ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد

آهن و استیل رایج ترین فلزات در صنایع ساختمانی، حمل و نقل و تجاری هستند. کاربردهای این دو فلز به قدری شبیه به هم هستند که اکثر مردم نام آنها را به جای یکدیگر به کار می برند. علیرغم شباهت های قابل توجه در کاربردها، استیل و آهن دو فلز متفاوت با ترکیبات منحصر به فرد هستند. مجموعه کلیدآهن در این مقاله قصد دارد به بررسی کامل اینکه ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد، بپردازد.

آهن چیست و چه خواصی دارد؟

آهن چهارمین عنصر فراوانی است که هسته داخلی و خارجی زمین را تشکیل می دهد. این خالص ترین فلز روی کره زمین است و معمولاً در ساخت فلزات دیگر استفاده می شود. آهن، به معنای واقعی، فلز قوی ای نیست که اغلب برای حمایت از ساختمان ها و پل ها استفاده می شود. آهن مورد استفاده در ساخت و ساز و سایر کاربردها آهن خالص نیست، بلکه آلیاژی است که با عناصر دیگر ترکیب می شود تا به خواص فیزیکی که اکنون به آن معروف است دست یابد.

خواص فیزیکی آهن

آهن خالص نقره ای مایل به سفید است، کار با آن آسان است و می توانید با استفاده از چاقو آن را برش دهید. آهن خالص را می توان به صورت ورقه چکش کرد و به سیم کشید. با وجود این خواص شگفت‌انگیز، آهن همچنان گرما و الکتریسیته را مانند سایر فلزات هدایت می‌کند و می‌تواند مغناطیسی شود.

خواص شیمیایی

آهن خالص به راحتی با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود که یافتن آهن خالص را دشوار می کند. حتی زمانی که آهن با یک عنصر آلیاژی ترکیب می شود، مانند نوع مورد استفاده در ساختمان، آهن همچنان با هوای مرطوب واکنش می دهد و اکسید قهوه ای مایل به قرمز (زنگ) را تشکیل می دهد. این فلز می تواند با کربن، گوگرد و سیلیکون نیز واکنش نشان دهد.

انواع آهن

همانطور که قبلا ذکر شد، آهن خالص بسیار نرم و واکنش پذیر است. به این ترتیب، نمی توان از آن در شکل خالص آن استفاده زیادی کرد. ماده ای که ما از آن به عنوان “آهن” یاد می کنیم در واقع آلیاژهای آهن است. این فلز برای افزایش استحکام و انعطاف پذیری با عناصر دیگر، عمدتاً کربن، مخلوط می شود. برخی از انواع رایج آهن عبارتند از:

  • آهن خام: این آهن خام اولیه است که به شکل بلوک هایی به نام پیگ قالب گیری می شود.
  • چدن: چدن دارای محتوای کربن بسیار بالایی است. این آهن است که ذوب شده و سپس در قالب ریخته شده و اجازه داده می شود تا سرد و سفت شود. محصول نهایی اغلب یک شکل ساختاری است.
  • آهن فرفورژه: این نوع آهن دارای محتوای کربن کمتری است و اغلب از مخلوط کردن آهن با سرباره (ضایعات باقیمانده) ساخته می شود. این نرم تر از چدن است و به شما امکان می دهد با گرم کردن فلز شکل آن را تغییر دهید.

استیل چیست؟

استیل نوعی آلیاژ آهن است. محتوای کربن کمتری نسبت به چدن و ​​آهن فرفورژه دارد و از عناصر آلیاژی دیگری نیز برخوردار است تا خواص خود را به آن بدهد. مانند آهن، انواع مختلفی از فولاد وجود دارد، اما همه آنها حاوی آهن هستند.

انواع استیل

  • استیل کربنی: این یک نوع پایه فولاد است که حدود 1٪ کربن دارد. فولاد کربنی رایج ترین نوع استیل است که 80 درصد از فولاد تولیدی روزانه را تشکیل می دهد.
  • استیل های آلیاژی: این فولادها حاوی آهن، کربن و یک یا چند عنصر آلیاژی اضافی مانند نیکل، سیلیکون، کروم، مس یا وانادیم هستند. خواص فولاد آلیاژی در حال ظهور به نوع عنصر آلیاژی مورد استفاده بستگی دارد. یکی از انواع استیل های آلیاژی، فولاد ضد زنگ است.

ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد

ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد؟ (5 مزیت کاربردی)

اگرچه هر دو فلز با یک ترکیب پایه شروع می شوند، اما پس از تولید، هر کدام به فلزات منحصر به فردی تبدیل می شوند. به این ترتیب، آنها اغلب تفاوت هایی را نشان می دهند، که به کاربردهایی که هر یک از فلزات می توان برای آنها استفاده کرد، اطلاع می دهد.

دوام

دوام یک عامل مهم در ساخت سازه هایی است که در برابر عناصر و آزمون زمان مقاومت می کنند. هر دو آهن و فولاد کاملاً بادوام هستند. با این حال، تمایل آهن به واکنش با اکسیژن و رطوبت، آن را مستعد خوردگی می کند.

استیل دوام بهتری را ارائه می دهد. این می تواند نیرو، گرما و عناصر آب و هوا را تحمل کند، ناگفته نماند که بر خلاف آهن تحت تأثیر کپک قرار نمی گیرد.

استیل ترک نمی خورد، پیچ و تاب نمی خورد، نمی پیچد، پوسیده نمی شود و شکاف نمی خورد و به دلیل تطبیق پذیری آن یکی از بادوام ترین فلزات در ساخت و ساز به حساب می آید.

خوردگی

خوردگی در اثر اکسیداسیون شیمیایی ایجاد می شود. به غیر از لایه ای که روی فلز ایجاد می کند، ترکیب شیمیایی فلز را نیز تغییر می دهد.

آهن در برابر اکسیداسیون حساس است که منجر به زنگ زدگی و خوردگی می شود. استیل همچنین می تواند تحت تأثیر آب قرار گیرد. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می تواند باعث افزایش مقاومت و کاهش خطر شود مانند استفاده از رنگ های محافظ و اسپری ها. علاوه بر این، استیل یک آلیاژ غیر متخلخل است، به این معنی که به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاومت می کند.

تطبیق پذیری

استیل فوق العاده همه کاره است. به خلاقیت و انعطاف پذیری اجازه می دهد. می توان آن را مطابق با نیازهای هر پروژه ای شکل داد و خم کرد، به همین دلیل است که معمولاً برای ساخت فرم های پیچیده استفاده می شود. آنچه بیشتر در مورد تطبیق پذیری استیل به چشم می خورد، قابلیت خم شدن و شکل دهی آن بدون به خطر انداختن عملکرد آن است. شرکت کلیدآهن تامین کننده پیشرو فولاد نرم با کیفیت بالا است که بدون توجه به کاربرد، عملکرد عالی را ممکن می سازد.

تطبیق پذیری آهن هنگامی که با کربن یا هر آلیاژ دیگری مخلوط می شود افزایش می یابد. در گذشته، معماران از آهن برای پر کردن قالب های پیچیده استفاده می کردند. با این حال، زمان تغییر کرده است، و در حالی که آهن هنوز هم می تواند جزئیات تزئینی چشمگیر ایجاد کند، در ساخت و ساز به اندازه استیل همه کاره نیست.

پایداری

هر دو فلز بسیار پایدار هستند. با این حال، استیل یک مزیت دارد؛ زیرا اشتیل ساختاری 100٪ قابل بازیافت است و می توان آن را چندین بار بازیافت کرد، بدون از دست دادن دوام یا استحکام. استیل نیز به دلیل دوام و ماندگاری گزینه بهتری در نظر گرفته می شود و در طول زمان تاثیر آن بر محیط زیست کاهش می یابد.

آهن نیز کاملاً قابل بازیافت است. با این حال، فرآیند بازیافت انرژی بر است، که به دلیل ردپای کربن مرتبط، آن را کمتر پایدار می کند.

هزینه

هزینه تولید استیل از زمان انقلاب صنعتی به طور قابل توجهی کاهش یافته است و در نتیجه تولید استیل به دلیل مقرون به صرفه بودن آن افزایش یافته است.

از نظر ساختاری، استیل سبکتر از آهن است، که به استیل مزیت قابل توجهی در صنعت ساخت و ساز از نظر هزینه های ساختمانی و وزن سازه می دهد. در اکثر موارد و پارامترها، استفاده از استیل ارزانتر و موثرتر از استفاده از آهن خواهد بود.

نتیجه

هر دو فلز در کاربردهای بسیار مشابه، از جمله ساخت جاده ها، راه آهن، ساختمان ها، ظروف پخت و پز و لوازم خانگی استفاده می شوند. اما کاربرد هر کدام به خواص و دوام آن بستگی دارد.

درک این تفاوت ها برای کمک به انتخاب فلز مناسب برای پروژه خود بسیار مهم است. اگر می خواهید بینش حرفه ای داشته باشید، مجموعه کلیدآهن مهندسان داخلی دارد که می توانند به شما کمک کنند تا طیف گسترده ای از محصولات فولادی ما را بررسی کنید. امیدوارم به خوبی توانسته باشیم در مورد اینکه ورق استیل چه مزیتی نسبت به آهن دارد، برای شما شرح دهیم. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.