شیرآلات پرکاربرد صنعتی (انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها)


شیرآلات صنعتی چیست؟

شیرآلات پرکاربرد صنعتی دارای کاربردهای متنوع و گوناگون است که شیرآلات صنعتی در انواع پروژه های ساخت و ساز قابل استفاده هستند. با توجه به این که امروزه بخش بزرگی از نیز جامعه را انواع شیرآلات و اتصالات صنعتی حل کرده اند؛ تقاضای خرید و فروش شیرآلات صنعتی روبه افزایش است. انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها با هدف قطع و وصل، تنظیم جریان و کنترل سیالاتی مانند آب و گاز استفاده می شود.

این نوع تنظیم جریان با باز و بسته شدن شیر در طول خطوط لوله اتفاق می افتد. شیرآلات صنعتی نوعی از شیرآلات هستند که در ابعاد بزرگ‌تر از شیرهای معمولی و به شکل تخصصی‌تر تولید می‌شوند؛ این محصولات به تشخیص متخصصان بر سر لوله‌های حمل انواع سیالات و مایعات قرار می‌گیرند و تغییرات لازم را در جریان مواد در حال انتقال ایجاد می‌کنند.

در هر صنعتی که لوله‌ها برای انتقال مایعات و یا انواع سیالات به کار گرفته شده باشند، ردی هم از ولوهای صنعتی می‌بینیم؛ این محصول به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود و در مدل‌های متعددی به بازار عرضه می‌شود. برخی از شیرآلات پر کاربرد صنعتی در هر کارخانه یا تأسیساتی برای اهداف خاصی به کار می‌روند. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن قصد داریم ابتدا مقدماتی دربارهٔ قیمت شیرآلات صنعتی بیان کنیم و پس از آن، بررسی انواع شیرآلات صنعتی پرکاربرد را به شکل دقیق به‌پیش ببریم.

انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها

همان‌طور که در بخش قبلی نیز بیان کردیم، انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی بر روی لوله‌ها کار می‌شوند و تغییراتی خاصی را در جریان این لوله‌ها ایجاد می‌کنند. از شیرآلات صنعتی نفت و گاز معمولاً برای قطع یا کاهش جریان و تنظیم فشار مایعات و گازها استفاده می‌شود.

شایان توجه است که این محصولات عموماً به سه شکل زیر تولید می‌شوند؛ که مشخصات فنی ولوهای صنعتی به قرار زیر است:

 • شیرآلات دستی (Manual Valves):

این نوع از شیرها به کمک نیروی انسانی باز یا بسته می‌شوند و جزو انواع قدیمی شیرآلات محسوب می‌شوند.

 • شیرآلات خودکار با نیروی هوا (Control Valves):

این دسته از شیرآلات پرکاربرد، به‌وسیلهٔ نیروی هوا، گازهای کنترل‌شونده و مایعات کار می‌کنند و در مجموع، پیشرفته‌تر از شیرهای دستی به‌حساب می‌آیند.

 • شیرآلات خودکار با نیروی برق (Electric Motor Operated Valves):

همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، به مدد الکتریسیته کار می‌کنند و در صنایع تخصصی‌تر و حساس‌تر به کار می‌روند. ولو صنعتی برقی معمولاً دقیق‌تر از انواع محصولات هستند و قیمت شیرآلات صنعتی در این نوع بیشتر است.

جنس انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها

انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی، تنوع زیادی دارند و جنس هرکدام نیز متفاوت است؛ علت تنوع جنس و مدل شیرآلات صنعتی نفت و گاز، در گستردگی استفاده از این محصولات نهفته است. در صنایع متعددی از این کالاها استفاده می‌شود و متخصصان نیز این محصولات را در نوع‌های متعددی تولید می‌کنند تا پاسخگوی نیاز بازهٔ وسیعی از مشتریان باشند. در ادامهٔ بررسی انواع شیرآلات صنعتی پرکاربرد، به بیان صنایعی می‌پردازیم که از این محصولات به شکل گسترده استفاده می‌کنند:

 1. صنایع پتروشیمی و صنعت‌های وابسته به این عرصه؛
 2. سیستم‌های انتقال آب؛
 3. تأسیسات انتقال گاز و نفت؛
 4. سیستم‌های آبرسانی شهری و برون‌شهری؛
 5. تأسیسات انتقال گاز و نفت از نیروگاه‌ها به موقعیت‌های دیگر.
 6. سیستم‌های گازرسانی شهری.

علاوه بر این‌ها، در یک‌کلام می‌توانیم بگوییم در هرجایی که از لوله برای انتقال مایعات و گازها استفاده شده، مطمئناً اثری هم از ولوهای صنعتی پرکاربرد است.

آشنایی با انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی

در بخش قبلی، توضیحات مختصری دربارهٔ انواع شیرآلات از جهت نیروی محرکه به دست دادیم؛ در دنبالهٔ آن بحث باید خاطرنشان کنیم که شیرآلات صنعتی از جهات دیگری مانند جنس، نوع کاربرد و ماده‌ای که انتقال می‌دهند نیز به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. جالب است بدانید که شیرآلات پر کاربرد صنعتی حتی از جهت اجزای تشکیل‌دهنده، نحوهٔ و نقشهٔ ساخت نیز به مدل‌های متعددی قابل تقسیم هستند.

ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که از میان شیرآلات پرکاربرد صنعتی که انواع گوناگونی دارند، چگونه می‌توانیم نمونهٔ موردنیاز خود را انتخاب کنیم؛ در ادامه، پیش از آن که به سراغ بررسی انواع شیرآلات صنعتی پرکاربرد برویم، مؤلفه‌هایی را بیان می‌کنیم که شما را در انتخاب شیر مورد نیازتان یاری می‌کنند.

 •  نقشهٔ لوله‌کشی؛
 • کاربرد موردنظر؛
 • حجم شیر صنعتی موردنیاز؛
 • میزان فشار مایعات یا گازها و شدت فشار؛
 • جنس شیر صنعتی؛
 • سیستم موردنیاز برای راه‌اندازی شیر.

به کمک این شش عامل می‌توانید تا حدودی شیر صنعتی موردنیاز خود را پیدا کنید؛ البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهتر است در این زمان‌ها از کارشناسان استفاده کنید تا میزان خطا را کاهش دهید و امکان اشتباه در تأسیسات خود را به صفر برسانید.در ادامهٔ این بخش می‌کوشیم تا انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی را از جهت جنس برشماریم و دربارهٔ هرکدام توضیحات مختصری به دست دهیم.

 

شیرآلات چدنی

همان‌طور که از نام این نوع شیر مشخص است از چدن ساخته می‌شود و برخی دیگر از آلیاژها نیز برای افزایش برخی از ویژگی‌ها به آن افزوده می‌شوند. شیرآلات پر کاربرد صنعتی متعددی از چدن ساخته می‌شوند و این مسئله نشان می‌دهد که این مدل از شیر در میان اهل صنعت طرف‌داران زیادی دارد.

چدن به نقل از ویکی پدیا:

چدن‌ها (به انگلیسی: Cast Iron) خانواده ای از آلیاژهای آهنی هستند که از آهن، کربن (از ۲٫۱۱٪ تا تقریباً ۴٫۵٪) و سیلیسیم (تا ۳٫۵٪) تشکیل می‌شوند. چدن‌ها معمولاً حاوی ۲٫۰ تا ۴٫۰٪ کربن، ۰٫۵ تا ۳٫۰٪ سیلیسیم، کمتر از ۱٫۰٪ منگنز و کمتر از ۰٫۲٪ گوگرد هستند. عنصر سیلیسیم باعث ایجاد چندین اثر متالورژی در این آلیاژ می‌شود.

چدن آلیاژی است که با دستگاه‎‌های پیشرفته‌ای فشرده‌سازی می‌شود و این نکته در استحکام آن بسیار تأثیرگذار است؛ البته این مسئله را هم نباید فراموش کنیم که مقاومت چدن در حرارت بالا کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، خمش چدن نیز چندان مطلوب نیست. شیرآلات متعددی در سایزها و مدل‌های مختلف از آلیاژ چدن ساخته می‌شود؛  انواع شیرآلات صنعتی زیر، معمولاً از جنس چدن هستند.

مزایای شیرآلات چدنی

اکنون که مختصری دربارهٔ انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی چدنی گفتیم، زمان آن رسیده که چند کلمه‌ای هم دربارهٔ خواص شیرهای چدنی صحبت کنیم. موارد زیر، جزو خواص این دسته از شیرها هستند:

 1. مقاومت مطلوب در برابر خوردگی و پوسیدگی؛
 2. مقاومت مثال‌زدنی در مقابل ساییدگی و انواع ضربه‌های بیرونی؛
 3. سروصدای کم در هنگام باز و بسته شدن؛
 4. قیمت مناسب.

شیرفلکه کشویی

این نوع از شیر دارای یک فلکهٔ مرکزی است که با چرخش ساعت‌گرد و پاد ساعت‌گرد عمل می‌کند؛ این نوع از شیر مناسب موقعیت‌هایی است که صرفاً نیاز به باز یا بسته شدن جریان دارند. گفتنی است که شیر کشویی از جنس برنج هم تولید می‌شود.

شیر پروانه‌ای

در بررسی انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی، شیر پروانه‌ای استنلس استیل جایگاه خاصی دارد به سبب اینکه معمولاً به شکل ساده‌ای ساخته می‌شود، وزن کمی دارد و قیمت آن نیز چندان زیاد نیست. از یک دیسک دایره‌ای یا مستطیل‌ شکل برای انسداد یا کنترل جریان در این شیر استفاده می‌شود.

شیر فشارشکن

این شیر برای کنترل فشار سیالات و حفظ ایمنی سایر جریان انتقال مورداستفاده قرار می‌گیرد. شیر فشارشکن معمولاً در مدارهای هیدرولیکی به کار گرفته می‌شود. جالب است بدانید که معمولاً در کنار کنتور آب ساختمان‌ها یک عدد از این ولو صنعتی پرکاربرد قرار دارد.

شیر صافی

شیر صافی از شیر به شکل حرف Y است و برای کنترل جریان مایعات مورداستفاده قرار می‌گیرد. ممکن است در برخی از موارد، بدنهٔ این شیر از جنس برنج ساخته شود.

شیر تخلیه هوا

همان‌طور که از نام این شیر نیز مشخص است، در لوله‌کشی‌های ساختمانی یا صنعتی برای تخلیهٔ آب به کار گرفته می‌شود. شایان توجه است که این شیرآلات پرکاربرد صنعتی در انواع متعددی مانند تک روزنه یا دو روزنه تولید می‌شود و اَشکال گوناگونی هم دارد. این شیرها معمولاً در تأسیسات مربوط به آب و فاضلاب، کارخانه‌های کوچک و بزرگ، سیستم‌های موتورخانه و نیروگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

شیرآلات برنجی

آلیاژ برنج از ترکیب دو عنصر مس و روی ساخته می‌شود و خواص منحصربه‌فردی دارد. جالب است بدانید که اگر مقادیر بیشتری از عنصر روی در ساخت برنج استفاده شده باشد، مقاومت مکانیکی شیر بیشتر می‌شود اما در مقابل، شکنندگی‌اش افزایش پیدا می‌کند. آن دسته از شیرآلات صنعتی ایرانی که از برنج ساخته می‌شوند، گزینه‌ای مناسب برای کنترل فشار جریان مایعات هستند. در ادامهٔ بررسی انواع شیرآلات صنعتی پرکاربرد، خواص شیرهای برنجی را بیان می‌کنیم:

 • ماندگاری مناسب؛
 • مقاومت مطلوب در دمای بالا برخلاف شیرهای چدنی؛
 • انعطاف‌پذیری قابل‌قبول؛
 • مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی؛
 • قیمت مناسب.

آن دسته از شیرآلات پر کاربرد صنعتی که از جنس برنج هستند، معمولاً در صنایع نفت، پتروشیمی، گاز، تأسیسات ساختمانی، مصارف خانگی و سایر کاربردهای صنعتی به کار گرفته می‌شوند.

شیرآلات فولادی

مجموعهٔ وسیعی از شیرآلات پرکاربرد صنعتی از فولاد ساخته می‌شوند و عوامل گوناگونی نیز در میزان مقبولیت این دسته از شیرآلات در صنایع گوناگون دخیل است. انواع شیرآلات صنعتی که از فولاد ساخته می‌شوند، استحکام کششی زیادی دارند، مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی مطلوب است، سختی مثال‌زدنی‌ای دارند و استفاده از آن‌ها نیز ساده است. موارد زیر جزو ولو صنعتی است که معمولاً از جنس فولاد ساخته می‌شوند:

 • گیت ولو: این شیرها افت بسیار کمی در هنگام عملکرد دارند، جزو شیرهای دوطرفه محسوب می‌شوند و در دمای بالا هم قابل‌استفاده‌اند.
 • بال ولو: این نوع شیر از یک نوع توپ با دو دهنه و یک محور ساخته شده که با چرخش 90 درجه، فرایند باز و بسته شدن را کنترل می‌کند.
 • گلاب ولو: این شیرها توانایی بالایی در نگهداری سیالات دارند، تنظیم و تعمیر آن‌ها به‌سادگی انجام می‌شود و سرعت عملکردشان نیز زیاد است.

شیرآلات کنترلی

این مدل از شیر برای مدیریت فشار، دبی و سرعت سیالات به کار گرفته می‌شود و معمولاً به کمک یک پردازشگر الکترونیکی کنترل می‌شود. شیرآلات صنعتی نفت و گاز کنترلی قدرت مناسبی در کنترل و کاهش فشار دارند، تنظیم جریان را به‌راحتی انجام می‌دهند، مقاومت مناسبی برای بازگشت جریان دارند و عملکردشان در هنگام توقف و راه‌اندازی جریان نیز مطلوب است. انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی کنترلی معمولاً در صنایع زیر به کار گرفته می‌شوند:

 • شیرهای مربوط به ماشین‌های آتش‌نشانی؛
 • ماشین‌آلات مخصوص تولید و مونتاژ؛
 • تأسیسات شیمیایی؛
 • سیستم‌های مربوط به حفاری در زیر دریا؛
 • سیستم‌های پالایش نفت و گاز.

قیمت و فروش شیرآلات صنعتی ایران

شیرآلات پر کاربرد صنعتی به آن ولو نیز گفته می شود؛ تجهیزاتی است که در سیستم های لوله کشی برای قطع و وصل جریان و برای تنظیم دما، فشار و … و همچنین ایمنی استفاده می شود. انواع شیرآلات صنعتی به عنوان پرکاربردترین ابزارآلات در صنایع است. امروزه شما کمتر صنعتی را پیدا می کنید که بتواند بدون ولو صنعتی بقای خود را حفظ کند. حتی خودمان در زندگی روزمره مدام با انواع شیرهای صنعتی سروکار داریم.

در این مقاله شما را با انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها آشنا کردیم. شما برای خرید اینترنتی شیرآلات صنعتی و اطلاع از قیمت شیرآلات صنعتی می توانید به بهترین فروشگاه اینترنتی شیرآلات صنعتی یعنی وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید.

سوالات متداول

انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آنها چیست؟

انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی بر روی لوله‌ها کار می‌شوند و تغییراتی خاصی را در جریان این لوله‌ها ایجاد می‌کنند. از شیرآلات صنعتی نفت و گاز معمولاً برای قطع یا کاهش جریان و تنظیم فشار مایعات و گازها استفاده می‌شود.

شیر پروانه به چه شکلی می باشد؟

از یک دیسک دایره‌ای یا مستطیل‌ شکل برای انسداد یا کنترل جریان در این شیر استفاده می‌شود.


منبع: plantautomation-technology.com