تفاوت تیوب و لوله


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

تفاوت تیوب و لوله

تفاوت تیوب و لوله چیست؟ بسیاری از افراد زمانی که می خواهند نسبت به خرید لوله و تیوب اقدام کنند، در تشخیص آن با مشکل مواجه میشوند. حقیقت ماجرا این است که مهم ترین تفاوت آنها در شکل ظاهری است. در حالت کلی اکثر لوله ها به شکل مقطع دایره ای شکل وجود دارند، در صورتی که تیوب ها دارای مقاطع دایره ای، مربع و مستطیل شکل هستند. واقعیت ماجرا از این قرار است که با نگاه دقیق تر می توان متوجه شد که تفاوت لوله و تیوب از لحاظ ظاهری واقعا گسترده است. در این مقاله از سایت کلیدآهن شما را با این تفاوت ها آشنا می کنیم تا بهتر بتوانید محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

لوله چیست؟

برای جواب دادن به این سوال که لوله چیست باید گفت که لوله ها استوانه های توخالی هستند که اکثرا برای انتقال سیالات از یک نقطه به نقطه دیگر به ویژه برای مسافت های بالا، مورد استفاده قرار می گیرد. جنس لوله ها از فولاد، چدن، بتن، فایبرگلاس و … می باشد.

تیوب چیست؟

تیوب برای گردش یک سیال درون یک سیستم برای انتقال انرژی به کار می رود و بیشتر مواد مانند فولاد، مس، آلومینیوم و استیل ضد زنگ ساخته میشود.

تفاوت تیوب و لوله

تفاوت tube با pipe چیست؟

در فارسی هر دو از این واژه ها به معنی لوله هستند. اما در ادامه می خواهیم بررسی کنم که تفاوت این دو با یکدیگر چیست، پس با ما همراه باشید.

ویژگی های ابعادی لوله :

اصلی ترین تفاوت تیوب و لوله، تفاوت ابعاد آنهاست. ابعاد لوله از طریق یک مولفه ای به نام قطر اسمی لوله به ترتیب در سیستم متریک و سیستم اینچی با حروف انگلیسی DN و NPS مشخص میشود. ممکن است در بعضی از مواقع قطر اسمی با قطر خارجی لوله متفاوت است.

ویژگی های ابعادی تیوب :

ابعاد تیوب اندازه یا همان قطر خارجی است. در حقیقت اگر بگوییم که تیوبی اندازه 6 اینچی دارد، یعنی اینکه قطر خارجی آن دقیقا 6 اینچ است. یکی دیگر از تفاوت tube با pipe در سایز است؛ معمولا سایز تیوب ها کوچکتر از لوله ها می باشد، به همین دلیل سایز تیوب هایی که در بازار وجود دارند، 12 اینچ است.

ضخامت مورد دوم از مشخصات تیوب است که در سیستم های آمریکایی و انگلیسی با عبارت های BWG و SWG نشان داده میشود و با پارامتری به نام گیج اندازه گیری میشود. البته گیج را هم می توان به میلی متر و یا اینچ تبدیل کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر چه BWG و SWG هر چه عدد بیشتری نشان دهد، ضخامت دیواره تیوب کاهش پیدا می کند و البته مقدار آن از قطر تیوب مستقل است. یکی دیگر از مشخصات تیوب که وجه تمایز آن با لوله است، مربوط به طول است که بیشتر به صورت کلاف ساخته میشود. در ادامه آنها را از لحاظ یکسری موارد با یکدیگر مقایسه می کنیم.

شکل ظاهری :

علاوه بر مشخصات ابعاد و اندازه، ممکن است لوله و تیوب از لحاظ شکل ظاهری نیز تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشند. لوله یک استوانه تو خالی است که مقطع گرد دارد؛ اما تیوب با مقاطع مختفلی مانند گرد، مربع، مستطیل وجود دارد.

تلورانس ابعادی :

تلورانس یا روداری یک تیوب از لوله کمتر است و به همین علت شکل ظاهری دیواره های تیوب از دیواره های لوله صاف تر است.

تفاوت tube با pipe از نظر تولید

در ساخت تمامی مقاطع فولادی استانداردهایی در نظر گرفته میشود. اما در ساخت تیوب ها یکسری چارچوب هایی برای ساخت لوله در نظر می گیرند. روش های تست و بازرسی تیوب ها در مقایسه با لوله با دقت بیشتری انجام میشود؛ به همین دلیل قیمت تیوب ها بیشتر از لوله است.

مقایسه قیمت لوله و تیوب

یکی از دلایلی که موجب افزایش قیمت تیوب میشود، دقت و الزمات زیاد برای ساخت تیوب است. قیمت لوله با توجه به نوع آن متفاوت است. به عنوان نمونه قیمت لوله مانیسمان در برابر لوله های درزدار بیشتر است. یکی دیگر از نکات مهم در تعیین قیمت لوله، وزن آنها است و به همین علت بهتر است پیش از خرید، جدول وزن لوله فولادی را مشاهده کنید.

خلاصه مطلب :

در این مقاله از وبسایت مجموعه کلیدآهن با تفاوت تیوب و لوله فولادی آشنا شدید؛ و این می تواند بهترین راهنمایی برای خرید لوله و یا تیوب باشد. اما اگر شما قصد خرید لوله فولادی دارید، می توانید در این سایت از قیمت آهن امروز مطلع شوید. با توجه به تمامی صحبت هایی که در این مقاله شد می توان به این نکته پی برد که تفاوت tube با pipe در مشخصات ابعاد، شکل ظاهری، روش تولید، قیمت و کاربرد است. با آگاهی از این مولفه ها می توانید خرید هوشمندانه تری داشته باشید.

منبع  eagletube.com