دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد: دال را می توان جزئی از یک سازه دانست که برای انتقال بار به یک یا دو جهت به کار می روند‌. البته این تنها کاربرد دال نیست و می توان آن را برای ایجاد یک کف صلب و توزیع نیروهای جانبی بین اعضای باربر جانبی، مورد استفاده قرار داد.

ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت کلیدآهن در نظر داریم تا هر آن چه را که نیاز است در مورد دال بتنی آماده، دال بتنی پل و همچنین دال بتنی یک طرفه بدانید را برای شما بازگو کنیم. در این راستا ابتدا به شما می گوییم که دال چیست و منظور از دال در ساختمان چیست. پس از آن بررسی کاربردهای دال و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

 

دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

دال بتنی سیستمی است که به شکل افقی یا تا حدودی افقی در ساختمان پباده می شود. این محصولات معمولا دارای ضخامت کم و در مقابل آن دارای طول و عرض بیشتری هستند.

دال های بتنی می توانند در ترکیب با تیرآهن و یا بدون در نظر گرفتن آن ها استفاده شوند. اگر در دال ها تیرآهن به کار نرود، یکی از نقاط ضعف آن ها را می توان مشکل در اتصالات شان به ستون ها دانست. از آن جایی که اتصالات دال ها بسیار حساس هستند، نیاز به اطمینان از درستی این اتصالات همواره احساس می شود.

در محلی که ستون و دال به هم متصل می شوند، توزیع پیچیده ای از تنش ها وجود دارد. به دلیل وجود این پیچیدگی بررسی اتصالات هم پیچیده می شود. این پیچیدگی با اضافه شدن لنگرهای ناشی از بارهای جانبی و یا بارهای ثقلی نامتقارن افزایش می یابد.

 

انواع دال ها

در ادامه مقاله دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد، به بررسی انواع این محصول خواهیم پرداخت. دال بتنی نیز مانند سایر محصولات ساختمانی از جمله میلگردها دارای انواع متنوعی است تا بتوان بنا بر نیاز و محل استفاده، هر کدام از آن ها استفاده نمود. دسته بندی دال ها در ادامه براساس انتقال بار آن ها انجام شده است.

 

دال بتنی یک طرفه

یکی از انواع دال ها با نام دال بتنی یک طرفه شناخته می شود. در این نوع دال نسبت دهانه بزرگ تر به دهانه کوچک تر بیشتر از 2 است و دال بر روی لبه مقابل قرار می گیرد. این نوع دال ها بارها را در جهت طولی انتقال می دهند. آرماتور ها برای این دال در هر دو طرف تناه در راستای دهانه های کوچک تر نصب می شوند.

 

دال بتنی دو طرفه

زمانی می گوییم یک دال از نوع دو طرفه است که دارای تکیه گاه در چهار ضلع خود باشد و نسبت دهانه بزرگ تر ان به دهانه کوچک تر، کمتر از 2 باشد.

آرماتورهای اصلی در این نوع از دال ها در هر دو سمت اجرا می شوند که دلیل این امر انتقال نیرو در هر دو راستای طولی و عرضی است.

دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

دال بتنی با تیر

در این بخش از مقاله دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد، به شما می گوییم که پرکاربردترین نوع این محصول کدام است. دال بتنی با تیر، بارهای وار شده را به شکل دو طرفه به تیرهای عمود بر هم منتقل می کند. در مرحله بعد، این بار به واسطه تیر به ستون انتقال می یابد. این نوع دال به عنوان صلب ترین انواع سیستم سقفی شناخته می شود.

تیرهای اصلی در چهار طرف این دال اجرا می شوند و همین امر باعث می شود که سازه کلاف شده و عملکرد آن صلب تر باشد.

 

دال بتنی مشبک

نمونه ای از این نوع دال را می توان سقف وافل دانست. زمانی از دال بتنی مشبک استفاده می شود که نیاز کاهش وزن در پی بالا بودن ضخامت دهانه دال و بالا بودن وزن آن، احساس شود.

 

دال بتنی مجوف یوبوف

دال مجوف دارای دو لایه بتن در بالا و پایین خود هستند. بلوک های توخالی با نام یوبوت فاصله میان این دو لایه را پر می کنند. این بلوک ها از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند و از آن ها به عنوان جایگزینی برای بتن غیرسازه های در بخش میانی سقف، یاد می شود.

 

کاربرد دال های بتن ارمه

در این مقاله از وب سایت کلیدآهن تلاش شد تا شما بدانید دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد. با توجه به این موضوع باید حتما بخش پایانی را به معرفی موارد کاربرد این محصول اختصاص دهیم. به طور کل دال های یک طرف توپر معمولا برای دهانه های کمتر از 5.4 متر به کار می روند. دال های تیرچه ای که مناسب برای دهانه های در حدود 10 متر است را می توان با سیستم های کف دیگر رقیب دانست.

دال های نوع تخت نیز برای دهانه های 5.7 متر کاربرد ویژه ای دارند. البته برای این نوع دال ها می توان دال قارچی محدود دهانه را تا 9 متر یز افزایش داد. دال های نوع مشبک هم به طور معمول مناسب برای دهانه هایی است که در محدوده 9 تا 12 متر قرار دارند.