رده بندی لوله استیل


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

رده بندی لوله استیلرده بندی لوله استیل انجام می شود تا شناسایی ان ها راحت تر باشد و با توجه به این رده بندی بتوان مشخصات فنی و ویژگی های این محصولات را تعیین نمود. معمولا رده بندی براساس قطر لوله ها نیست. چرا که قطر داخلی برای همه رده های لوله ها تقریبا یکسان می باشد.

بررسی جدول وزن لوله استیل 316، یا جدول وزن لوله استیل 304 می تواند به شما در شناخت رده ها و مشخصات فنی لوله های استیل کمک کند. دلیل این امر اهمین وزن هر شاخه لوله استیل در رده بندی انواع لوله های از این جنس است. در ادامه این مقاله از وب سایت کلیدآهن با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص رده بندی این لوله ها به دست آورید.

 

رده بندی لوله استیل

استانداردی که رده بندی لوله استیل را مشخص می کند با نام استاندارد ANSI/ASME B36.10M شناخته می شود. البته  API 5Lهم استاندارد دیگری است که برای این کار از آن پیروی می کند. در زیر 11 رده از متدوال ترین رده های لوله استیل لیست شده است که توجه شما را به آن ها جلب می نماییم:

 • رده 5
 • رده 10
 • رده 20
 • رده 40
 • رده 60
 • رده 80
 • رده 100
 • رده 120
 • رده 140
 • رده 160

در ادامه همین مقاله به شما خواهیم گفت که کدام رده از سایر رده های لوله استیل پرکاربردتر است.همچنین تا حد امکان سعی می شود توضیحات مختصر و مفیدی در خصوص انواع این رده ها از قبیل لوله استیل رده 5 به شما ارائه گردد.

منظور از هر رده برای لوله استیل چیست؟ 

در فرمول زیر به شکل کاملا واضحی به شما می گوییم که یک شماره رده برای لوله چگونه تعیین می شود. در واقع فرمول زیر عدد رده بندی لوله به صورت تقریبی را نشان می دهد.

در این فرمول داریم:

P: برابر است با فشار کاری داخلی براساس واحد psig

S: فشار مجاز برای مصالح ساختمانی در شرایطی که به کار می روند براساس واحد psi

شماره رده = (P/S)(1000)

رده یک لوله را باید در هنگام تعیین خط لوله برای یک پروژه محاسبه شود. در واقع تعیین این رده بندی باید پیش از شروع کار روی یک پروژه انجام شود.

رده بندی لوله استیل

پر استفاده ترین رده های لوله استیل کدام اند؟ 

در میان انواع رده های لوله استیل مانند لوله های مانیسمان، رده های 5، 60، 100، 120 و 140 کمترین میزان استفاده را نسبت به سایر رده ها دارا می باشند. به همین صورت می توان در مورد پرکاربردترین رده لوله استیل صحبت کرد که این لوله، لوله استیل رده 40 است.  از این لوله در موارد زیر بهره گرفته می شود:

 • لوله کشی گاز توکار
 • شیرآلات گازی
 • لوله کشی موتورخانه ها و تاسیسات داخلی ساختمان

ضخامت لوله رده 40 متغیر است و می تواند به نسبت سایز لوله رده 40 از 2.87 میلی متر تا 8.2 میلی متر تعیین شود.

 

لوله مانیسمان رده 20

لوله مانیسمان رده 20 با نام لوله سبک نیز شناخته می شود. این لوله پایین ترین رده در رده بندی لوله های استیل را به خود اختصتص داده است و به دلیل سبکی و مشخصات فنی خاص خود، در برخی موارد تنها می توان از آن برای انجام لوله کشی استفاده نمود.

 

لوله مانیسمان رده 80

به دلیل بالا بودن ضخامت لوله رده 80، از این لوله با نام لوله سنگین نیز یاد می شود. بیشترین کاربرد این لوله در مواقعی است که فشار کار یالا است و یا سیالی که قرار است توسط این لوله از جایی به جای دیگر منتقل شود، دارای خورندگی بسیار بالایی باشد.

 

نحوه محاسبه قیمت براساس رده بندی لوله استیل

در این مقاله از وب سایت کلیدآهن در مورد رده بندی لوله استیل مواردی را بیان کردیم. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که نحوه محاسبه قیمت براساس این رده بندی ها چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که تفاوت رده ها در چیست و کدام یک از این وجوه تفاوت بر قیمت لوله موثر می باشد.

سایز لوله ها، برندهای ارائه کننده محصول، ضخامت لوله، نوع بسته بندی، قطر دهانه لوله، موارد استفاده از آن و همچنین وزن هر شاخه لوله استیل در تعیین قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. برای استعلام قیمت لوله های استیل مانند قیمت لوله استیل و اتصالات استیل 316 یا هر نوع محصول دیگر می توانید به بخش محصولات وب سایت ما مراجعه نمایید.

منبع: steelpipesfactory.com