ورق استیل مشکی چیست و جه کاربردی دارد؟


ورق استیل مشکی چیست و چه کاربردی دارد

ورق استیل مشکی چیست؟

ورق استیل مشکی چیست: همانطور که از نام آن مشخص است، این محصول به روش نورد گرم و در دمای بالا کارخانه ها تولید می شود. رنگ زدایی در نورد اولیه و نهایی استفاده می شود و به تدریج ضخامت آن به 1.2 تا 16 میلی متر کاهش می یابد و سپس به صورت کلاف به بازار عرضه می شود.

گاهی یک سری کارها مانند کاهش وزن کلاف، بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق برای تکمیل عملیات نورد گرم انجام می شود. از ورق های سیاه در ساخت سدها، پتروشیمی ها و صنایع سنگین استفاده می شود. با مجموعه کلیدآهن در این مقاله همراه باشید تا شما را با اینکه فولاد ضد زنگ مشکی چیست و چه کاربردی دارد، آشنا کنیم.

تفاوت بین فولاد سیاه و فولاد روشن

مشتریان اغلب از ما در مورد تفاوت های فولاد مشکی و فولاد روشن می پرسند. تفاوت های اساسی بین این دو نوع فلز وجود دارد. این تفاوت‌ها به روش‌های پردازش این فلزات در کارخانه مربوط می‌شود و نه مشخصات یا درجه محصول، باز بیایید نگاهی به دو محصول بیندازیم:

فولاد سیاه از طریق فرآیند آسیاب ایجاد می شود که شامل نورد فولاد در دمای بالا (معمولاً در دمای بیش از 1700 درجه فارنهایت) است. ورق استیل مشکی را می توان به راحتی شکل داد و در اندازه های بسیار بزرگتر ساخت.

فولاد سیاه معمولاً ارزان ‌تر از فولاد روشن است؛ زیرا اغلب بدون تاخیر در فرآیند تولید می‌شود و بنابراین نیازی به گرم کردن مجدد فولاد نیست (همانطور که با کشش روشن است). هنگامی که فولاد سرد می شود، کمی منقبض می شود؛ بنابراین کنترل کمتری بر روی اندازه و شکل محصول نهایی در مقایسه با رنگ روشن می شود.

جدول وزن ورق روغنی

ردیف طول (متر) عرض (متر) ضخامت (میلی متر) چگالی ورق روغنی حدود وزن (کیلوگرم)
1 2 1 0/5 7/86 8
2 2 1 0/6 7/86 10
3 2 1 0/7 7/86 11
4 2 1 0/8 7/86 13
5 2 1 0/9 7/86 14
6 2 1 1 7/86 16
7 2 1 1/25 7/86 20
8 2 1 1/5 7/86 24
9 2/5 1/25 0/5 7/86 13
10 2/5 1/25 1/25 7/86 31
11 2/5 1/25 1/5 7/86 38

ورق روغنی چست؟

ورق های روغنی واقعاً چرب نیستند و این نام به دلیل سطح صیقلی و براق آنهاست. به آنها داده شده است. برای تولید آنها از روش نورد سرد استفاده می شود که دلیل براق بودن سطح ورق می باشد. هدف از روش نورد سرد ساخت همزمان ورق فولادی با کیفیت بالا می باشد. با ضخامت کم تولید کنید. در این روش محصول خروجی فرآیند نورد گرم است. پس از سرد شدن وارد فرآیند اسید شویی می شود و سپس کویل دوباره پیچ می شود. سپس مجدداً در فرآیند نورد سرد و ورق فولادی وارد می شود. این بار با دمای پایین از غلتک ها عبور می کند تا به ضخامت مورد نظر برای ورق برسد.

این نوع ورق ها مبنای تولید ورق گالوانیزه می باشند. و در تولید روکش یخچال و سایر لوازم خانگی مانند اجاق گاز و … استفاده می شود.

کاربرد ورق استیل مشکی چیست؟

  • پروفیل های ساختمانی بسته یا باز شامل قوطی، ستونی، پروفیل Z و چهارچوب
  • مقاطع فولادی نظیر انواع تیر ورق، ناودانی، نبشی، سپری
  • ورق پانچ
  • تسمه و زهوارهای فولادی
  • تانک و مخازن ذخیره سازی مشتقات نفتی
  • تجهیزات ترافیکی
  • تجهیزات دریایی و صنایع عظیم
  • کشتی سازی
  • گارد ریل
ورق استیل مشکی چیست و چه کاربردی دارد

ورق استیل مشکی

ورق های رنگی

ورق فولادی معمولاً دارای رنگ خاکستری متالیک است. در نتیجه گاهی اوقات سطح ورق فولادی با لایه ای از رنگ الکترواستاتیک پوشانده می شود. در حال حاضر تنوع رنگی ورق های استیل شامل 15 رنگ می باشد و برای تولید آلاچیق، شیروانی، سقف سوله، لوازم خانگی و … استفاده می شود که این ورق ها وزن چندانی ندارند و شکل پذیری خوبی دارند. وجود یک لایه رنگ نیز باعث افزایش مقاومت آنها در برابر رطوبت و خوردگی می شود.

برای تولید این ورق ها چربی و ناخالصی های سطح ورق به طور کامل پاک می شود و سپس پس از شستن ورق ها و گذراندن مراحل آماده سازی دیگر، ورق ها وارد فرآیند رنگ آمیزی می شوند. رنگ آمیزی الکترواستاتیک بدین معنی است که در فرآیند تولید این ورق ها نوعی رنگ (از اپوکسی، پلی استر، پلی وینیل کلراید یا پلی اورتان) روی ورق پاشیده شده و سپس ورق فولادی وارد کوره می شود لذازم به ذکر است که استیل خشدار دودی یک نوغ ورق مشکی می باشد که کاربرد های بسیاری در صنایع دکوراسیون و تزئینی دارد.

قیمت ورق استیل سیاه

فولاد سیاه نوعی فولاد غیر گالوانیزه است. نام “فولاد سیاه” به دلیل ظاهر فولاد آمده است. بر روی سطح فولاد به دلیل پوشش اکسید آهن رنگ تیره ای دارد. این فولاد در کاربردهایی که فولاد گالوانیزه مورد نیاز نیست اهمیت دارد. معیارهایی مانند وزن ورق استیل، ضخامت ورق استیل و … برای تعیین قیمت ورق استیل مشکی مهم هستند. برای بررسی قیمت و یا خرید انواع ورق استیل سیاه و یا سایر محصولات ساختمانی سوله می توانید با کارشناسان کلیدآهن تماس بگیرید و یا از قسمت های مختلف سایت دیدن فرمایید.

سوالات متداول

ورق استیل مشکی چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، این محصول به روش نورد گرم و در دمای بالا کارخانه ها تولید می شود. رنگ زدایی در نورد اولیه و نهایی استفاده می شود

کاربرد ورق استیل مشکی چیست؟

پروفیل های ساختمانی بسته یا باز شامل قوطی، ستونی، پروفیل Z و چهارچوب