انواع لوله استیل نسوز


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

انواع لوله استیل نسوز

لوله استیل نسوز

تولید لوله های استیل در انواع مختلف سبب راحتی استفاده کنندگان از این لوله ها و داشتن گزینه های مختلف برای انتخاب و به کارگیری آن ها در پروژه هایشان می شود. لوله های استیل دکوراتیو، لوله های مانیسمان و بدون درز، لوله های درزدار و لوله های نسوز از انواع لوله های استیل هستند. شما با مطالعه این مقاله از سری مقاله های کلید آهن انواع لوله استیل نسوز را خواهید شناخت و با ویژگی های هر کدام آشنا خواهید شد.

انواع لوله استیل نسوز چیست؟

لوله های استیل همانند ورق های استیل گرید بندی شده اند و براساس این گریدها شناسایی می شوند. البته تفکیک ورق های استیل فقط براساس گریدها نیست و در برخی موارد آن ها را براساس رنگ، امکان جذب یا عدم جذب شدن توسط آهن و همچنین طرح دار بودن یا ساده بودن تقسیم بندی می کنند. در بالا در مورد انواع لوله های استیل هم صحبت کردیم که لوله استیل نسوز یکی از آن ها است.

لوله های استیل نسوز گرید 310

این لوله ها در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و خود دارای انواعی هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. این لوله با استاندارد DIN کشور آلمان تولید شده و همه ویژگی های یک لوله استیل و نسوز را داراست. این سری از لوله ها دارای خاصیت جذب آهن ربا نیست و اصطلاحا جزو لوله های نگیر دسته بندی می شود. البته عدم توانایی جذب آهن ربا نقطه ضعف این نوع لوله نیست؛ چرا که نداشتن خاصیت مغناطیسی امکان استفاده از این لوله در برخی شرایط حساس را فراهم می کند.

لوله های استیل گرید 304 و 316

این نوع لوله ها هم کاربردهای خاص خود را دارند. اما مزایای لوله استیل 310 بیشتر از این لوله ها است و استقبال برای خریداری آن هم بیشتر است. از طرفی مقاومت در برابر خوردگی در لوله های 310 به مراتب بالاتر از سایر لوله ها است.

انواع لوله استیل نسوز 310

همانطور که در بخش قبلی هم اشاره شد لوله های گرید 310 از انواع لوله های استیل نسوز هستند و خود آن ها دارای انواعی است که در زیر مشخص شده اند:

 • لوله های استیل نسوز 310 بدون درز
 • لوله های استیل نسوز 310 درز دار
 • لوله استیل نسوز 310 مانیسمان
 • لوله استیل نسوز 310 s
 • لوله استیل نسوز رده 10
 • لوله استیل نسوز رده 40

مهم ترین ویژگی لوله های استیل نسوز

زمانی که در مورد استیل صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما می رسد مقاومت محصولات ساخته شده از این جنس در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی است. به طور کل استیل در همه زمینه ها و در همه صنایع کاربرد دارد. به عنوان مثال استفاده از استیل برای تولید انواع زیورآلات به دلیل عدم تغییر رنگ در برابر رطوبت و آب و همچنین مقاومت کردن در برابر شکستگی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. همچنین برای تولید نمای ساختمان ها چه نمای داخلی و چه نمای خارجی آن، بسیار پر کاربرد است.

انواع لوله استیل نسوز

انواع لوله استیل نسوز 316

لوله ای که از جنس استیل ساخته شود هم دارای این ویژگی ها است و قابلیت های خاص خود را خواهد داشت. اما زمانی که در مورد استیل نسوز صحبت می شود یعنی می توان اطمینان حاصل داشت که این لوله برای استفاده در مکان هایی که دارای حرارت بالا هستند، بسیار توصیه می شود. به طور کل هر کدام از انواع لوله استیل نسوز می تواند دمایی تا حدود 400 درجه سانتی گراد را تحمل کند که البته این میزان به شکل میانگین در نظر گرفته شده و میزان این حرارت را به طور دقیق تر شرح خواهیم داد. دلیل اصلی مقاومت لوله های نسوز در برابر حرارت وجود عناصری از جمله مولیبدن، نیکل و کروم در ساختار آن ها است.

تحمل پذیری لوله های استیل نسوز در برابر حرارت، به این صورت است که اگر دما و حرارت ثابت باشد تا 1150 درجه سانتی گراد را پوشش می دهد اما در صورتی که دما دچار نوسانات شود، می تواند تا 1040 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

ویژگی های لوله استیل نسوز سری 310

لوله های سری 310 هم در برابر حرارت بالا و همچنین در برابر اکسیداسیون مقاوم هستند. این نوع لوله همچنین در برابر سولفید شدن هم مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. به طور کل این لوله نوسانات دمایی را هم تحمل کرده و به سادگی دچار آسیب و از کار افتادگی نمی شود.

ترکیبات شیمیایی به کار رفته در تولید این لوله به صورت زیر است:

 • نیکل: 20 درصد
 • مولیبدن: 1 درصد
 • کربن 0.25 درصد
 • مس: یک درصد
 • گوگرد: 0.03 درصد
 • کروم: 25 درصد
 • منگنز 2 درصد

این لوله هم مانند تمام انواع لوله استیل نسوز، مقاومت بالایی در برابر شکستگی و ضربه دارد. به علاوه این که قابلیت جوشکاری شدن را هم داشته و می توان در پروژه های گوناگونی از آن استفاده کرد.