ورق عرشه فولادی گالوانیزه چیست (کاربرد ورق عرشه فولادی)


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق و سقف عرشه فولادی چیست؟

ورق عرشه فولادی گالوانیزه چیست : در صنعت ساخت و ساز، اصطلاح «عرشه فولادی گالوانیزه» به ورق فولادی گفته می‌شود که معمولاً همراه با بتن برای ایجاد سیستم سقف و کف کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول برای ارائه ایجاد یک ساختار کارآمد تولید می‌شود که بتواند نیازهای اساسی سازه‌های فولادی را برطرف کند. عرشه فولادی یک ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای آجدار است که به عنوان قالب برای حمایت از بتن ریزی در سقف استفاده می‌شود.

عرشه فولادی دارای نسبت مقاومت به وزن بالایی است که این ویژگی باعث کاهش هزینه‌های نصب و جابجایی مصالح و همچنین پشتیبانی کامل از سقف‌های بتونی می‌شود. این متریال برای احداث ساختمان‌های چند طبقه اسکلت فلزی مانند سازه های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها، مدارس، پل‌ها و پارکینگ‌ها به کار گرفته می‌شود. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با اجرای، ضخامت، مزایا و معایب و قیمت عرشه فولادی گالوانیزه آشنا می کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات ورق گالوانیزه اینجا را کلیک کنید.

نحوه تولید عرشه فولادی گالوانیزه

ورق فولادی گالوانیزه طی یک فرآیند غوطه وری گرم تولید می‌شود. آماده سازی فولاد برای پوشش گالوانیزه مداوم با تمیز کردن در مایع قلیایی همراه با شستشو و خشک شدن آغاز می‌شود. سپس فولاد به داخل کوره گرم کننده یا آنیل می‌رود تا نرم شود و مقاومت و شکل پذیری مورد نظر را به دست آورد.

در این کوره بازپخت، فولاد تحت جو گاز کاهنده، متشکل از هیدروژن و نیتروژن نگهداری می‌شود تا اکسید موجود در سطح را از بین ببرد. درست مانند فرآیند غوطه وری دسته‌ای، فولاد باید کاملاً از اکسیدها و آلاینده‌ها تمیز باشد تا بتواند یک پوشش مناسب داشته باشد.

وقتی فولاد از کوره خارج می‌شود، قبل از ورود به وان مذاب، وارد محفظه خلا می‌شود تا از اکسید شدن مجدد محصول فولاد گرم شده جلوگیری کند. سپس فولاد در اطراف رول غوطه ور در وان مذاب فرستاده می‌شود تا پوشش گالوانیزه رویش قرار گیرد. همانطور که محصول از وان خارج می‌شود، از هوای فشار قوی برای از بین بردن روی اضافی و ایجاد ضخامت پوشش استفاده می‌شود. سپس به فولاد اجازه داده می‌شود قبل از فورمینگ خنک و سفت شود.

سپس ورق‌های فولادی گالوانیزه به وسیله دستگاه‌های رول فرمینگ (Roll Forming) به روش نورد سرد به حالت موج دار (ذوزنقه‌ای یا سینوسی) شکل دهی می‌شود. در این فرآیند ورق با عرض مشخصی به کمک فشار غلتک‌ها به شکل ذوزنقه‌ای یا سینوسی در می‌آید.

در طی انجام رول فرمینگ موضوعی که حائز اهمیت است، دقت در حفظ ابعاد مورد نظر، به خصوص ارتفاع گام است. محصول نهایی به صورت شیت یا برگ و بر حسب وزن (کیلوگرم) فروخته شده و وارد پروژه ساختمانی می‌شود.

ورق عرشه فولادی گالوانیزه چیست

گام ورق عرشه فولادی گالوانیزه چیست؟

به دلیل شکل ذوزنقه ای و سینوسی عرشه فولادی، این محصول دارای پستی و بلند است. تفاوت بین بلندترین و کوتاه‌ترین ارتفاع را «گام» می‌نامند. ابعاد گام تعیین کننده مقدار حجم بتنی است که روی آن ریخته می‌شود. به همین دلیل، ارتفاع گام در پروژه‌ها ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. دو ارتفاع رایج در گام عرشه گالوانیزه، 65 و 75 میلی‌متر هستند که هر یک از آنها بر حسب نقشه‌های اجرایی، سفارش داده می‌شوند.

انواع عرشه فولادی گالوانیزه

ورق عرشه فولادی گالوانیزه برای استفاده با بتن طراحی شده است تا پیوند مکانیکی و شیمیایی بین فولاد و بتن را ایجاد کند. کامپوزیت به عرشه این امکان را می‌دهد تا به عنوان قالب برای بتن ریزی و تقویت کننده کششی در دال عمل کند. این مهم به طور قابل توجهی نیاز به میلگرد در دال را کاهش می‌دهد. ورق عرشه فولادی با استفاده از گل میخ به تیرهای فرعی متصل می‌شود. تیرهای فرعی در دهانه مشخص به تیرهای اصلی متصل می‌شود. بر حسب شکل و کاربرد می‌توان ورق عرشه فولادی گالوانیزه را به انواع زیر تقسیم کرد:

عرشه فولادی گالوانیزه ذوزنقه ای

پرکاربردترین و پرفروش‌ترین شکل ورق عرشه، فرم ذوزنقه ای است. این ورق در سقف عرشه فولادی در سازه‌های اسکلت فلزی استفاده می‌شود. از مهم ترین ویژگی‌های این ورق می‌توان به ارتفاع گام و ضخامت اشاره کرد.

ورق عرشه فولادی

ورق فولادی گالوانیزه سینوسی

به دلیل الگوی منحنی تکراری محصول نام فرمینگ سینوسی مشهور است. کاربرد اصلی این ورق عرشه در سقف شیروانی ساختمان‌ها و ویلاهاست. از مهم ترین ویژگی‌های این ورق می‌توان به ارتفاع گام و ضخامت اشاره کرد.

عرشه فولادی گالوانیزه شادولاین

این نوع ورق عرشه گالوانیزه شبیه به نوع ذوزنقه ای است اما جزئیات طراحی مختص به خود را دارد. این مدل در دو نوع کلاسیک و جدید تولید می‌شود. از کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در سوله‌ها، سردخانه‌ها، خانه‌های پیش ساخته و کانکس‌ها نام بُرد.

ورق عرشه گالوانیزه دامپا یا لمبه

این ورق به صورت زائده‌های کوچک ذوزنقه ای با ارتفاع گام و ابعاد کم تولید می‌شود. از این محصول می‌توان در سقف شیروانی، سقف کاذب و دیوارهای کانکس استفاده کرد. این ورق نیز در عرض مشخص 1 تا 1.25 متر به فروش می‌رسد.

مشخصات ورق عرشه فولادی گالوانیزه چیست؟

ضخامت (میلی‌متر) عرض (متر) متوسط وزن یک متر مربع (کیلوگرم) ارتفاع گام (میلی‌متر)
0.7 1 7.120 65 و 75
0.8 1 8.200 65 و 75
0.9 1 9.250 65 و 75
1 1 10.310 65 و 75
1.25 1 13 65 و 75

در جدول بالا متوسط وزن بین دو ارتفاع گام 60 و 75 محاسبه شده است، در حقیقت مقدار ارتفاع گام 75 وزن بیشتری نسبت به ارتفاع گام 60 دارد. همچنین، ممکن است ورق عرشه در ضخامت‌های دیگر نیز برای کاربردهای گوناگون توسط کارخانجات تولید شود.  ضخامت سقف عرشه فولادی گالوانیزه 0.7 میلی‌متر را می‌توان به انگشتان دست به راحتی خم کرد اما ورق با ضخامت‌های بیشتر سخت‌تر هستند.

مزایای ورق عرشه فولادی گالوانیزه

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی گالوانیزه

مزایای ورق فولادی گالوانیزه به شرح زیر هستند:

 •     سبک وزن بودن؛
 •     مقاومت مکانیکی بالا؛
 •     نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کم؛
 •     کاهش بار مرده سقف و سبک سازی سازه؛
 •     قاب فولادی 20 تا 30 درصد مقرون به صرفه؛
 •     60 تا 70 درصد کاهش میلگرد برای سقف؛
 •     15 تا 20 درصد کاهش مصرف بتن برای سقف؛
 •     امکان استفاده از میلگرد کششی کمتر؛
 •     کاهش میزان لرزش سقف؛
 •     دو تا چهار ساعت مقاومت در برابر آتش؛
 •     مقرون به صرفه بودن در تولید؛
 •     خواص صوتی پیشرفته؛
 •     دوام بالا؛
 •     ترکیبی از زیبایی شناسی و ظرفیت ساختار؛
 •     قابل طراحی در نرم افزار ایتبس (Etabs).

قیمت ورق عرشه فولادی گالوانیزه

قیمت عرشه گالوانیزه به کارخانه تولید کننده، کیفیت نهایی، ضخامت، ارتفاع گام، نوع ورق، بازار ارز، میزان تقاضای بازار و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. با این حال، مقدار ضخامت و ارتفاع گام مهمترین عوامل در هزینه ورق عرشه فولادی هستند. هرچه مقدار ضخامت و ارتفاع گام بیشتر شود، وزن ورق بالا رفته و قسمت آن افزایش خواهد یافت. ورق عرشه فولادی را در بالا معرفی کردیم، حالا می‌توانید با اندوخته‌هایی که دارید به دنبال محصول مورد نظر خود بروید. در زمان خرید ورق عرشه فولادی گالوانیزه و اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه می توانید به وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات