فرمینگ ورق فلزات و فولادی | قیمت خدمات وکیوم رول شکل دهی


وکیوم فرمینگ چیست؟

فرمینگ به معنای شکل دهی و یا تغییر شکل می‌باشد. در صنایع گوناگون این اصطلاح بسیار به کار برده می‌شود، اما کاربرد این اصطلاح در صنایع فولادسازی بیشتر از سایر صنایع می‌باشد. باید بدانید که فرم دهی و شکل دادن ورق‌های فولادی به چه روشی انجام می‌شود.

صنعتگران در صنعت فولاد به‌راحتی توانسته‌اند ورقه‌های فولادی را به اشکال مختلف درآورند. برای انجام این فرآیند کاربردی و مهم ابتدا فولادهایی به هر شکل را ذوب می‌کنند و داخل کوره می‌اندازند تا ذوب شود. پس‌ از آن عملیات ریخته‌گری انجام می‌شود. پس از سرد شدن می‌توانید محصول نهایی را به دست گیرید. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با فروش و قیمت قالب وکیوم فرمینگ لوله، ورق گالوانیزه، سر لوله، نوار تیپ و عرشه فولادی آشنا می کنیم.

فرمینگ فلزات به چه معناست و چگونه انجام می‌شود؟

شکل دهی با خلا به معنای تبدیل شکل محصولی به محصولی دیگر می‌باشد. مثلاً زمانی که می‌گویند فرمینگ ورق انجام شد یعنی عملیات شکل دادن به ورق انجام شده است. شکل دهی فلزات به دو صورت شکل دهی گرم و شکل دهی سرد انجام می‌شود. البته شکل دهی سرد بیشتر برای مواردی ازجمله فرم دادن سیم‌ها و ورقه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شکل دهی گرم باید مواد مذاب شوند و سپس تحت فرآیندهای گوناگون به فرم و شکل دلخواه برسند. با ما همراه باشید تا انواع و کاربرد آن ها را برای شما توضیح دهیم.

فرمینگ ورق

فرمینگ سرد فلزات در صنعت

این نوع شکل دهی برای اکثر موارد مورد استفاده است؛ اما مواردی نیز وجود دارد که روش شکل دهی سرد توانایی انجام آن را ندارد. به‌عنوان مثال ابزارها و فولادهایی که خاصیت ضد پوسیدگی دارند را نمی‌توان به روش شکل دهی سرد تغییر شکل داد. دلیل این امر سخت بودن و استقامت بالای آن در برابر خمیدگی می‌باشد. علاوه بر این با انجام روش فرمینگ ورق گالوانیزه به شیوه سرد ممکن است ویژگی‌های ظاهری و زیبایی قطعه مورد نظر از بین برود و با تبدیلش به قطعه‌ای دیگر، شکیل بودن ظاهرش از بین برود. دمایی که از تغییر شکل فولاد در این روش حاصل می‌شود بسیار ناچیز است و تقریباً می‌توان گفت که با دمای محیط یکسان می‌باشد. در فرم دادن سرد فرآیندهای گوناگونی از قبیل موارد زیر انجام می شود:

  • فورج؛
  • کشش سیم؛
  • کشش عمقی؛
  • نورد سرد؛
  • تاکردن؛
  • فشرده سازی.

فرمینگ گرم در صنایع فولادی و فلزی

همان طوری که از نامش پیدا است باید شکل دهی در دمایی بالاتر از دمای محیط رخ دهد. اکثر صنعتگران برای اعمال این روش به دمایی حدود ۸۵۰ الی ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد نیازمند هستند.

اگر فولاد در این دما قرار بگیرد به‌راحتی می‌توان آن را خم کرد و شکل دلخواه را بر روی آن سوار کرد. البته به‌منظور شکل دهی به فولاد مورد نظر از ابزارهای مختلفی کمک گرفته می‌شود و فرآیندهای متعددی بر روی فولاد مذکور انجام داده می‌شود. این فرآیندها به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

  1. مهر زنی؛
  2. فورج با قالب‌های باز؛
  3. فشار داغ؛
  4. خم شدن.

شکل دهی به ورقه های فولادی

مراحل انجام شکل دهی به فلزات

به‌منظور انجام عملیات شکل دهی دو دسته متغیر وجود دارد. متغیرهای مستقل و متغیرهای وابسته. متغیرهای مستقل در واقع همان متغیرهایی هستند که اوپراتور و کارشناس می‌تواند بر آن‌ها تسلط داشته باشد و تنظیماتی را بر روی آن‌ها انجام دهد. متغیرهایی که پس از تنظیمات متغیرهای مستقل، خود به خود شکل گیرند را متغیر وابسته نامند. اگر به خواندن این مقاله از دستگاه رول فرمینگ ادامه دهید با مفهوم کلمات به کار برده شده بیشتر آشنا خواهید شد.

متغیرهای مستقل

متغیرهای مستقل خود شامل چند بخش اساسی می‌باشند. هر چیزی را که اوپراتور بتواند بر آن تسلط یابد و آن را تنظیم کند متغیر مستقل نام دارد. به‌عنوان مثال ماده اولیه، شکل هندسی قطعه مورد نیاز، شکل هندسی قالب مورد نیاز، سرعت انجام فرآیند، دمای شروع فرآیند و میزان تغییر شکل در دسته متغیرهای مستقل جای گرفته‌اند.

برای توضیحات بیشتر می‌توانم به شما بگویم که هنگام شروع کار در اولین قدم، کارشناس یا اوپراتور ترکیبی از ماده شیمیایی اصلی که برای ساخت قطعه مورد نیاز است را بررسی کند و تنظیماتی را بر روی آن اعمال کند.

متغیرهای وابسته

همان طوری که گفتیم ابتدا باید متغیرهای مستقل انتخاب و تنظیم شوند، پس‌ از آن متغیرهای وابسته خود را نشان خواهند داد. عواملی همچون دما می‌تواند بر خواص ماده‌ای که برای تولید محصول نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تأثیر بگذارد.

برای اکثر مشتری‌ها مهم است که خواص اولیه مواد بر روی محصول نهایی دستگاه وکیوم فرمینگ ABC حفظ شود؛ بنابراین تنظیم دما که جز متغیرهای مستقل بود بسیار حائز اهمیت است. دمای خروجی، نیرو و توان وارد شده به ماده اولیه، تنش‌هایی که در اثر پسماندها وارد می شود و… ازجمله متغیرهای وابسته محسوب می‌شوند.

وکیوم فرمینگ فلزات

فرآیندهای شکل دهی به فلزات

همان طوری که گفتیم فرم دادن فلزات به کمک ابزارها و فرآیندهای متعددی انجام می‌گیرد. فرایند بلوک سازی، هیدرو فرم کشش عمقی، مهرزنی عمقی و شکل دهی نهایی در این دسته از روش‌ها قرارگرفته‌اند‌. در ادامه هریک از موارد ذکر شده را به طور مجزا بررسی می‌کنیم.

فرآیند بلوک سازی چگونه انجام می‌گیرد؟

اگر قصد فرمینگ عرشه فولادی اشکالی ساده و کم عمق را دارید، بلوک سازی بهترین گزینه محسوب می‌شود‌. به کمک این ابزار هم می‌توانید هزینه‌های اضافی را کنار بگذارید و هم اینکه در اتلاف وقت گران‌بهایتان صرفه‌جویی کنید‌. در این روش از دستگاهی به نام پرس هیدرولیک و بلوک و ظرفی خالی از جنس فولاد کمک گرفته می‌شود. به‌طوری که ظرف بر روی بلوک قرار داده شود و دستگاه بر روی ظرف مذکور فرود آید و نیرویی وارد کند. با حرکت دستگاه به سمت بالا خواهید دید که ظرف فولادی به شکل دلخواهتان درآمده است.

به کمک هیدروفرمینگ چگونه شکل دهی فلزات را انجام دهیم؟

از این روش برای ساختن قطعات و ابزارهایی با اشکال عجیب و متفاوت بهره می‌گیرند. کاهش هزینه، جلوگیری از اتلاف وقت و بهینه کردن مواد از جمله موارد مهمی است که می‌توان به این روش از خدمات وکیوم فرمینگ تهران استفاده کرد. اگر می‌خواهید ابزارآلاتی ضد زنگ و مستحکم بسازید بهتر است از این روش برای شکل دهی به ابزارتان کمک گیرید.

چگونگی انجام فرآیند قالب گیری کشش عمیق

در صورتی که بخواهیم قطعات متعددی را شکل دهی کنیم بهتر است از این روش کمک بگیریم. در این روش از قالب‌های فولادی ضد زنگ استفاده می‌شود. برای شکل دهی فلزاتی باضخامت زیاد، بسیار کاربردی و موردپسند می‌باشد.

فرآیند شکل دهی سلول مایع چگونه انجام می‌شود؟

برای فرم دادن اشکالی با طول زیاد، ساده و کم عمق مورد استفاده صنعت گران قرارگرفته است. فشاری که در این روش به جسم وارد می‌شود حدود ۱۱۶۰۰ psi می‌باشد. روش فرمینگ نوار تیپ سلول مایع معمولاً برای تمام فولادهای ضد زنگ و مقاوم مناسب است. تولید قطعاتی با استحکام بالا و تعداد زیاد از توانایی‌های این روش محسوب می‌شود.

 

 

معرفی قالب‌ وکیوم فرمینگ و ترموفرمینگ

شکل دهی با خلا در ورق‌ها بسیار پرکاربرد است. به همین منظور می‌توان نتیجه گرفت که برای هر مدل شکل دهی تقریباً قالبی مجزا تعبیه شده است. در ادامه شما را با انواع آن آشنا می کنیم.

قالب‌های ورق شیروانی

همان طوری که از نام قالب مشخص است، این قالب به‌منظور صنایع ساختمانی برای سقف خانه‌ها و سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشتری‌ها طرح‌های متنوعی از این قالب‌ها را سفارش می‌دهند؛ بنابراین می‌توان انواع آن را در مدل‌های کرکره‌ای، ذوزنقه و شادولاین مشاهده کرد.

قالب‌های طرح سفال

در این مطلب از فرمینگ ورق توضیح می دهیم که این قالب‌ها بر روی ورق‌هایی که ضخامتی حدود 50 صدم میلی متر دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام دیگر قالب‌های سفالی، تیپ پالرمو می‌باشد. نوع دیگری از قالب‌های طرح سفال وجود دارد که به تیپ فرانسه شهت دارد. این قالب‌ها بسیار مشابه سنگ‌های سفال هستند. به همین منظور از آن‌ها در ساخت سقف اماکن بهره می‌گیرند. این قالب‌ها به‌صورت خمیدگی‌های متعدد و ریز و درشت درآمده‌اند.

قالب‌های کانکسی

این طرح به طرح دیواری نیز شهرت دارد. نوعی ورقی فولادی با چین خوردگی‌های منظم می‌باشد. کانکس‌ها و کانتینرها از این طرح ساخته می‌شوند.

قالب دیواری

این نوع قالب مشابه طرح قبلی می‌باشد و تفاوت‌های چندانی با یکدیگر ندارند. تنها وجه تمایز آن‌ها در این است که چینه‌ای طرح کانکسی منظم هستند اما این طرح از چینه‌ای به‌هم‌ریخته و نابرابری برخوردار است. نام دیگر این طرح تیپ دامپا و نما می‌باشد.

قیمت و فروش دستگاه رول فرمینگ + خدمات شکل دهی

به طور کلی در زمینه صنایع گوناگون، ابزارها و روش های گوناگونی وجود دارد. به کمک روش شکل دهی با خلاء می توان مواد اولیه و خام را به شکل قابل استفاده تبدیل کرد. ورق فلز از جمله این نوع مواد اولیه خام است که بیشتر صنایع به آن وابسته هستند. به کمک روش های نورد می توان بدون نیاز به حضور اپراتور کار را انجام داد. این عمل به خودی خودی موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. در این مطلب از وبسایت کلیدآهن شما را با فروش و قیمت دستگاه وکیوم فرمینگ ورق گالوانیزه، لوله، سر لوله، نوار تیپ و عرشه فولادی آشنا کردیم. شما برای دریافت خدمات شکل دهی و فرمی دهی به ورقه های فلزی می توانید با کارشناسان کلید آهن در تماس باشید.