ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟ 


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد

ورق سیاه و چه کاربردی دارد: امروزه استفاده از محصولاتی که تولید و خرید آن ها هزینه کمتری در بر می گیرد، بیشتر مورد توجه افراد است. البته این به معنای بی اهمیت بودن کیفیت این محصولات نیست

انواع ورق های سیاه هم جزو محصولات کم هزینه به شمار می آیند. تولید این محصول به صرف انرژی کمی هم نیاز دارد. علاوه بر تکنولوژی پایین تری را هم برای تولید آن به کار می گیرند.

ورق سیاه صنعتی با عملیات حرارتی نورد گرم تهیه می شود. این نوع در مقابل ورق های نورد سرد از کیفیت پایین تری برخوردار است. اما در صورتی که صافی سطح ورق های سرد، قابل توجه نباشد، می توان همین رق سیاه را انتخاب نمود. در ادامه مقاله حاضر از وب سایت کلید آهن با ما همراه باشید تا با کاربرد ورق آهن سیاه هم آشنا شوید.

 

ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق سیاه صنعتی همانطور که در بالا گفته شد، در پی عملیات نورد گرم ایجاد می شود. پس از تولید این ورق ها در اتاق خنک می شوند. بر اثر این تغییر دما، در ساختار ملکولی ورق فولادی تغییراتی ایجاد می شود که نتیجه آن افزایش مقاومت ورق و شکل پذیری بیشتر آن است.

به خنک شدن آرام و تدریجی ورق نورد گرم، نرمال شدن یا normalizing گفته می شود.

 

کیفیت ورق سیاه چگونه است؟ 

در ادامه مقاله ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟ لازم است تا اطالاعات شما را در مورد کیفیت این محصول تکمیل کنیم.

زمانی که ورق سیاه عملیات خنک کاری را طی می کند، منقبض می شود. انقباض ورق سبب ایجاد تغییر در شکل ظاهری سطح ورق خواهد شد. در واقع این خنک کاری تنش هایی را در سطح فولاد ایجاد می کند که نتیجه آن، به وجود آمدن مشاهده اعوجاج و ناهمواری هایی در سطح ورق است.

سطح ورق سیاه از ابتدا تا انتهای عملیات قابل انجام روی آن، به میزان ۲ تا ۵ درصد دچار اختلاف می شود. دلیل این امر ایجاد یک لایه اکسیدی روی این ورق در دماهای بالا می باشد.

این مورد را معمولا به عنوان یکی از راه های تشخیص ورق سیاه معرفی می نمایند. چرا که مشاهده این ناهمواری ها روی سطح ورق راحت بوده و به وضوح می توان تشخیص داد که این ورق عاری از هر گونه لایه روغنی در سطح خودش می باشد.

 

دلیل نام گذاری ورق سیاه

ور این بخش و بخش بعد به شما خواهیم گفت که دلیل نامگذاری این محصول به ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

مطابق با آن چه که در بخش قبل گفته شد، ورق سیاه در حین عملیات آماده سازی دچار تغییراتی می شود. از جمله این که لایه ای اکسیدی روی سطح آن ایجاد می گردد. این لایه به رنگ تیره است و شکل مات و ناهمواری به سطح ورق می بخشد. از این رو به این محصول، ورق سیاه می گویند.

ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد

موارد کاربرد ورق سیاه چیست؟

زیاد بودن موارد کاربرد ورق برنجی و ورق سیاه در صنایع مختلف، به اثبات رسیده است و جای هیچ شکی در آن نیست. از صنعت ساختمان سازی گرفته تا ساخت انواع تانکر، ریل قطارها و صنعت پتروشیمی، همه و همه از این ورق به عنوان مواد اولیه خود استفاده می کنند.

  • صنعت ساختمان
  • در ساخت لوله ها و پروفیل ها
  • درب ها و قفسه ها
  • ریل های راه آهن
  • صنایع فولادی سنگین
  • تانکرسازی
  • ساخت مخازن مختلف
  • پتروشیمی و …

 

مشخصات فنی ورق سیاه یا ورق نورد گرم

بدون شک ضخامت و انبعاد یک ورق، مهم ترین مشخصه های فنی آن به شمار می روند. ورق گرم از ضخامت ۱.۵ میلی متر تا ۱۰۰ میلی‌متر در بازار موجود است. تا ضخامت ۱۵ میلی‌متر هم به صورت رول و هم به صورت شیت وجود دارد اما از ضخامت ۱۵ میلی‌متر به بالا تنها به صورت شیت خام در بازار یافت می‌شود.

دقت شود که ورق های گرم را با هر طولی می‌توان خریداری کرد چون که محصولی است میتوان آن را برش داد. عرض‌های ثابت ورق سیاه هم در بازار به صورت ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر است.

 

قیمت ورق سیاه در بازار

در این مقاله از سایت کلید آهن با عنوان ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد، در خصوص ویژگی ها و موارد استفاده  ورق سیاه صحبت شد. پیش از این نیز بیان شد که قیمت ورق سیاه در برابر ورق نور سرد کمتر است که این می تواند فاکتور مهمی در جلب توجه خریداران برای خرید ورق گردد.

اما در بخش های قبل هم به این موضوع اشاره شد که کیفیت ورق نورد گرم در مقایسه با نورد سرد پایین تر است. همچنین از لحاظ ظاهری نیز این ورق دارای سطحی مات و کدر است. اما موارد به کارگیری زیاد این ورق همانند موارد کاربرد ورق برنجی غیر قابل چشم پوشی است.

بنابراین می توان گفت که قیمت گذاری با نرخ پایین بر روی این ورق، به نفع خریداران است. چرا که در نهایت با سفارش و خرید ورق سیاه، می توانند پاسخ گوی نیازهای خود بوده و از پرداخت هزینه های اضافی نیز معاف گردند.

منبع:  metalsdepot.com