آهن چیست به زبان ساده


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

آهن چیست به زبان سادهآهن چیست به زبان ساده: در این مقاله از وب سایت کلیداهن به شما خواهیم گفت که آهن چیست و از آن چه استفاده هایی می شود. همچنین به شما خواهیم گفت که آهن خالص است یا مخلوط و از آن جایی که موضوع آهن چگونه کشف شد ممکن است برای شما جالب باشد، به بررسی این مورد هم خوایم پرداخت.

آهن به عنوان عنصر چهارم در پوسته زمین شناخته شده است و می توان گفت که تاثیر شگرفی در ساخت هسته درونی و بیرونی زمین داشته است. این عنصر در جدول تناوبی با نماد شیمیایی fe مشخص می شود و عدد اتمی آن 26 می باشد.

 

آهن چیست به زبان ساده

آهن و هر نوع آلیاژ مشابه ان دارای موارد کاربرد گسترده ای هستند. رنگ فلز آهن خاکستری است و دارای سطحی صاف و نقره ای براق می باشد. در صورتی که آهن را در مجاورت اکسیژن موجود در هوا قرار بگیرد و یا در تماس با رطوبت برای مدت طولانی باشد، به رنگ قرمز یا قهوه ای در می آید. در این حالت اکسید اهن به وجود می اید که به آن زنگ آهن نیز گفته می شود.

از آن جایی که اکسید شدن آهن به سرعت اتفاق می افتد، یافتن آهن خالص به صورت فلز بر روی سطح زمین به ندرت خواهد بود.

در صورتی که بخواهید به فلز آهن دست پیدا کنید، نیاز است تا اکسیژن از سطح سنگ های معدنی طبیعی توسط کاهش شیمیایی از بین برود.

 

ترکیبات شیمیایی آهن

لازم است برای دانستن این که آهن چیست به زبان ساده با ترکیبات شیمیایی آن نیز آشنا شوید آهن اعداد اکسایشی متفاوتی را به خود اختصاص داده است. این فلز خواصی دارد که عمدتا در فلزات واسطه مشاهده می شوند.  [Ar]3d64s2 فرمول آرایش الکترونی اهن است.

در این آرایش، اوربیتال‌های 3 s و 3d  و  از لحاظ انرژی به یکدیگر بسیار نزدیک‌ هستند و در نتیجه برای رسیدن به پایداری گاز نجیب قبل خود، تعداد متفاوتی الکترون از دست می‌دهند. البته در بیشتر موارد، این فلز ترکیباتی با عدد اکسایش +2+2 و +3+3 تشکیل می‌دهد که به ترتیب به نام‌های آهن (II) و آهن (III) موسوم‌اند.

 

روش های جلوگیری از زنگ زدن آهن

در ادامه مقاله آهن چیست به زبان ساده به معرفی روش هایی که می توان با استفاده از آن ها از زنگ زدن آهن جلوگیری کرد و یا آن را به تعویق انداخت، می پردازیم. به کارگیری این روش ها قطعا از نظر اقتصادی نیز به صرفه بوده و مانع از بروز حوادث و خسارات جبران ناپذیر نیز می گردد. این روش ها عبارت اند از:

استفاده از ممانعت کننده ها

ممانعت کننده های خوردگی یا Corrosion Inhibitors در دو حالت گاز و به صورت ممانعت کننده های فرار موجود هستند. از این محصولات می توان در محفظه های عایق جهت جلوگیری از خوردگی استفاده نمود. البته لازم است بدانید که به کارگیری این روش در محیط های رو باز و جاهایی که در معرض جریان هوا قرار می گیرند، توصیه نمی گردد.

آهن چیست به زبان ساده

روش گالوانیزه کردن

در این بخش از مقاله آهن چیست به زبان ساده روش گالوانیزه کردن را شرح می دهیم. گالوانیزه کردن به معنای اجرای یک پوشش محافظتی از حدود زیاید متوقف می کند.

اگر محیطی که آهن در آن قرار گرفته دارای خورندگی بیشتری باشد، به عنوان مثال محصول در آب شور دریا واقع شده باشد، نیاز است که این کار با آبکاری کادمیم صورت بپذیرد.

البته جاهایی از محصول که دارای درز و شکاف هستند، امکان پر شدن و پوشیده شدن با این روش را نداشته و همچنان در معرض اکسید شدن قرار خواهند گرفت.

 

رنگ زدن محصول آهنی

در ادامه مقاله آهن چیست به زبان ساده می گوییم که رنگ زدن و ایجاد پوششی از جنس زنگ بر روی محصول آهنی می تواند مانع خوبی در برابر اکسید شدن آهن باشد. برای این کار کافی است تا ترکیب شامل مخلوطی از گریس و پودر برخی فلزات مانند مس، روی یا آلومینیوم تهیه کرده و بر روی سطوح آهنی قرار داد.

 

تولید سالانه آهن

در جدول زیر می توانید میزان تولید سالانه اهن توسط کشورهای مختلف جهان را مشاهده نمایید.

کل دنیا 1180  میلیون تن
چین 710  میلیون تن
ژاپن 84  میلیون تن
هند 54  میلیون تن
روسیه 51  میلیون تن
کره 47  میلیون تن
برزیل 30  میلیون تن
آلمان 28  میلیون تن
آمریکا 26  میلیون تن

همانطور که در این جدول مشخص است کشور چین، تولید کننده نیمی از آهن تولید شده در جهان است.

در این مقاله از وب سایت کلید آهن تلاش شد تا در مورد این که آهن چیست به زبان ساده اطلاعاتی در اختیار شما قرار بگیرد. همچنین تلاش شد تا به شما بگوییم که چگونه می توان از اکسید شدن محصولات آهنی جلوگیری نمود تا هم از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد و هم بتوان طول عمر بیشتری را برای این محصولات پیش بینی نمود.