شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست

شیر پروانه ای استیل که از معمولی‌ترین اقسام شیرهای صنعتی می باشد که با استعداد کنترل آسان تر سیال در صنایع متنوع با ابعاد و سایزهای متنوع ساخته و ارائه شده است. از جزئی ترین کارایی های این شیر می توان بیان کرد. سایت کلیدآهن به انواع و اجزای آن و همچنین به مزایای آن می پردازد.

شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟

 به پروژه های آبرسانی و از کارایی های اساسی آن می‌توان به تنظیم سیال و مایعات در کارگاههای نفت، صنایع غذایی و دارویی، پتروشیمی،  سیستم انتقال سوخت و غیره اشاره نمود. در ادامه سایت کلید آهن با ما همراه باشید تا با کارایی های  این شیر آشنا شویم.

باترفلای ولو یا شیر پروانه ای چیست‌؟

شیر پروانه ای یا Butterfly Valve نظیر شیرآلات صنعتی به حساب می‌آید. که کار آن مسدود کردن یا کنترل جهت جریان سیال است. این شیر صنعتی غالبا جهت کنترل سیالات غلیظ استفاده میشود.

حتی بعضی از دستگاه‌هایی که لازم دارند، حجم بیشتری از آب را انتقاد دهند، از شیر پروانه ای جهت کنترل قطع و وصل کردن منبع استفاده خواهد کرد. باترفلای ولو می‌تواند در وقت کوتاه با چرخش بخشی از آن  وضعیت قطع و وصل را تغییر خواهد کرد.

هیچ محدودیت درجه دمایی و فشار جهت استفاده از این شیر چرخشی واقع نیست و می توان از آن جهت تنظیم، بستن یا باز کردن جریانات پرقدرت گرم یا جریانات کم قدرت سرد استفاده می شود.

باترفلای ولو با تشابه فراوانی که به شیر توپی دارد، یکی از پرمصرف ترین شیرآلات در کارگاه های پتروشیمی و نفت است و ابعاد آن می توان گفت میان ۵۰الی ۲.۵ سانتی متر است.

اجزای شیر پروانه ای کدام اند؟

به طور نهایی نخستین چیزی که با دید به شیر پروانه ای خواهیم دید یک بدنه و همچنین یک صفحه گردی است که غالبا میانی بدنه جاسازی می شود. یک میله از میان این صفحه گذر می کند و همینطور صفحه دایره ای اطراف این میله می چرخد.

علاوه بر بدنه و صفحه دایره ای قطعات دیگری مانند

  • کاور
  • محور
  • لاینر
  • یاتاقان
  • دیسک
  • شفت و سیت های فولادی در ترکیب این شیرها مشاهده می شوند که تولید کننده قطعات شیر می شود.

فلزات و مواد رایج مورد استفاده در ساخت شیر ​​پروانه ای

بسیاری از مواد مختلف را می توان در طراحی یک شیر پروانه ای استفاده کرد. یک شیر پروانه ای معمولی از چندین ماده مختلف در ساخت خود برای دستیابی به بهترین ترکیب از عملکرد و هزینه استفاده می کند. در زیر به طور مختصر متداول ترین موادی که ممکن است در طراحی یک شیر پروانه ای موثر استفاده شود، توضیح داده می شود و مزایا و معایب نسبی آنها را برجسته می کند.

شیر پروانه ای صنایع غذایی

مزایای مواد مورد استفاده برای شیرهای پروانه ای

فولاد کربن

فولاد کربن آلیاژی از آهن است که عنصر آلیاژی اصلی آن کربن است. به طور کلی، هیچ عنصر آلیاژی دیگری برای کنترل خواص مواد اضافه نمی شود. برای ساخت شیر ​​پروانه ای، فولاد کربنی اغلب برای تشکیل بدنه و دیسک شیر با استفاده از فرآیند ریخته گری شن و ماسه استفاده می شود. در ادامه مقاله شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟

مزیت اصلی فولاد کربنی:

هزینه فولادهای کربنی نسبتاً ارزان هستند و شیرهای تولید شده از فولادهای کربنی راه حلی مقرون به صرفه در محیط‌هایی ارائه می‌دهند که سایر عوامل کمتر از هزینه در نظر گرفته می‌شوند.

فولاد ضد زنگ

سایت کلید آهن شما را به معرفی فولاد ضد زنگ آشنا می کند. تعریف فولاد ضد زنگ آلیاژی از آهن با حداقل محتوای کروم 10.5٪ است. اثر کروم ایجاد یک لایه خود ترمیم شونده از اکسید کروم بر روی سطح ماده است.

هنگامی که سطح در اثر آسیب مکانیکی مانند خراش شکسته می شود، کروم به سرعت با اکسیژن موجود در هوا واکنش می دهد، بنابراین از واکنش اکسیژن با آهن و تشکیل اکسید آهن (زنگ) جلوگیری می کند. تعداد فزاینده‌ای از فولادهای زنگ نزن در دسترس است که از آن‌ها گریدهای ساده آهن، کروم، نیکل اغلب «فولاد ضد زنگ» نامیده می‌شوند.

فولادهای زنگ نزن را می توان بیشتر به عنوان فریتی، آستنیتی، مارتنزیتی، دوبلکس و سخت شدنی در اثر بارش طبقه بندی کرد. این طبقه بندی بر اساس ریزساختاری است که با تغییر عناصر آلیاژی موجود در مواد ایجاد می شود. برای ساخت دریچه، رایج ترین گریدهای مورد استفاده آستنیتی و دوبلکس هستند. در زیر  از سایت کلید آهن به اختصار توضیح داده شده است.

فولادهای زنگ نزن آستنیتی

فولادهای زنگ نزن آستنیتی، علاوه بر کروم، حاوی عناصری مانند نیکل هستند که اثر حفظ ساختار آستنیتی مکعبی، مرکز دمای بالا را در دماهایی که معمولاً به ساختار بدنه مرکزی، مکعبی فریتی تبدیل می‌شد، دارند. این ساختار مکعبی رو به مرکز، چقرمگی و شکل‌پذیری بهتری نسبت به درجه‌های فریتی به مواد می‌دهد.

بسته به محتوای نیکل، ساختار آستنیتی سخت را می توان حتی در دماهای بسیار پایین حفظ کرد و به این ماده اجازه می دهد در کاربردهای برودتی استفاده شود. با افزودن مولیبدن به آلیاژ می توان به بهبود مقاومت در برابر خوردگی حفره ای دست یافت.

فولادهای ضد زنگ دوبلکس

فولادهای ضد زنگ دوبلکس دارای ساختار متعادلی از هر دو ساختار مکعبی آستنیتی و بدنه محور فریتی آهن هستند. این ساختار با کنترل دقیق عناصر آلیاژی و عملیات حرارتی انجام شده روی آلیاژ برای به دست آوردن ساختاری متشکل از 50% آستنیت و 50% فریت ایجاد می شود.

نتیجه آلیاژی است که استحکام بالاتر فریت را با چقرمگی بهبود یافته آستنیت ترکیب می کند. گریدهای سوپر دوبلکس حاوی سطوح بالاتری از کروم و مولیبدن هستند تا مقاومت آنها در برابر خوردگی حفره ای و شکافی افزایش یابد.

آلیاژهای نیکل

در این مقاله شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟ به آلیاژهای نیکل صحبت می کنیم. آلیاژهای نیکل در اجزای شیر که در آن شرایط سرویس دهی شدیدی وجود دارد استفاده می شود. این آلیاژها به ویژه در محیط های خورنده خشن مفید هستند، که با شکستن لایه اکسید محافظ فولادهای ضد زنگ حمله می کنند.

آلیاژهای مبتنی بر نیکل hastelloy اغلب در ساخت شیر ​​استفاده می شود. چندین شکل مختلف از عجله وجود دارد، که هر کدام با افزودن عناصر آلیاژی خاص، متناسب با شرایط خدمات خاص، نسبت‌های متفاوتی دارند.

عیب اصلی آلیاژهای نیکل وزن و هزینه آنهاست. آلیاژهای نیکل چگالی بالایی دارند و هزینه آنها می تواند چندین برابر فولادهای ضد زنگ اولیه باشد.

 خلاصه

شیر پروانه ای صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟ این محصول در صنایع غذایی و همینطور شیری با طیف وسیعی استفاده می شود. خرید شیر پروانه ای استیل در فروشگاه کلیدآهن یک انتخاب دقیق است.

منبع : nestle-caribbean.com