خدمات برش فولادی؛ برش عرضی ورق‌های فلزی


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

مقدمه

حتماً می‌دانید که ورقه‌های فلزی به‌صورت کویل های بسیار بزرگ که به کویل های مادر شعرت یافته‌اند، تولید می‌شوند. گاهی اوقات برخی از صنایع مختلف نیازمند ورقه‌هایی با عرضی مشخص هستند. ازاین‌رو باید متراژ و عرض درخواستی خود را به اطلاع کارشناسان مربوطه برسانند و سفارش دهند.

چگونگی تبدیل کویل ها به نوارهای باریک‌تر طبق فرآیندهای خاصی انجام می‌شود. با ما همراه باشید تا در ادامه مطالب به بررسی این فرآیندها بپردازیم.

عرض بری ورقه‌های فلزی

این عمل در اکثر موارد بر روی ورق سرد و گالوانیزه‌هایی باضخامت کم‌تر از ۲ میلی متر انجام می‌گیرد.

کمترین میزان عرضی که مشتری می‌تواند سفارش دهد، ۳۰ میلی متر می‌باشد. با انجام عملیات برش عرضی می‌توان دید که کویل های مادر با چه ظرافت و نکته سنجی برش می‌خورند، بدون اینکه ذره‌ای پلیسه از خود به‌جای بگذارند.

درعین‌حال نوارهای برش خورده به‌خوبی و باظرافت تمام رول می‌شوند. رول شدن نوارهای برش خورده، کار را برای مراحل بعدی آسان می‌کند و به انجام فرآیندها نظم می‌بخشد.

انواع دستگاه‌های برش عرضی

دستگاه‌های برش در صنعت فولاد بسیار متنوع و بی‌شمار می‌باشد. ازاین‌رو با توجه به کارایی و کیفیتی که دارند آن‌ها را تقسیم بندی می‌کنند. برش عرضی ورقی فلزی به کمک دستگاه برش دقیقاً همانند برش پارچه به کمک قیچی می‌باشد.

دستگاه برش دارای دو تیغه در قسمت‌های بالا و پایین می‌باشد. تیغه‌ای که در قسمت پایین دستگاه است کاملاً ثابت و بی‌حرکت است.

با روشن شدن دستگاه، تیغه بالایی با همان زاویه‌ای که اوپراتور برایش تعیین کرده است به سمت تیغه پایین حرکت می‌کند و سبب برش خوردن ورق موردنظر می‌شود. قبل از انجام برش کاری ورقه‌ها باید میزان ضخامت آن را در نظر بگیرید.

با افزایش ضخامت ورقه‌ها، فاصله حاکم بین دو تیغه نیز باید افزایش یابد. هرچه برش ورقه‌ها به‌صورت مطلوب‌تری انجام شود، سبب بالا رفتن کیفیت فرآیندهای بعدی می‌شود. مثلاً با برشی صاف و یکدست، مرحله جوشکاری و خم‌ کاری نیز راحت‌تر و تمیزتر خواهد بود.

دستگاه‌های برش از چه قسمت‌هایی تشکیل شده‌اند؟

تمامی دستگاه‌های برش از ۶ قسمت اصلی تشکیل شده‌اند‌. با ما همراه باشید تا یک به یک این اجزا را معرفی و بررسی کنیم.

قاب اصلی به‌عنوان اولین جز از دستگاه برش

قاب هر دستگاه تقریباً تمام اجزا دیگر را کاور می‌کند. سخت‌تر و مستحکم‌تر بودن قاب اصلی دستگاه، نشانه مرغوب بودن دستگاه برش می‌باشد.

سبک بودن و نازک بودن قاب اصلی دستگاه ممکن است مشکلاتی ازجمله شکستگی یا ترک صفحه زیرین شود، همچنین ممکن است سبب تاب برداشتن فک بالایی دستگاه شود.

البته این مشکلات از ناتوانی دستگاه برای برش ورق‌هایی باضخامت بیشتر نشأت می‌گیرد.

دومین جز اصلی دستگاه برش صفحه زیرین نام دارد

همان طوری که گفتیم صفحه زیرین در زیر قاب اصلی می‌باشد.

به کمک این صفحه، کاربر می‌تواند فرآیند برش را بر روی ورقه‌های فلزی انجام دهد. اگر قیچی‌ها و دستگاه‌های برش از ظرفیت بالایی برخوردار باشند، توپ‌هایی جهت هدایت و جایگذاری قطعه در محل برش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازوی چهارگوش و برشی نود درجه

به کمک این بازو که در قسمت جلوی دستگاه خودنمایی می‌کند، می‌توان برشی گونیا وار را بر روی قطعه مورد نظر پیاده کرد. اگر از این بازو کمک بگیرید دیگر نگرانی از بابت کم و زیاد شدن زاویه برش نخواهید داشت.

به کمک این بازوی پرکاربرد دیگر نیاز نیست اوپراتور زمانی را برای اندازه‌گیری با گیج هدر دهد. در حالت استاندارد بازو چهار گوش هم‌راستا و هم‌اندازه با تیغه فک بالایی می‌باشد. در صورت نیاز می‌توانید آن را کوتاه‌تر یا بلندتر از حد معمول کنید.

پایین نگهدارنده ها چه جایگاهی در دستگاه برش دارند؟

برای اینکه قطعه موردنظر به هنگام برش کاری سُر نخورد و ثابت بماند باید آن را به قسمتی از دستگاه محکم کرد. این کار به‌وسیله پایین نگهدارنده ها انجام می‌شود. آن‌ها به‌عنوان گیره سعی در ثابت نگه‌ داشتن قطعه و ورق فلزی خواهند داشت.

جایگاه تیغه‌های دستگاه برش

تیغه‌های دستگاه برش مانند قلب دستگاه عمل می‌کنند. وجود آن‌ها برای دستگاه‌های برش الزامی است و بدون این تیغه‌ها بقیه موارد دستگاه بی‌خاصیت و بلااستفاده محسوب می‌شوند. جنس این تیغه‌ها از فولاد مستحکم و ضد زنگ می‌باشد.

همان طوری که گفته سد یکی از تیغه‌ها در فک پایین و دیگری در فک بالا قرار دارند. تیغه‌ای که در پایین دستگاه است ثابت و بی‌حرکت است، اما تیغه بالایی حرکت می‌کند و برای برش ورقه‌ها به سمت تیغه پایینی می‌آید.

این دو تیغه بافاصله ای حدود چند هزارم اینچ بر روی دستگاه قرار گرفته‌اند. درصورتی‌که تمایل داشتید می‌توانید جای دو تیغه بالایی و پایینی را عوض کنید‌. این ویژگی می‌تواند به هنگام کند شدن تیغه‌ها بسیاری کاربردی باشد.

درصورتی‌که تیغه‌ها کند شوند، اوپراتور می‌تواند به‌راحتی تیغه‌هایی نو و تیز را جایگزین تیغه‌های کند شده کند. این دستگاه‌های برش با توجه به طراحی آن‌ها می‌تواند دارای دو لبه یا چهار لبه تیز باشند.

مزیت استفاده از سیستم اندازه‌گیری

خیاط‌ها قبل از برش پارچه اندازه ‌گیری هایی را انجام می‌دهند. آیا تابه‌حال دلیل این کار را از خود پرسیده‌اید؟ بله درست است.

برای دوخت لباسی متناسب با سایز دلخواه شما حتماً نیاز به اندازه‌گیری دقیقی می‌باشد. حال‌آنکه صنایع فولاد بسیار وسیع‌تر از کارگاه خیاطی است نیاز است قبل از برش ورق‌های فلزی اندازه‌گیری‌های دقیقی انجام شود تا مشتری برای رفع نیازش به هیچ‌گونه اختلال و مشکلی برنخورد.

خوشبختانه بیش از نیمی از دستگاه‌های موجود در بازار دارای سیستم اندازه‌گیری هستند. گیج‌های اندازه‌گیری در پشت تیغه‌های برش، بر روی دستگاه قرار دارند. وجود این گیج‌های اندازه‌گیری علاوه بر دقیق شدن برش‌ها، به آسان شدن وظایف اوپراتور و بالا رفتن سرعت عمل وی نیز تأثیر می‌گذارد.

کنترل کننده‌های دستگاه برش

کنترل کننده‌های دستگاه می‌تواند دستی باشد و به‌عنوان پدالی در پشت تیغه‌ها قرار گیرد. یا اینکه کنترل کننده‌ای سیستمی را می‌توان در اختیار اوپراتور قرار داد تا بدین وسیله برنامه ریزی برای فرآیند برش با دقت بیشتری انجام شود.

لوازم کمکی (لوازم جانبی) دستگاه برش

به همراه هر سیستمی یک تعداد لوازم جانبی قرار دارد که در انجام پروسه دستگاه، اوپراتور را یاری می‌کند تا راحت‌تر و با دقت بیشتری به هدف برسد. به کمک این لوازم می‌توان نیازهای مختلفی را به کمک دستگاه مذکور برطرف نمود. لوازم‌های جانبی برای دستگاه برش عرضی می‌تواند سیستم منتقل کننده ورقه‌ها، سیستمی مانند فن به‌منظور خنک کردن دستگاه، قابی محافظ برای قسمت جلوی دستگاه که اوپراتور بیشتر از سایر قسمت‌ها با آن سروکار دارد. پدال پا برای سهولت در روشن و خاموش کردن دستگاه و… .

نکاتی که به هنگام خرید دستگاه برش‌ها باید در نظر داشت

دستگاه‌های برش ازجمله مهم‌ترین ابزاری است که از دیرباز در بین صنعت گران فولاد و آهن آلات قرار داشته است. با پیشرفت تکنولوژی، امکانات و ویژگی‌های بهتری به این دستگاه‌ها افزوده شده است.

امروزه انواع و اقسام دستگاه‌ها در بازار موجود می‌باشد و کاربران با توجه به نیازشان می‌توانند هریک را که صلاح می‌دانند تهیه کنند. دانستن نکاتی مهم درباره دستگاه‌های مختلف برش بسیار حاِزاهمیت است.

با ما همراه باشید تا از اطلاعات مفیدی که در اختیارتان قرار می‌دهیم بهره‌مند شوید. اینکه بخواهید تصمیم بگیرید کدام دستگاه برش را بخرید نیازمند آن است تا با مزایا و معایب آن دستگاه آشنا شوید. البته قبل از آن باید نیاز و انتظاری که از دستگاه دارید را به‌طور واضح و روشن بدانید.

اگر دستگاهی را دیدید که مزایای آن بر معایبش غالب شد، به خریدش شک نکنید و آن را تهیه کنید. اکثر کاربران به هنگام خرید بین دستگاه‌های مکانیکی و هیدرولیکی شک می‌کنند. ما در اینجا برایتان دلایل محکمه پسندی را می‌آوریم تا باور کنید که خرید دستگاه‌های برش مکانیکی بسیار به‌صرفه و عاقلانه‌تر از خرید دستگاه‌های هیدرولیکی است. بالا بودن سرعت عمل دستگاه‌های مکانیکی نسبت به دستگاه‌های برش هیدرولیکی یکی از دلایل محبوبیت آن است.

عدم جریان روغن هیدرولیکی در دستگاه‌های مکانیکی سبب شده است تا این دستگاه کمتر از دستگاه‌های هیدرولیکی آلودگی صوتی ایجاد کنند؛ بنابراین می‌توان این مورد را گزینه‌ای مناسب جهت اذیت نشدن اوپراتور در نظر گرفت.

پیچیدگی در دستگاه‌های هیدرولیکی سبب اذیت شدن برخی کاروَرها و کند شدن روند برش کاری می‌شود.