5  میلی متر تا 200 میلی متر ساخته می شود و بسته به نوع استفاده، ورق ساه با ضخامت مورد نظر، خریداری می گردد.

البته باید بدانید که در ایران کارخانه های تولید کننده این نوع ورق از استاندارد خاصی پیروی کرده و ضخامت این محصول را برابر با 2 میلی متر در نظر می گیرند.

 

ابعاد ورق سیاه

ابعاد ورق سیاه را نیز می توان به عنوان یکی از اصلی ترین ویژگی های ورق سیاه معرفی نمود که عبارت است از:

  • ورق سیاه ابعاد ۲۰۰۰ *۱۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۲۵۰۰ *۱۲۵۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰ *۱۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰ *۱۵۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰ *۲۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۱۲۰۰۰ *۲۰۰۰ میلی متر

ویژگی های ورق سیاه

انواع ورق سیاه

در بخش های قبل در مورد ویژگی های ورق سیاه صحبت کردبم. اما این ورق دارای چه انواعی است؟ مواردی که در زیر نام برده شده اند، مهم ترین انواع این محصول به شمار می آیند.

  • ورق سیاه کلاف یا همان ورق سیاه رول
  • ورق سیاه فابریک که به آن ورق شیت هم می گویند
  • ورق سیاه معمولی
  • ورق سیاه صنعتی

 

کاربرد ورق سیاه

در این مقاله از وب سایت کلید آهن با ویژگی های ورق سیاه آشنا شدید و دانستید که چه نقاط قوتی در این ورق می توان مشاهده نمود. همان طور که در بخش های قبل نیز اشاره شد، فرایند تولید ورق سیاه چندان پیچیده نیست اما با این وجود می توان موارد کاربرد زیادی را از آن انتظار داشت.

از جمله این که ورق سیاه را برای تولید تجهیزات ترافیکی به کار می برند و می توان از آن برای ساخت تجهیزات کنار جاده ای مانند گاردریل بهره گرفت. به علاوه این که ورق سیاه برای ساخت انواع تانکر و مخازن مختلف، مناسب است و از آن می توان برای تولید مصالح ساختمانی مختلف از جمله تیرآهن نیز استفاده نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع این مقاله و دریافت قیمت ورق سیاه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.