انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

انواع ورق گرم کاربرد ها و ویژگی های آن

در این مقاله از سر مقالات آموزشی وب سایت کلیدآهن در خدمت شما هستیم تا در مورد انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن صحبت کنیم. اما چرا به این موضع پرداخته ایم و تفاوت ورق گرم با ورق سرد در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید به موارد کاربرد گسترده ورق گرم اشاره کرد.

از این نوع ورق به صورت مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود. در روش مستقیم این ورق برای ساخت مخزن ها با کاربری های مختلف و همچنین برای ساخت بدنه ماشین آلات و کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما در روش دوم یعنی روش غیر مستقیم، از این ورق برای ساخت مقاطع فولادی گوناگون از جمله انواع پروفیل صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

 

انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن

انواع ورق شامل چهار نوع با نام های ورق گرم ST37، ورق گرم ST52، ورق گرم HB، ورق گرم HC در بازار موجود هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به خود را دارند و در موارد مختلفی به کار می روند.

البته ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ورق سرد چیست و انواع ورق سرد مانند ورق سرد روغنی چه ویژگی هایی دارند. ما در این مقاله سعی می کنیم تا این دو نوع ورق را با هم مقایسه کرده و در مورد تفاوت آن ها اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

انواع ورق گرم

مطابق با موضوع مقاله ما باید انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن را برای ما توضیح دهیم. اگر از شما بپرسند ورق سیاه چیست باید بدانید که ورق سیاه نام دیگر ورق گرم است. انواع این ورق در بخش قبلی همین مقاله نام برده شدند اما در این جا به صورت کامل تر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

ورق گرم ST37

این نوع ورق گرم دارای خاصیت شکل پذیری بالا و همچنین جوش پذیری مناسب است. همچنین به دلیل فولادی بودن این ورق ویژگی ضد زنگ بودن را نیز می توان از آن انتظار داشت. دلیل این امر ساخته شدن ورق گرم ST37 از آلیاژ کم کربن است.

 

ورق گرم ST52

اگر وزن این ورق را با ورق ST37 مقایسه کنید، خواهید دید که وزن این ورق بسیار کم تر است. همچنین این ورق ها در مقایسه با هم تفاوت قابل توجهی در میزان استحکام خود در برابر فشارهای کششی و برشی دارند. میزان مقاومت ورق ST52 در برابر فشارهای برشی و کششی بسیار بیشتر از ورق گرم ST37 است.

ضمن این که ورق مورد بحث در این بخش دارای قابلیت جوش پذیری کمی می باشد که در انتخاب این محصول باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

ورق گرم HB

در این بخش از مقاله انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن به بررسی ورق گرم HB به عنوان یکی از مهم ترین این ورق ها می پردازیم. این نوع یک سطح فس دار دارد. اگر این ورق سرد شود، در اکثر مواقع تغییر شکل داده و حالت مستطیلی شکل خود را از دست می دهد.

در مورد مشخصات فنی این ورق ها می توان گفت که اغلب آن ها را در دو سایز 125 میلی متری یا 1200 میلی متری میسازند. ضمن این ک ضخامت این ورق ها چیزی در حدود 4 میلی متر است.

 

ورق گرم HC

نوع چهارم ورق های گرم که در مقاله انواع ورق گرم کاربردها و ویژگی های آن، مورد بررسی قرار می گیرد، ورق گرم HC نام دارد. این نوع ورق در ضخامت های 5 میلی متر و 6 میلی متر ساخته می شوند. انواع این ورق ها با عرض های مختلفی نیز در بازار موجود اند که با نام و گریدهای زیر شناخته می شوند.

  • گرید 1300
  • گرید 1350
  • گرید 1400
  • گرید 1450

انواع ورق گرم کاربرد ها و ویژگی های آن

کاربرد ورق های گرم

در ادامه مقاله انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های آن به بررس مهم ترین موارد استفاده از این نوع ورق می پردازیم. این موارد کاربرد عبارت اند از:

  • صنعت ساختمان‌سازی و برج‌سازی، به صورت مستقیم و غیر مستقیم
  • ساخت انواع تانکر متحرک یا تانکر انواع کشتی
  • به منظور استحکام قسمت‌های خاصی از خودرو، مانند محافظ شاسی
  • صنایع کشتی‌سازی و ساخت انواع زیردریایی
  • سایر مصارف صنعتی و سنگین

البته در مورد به کارگیری این ورق ها در دو روش مستقیم و غیر مستقیم و همچنین موارد کاربرد ورق گرم در هر کدام از این روش ها نیز توضیحاتی را در بخش های ابتدایی این مقاله ارائه دادیم که از بیان مجدد ان ها پرهیز می نماییم.

 

تفاوت ورق گرم و ورق سرد

در بخش قبل از مقاله وب سایت کلیدآهن با عنوان انواع ورق گرم، کاربردها و ویژگی های ان به این نکته اشاره کردیم که بهتر است تا شما بدانید تفاوت ورق گرم و ورق سرد چیست. به بیان ساده باید گفت که ورق گرم به این صورت تولید می شود که ورق های فولادی به روش نورد گرم و با عبور از کوره هایی با حرارت بالا ساخته می شود.

این فرایند تولید دقیقا نقطه مقابل روش تولید ورق سرد است و همان طور که از نام پیداست، در تولید این محصول دیگر خبری از حرارت دادن و کوره ها نیست.