غلتک کاری چیست | مراحل فرایند اتو کردن فلزات گام به گام


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

فرایند اتو کردن چیست؟

غلتک کاری یکی دیگر از فرآیندهای مهم در فلز سازی محسوب می شود. این عملیات معمولا بر روی تسمه ها و ورقه های مختلفی انجام می شود تا تاب آن از بین برود. صاف و یک دست کردن ورقه ها یکی از مهم ترین وظایفی است که به این فرایند است. به همین منظور این فرآیند به اتو کاری نیز شهرت یافته است. اتو کردن کار دشوار و پیچیده ای نیست؛ به همین دلیل پس از سفارش با از گذشت ۲ الی ۳ روز کاری ورقه های اتو شده تحویل مشتری داده می شود. در ادامه از این مطلب فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را مزیت و مراحل این فرایند آشنا می کنیم.

غلتک کاری چیست؟

تسمه ها و ورق های تولید شده در صنایع فلزات پس از انجام نورد گرم و اسیدشویی ها دچار کجی یا تاب می شوند. از این رو بهتر است قبل از  برش کاری و دیگر عملیات، این فرایند بر روی ورقه های مذکور انجام شود. به طور کلی می توان گفت اتو کردن سبب نازک شدن قطر تسمه (در ابعاد بسیار ناچیز) و از بین بردن برآمدگی ها یا فرورفتگی ها می شود‌. اگر بر روی تسمه و ورقه ها مقداری ناهنجاری و بد فرمی باشد به آن نقاط، نقاط تسلیم گویند. از بین بردن نقطه تسلیم در فلزکاری بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

کاربردهای فرآیند اتو کردن چیست؟

غلتک کاری و اتو کردن ورقه های فلزی گوناگون در صنایع مختلفی کاربرد دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • صنایع خودروسازی؛
  • صنایع ساختمان سازی؛
  • تجهیزات ساختمان؛
  • سیستم های الکتریکی مخازن؛
  • وسایل و لوازم آشپزخانه مانند یخچال، گاز و لباسشویی.

غلتک کاری ورقه های فلزی

مراحل انجام غلتک کاری (اتو کردن)

غلطک کاری طی مراحل مختلف و در عین حال ساده ای انجام می شود. به طور کلی مراحل اتو کردن یک ورقه شامل هفت بخش می باشد. مراحل مذکور شامل اسیدشویی، تاندم میل، نورد دو قفسه ای، شستشوی الکترولیتی، تمپرمیل، قلع اندود، اتو کردن نهایی می شود. با ما همراه باشید تا هریک از مراحل نام برده شده را برایتان شرح دهیم.

مرحله اسید شویی

مراحل اسید شویی در صنایع و شرکت های مختلف طی یک یا دو مرحله انجام می شود. در این مرحله کلاف ها در خط اسید شویی باز می شوند و در حوضچه کوچکی فرو می روند. ورقه های معلق در حوضچه توسط موادی که در آن جا است شستشو داده می شوند.

سپس نوبت به خشک کردن ورقه ها می رسد. پس از آن که ورقه ها در تونل های هوای گرم خشک شدند باید روغن کاری شوند. سپس دو مرتبه به شکل کلاف به دور خود پیچیده می شود و به انبار منتقل می شود تا مراحل بعدی بر روی ان انجام شود.

مرحله انجام تاندوم میل

در این مرحله از غلتک کاری، پس از ان که اسید شویی به شیوه خود انجام شد باید تاندوم میل بر روی ورقه ها اجام شود. اما تاندوم میل یعنی چه؟ در این مرحله ضخامت ورق های فلزی به 03 تا 3 میلی متر خواهد رسید. البته این اقدام بدون باز کردن کلاف توسط نیروهای کششی انجام می گیرد.

غلتک کاری

مرحله نورد قفسه ای

هدف از انجام این مرحله دقیقا مانند مرحله قبلی کاهش ضخامت ورقه ها است. با این تفاوت که در این مرحله از اتو کردن در ابتدا کلاف ها توسط دستگاه کلاف باز کن باز می شوند سپس تحت  فشار و کشش زیاد قرار می گیرند تا به ضخامت مورد نظر برسند.

مرحله شستشوی الکترولیتی

مرحله شستشوی الکترولیتی به منظور از بین بردن چربی ها و ضایعات موجود بر روی سطح ورقه ها انجام می گیرد. در طی انجام این مرحله چربی های اضافه که به سطح ورقه ها چسبیده شده اند؛ در محلول قلیایی غوطه وری می شوند و شسته می شوند.

مرحله بازپخت هیدروژنی

در این مرحله از غلتک کاری، ورق ها به اندازه کافی حرارت می بینند تا پخته شوند. پس از آن به ایستگاه کاری تمپرمیل تحویل داده می شوند.

مرحله انجام تمپرمیل

این مرحله نیز شامل چند بخش می باشد. در ابتدا ورقه ها به داخل کوره های مخصوصی می روند تا میزان سختی و مقاومت ان ها افزایش یابد. پس از آن در بخشی دیگر ورق های سختی داده شده را قلع اندود می کنند.

فرایند اتو کردن فلزات

مرحله قلع اندودی

در این جا تقریبا به مراحل انتهایی فرآیند غلتک کاری رسیده اید. بهتر است ورق ها را در حوضچه های مخصوص با مواد اسیدی و آب شستشو دهید، سپس ورقه ها را در حوضچه های محلول الکترولیت رها می کنند. پس از آن طی پنج مرحله مجزا آن ها را قلع اندود می کنند.

مرحله غلتک کاری یا اتو کردن

در این مرحله غلتک هایی مخصوص به منظور اتو کردن سطح ورقه های فلزی پس از دمونتاژ چوک انجام می شود. در این مرحله اگر به ایجاد زبری نیاز باشد به کمک دستگاهی به نام گریت بلاست آن را انجام می دهند.

به طور کلی اتو کردن علاوه بر صاف کردن تسمه و ورقه ها مزیت های دیگری نیز دارد. افزایش تنش تسلیم، افزایش سختی و مقاومت ورقه ها، تسهیل در امور روغن کاری و… از مزایای منحصر به فرد این فرایند است. شما برای دریافت فرایند غلتک کاری یا اتو کردن می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات