ورق استیل دودی


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق استیل دودی

ورق استیل دودی چیست؟

ورق استیل دودی نوعی از ورق های استیل یا فولاد زنگ نزن، حاصل ترکیبی از عناصر مختلف است که با هدف استفاده در صنایع مختلف، تولید می شود. ورق های استیل و به خصوص رنگ دودی آن ها دارای ویژگی ها و موارد کاربردی هستند که در ادامه این مطالب از سایت کلیدآهن به توضیح درباره آن ها خواهیم پرداخت.

معیار دسته بندی ورق های استیل

تقریبا همه ورق های استیل یا Stainless Steel ها از عناصر پایه ای یکسان از جمله کروم، نیکل، کربن و … ساخته شده اند؛ پس برای دسته بندی آن ها بهتر است به دنبال معیارهای دیگری مانند رنگ بندی و جذب یا عدم جذب آهنربا، رفت. همچنین این ورق ها گرید بندی شده اند که از این بین می توان به گریدهای 201 , 304 , 309 , 310 , 316 , 420 , 430 اشاره کرد. ضمن این نکته هم ضروری است که ورق های استیل با توجه به قابلیت های خود نیز با نام های مختلف شناخته می شوند. به عنوان مثال ورق های استیل، نسوز، مات یا براق، ورق استیل ضد اسید، روکش دار و …

در مورد توانایی یا عدم توانایی جذب آهنربا هم، این ورق ها به دو دسته “بگیر” و “نگیر” دسته بندی می شوند که منظور از آن، همین امکان جذب آهنربا توسط این محصول است. ورق استیل دودی گرید 304 از نوع نگیر و گرید 430 از نوع بگیر است. استیل هایی که آهنربا را جذب نمی کنند، به طور معمول مورد استقبال بیشتری قرار می گیرند و به طبع قیمت بالاتری هم دارند.

رنگ بندی ورق های استیل

در حال حاضر ورق های استیل با رنگ های دودی، آبی معمولی و آبی کاربنی و همچنین رنگ های طلایی، نقره ای و مسی در بازار موجود هستند. این رنگ ها به صورت پوششی بسیار نازک با دستگاه هایی به نام PVD در محیط خلاء بر روی ورق های استیل ایجاد می شوند و ضمن زیبایی، به افزایش مقاومت و دوام آن ها کمک می کنند.

ورق استیل دودی

کاربرد ورق استیل دودی

ورق استیل از چه عناصری ساخته شده است؟

همانطور که قبلا هم اشاره شد ورق استیل از ترکیب عناصری مانند کروم، کربن و نیکل شاخته شده است. میزان به کارگیری این عناصر در خواص و ویژگی های ورق به دست آمده نقش به سزایی دارد. به این صورت که کمتر بودن میزان نیکل و از طرفی بیشتر بودن میزان کروم مصرفی در تولید یک ورق، موجب افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی خواهد شد. به عنوان مثال به میزان 1.5 درصد کروم.

البته برای تولید ورق استیل دودی از الیاف شیشه یا همان پشم شیشه هم جهت تقویت مواد، استفاده می شود.

مهمترین ویژگی های ورق استیل

از مهم ترین ویژگی های فولاد زنگ نزن یا ورق استیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر حالت و شکل پذیری بالا
  • برخورداری از دوام و استحکام مناسب
  • مقاومت بالا در مقابل خوردگی و زنگ زدگی
  • امکان جوشکاری کردن روی ورق های استیل

به طور کل جنس استیل، رنگ ثابت و غیر قابل تغییری دارد و با هر نوع آب و هوایی هم سازگار است.

مزایای ورق استیل دودی

با توجه به استیل بودن جنس این ورق، می توان مقاومت در برابر زنگ زدن، خوردگی و کدر شدن را از آن انتظار داشت. همچنین این نوع ورق با گذشت زمان دچار فرسایش نمی شود و به دلیل مقاومت در برابر ضربه، به آسانی دچار شکستگی نخواهد شد.

ظاهر صاف و براق ورق دودی هم از اصلی ترین مزایای آن محسوب می شود؛ به علاوه اینکه این ورق ضمن داشتن کیفیت و دوام بالا از ظرافت و قطر کمی هم برخوردار است. ضخامت این نوع ورق در حدود 0.5 تا 1.5 میلی متر است.

از دیگر مزایای ورق مذکور می توان به تنوع در نوع عرضه آن اشاره کرد. این ورق، قابل عرضه در ابعاد و اندازه های مختلف و به شکل های رول یا شیت است که همین امر تنوع در نحوه به کارگیری آن را میسر می کند.

موارد مصرف ورق استیل دودی چیست؟

سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که این ورق دقیقا برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟ به طور کل، می توان قابل جوشکاری بودن ورق استیل را دلیل اصلی استفاده از آن، در صنایع مختلف دانست.

از میان این صنایع، اصلی ترین کاربرد ورق های استیل رنگی به خصوص دودی در تولید لوازم خانگی است. بدنه ماشین های لباسشویی، تستر، یخچال های خانگی و صنعتی، انواع فریزر، هود آشپزخانه و به خصوص سینک های ظرفشویی از این نوع ورق ها ساخته می شوند.

علاوه بر این، در طراحی دکوراسیون و نماها و حتی برای ساخت زیور آلات هم از این ورق بهره گرفته می شود. از دیگر کاربردهای ورق های استیل می توان به استفاده از آن ها در تولید درب، پنجره و کابین آسانسور، ساخت انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی، تابلوهای تبلیغاتی قابل نصب در سطح شهر و جاده ها نیز اشاره کرد.

تماس بگیرید

محصولات