فرایند تولید ورق گالوانیزه


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

فرایند تولید ورق گالوانیزه

آیا می دانید که فرایند تولید ورق گالوانیزه چگونه است؟ مواد اولیه ورق گالوانیزه چه هستند و خط تولید ورق گالوانیزه چه ویژگی هایی دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها پیشنهاد می کنیم تا این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت کلید آهن را با دقت مطالعه نمایید.

شما باید بدانید که فرایند گالوانیزاسیون بر روی ورق های فولادی طول عمر بالا را برای آن ها به همراه دارد. ضمن این که ورق گالوانیزه می تواند در برابر خورده شدن و فرسایش مقاومت بیشتری نشان داده و به راحتی دچار اکسیداسیون و زنگ زدگی نشود. در ادامه این نوشتار به شما خواهیم گفت که اصلا ورق گالوانیزه چگونه تولید می شود و از این ورق در چه جاهایی می توان استفاده نمود.

 

فرایند تولید ورق گالوانیزه

در تولید ورق گالوانیزه از فلز روی استفاده فراوانی می شود. در واقع می توان گفت که دو فلز با ترکیب الکتروشیمیایی متفاوت در این فرایند به کار گرفته می شوند. این فلزها در کنار یک محلول الکترولیت یعنی رسانای برق استفاده شده که یک فلز نقش آند و دیگری نقش کاتد را بر عهده داشته باشد.

آند به طور کل زودتر خورده می شود و این در حالی است که کاتد در برابر خوردگی مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهد. فلز روی با توجه به ویژگی های خود تمایل بیشتری برای پذیرفتن نقش آند دارد و به همین دلیل است که این فلز در گالوانیزاسیون حضور موثری دارد.

 

مراحل تولید ورق گالوانیزه

برای آشنایی با فرایند تولید ورق گالوانیزه لازم است تا همه مراحل انجام کار را به صورت دقیق بررسی نموده و به ترتیب انجام دهید.

اگر ورق گالوانیزه را بخواهید در طی فرایند غوطه وری گرم تولید کنید، باید مراحل زیر را مورد توجه قرار دهید.

 

شستشوی ورق ها

اولین مرحله این است که ورق ها را به خوبی شستشو داده تا هر گونه آلودگی از سطح آن ها زدوده شود. برای این کار نیاز است تا سه مرحله را به ترتیب اجرا نمایید.

 

مرحله چربی گیری

نخست این که باید چربی گیری کنید. این کار برای  از بین بردن هر گونه رنگ، چربی و روغن از سطح ورق است. این کار با روش ساییدن ورق و یا سندبلاست انجام می شود.

 

مرحله اسید شویی

اسیدشویی دومین کاری ست که در شستشو بایدانجام شود. در این مرحله ورق ها را در حمام اسید کلریک غوطه ور نوده و مدتی را برای از بین رفتن کامل آلودگی ها از سطح ورق، صبر می کنند. در پایان این مرحله باید ورق را در وان آب شستشو داد.

 

مرحله فلاکسین

فلاکسین مرحله سوم از شستشو در فرایند تولید ورق گالوانیزه است. فلاکسین با قرار دادن ورق ها در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی انجام می شود. این کار موجب می شود تا سطح ورق فولادی برای انجا واکنش با مذاب روی و پذیرفتن این پوشش بر سطح خود، کاملا آماده شود.

 

مرحله آینل

مرحله آخر از بخش شستشو به آنیل اختصاص دارد. برخی از افراد اهل فن ین مرحله را متصل به مرحله پیشین می دانند. در آنیل نیاز است تا ورق ها وارد کوره شوند. این ورق ها در کوره سه مرحله را به ترتیب پشت سر نمی گذارند. این مراحل عبارت اند از:

  • پیش گرما
  • گرم شدن
  • هم دمایی

با گذشتن ورق ها از این مراحل، می توان اطمینان یافت که عملیات بازپخت به درستی صورت پذیرفته است.

فرایند تولید ورق گالوانیزه

غوطه وری در حمام مذاب

دومین مرحله از فرایند تولید ورق گالوانیزه، غوطه ور کردن ورق های فولادی در حمام روی مذاب است.  به عبارتی دیگر ورق ها بعد از شستشو و طی مراحل آن باید به کوره های مذاب روی وارد شوند. در این کوره ها تلاش می شود تا هر دو سمت ورق با لایه های نازکی از روی پوشانده شوند. دراین مرحله از دستگاه جت هوا استفاده می شود تا ضخامت روی تحت کنترل درآمده و بیش از حد مجاز نشود.

 

خنک کاری

مرحله سوم در خط تولید ورق گالوانیزه این است که این ورق ها را خنک کاری کنند. این مرحله نیز شامل دو بخش می باشد. نخست این که باید با دمش هوا موجب کم شدن حرارت و کاهش دما شد.

پس از آن باید ورق های گالوانیزه را از تانک های آب عبور داد. مسلما با این کاردمای ورق ها کاهش یافته و به حد قابل قبلی رسیده است. در این جا باز هم ورق ها تحت دمش هوا قرار گرفته و به شکل کنترل شده ای برای خشک شدن آن ها اقدام می شود. ورق ها در نهایت باید برای شوره نزدن هم مقاوم شوند. از این رو این ورق ها را با یک لایه کروماته پوشش می دهند.

 

سایر روش های تولید ورق گالوانیزه

در این مقاله از وب سایت کلید آهن فرایند تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم را توضیح دادیم. اما روش هایی دیگری نیز برای تولید این نوع ورق ها مرسوم است که عبارت اند از: تولید ورق گالوانیزه به روش الکتروگالوانیزاسیون و روش گالوانیزه سازی فابریک.

نکته مهم این است که ورق گالوانیزه با هر کدام از این روش ها که تولید شود، می تواند برای ساخت بسیاری از پروفیل ها و تجهیزات ساختمان و جدای از آن برای ساخت انواع تجهیزات از کشاورزی تا پزشکی و … مورد استفاده قرار گیرد.