ورق استیل مات چیست؟


ورق استیل مات

ورق استیل مات چیست؟

ورق استیل واحدی از فولاد است که به یک صفحه یا ورق نسبتاً مسطح تبدیل شده است. ورق‌های استیل که از آلیاژ آهن و قلع ساخته شده‌اند، در دو نوع تخت و کلاف در دسترس هستند. بسته به ضخامت استیل، ورق ها را می توان با استفاده از برش های ساده قلع یا قیچی فولادی به اندازه های مختلف برش داد. آنها با استفاده از ترمز فلزی خم می شوند و به انواع مختلفی از اجزاء تبدیل می شوند.ضخامت یک ورق استیل بر حسب گیج اندازه گیری می شود. هر چه مقدار گیج بیشتر باشد، مواد نازک تر خواهد بود و هر چه گیج کمتر باشد، استیل ضخیم تر و بادوام تر خواهد بود. ورق های استیل بین 8 تا 30 گیج قرار می گیرند، اگرچه برخی از محصولات نازک تر یا ضخیم تر ممکن است برای کاربردهای خاص در دسترس باشند. در این مقاله ورق استیل مات چیست؟ از فروشگاه کلیدآهن به شناخت ورق استیل طلایی چیست؟، انواع ورق استیل  304، ورق استیل چیست؟ کاربرد ورق استیل می پردازیم.

مشخصات لوله استیل طلایی

 •  استاندارد لوله‌های طلای استیل ضد زنگ: astm، asme، aisi، din، en
 •  لوله‌های طلا از جنس استنلس استیل: ss 304
 •  ضخامت لوله های طلای استیل ضد زنگ: 0.5-5.5 میلی متر
 •  طول لوله های طلای استیل ضد زنگ: 8 تا 10 فوت
 •  نوع لوله های طلای استیل ضد زنگ: بدون درز، جوش داده شده،
 •  روکش لوله های طلا از جنس استنلس استیل: روکش سطح

ورق استیل مات طلایی چیست؟

شرکت‌های یک تولیدکننده، تامین‌کننده و صادرکننده لوله‌های طلای استیل ضد زنگ در سایت کلید آهن است.  طیف کیفی لوله‌های طلای استیل ضد زنگ ما منحصراً برای چندین کاربرد لوله‌کشی در صنایع مختلف مانند صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی، سیستم‌های خط لوله گاز پزشکی و لوله‌کشی طراحی شده است.  لوله‌های طلا از جنس استنلس استیل که با استفاده از بهترین مواد اولیه با کیفیت مهندسی شده‌اند.  لوله های طلای استیل ضد زنگ در شرکت ها با جدیدترین فناوری تولید میشوند. تا بادوام تر، محکم تر و مقرون به صرفه تر شوند.

انواع ورق استیل مات 304

هنوز هم گاهی اوقات با نام قدیمی خود 18/8 نامیده می شود که از ترکیب اسمی نوع 304 مشتق شده است که 18٪ کروم و 8٪ نیکل دارد.

فولاد ضد زنگ 304

فولاد ضد زنگ 304 یک گرید آستنیتی است که می تواند به شدت عمیق کشیده شود. این ویژگی باعث شده است که 304 درجه غالب مورد استفاده در کاربردهایی مانند سینک و قابلمه باشد. در ادامه مقاله ورق استیل مات چیست؟ از سایت کلید آهن با ما همراه باشید.

فولاد ضد زنگ 304 لیتر

نوع 304l نسخه کم کربن فولاد ضد زنگ 304 است. برای بهبود قابلیت جوشکاری در قطعات گیج سنگین استفاده می شود. برخی از محصولات مانند صفحه و لوله ممکن است به عنوان مواد “دارای تاییدیه دوگانه” در دسترس باشند که معیارهای 304 و 304l را دارند.

فولاد ضد زنگ 304h

304h، یک نوع محتوای کربن بالا، برای استفاده در دماهای بالا نیز موجود است.

داده های دارایی داده‌ شده در این سند برای محصولات نواری که توسط en 10269:2013 تحت پوشش قرار می‌گیرند، معمولی است. astm، en یا سایر استانداردها ممکن است محصولات فروخته شده را پوشش دهند. منطقی است که انتظار داشته باشیم مشخصات این استانداردها مشابه باشد، اما لزوماً با مشخصات ارائه شده در این دیتاشیت یکسان نباشد.

ورق استیل چیست؟

ورق سازه ای استیل متشکل از بخش های استیل راه راه است که به یکدیگر پیچ می شوند تا شکل مورد نیاز را تشکیل دهند.  مقاطع راه راه معمولاً به عنوان صفحات شناخته می شوند و دارای پروفیل راه راه استاندارد ۶  در ۲ اینچ هستند که عمود بر طول  شکل می گیرند.

سازه‌های صفحه سازه‌ای مشخص می‌شوند، که اندازه لوله مورد نیاز بیشتر از اندازه قابل حمل به محل کار باشد، یا جایی که پوشش زمین آنقدر زیاد است که ضخامت دیواره‌ای که توسط لوله‌های تولید شده در فروشگاه ارائه می‌شود، الزامات طراحی را برآورده نمی‌کند.

صفحات استاندارد در سه طول و چندین عرض مختلف ساخته می شوند. ورق استیل مات در ضخامت های 0.222 اینچ تا 0.380 اینچ موجود می باشند.  صفحات منحنی به شعاع های مختلف مبله شده اند و به وضوح توسط سازنده برای مونتاژ میدانی شناسایی می شوند.  سازنده نقشه‌های مونتاژ را برای کمک به نصب‌کننده ارائه می‌کند.

کاربرد ورق استیل

کاربرد ورق استیل مات چیست؟

ورق فلزی، فلزی است که توسط یک فرآیند صنعتی به قطعات نازک و مسطح تبدیل می‌شود. ورق فلزی یکی از اشکال اساسی مورد استفاده در فلزکاری است و می توان آن را به اشکال مختلف برش داد و خم کرد. اشیاء روزمره بی شماری از ورق فلز ساخته می شوند. ضخامت می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. ورق های بسیار نازک به عنوان فویل یا برگ در نظر گرفته می شوند و قطعات ضخیم تر از 6 میلی متر (0.25 اینچ) فولاد ورق یا “فولاد ساختاری” در نظر گرفته می شوند.

ورق فلزی به صورت قطعات مسطح یا نوارهای مارپیچ موجود است. سیم‌پیچ‌ها با گذراندن یک ورق فلزی پیوسته از میان یک رول شکاف تشکیل می‌شوند. در ادامه مقاله ورق استیل مات چیست؟ از سایت کلید آهن به بررسی مطالب دیگر پی می بریم.

در بیشتر نقاط جهان، ضخامت ورق فلز به طور مداوم بر حسب میلی متر مشخص می شود. در ایالات متحده، ضخامت ورق فلز معمولاً با یک اندازه گیری سنتی و غیر خطی به نام گیج آن مشخص می شود. هرچه عدد گیج بزرگتر باشد، فلز نازکتر است.

ورق فولادی که معمولاً استفاده می شود از گیج 30 تا گیج حدود 7 متغیر است. گیج بین فلزات آهنی (بر پایه آهن) و فلزات غیرآهنی مانند آلومینیوم یا مس متفاوت است. برای مثال ضخامت مس بر حسب اونس اندازه گیری می شود که نشان دهنده وزن مس موجود در مساحت یک فوت مربع است. قطعات تولید شده از ورق فلز باید ضخامت یکنواختی را برای نتایج ایده آل حفظ کنند.

توسعه استاندارد پرداخت سطح ورق استیل

در اواخر دهه 1970، دانشمندان بریتانیایی استیل دریافتند که روکش‌های صیقلی مات بر روی فولاد ضد زنگ طیف وسیعی از زبری سطح را نشان می‌دهند. آزمایشات بیشتر نشان داد که فولاد با زبری سطح بالا به شدت توسط عملیات پرداخت آسیب دیده است، در حالی که فولاد با زبری سطح پایین نسبتاً آسیب ندیده است.

در اواسط دهه 1980، روکش‌های صیقلی کسل‌کننده به طور گسترده در پروژه‌هایی مانند پروژه‌های معماری با مشخصات بالا مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال، به زودی مشخص شد که برخی از این روکش‌های صیقلی کسل‌کننده، مقاومت در برابر خوردگی ضعیفی دارند، به‌ویژه زمانی که در معرض آب دریا قرار می‌گیرند. در نتیجه یک توصیف سطح جدید ارائه شد که تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

سه گزینه متداول تکمیل کننده فولاد ضد زنگ عبارتند از:

 • ورق استیل مات
 • ورق خشدار
 • روکش آینه ای

روکش آینه ای

روکش های آینه ای بسیار بازتابنده هستند و با پرداخت فولاد ضد زنگ ایجاد می شوند. فرآیند پولیش ظاهر و قوام را افزایش می دهد و تمیز کردن را آسان تر می کند. همچنین اثرات پس از جوشکاری را می پوشاند و آسیب سطح را پنهان می کند.

روکش آینه با عملیات مکانیکی سطح با یک سری مواد ساینده به تدریج ریزتر ایجاد می شود. روش دیگر نورد خاصی استفاده می شود که می تواند ظاهر سایش مکانیکی را شبیه سازی کند. برای این مرحله، حذف خراش های عمیق ضروری است زیرا هر گونه نقص سطحی روی محصول نهایی بسیار محسوس خواهد بود. فرآیند نهایی شامل صاف کردن سطح به مدت 5-10 دقیقه برای ایجاد یک روکش آینه مانند و بسیار بازتابنده است.

مزیت تکمیل آینه این است که مقاومت در برابر خوردگی را بهبود می بخشد. پولیش شکاف هایی را که ذرات خورنده می توانند خود را در آن قرار دهند، از بین می برد.

کاربردهای رایج عبارتند از:

 • آینه
 • تزئینات تزئینی
 • اتاق های تمیز
 • پوشش های ستون
 • پانل های دیواری
 • بازتابنده ها

روکش مات

روکش های مات از نظر ظاهری کسل کننده هستند و برای مصارف نهایی زیبایی شناختی ایده آل نیستند. با این حال، در جایی که ظاهر مهم نیست یا زمانی که تکمیل بیشتر در نظر گرفته شده است، انتخاب خوبی هستند. ورق استیل مات کم هزینه ترین گزینه های تکمیل فولاد ضد زنگ هستند.

پرداخت توسط فولاد ضد زنگ “نورد سرد” از طریق رول ها یا قالب های مخصوص تولید می شود. نورد سرد سطحی صاف تر و کم حفره ایجاد می کند. سپس در محلول اسید نرم شده و رسوب زدایی می شود. فولاد بر روی رول های جلا داده شده عبور نهایی داده می شود تا صافی آن بیشتر شود.

کاربردهای رایج عبارتند از:

 • تجهیزات کارخانه شیمیایی
 • تجهیزات دارویی
 • تجهیزات کارخانه کاغذ
 • لباسشویی و خشک شویی
 • تجهیزات فاضلاب

جدول ورق استیل مات

ردیف نوع ورق استیل سطح از (mm) تا (mm)
1 ورق استیل 304 نگیر مات (صیقلی) نورد سرد 2B 0.5 1
2 ورق استیل 304 نگیر مات (صیقلی) نورد سرد 2B 1 4
3 ورق استیل 304L نگیر براق BA 0.4 1.5
4 ورق استیل 304L نگیر مات (زبر) نورد گرم No.1 3 65
5 ورق استیل 304 نگیر خشدار (روکشدار) No.4 0.5 1.5
6 ورق استیل 304 دانه گندمی EE 0.6 0.7
7 ورق استیل 304 نگیر دانه گندمی EE 1.25 1.5
8 ورق استیل 309 S نسوز – 1000 درجه 2B 1 3

قیمت ورق استیل مات

محصولات ورق استیل نیز در بسیاری از انواع پروژه ها در صنعت ساختمان استفاده می شود. سقف‌های ورق فلزی محبوب هستند و ممکن است از استیل ضد زنگ یا گالوانیزه ساخته شوند. از ورق های استیل نیز برای ساخت کانال کشی استفاده می شود که هوا را از تجهیزات گرمایش و سرمایش به مکان های سرتاسر خانه منتقل می کند. این ورق ها همچنین می توانند برای اهداف تزئینی یا تکمیلی در داخل و خارج ساختمان استفاده شوند.در این مقاله ورق استیل مات چیست؟ از سایت کلیدآهن به شناخت ورق استیل طلایی چیست؟، انواع ورق استیل  304، ورق استیل چیست؟ کاربرد ورق استیل پرداختیم.

سوالات متداول

قیمت ورق استیل مات چقدر است؟

متاسفانه نوسانات ارزی به ما اجازه نمی دهند تا قیمتی ثابت برای آن مشخص کنیم. برای اطلاع از اخرین قیمت آن می توانید با کارشناسان کلیدآهن در تماس باشید.

کاربرد انواع ورق های استیل مات چیست؟

این محصول به دلیل ظاهر زیبایی که دارد در دکوراسیون منازل و موارد تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع : metaloffcuts.co.uk