استاندارد استیل ۳۰۴ چیست؟


استاندارد استیل ۳۰۴ استاندارد استیل ۳۰۴ بر اساس معیارهای اروپایی از جمله ۱/۴۳۰۱ نامگذاری میشود. استیل 304 یکی از کاربردی ترین انواع استیل است که در سایت کلیدآهن به عنوان فولاد ضد زنگ آستینی معرفی میشود. محصولات این فرآورده شامل ورق استیل، لوله استیل، میلگرد، تسمه، رول و … می باشد.

استاندارد استیل 304 نشان می دهد که مقاومت و فرسودگی این محصول در برابر استیل 316 و البته قیمت آن نیز از استیل 316 ارزان تر است. این محصول با نمونه بازسازی شده آن با حداقل کربن در زمینه های مختلفی مانند : گاز، نفت، پتروشیمی، صنایع دارویی و غذایی کاربرد دارد.

اگر بخواهیم ویژگی های استیل 304 را معرفی کنیم، می توانیم به نداشتن خاصیت آهنربایی، استقامت در برابر زنگ زدگی و فرسودگی، فرم پذیری آسان اشاره کنیم. استنلس استیل ها بر اساس استانداردهای ویژه ای آنالیز میشوند و در رابطه با استانداردهای استیل 304 می توان بیان کرد که عمده ترین آنها ASTM A240 است.

استاندارد ورق استیل 304

ورق استیل ضد زنگ که از آهن و 2 درصد کربن ساخته شده است. میزان کربن آن بر حسب استانداردها و خواص مکانیکی و فیزیکی می باشد. یک نکته قابل توجه که وجود دارد این است که اگر مقدار کربن از 15 درصد کمتر باشد، به آن فولاد ساده نرم کربنی میگویند؛ اما اگر این مقدار بین  ۰/۳ الی  ۰/۶٪ باشد به آن کربک می گویند. انواع ورق استیل 304 به دو دسته کربنی ساده و آلیاژی تقسیم میشوند؛ که هر کدام از آنها ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند.

استاندارد لوله استیل 304

لوله استیل علاوه بر تولید صنایع مربوط به ساخت و ساز در تولید قطعات دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای متصل کردن لوله های استنلس استیل به یکدیگر، تغییر در مسیر خروجی باید پیوستگی های استیل و شیرآلات و حتی فلنج باید با لوله متناسب باشند.

علاوه بر هم اندازه بودن، قطر اتصالات استیل بدون شکاف، شکاف دار و فلنج استیل باید با لوله در یک امتداد قرار بگیرند؛ زیرا این کار از ته نشین شدن رسوب سیال و تولید نقص جوشکاری و اتصالات جلوگیری می کند.

با دانستن این اطلاعات میتوان فهمید که یک معیار واحد میان لوله ها با خود و پیوستگی های استیل وجود دارد. در سال های آغازین علم پایپینگ این معیارها را به صورت کاملا منظم معرفی شده است، انواع استاندارد لوله استیل ۳۰۴ شامل : استاندارد های ASTM , ASME, API, ANSI می باشد. البته 3 نمونه از مهم ترین استانداردهای ورق استیل 304 به صورت زیر است :

  • استاندارد AISI
  • استاندارد DIN
  • استاندارد بین المللی UNS

استاندارد استیل ۳۰۴

معرفی انواع استانداردهای استیل :

همانطور که در قسمت های بالاتر گفتیم، این محصولات استانداردهای مختلفی دارند و هر کدام بر اساس یکسری معیارها معرفی تعیین شده اند و ما در ادامه می خواهیم در رابطه با هر کدام از استانداردها توضیحاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

استاندارد AISI ورق استیل

این استاندارد برای استنلس استیل اثر پذیر است و این اعداد شامل 3 رقم معادل با سری های ۶ XX, 4 XX, 3XX, 2XX است که بر اساس اصلاح آلیاژ این امکان وجود دارد که پسوندهایی با حروف لاتین هم داشته باشد. برخی از سری ها شامل سری ها ۲XX, 3XX آستنیتی، سری ۴XX فریتی و مارتنزیتی می باشد.

استاندارد بین المللی UNS ورق استیل

استاندارد استیل 304 همان استاندارد بین المللی است که شبیه به تمامی فلزات و آلیاژهایی است که برای استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرد. هر آلیاژ با یک واژه و 5 رقم در پی آن شماره گذاری میشود. به عنوان مثال واژه  S برای استنلس استیل (پایدار در برابر حرارت)، N برای عنصر نیکل، J برای استنلس استیل ریخته گری. باید بدانید که در جدول استاندارد استیل هر کدام از واژه ها و شماره استیل ها معنا و مفهوم جداگانه ای دارند.

خلاصه مطالب گفته شده :

خواص استیل موجب شده است تا از انواع ورق استیل 304 در صنایع مختلفی استفاده شود. ما در این مقاله از سایت فروش استیل کلیدآهن سعی کردیم تا درمورد استانداردهای استیل 304 با شما صحبت کنیم. این نکته را فراموش نکنید که پیش از خرید ورق و یا لوله استنلس استیل 304 باید استانداردهای آن را در نظر بگیرید. اگر می خواهید درمورد استاندارد استیل 316 بدانید، در مقالات بعدی فروشگاه اینترنتی کلیدآهن با ما همراه باشید.

منبع : thyssenkrupp-materials.co.uk