خدمات چراغ قوه و کله گاوی انواع ورق با بهترین قیمت


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

در صنعت آهن آلات و فلزات فرآیندهای گوناگونی انجام می‌شود. هریک از فرآیندها باید به نحو احسن انجام شوند تا نتیجه کار، مطلوب و مورد پسند واقع شود.

چراغ قوه یکی از فرآیندهایی است که آن را به‌عنوان نوعی برش کاری برای ورق‌های فلزی به کار می‌گیرند.

خدمات چراغ قوه به خدمات کله گاوی نیز شهرت دارند. انجام این‌گونه خدمات و فرایندها را افرادی که استراکچر فلزی دارند مقبول می‌شوند.

به‌منظور انجام کله گاوی لازم است که مشتری ابعاد موردنظر و دلخواه خود را به کارشناسان حرفه‌ای کلید آهن اعلام کنند.

فرآیند کله گاوی بر روی میله گردها، تیرآهن‌ها و انواع ورق‌ها انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است که انجام خدمات کله گاوی یا چراغ قوه بر روی کالاهای مختلف ممکن است بین ۷ الی ۱۰ روز کاری طول بکشد.

معرفی ورق کله گاوی

کارشناسان مربوطه در صنایع ساختمان سازی به‌منظور اتصال تیر به ستون و یکپارچه سازی سازه‌ها ناچار هستند از انواع اتصالات استفاده کنند. اتصال کله گاوی یکی از قدیمی‌ترین و بهترین نوع اتصال در صنایع فولاد سازی و ساختمان سازی محسوب می‌شود.

این نوع اتصال از سه جز اصلی که شامل ورق رو سری، ورق زیر سری و ورق اتصال جان می‌شود، تشکیل شده است. هریک از این اجزا وظایفی را به عهده دارند.

ورق‌های رو سری و زیر سری وظیفه مقاومتی دارند؛ یعنی آن‌ها باید در برابر نیرویی که به ستون وارد می‌شود مقاومت نشان دهند و نگذارند فشاری به ستون اصلی وارد شود. ورق اتصال جان یکی دیگر از اجزای اتصال کله گاوی محسوب می‌شود و وظیفه آن مقاومت بر ستون در برابر برش می‌باشد.

امروزه با پیشرفت صنعت تصمیم گرفته شده است که ورق‌های زیر سری را در کارخانه توسط دستگاه‌های جوش به باله‌ای ستون‌ها متصل کنند.

ورق‌های رو سری معمولاً در کارگاه و به‌طور دستی به بال ستون‌ها متصل می‌شوند. ازاین‌رو کیفیت و مرغوبیت آن نسبت به جوش ورق‌های زیر سری کم‌تر می‌باشد.

حال اگر بخواهیم کیفیت ورق رو سری را به کیفیت جوش ورق زیر سری برسانیم، باید مقدار جوش را کمی پهن‌تر کنیم. ازاین‌رو جوش مذکور حالت کله گاوی به خود می‌گیرد و به این نام یاد می‌شود.

 

به‌عنوان‌مثال فرآیند چراغ قوه ازآنجایی‌که بی‌شباهت به سر گاو نیست به فرایند کله گاوی نیز نام گرفته است. این فرآیند به خدمات ورق روسری یا ورق wfp نیز مشهور است.

ورق روسری، ورق زیر سری و ورق نبشی جان از اجزای تشکیل دهنده فرآیند کله گاوی می‌باشد.

کاربرد ورق کله گاوی چیست؟

در متن فوق گفته شد که به‌منظور اتصال تیرآهن به ستون از اتصال کله گاوی استفاده می‌شود. وزن و نیروی وارد شده به تیرآهن را باید شی وجود داشته باشد تا تحمل کند و مانع افتادن و فرو ریختن آن شود. بدین منظور جوشی در بال بالا و پایینی تیر داده می‌شود.

درواقع این دو ورق رو سری و زیر سری می‌توانند به‌عنوان لنگر برای ممانعت از خم شدن و افتادن تیرآهن استفاده شوند.

به‌منظور رعایت بهتر نکات ایمنی باید بخشی از فاصله مذکور را برای بادخور بین تیر و ستون خالی گذاشت. فاصله مورد نیاز برای بادخور حدود ۱ الی ۲ سانتی‌متر می‌باشد.

ورق کله گاوی را چگونه به تیرآهن و ستون متصل کنیم؟

به هنگام جوشکاری ورق کله گاوی به اجزای دیگر باید نکات مهمی را در نظر داشت.

نوع جوش و محل اتصال جوش داده شده از موارد بسیار مهمی در اتصال کله گاوی می‌باشد.

در وحله اول باید بگوییم که نوع جوش بهتر است از نوع نفوذی باشد. در اتصال بال تیر به ورق روسری نیز باید توجه کنید که جوشکاری را از نوع جوش گوشه انجام دهید.

خوب است بدانید برای قرارگیری ورق کله گاوی بر روی ستون، آن را طوری قرار دهید که عرض ورق بر روی بال ستون باشد.

در این هنگان حتماً متوجه می‌شوید که ورق روسری نسبت به ستون از عرض کم‌تری برخوردار است و دلیل این امر راحتی در امور جوشکاری می‌باشد.

کلام آخر

همان‌طوری که در ابتدای مقاله گفته شد، اتصال کله گاوی تنها یکی از انواع اتصالات تیر به ستون می‌باشد. این نوع اتصال از دیرباز در صنایع فولاد سازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه شاهد کاربردهای بسیار باارزش این نوع اتصال هستیم.