تیوپ 321 استیل چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

تیوپ 321 استیل چیست

تیوپ ۳۲۱ استیل چیست و چه کاربردی دارد؟ ورق فولاد ۳۲۱ که تشکیل شده از جنس استیل ضد زنگ آستنیتی و از مدل استیل های نگیر است. این بدان منظور که این آهنربا قادر به جذب این ورق نیست. فولاد ضد زنگ ۳۲۱ یک استیل زنگ نزن که در برابر حرارت مقاوم است که در صنایع متفاوت کارایی دارد. پایه ورق استیل ۳۲۱،‌ فولاد ضد زنگ ۳۰۴ است که جهت بهبود بخشیدن خاصیت آلیاژ ۳۰۴ و همچنین بهبود مقاومت در مقابل خوردگی میان دانه ای گسترش یافته است.   در این بخش از سایت کلیدآهن قصد داریم  به ترکیب و انواع ورق شما را آشنا کنیم.

ترکیب شیمیایی ورق استیل ۳۲۱

در زمان جوشکاری هر سطح مقطع فولاد، یک مرحله موثر از حرارت در منطقه جوشکاری واقع می شود. در جوشکاری استیل ضد زنگ در این منطقه، کربن با کروم ترکیب شده و کاربید کروم را در مسیر دانه ها ساخته می شود. این کاربید کروم  به اندازه معینی مقاومت در برابر خوردگی را کم می دهد. یکی از کارهایی که میشود جهت کنترل از کاهش ساخت این کاربید کروم انجام داد، استفاده از آلیاژهایی که کربن کمی مثل آلیاژ ۳۰۴L می باشد.

روش تاثیر گذار جهت کاهش کردن اندازه کاربید کروم در فولادها، اضافه کردن تیتانیوم به استیل به معنی ثابت کردن آن است. کربن تمایل زیادی به ترکیب با تیتانیوم بروز می دهد. در نتیجه کروم در واکنش با کربن وارد نخواهد شد و در ترکیب باقی می ماند و به مقاومت در مقابل استیل کمک می کند.  جهت ثابت کردن فولاد ۳۲۱ حتما اندازه تیتانیوم در آن، حداقل ۵ مساوی اندازه کربن ایجاد شده در فولاد باشد. کاهش حدس خوردگی در منطقه موثر از حرارت HAZ از مزایای اساسی ورق فولاد ۳۲۱ است.

خواص ورق استیل ۳۲۱

یکی از مهم ترین خاصیت ورق استیل ۳۲۱ اینکه وجود تیتانیوم در ساختار شیمیایی آن، این استیل را ثابت کرده و در برابر رسوب کاربید در درجه دمای بسیار و اکسید شدن مقاوم خواهد بود. این ورق در منطقه حرارت ۴۲۷ الی ۹۰۰ درجه و به ویژه در مکان های خورنده کارایی خوبی نشان می دهد.  در ادامه این مقاله تیوب ۳۲۱ استیل چیست و چه کاربردی دارد؟ از سایت کلید آهن با ما همراه باشید.  مدل پر کربن استیل ۳۲۱ نیز هست که به علت دارا بودن کربن زیاد در ساختار شیمیایی خود، استحکام دما بسیاری نیز دارد.

در حقیقت جهت کارایی دمای بسیار در کارایی های ساختمانی بهتر است که از فولاد ۳۲۱ با میزان کربن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورق استیل ۳۲۱ با وجود اینکه دارای مقاومت در مقابل خوردگی خوبی در دمای بسیار بالا دارد،  در دماهای کم نیز خاصیت خوبی از خود بروز می دهد. این کلاس آلیاژی مثل اکثر کلاس های آستنیتی، در دماهای پایین مقاومت و سختی خود را حفظ می کند. این ویژگی سبب شده، که ورق استیل ۳۲۱ گزینش خوبی جهت کارایی های متنوع در ناحیه های کارایی وسیع از تجهیزات پالایشگاهای نفت تا دستگاه اگزوز خودرو است‌.

 

خواص ورق استیل ۳۲۱

‌‌‌‌‌ورق ۳۱۶

ورق استیل ۳۱۶ پس از ورق فولاد ۳۰۴ فراوان ترین کارایی را در شرکت های متنوع دارد و طبقه دوم فولاد رایج از گروه فولاد های زنگ نزن بشمار می آیند. این ورق با دارا بودن ۸ درصد نیکل و ۱۸ درصد کروم هستند.  ورق زنگ نزن ۳۱۶ و ۳۰۴ از لحاظ خاصیت فیزیکی، مکانیکی و همچنین ماده اولیه تولید کننده مشابه همدیگرند ولی وجود ۳ تا ۲ مقدار عنصر مولیبدن در استیل زنگ نزن ۳۱۶ باعث اساسی ترین تفاوت بین آنها است. این عنصر سبب بهبود مقاومت و خاصیت مکانیکی در دمای بسیار شده و ۳۱۶ نسبت به فولاد ۳۰۴ استحکام در برابر خوردگی زیادی دارد.

استیل ۳۰۴

در این بخش از تیوب ۳۲۱ استیل چیست وچه کاربردی دارد؟ از سایت کلید آهن به استیل ۳۰۴ اشاره می گنیم. استیل ۳۰۴ پرمصرف ترین مدل فولاد ضد زنگ است. این استیل حاوی نیکل و کروم به صورت عناصر غیر آهنی اساسی می باشد. کروم آن میان  ۱۸ الی ۲۰ میزان نیکل نیز مابین ۸ الی ۵/۱۰ درصد است.

این استیل مربوط به گروه کربنی است. کارایی استیل ۳۰۴ خواص مغناطیسی نخواهد داشت. استحکام در مقابل خوردگی این آلیاژ بسیار از فولاد بیشتر است. استیل زنگ نزن ۳۰۴ به آسانی قابل تغییر شکل داده و به اشکال متنوع در می آید، در حقیقت بطور کلی از آن بیشتر استفاده می شود.

استیل ضد سایش چیست؟

با دقت به این مورد که از ورق استیل در کجا مورد استفاده قرار می گیرد، بعضی وقتا مهم است که در جنب فاکتورهای دیگر مثل قابلیت جوشکاری و تغییر شکل، فولاد ضد سایش است و به آسانی در مکان های عملی دچار صدمه نشود.  یکی از اساسی ترین فاکتورها در ساخت ورق استیل ضد سایش، کلاس و ساختار آلیاژی ورق استیل است که با ذخیره کردن عناصر آلیاژی قادریم به خاصیت ضد سایشی مورد نظر خود برسیم. در حقیقت اجزایی که زیر بار مداوم قرار دارند با گذشت وقت دچار سایش شده و بدون کارایی خواهد ماند.

مجموعه

در این مقاله تیوپ ۳۲۱ استیل چیست و چه کاربردی دارد؟ به انواع  ورق استیل ۳۲۱ و ترکیب آنها اشاره کردیم. این محصول دارای کاربرد بسیار و از مقاومت در برابر خوردگی و همچنین فولاد ضدزنگ می باشد. برای خرید به سایت کلیدآهن مراجعه کنید.

منبع : gpss.com