پیش بینی قیمت مس در سال ۱۴۰۰


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

مس یکی از آن مواد خام پرکاربرد در حوزهٔ فلزات است که افزایش یا کاهش قیمتش، در قیمت پایانی بسیاری از کالاها تأثیرگذار است؛ همین مسئله به ما می‌آموزد که چرا باید به دنبال پیش بینی قیمت مس در سال 1400 باشیم. برای آنکه بتوانیم به چنین پیش‌بینی‌ای دست پیدا کنیم، باید مؤلفه‌ها و عوامل تأثیرگذار در قیمت مس را به‌خوبی بشناسیم و پس از آن، به سراغ تخمین قیمت این فلز پرکاربرد برویم. در این مقاله قصد داریم بسیاری از نکته‌های لازم برای پیش بینی قیمت مس در سال 1400 را معرفی کنیم.

 

پیش بینی قیمت مس در سال 1400

عوامل گوناگونی در تعیین قیمت مس تأثیرگذار هستند؛ با درنظرگرفتن این عوامل، فرایند پیش بینی قیمت فلزات در سال 2021 یا پیش بینی قیمت مس در سال 1400 ساده‌تر می‌شود. دسته‌ای از این عوامل، به شکلی منطقی منجر به افزایش قیمت مس و سایر فلزات می‌شوند و دسته‌ای دیگر به شکل غیرمستقیم و تا حدودی تجربی، در قیمت این کالاها تأثیرگذارند. در ادامه، برجسته‌ترین موارد دخیل در قیمت مس را با توضیحاتی مختصر، معرفی می‌کنیم.

 

تولیدکنندگان عمده

مس مانند سایر منابع طبیعی موجود در کرهٔ زمین، به شکل محدود در برخی از نقاط زمین وجود دارد و همین مسئله باعث می‌شود که تولید مس تا حدودی به حالت انحصاری دربیاید. کشور ایران، یکی از استخراج‌کنندگان پایین ردهٔ مس است، در نتیجه، در افزایش یا کاهش قیمت این فلز چندان نقشی ندارد. پس برای آنکه بتوانیم به پیش بینی صحیحی برسیم، باید ابتدا قدم‌هایی را در راستای پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی برداریم.

کشور شیلی بزرگ‌ترین صادرکنندگان مس در دنیاست؛ جالب است بدانید که یک‌سوم کل مس تولیدشده در دنیا (بیش از 5 هزار تن در سال) توسط کارخانه‌های این کشور استخراج می‌شود. پس از شیلی، پرو، آمریکا و چین جایگاه‌های بعدی را در لیست استخراج مس دارند.

اکنون که برجسته‌ترین تولیدکنندگان مس را می‌شناسید به این مسئله توجه داشته باشید که هرگونه بحران سیاسی یا اقتصادی در این کشورها، منجر به ایجاد نوسان‌های کوتاه یا بلندمدت در قیمت مس خواهد شد؛ پس برای پیش بینی قیمت مس در سال 1400، از این استخراج‌کنندگان برجسته غافل نشوید.

 

قیمت ارزهای تعیین‌کننده

ارزهایی مانند دلار آمریکا، یورو و پوند انگلستان به شکل‌های گوناگونی در قیمت مس و سایر فلزات تأثیرگذار هستند. قیمت این ارزها به سبب اتفاقات گوناگونی ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند و پس از آن، این کاهش و افزایش در قیمت مس و دیگر کالاها نمود پیدا خواهد کرد.

به‌عنوان‌مثال، اگر یک بحران اقتصادی در امریکا ایجاد شود و به‌واسطهٔ آن، قیمت ارز این کشور تا حدودی کاهش پیدا کند، مطمئناً معاملات مس در بازارهای آمریکا و سایر بازارهای جهانی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؛ در نتیجه، این مسئله موجب ایجاد نوسان‌هایی در قیمت مس می‌شود.

ارزهای مهم در پیش بینی قیمت فلزات در سال 2021 نیز استفاده‌های گوناگونی می‌توان برد. جالب است بدانید که معمولاً قیمت فلزات و قیمت ارزهایی مانند دلار و یورو، یک رابطهٔ معکوس با یکدیگر دارند؛ یعنی زمانی که دلار با افزایش قیمت مواجهه می‌شود، قیمت مس و سایر فلزات کاهش پیدا می‌کند و برعکس.

علت این رابطه معکوس تا حدودی مشخص است؛ زمانی که قیمت دلار کم می‌شود، سایر خریداران بازار فلزات که با ارزهای دیگری خرید می‌کنند (مانند چین)، قدرت خرید بیشتری پیدا می‌کنند.

 

فعالیت‌های بانکی و اقتصادی در سطح جهان

مؤلفه‌هایی مانند نرخ سود بانکی در اروپا و آمریکا، شاخص رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و وضعیت تولید در کشورهای با اقتصاد کلان، تأثیرات کوچک و بزرگی در قیمت مس و سایر فلزات می‌گذارند. پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید پیش بینی قیمت مس در سال 1400 را به شکل دقیق رقم بزنید، بهتر است اطلاعات خود را در زمینهٔ فعالیت‌های اقتصادی در سطح جهانی افزایش دهید.

 

قیمت نفت و ساید کومودیتی‌ها

کومودیتی به آن دسته از کالاها گفته می‌شود که قابلیت معامله با کالاهای دیگر را داشته باشند؛ به‌عنوان نمونه، مس و سایر مواد خام موجود در بازار آهن‌آلات، در دستهٔ کومودیتی‌ها قرار می‌گیرند.

باید به این مسئله توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش قیمت کومودیتی‌ها، در قیمت سایر کالاهای موجود در بازار تأثیرگذار است. این نکته را برای پیش بینی قیمت فلزات در سال 2021، فراموش نکنید.

علاوه بر این، گفتنی است که قیمت جهانی نفت نیز رابطهٔ خاصی با قیمت مس دارد. البته در ظاهر امر، این دو کالا چندان به هم مرتبط نیستند اما تجربه نشان داده که زمانی که قیمت نفت کاهش پیدا کرده، قیمت مس نیز در کنار آن یک کاهش قیمت را تجربه کرده است؛ کارشناسان معتقدند که این دو کالا، یک رابطهٔ مستقیم با یکدیگر دارند.

 

ترازوی عرضه و تقاضا

عامل دیگری که به شکل مستقیم، پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی و پیش بینی قیمت فلزات در سال 2021 را تحت شعاع قرار می‌دهد، روند ساخت‌وساز و چرخهٔ پیشبرد پروژه‌های عمرانی در سرتاسر دنیا (به‌ویژه آمریکا) است.

همان‌طور که به‌خوبی می‌دانید، در برخی از فصل‌های سال، ساخت‌وساز املاک تا حدودی کاهش پیدا می‌کند و این کاهش تقاضا، سریعاً در شاخص‌های جهانی قیمت مس، تأثیر خود را می‌گذارد.

پس برای آنکه بتوانیم به یک پیش بینی دقیق‌تر برسیم، باید برجسته‌ترین مصرف‌کنندگان مس در دنیا را (مثل آمریکا و چین)، بشناسیم و به میزان تقاضای خرید این کشورها توجه کنیم.

 

 

عوامل افزایش قیمت مس

عواملی که در بخش پیش بینی قیمت مس در سال 1400 معرفی کردیم، در برخی از شرایط موجب کاهش قیمت مس و در شرایطی دیگر، موجب افزایش قیمت این مادهٔ خام مهم می‌شوند. در این میان، نباید از خاطر ببریم که برخی از وجود برخی از مؤلفه‌ها، صرفاً یک تأثیر مثبت در بازار می‌گذارد؛ به بیان دیگر، برخی از عوامل صرفاً موجب افزایش قیمت مس می‌شود.

به‌عنوان نمونه، افزایش تقاضا برای خرید این فلز، همیشه منجر به افزایش قیمت‌های جهانی مس می‌شود؛ چراکه استخراج این مادهٔ خام محدود است و از میزانی خاصی فراتر نمی‌رود.

علاوه بر این، عواملی که موجب کاهش استخراج مس می‌شوند نیز، تأثیرات زیادی در افزایش قیمت این فلز دارند؛ با آغاز همه‌گیری بیماری کرونا، بسیاری از کارخانه‌ها در سرتاسر دنیا فعالیت خود را متوقف کردند. کارخانه‌های استخراج مس در پرو و شیلی نیز مطمئناً از این قاعده مستثنا نبودند؛ همین مسئله موجب شد که مس با افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای مواجه شود. همان‌طور که بدیهی به نظر می‌رسد، بحران‌هایی مانند کرونا، به شکل کامل

 

قیمت مس به چه سمت‌وسویی خواهد رفت؟

در بخش‌های قبلی، نکاتی را بیان کردیم که به شما در پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی کمک شایانی می‌کند. با همهٔ این تفاسیر، ممکن است از خود بپرسید که قیمت مس در ماه‌های آینده، در چه کانالی قرار خواهد داشت و این تحلیل‌ها، در رسیدن قیمت مس به این قیمت، چه تأثیر خواهند داشت.

ابتدا باید بگوییم که پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی به شکل دقیق تقریباً غیرممکن است، چراکه اتفاقات ناگهانی بسیار ممکن است این پیش بینی را دچار مشکل کنند. کارشناسان نیز این مسئله را به‌خوبی درک می‌کنند و به‌جای مشخص‌کردن یک کانال خاص برای قیمت مس، تلاش می‌کنند تا صعودی یا نزولی بودن بازار را پیش‌بینی کنند.

برخی از متخصصان بر این باورند که مشکلات استخراج مربوط به کشور شیلی، تأثیر زیادی در افزایش قیمت این فلز سرخ داشته است، درحالی‌که اگر مانند سال‌های پیش، استخراج بدون مشکل دنبال می‌شد، این روزها یک روند نزولی را در قیمت این فلز مشاهده می‌کردیم. پس پیش بینی قیمت مس در سال 1400 ارتباط تنگاتنگی با رفع مشکلات استخراج در کشور شیلی دارد.

 

بهترین زمان خرید مس

پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی برای بسیاری از بازیگران بازار فلزات، در جایگاه سیگنال‌هایی برای خرید یا فروش این کالا قرار دارد؛ به بیان دیگر، معامله‌گران بازار آهن‌آلات، به دنبال بهترین زمان خرید مس و زمان ایده‌آل برای فروش این فلز سرخ هستند.

به طور مختصر می‌توانیم بگوییم برهه‌هایی که ترازوی عرضه و تقاضا به نفع خریداران به هم می‌خورد، زمان مناسبی برای خرید مس است؛ به بیان دیگر، زمانی که به سبب کاهش ساخت‌وساز یا مسائل دیگر، تقاضا برای خرید مس کمتر است، قیمت این فلز نیز کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه زمان مناسبی برای خرید مس است.

سخن پایانی

در این مقاله کوشیدیم تا نکات مهمی را به شما بیاموزیم که در پیش بینی قیمت مس در سال 1400 تأثیرگذار هستند. این مؤلفه‌ها از جهات گوناگونی بازار مس و سایر فلزات را تحت شعاع قرار می‌دهند و در نهایت، تعیین‌کنندهٔ قیمت نهایی هستند. اگر مایل هستید که پیش بینی قیمت مس در بازار جهانی و داخلی را به شکلی دقیق تخمین بزنید، پس باید مرتباً اخبار مرتبط با اقتصاد بین‌المللی را رصد کنید و سایر پارامترهای مهم را از خاطر نبرید.

 

 

 

تماس بگیرید

محصولات