استیل کاری چیست؟ (ورق های استیل کاری شده + آبکاری استیل)


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

خدمات استیل کاری چیست؟

استیل کاری: ورق‌های استنلس درواقع نوعی ورق استیل محسوب می‌شوند. ورق‌های استیل به هیچ عنوان زنگ نمی‌زنند و از آلیاژهای متعددی ساخته شده‌اند. آن‌ها را می‌توان به دو دسته جذاب آهنربا و غیر جذاب آهنربا طبقه‌بندی کرد. ورقه‌هایی که آهنربا را به خود جذب نمی‌کنند بسیار کاربردی‌تر از نوع دیگر این ورقه‌ها هستند. البته قیمت آن‌ها نیز نسبت به نوع جذاب آهنربا بسیار بیشتر می‌باشد. حال در این مقاله از سایت کلیدآهن با ما همراه باشید تا شما را با انواع استیل بیشتر آشنا کنیم.

معرفی ورق استنلس استیل

ورق‌های فلزی از قطعه‌های فلزی خاص با کاربردهای متعدد هستند که می‌توانند از آلیاژ چندین فلز یا به‌طور خالص از استیل ضد زنگ ساخته شوند. پایه و اساس این آلیاژها آهن بوده است. کربن موجود در این نوع آلیاژ حدود ۲ درصد می‌باشد.در صنایع فلزات، ورق‌های استیل متنوعی وجود دارد که نام اختصاری آن‌ها مجزا از دیگری می‌باشد.

این ورق‌ها با توجه به کاربردی که دارند در اندازه‌ها و مقاومت‌های متفاوتی ساخته می‌شوند.لازم به ذکر است که هرچه میزان کربن افزوده شده به آلیاژ بیشتر باشد، مقاومت آن ورق بیشتر خواهد شد. درنتیجه میزان شکل پذیری ورق مذکور نیز کاهش می‌یابد.

انواع ورق های استیل کاری شده

انواع ورق‌های استیل پرکاربرد در صنایع می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

حال‌آنکه اکثر موارد نام برده شده ممکن است در انتهای نام خود حروف s یا L را به خود بگیرند. قرار گرفتن این علامت‌های اختصاری در کنار نامه‌ای ورق‌های استیل نشان‌دهنده مدل خاصی از آن می‌باشد.شاید برایتان در مورد دلیل این نوع نام گذاری سؤالی پیش آید. لازم است بگوییم این قطعات فلزی با توجه به میزان موادی مانند نیکل و کروم که در آلیاژ آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نام گذاری می‌شوند.

به‌عنوان مثال اگر بخواهیم ورق ۳۰۴ و ورق ۳۱۶ را باهم مقایسه کنیم باید بگوییم که در ورق استیل کاری شده ۳۰۴، میزان کروم و نیکل به ترتیب برابر ۱۸ درصد و ۸ درصد می‌باشند. این در حالی است که کروم موجود در فلز ۳۱۶ حدود ۱۰ درصد و نیکل موجود در آن حدود ۲ درصد می‌باشد. خوب است بدانید ورق‌های استیل محصولی وارداتی می‌باشند و از کشورهای دیگر مانند کشور چین، کشور تایوان و آفریقای جنوبی وارد کشور ما می‌شوند. البته درگذشته این ورق‌های استیل از کشورهای دیگری مانند آمریکا، آلمان و ژاپن وارد کشور ما می‌شدند.

مشخصات ورق‌های استنلس را بررسی کنید

ورق‌های استیل ازنظر ابعاد، وزن و قیمت و… با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. انواع مختلفی از آن‌ها در بازار موجود می‌باشد. اکثر این ورق‌ها ابعاد مشخصی دارند؛ یعنی بیشترین کاربرد ورق‌های استیل در اندازه‌های ۱۲ و ۱/۲۵۲/۵۰ و ۱/۲۲۲/۴۴ و ۳۱/۵ و ۶۱/۵ و ۲۶ می‌باشد.

به همین دلیل صنعتگران نیز سعی کرده‌اند بیشتر این ابعاد را تولید و به بازار عرضه کنند تا هم فروش بیشتر داشته باشند و هم اینکه مردم جهت رفع نیازشان به سهولت به آن دسترسی پیدا کنند. وزن این ورقه‌ها با توجه به آلیاژی بودنش معمولاً از وزن آهن تبعیت می‌کند. مثلاً یک ورق فلزی مدل ۳۰۴ با ابعاد ۱*۲، وزنی حدود ۳۱ کیلوگرم خواهد داشت.

علت ضد زنگ شدن این ورق‌های استیل چیست؟

در حقیقت علت زنگ زدن فلزات مختلف، مخلوط شدن ماده‌ای به نام کروم با آلیاژ آن قطعه می‌باشد. البته میزان کروم به‌کار برده شده در آلیاژ مورد نظر اگر بیشتر از ۱۰/۵ درصد باشد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر این مقدار از ۱۰/۵ درصد کمتر باشد، به‌راحتی با اکسیژن موجود در هوا واکنش می‌دهد، پس‌ازآن ممکن است به‌راحتی سبب زنگ زدن قطعه فلزی شما شود‌.

لازم است بدانید که در این نوع آلیاژها تنها کروم نیست که از زنگ زدن قطعات فلزی جلوگیری می‌کند. نیکل و مولیبدن نیز قادر هستند فلزات را در برابر هوا از اکسید شدن محافظت کنند.

ویژگی‌های مربوط به ورق‌های استنلس فلزی

یکی از ویژگی‌های مهم ورق‌های استیل کاری شده این است که برخی از آن‌ها جذب آهنربا می‌شوند و برخی دیگر جذب نمی‌شوند. برای اکثر افراد جالب است و همیشه سؤال پیش می‌آید که چه چیزی سبب ایجاد این وجه تمایز بین آن‌ها شده است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ورق‌های استیل که دارای نیکل هستند به آهنربا جذب نمی‌شوند؛ یعنی نیکل موجود در این ورق‌ها ممانعتی بین آهنربا و فلز مذکور ایجاد می‌کند.

این در حالی است که ورق‌های استیل که در آلیاژ خود از نیکل برخوردار نیستند، سریعاً در مقابل آهنربا واکنش نشان می‌دهند و به آن جذب می‌شوند.

کاربرد ورق‌های استیل کاری شده

کاربردهای ورق‌های استیل بسیار زیاد هستند. این بدین معنا است که شما در صنایع و بخش‌های مختلف می‌توانید انواع مختلفی از این ورق‌های استنلس را ببینید. به‌عنوان مثال کاربرد این ورق‌ها در مصارف صنعتی برای تولید مخازن و استراکچرها می‌باشد. در دکوراسیون و مصارف تزئینی نیز از آن استفاده می‌شود‌. مثلاً ورق‌های استیل طرح دار درب کابینت‌ها، ورق‌های استیل رنگی که در مصارف گوناگون استفاده می‌شود و… می‌توانند ازجمله کاربردهای این ورق‌ها محسوب شوند.

در برخی موارد نیز از ورق‌های سوراخ کاری شده به‌منظور تزیین مکان‌های مختلف بهره می‌گیرند. جالب است بدانید ورق‌های استیل مذکور در صنایع دارویی و غذایی نیز کاربرد دارند؛ اما چگونه؟ پاسخ اینجا است. از این ورق‌ها برای ساخت مخازن بزرگ به‌منظور نگهداری مواد اولیه انواع خوراکی‌ها می‌توان استفاده کرد. همچنین از آن‌ها می‌توان در ساخت ظروف محکم برای نگهداری و جابجایی شیر خوراکی بهره‌گیری کرد. علاوه بر این برای محافظت از انواع داروها و مواد غذایی می‌توان از مخازنی که از این ورق‌ها ساخته شده‌اند، استفاده نمود.

 

ورق استیل روکش دار و خدمات استیل کاری

ورق‌های استیل مذکور که به معرفی و بررسی مشخصات آن‌ها پرداختیم بسیار حساس و باظرافت هستند. همان طوری که اشاره شد کاربرد این ورق‌ها در صنایع مختلف بسیار زیاد است. در موارد حساس‌تری مثل مصارف تزیینی یا درب‌های آسانسور و درب‌های کابینت‌ها و… بهتر است بر روی آن‌ها روکشی کشیده شود تا از هرگونه آسیب و خش‌دار شدن جلوگیری شود.

این روش که به‌عنوان روکش عمل می‌کند از جنس پلاستیک می‌باشد. پس از تولید و برش ورق موردنظر، روکشی از جنس پلاستیک که معمولاً آبی یا سفید رنگ می‌باشد بر روی قطعه مورد نظر کشیده می‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که برخی از ورق‌ها کاربردی دکوراتیو و آرایشی دارند و نباید کوچک‌ترین آسیبی به آن وارد شود. ازاین‌رو برای جلوگیری از تغییر ظاهر در روکش مذکور بر روی آن روکشی مناسب می‌کشند تا به هنگام جابه‌جایی دچار خرابی یا تغییر شکلی در ظاهرش نشود.

اما قرار نیست این استیل کاری تا ابد بر روی ورق مورد نظر باقی بماند. پس‌ از آن که قطعه مورد نظر برش خورد و به شکل دلخواه درآمد و در محل مورد نظر نصب شد، می‌توان به‌راحتی روکش چسبیده شده به آن را جدا کرد. حتماً به هنگام خرید لوازم خانگی استیل مشکی که امروزه مد شده است دیده‌اید که در قسمت‌های استیل آن لایه‌ای آبی رنگ قرار گرفته است. آن لایه همان روکش مورد نظر ما می‌باشد که به‌منظور جلوگیری از خش شدن و آسیب به بدنه استیل مورد استفاده قرار گرفته است.

کلام آخر

خدمات استیل کاری و روکش فقط مختص ورق استیل‌ هایی است که برای دکوراسیون و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌منظور روکش کاری ورق‌های فلزی باید دستگاه مخصوصی موجود باشد. این دستگاه‌ها در بنگاه‌های تهران اعم از بنگاه آریا استیل و پارسیان مهر و… انجام می‌گیرد. روکش کاری ورق‌های فلزی فقط به‌منظور محافظت از قطعه مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ کاربرد دیگری ندارد. امیدوارم که این مقاله از مجموعه کلیدآهن به شما کمک کرده باشد تا اطلاعات جامعی در مورد ورق های استیل کاری شده، کسب کنید. 

سوالات متداول

بهترین نوع ورق استیل چیست؟

ورق استنلس ۳۰۴ یکی از مهم ترین نوع ورق استیل می باشد.

ورق استیل کاری شده چه کاربردهایی دارد؟

درب کابینت‌ها، ورق‌های استیل رنگی که در مصارف گوناگون استفاده می‌شود و… می‌توانند ازجمله کاربردهای این ورق‌ها محسوب شوند.

منبع: build-review