ورق روغنی چیست و چه کاربردهایی دارد (ویژگی ورق روغنی)


 

ورق روغنی چیست و چه کاربردهایی دارد :بیشتر فرآیندهای تولید ورق فولادی توسط نورد گرم انجام می‌شود اما تنها محصولی که از دل فرآیند نورد سرد بیرون می‌آید، «ورق روغنی» است. جای تعجب نیست که برای غلتیدن و تشکیل این ورق در دمای اتاق به فشار بیشتری نیاز است. از آنجا که ورق روغنی تحت فرآیند نور سرد تولید می‌شود، خواص بهتری نسبت به نورد گرم دارد. به طور کلی اولین نورد سرد با بالاترین تجهیزات از اوایل سال 1920 در ایالات متحده آغاز شد و به زودی از نورد غیر قابل برگشت به یک نورد برگشت پذیر تغییر شیوه پیدا کرد. آسیاب پشت سر هم در کارخانه تولید «باتلر آمکو» ساخته شد. 10 سال بعد اتحادیه جماهیر شوروی تولید نورد سرد را از اواسط دهه 1930 آغاز کرد. برای شناخت بیشتر کاربرد، ویژگی، قیمت، مشخصات ورق روغنی چیست؛ با مقاله دیگری از فروشگاه اینترنتی کلید آهن همراه باشید.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات ورق سیاه اینجا را کلیک کنید.

ورق روغنی چیست؟

نورد سرد به فرآیند ساخت ورق روغنی اطلاق می‌شود که در دمای اتاق و تحت فشار مضاعف جهت افزایش مقاومت و سختی ورق عمل می‌کند. به عبارتی، در دمای اتاق یک ورق فولادی از طریق دو یا چند غلتک عبور داده می‌شود. به این ترتیب تولید این ورق دهه به دهه در تمام جهان گسترش پیدا کرد. غلتک‌ها از یک سو ضخامت ورق را کاهش می‌دهند و از سویی به افزایش مقاومت و سختی ورق کمک می‌کنند. در نورد سرد به دلیل سرعت غلتک و جلوگیری از زنگ زدگی، روی ورق نوعی روغن محافظ زده می‌شود تا محصول نهایی تحت نام ورق روغنی وارد بازار شود. در سال 1938، ژاپن اولین کارخانه نورد سرد برگشت پذیر را در کارخانه پاناسونیک ورق فولاد نصب کرد تا تولید ورق روغنی را شروع کند. خط تولید فولاد نورد سرد از سال 1960 در چین آغاز شد.

ویژگی ورق روغنی

تاریخچه ورق روغنی

اگرچه بسیاری نورد سرد را فنآوری جدید می‌دانند اما در واقع تاریخی بیش از 100 سال دارد. نورد سرد از اواسط قرن نوزدهم در آلمان آغاز شد. اولین محصول پردازش شده تنها به عرض 20 تا 25 میلی‌متر انجام می‌شد.استفاده از اعضای فولادی به شکل سرد برای ساخت ساختمان‌ها در ایالات متحده و انگلیس از دهۀ 1850 آغاز شد. استفاده از این روش عمدتاً تجربی بود و محدود به چند ساختار از عضو سازه‌ای در نظر گرفته می‌شد. در طی هجوم طلای کالیفرنیا در سال 1849، پیتر نایلور، خانه‌های آهنی قابل حمل برای کالیفرنیا را تبلیغ کرد.

در این آگهی آمده بود که آهن شیاردار است بنابراین تمام قطعات می‌توانند به هم بلغزنند. طبق این آگهی، خانه‌های 20 در 15 متر در کمتر از یک روز ساخته می‌شدند و ارزان‌تر از چوب، ضد حرارت و راحت‌تر بودند. بدون شکی نیست که بسیاری از اجزای سازنده خانه‌های آهنی از فولاد نورد سرد ساخته می‌شدند. پس از سال 1880، تولید ورق روغنی به سرعت در آلمان و ایالات متحده توسعه یافت. عرض محصول بیشتر شد و تجهیزات جانبی مانند تجهیزات برشی، صاف کننده‌ها، تسطیح و عملیات حرارتی به تدریج ایجاد شدند. در نهایت کیفیت محصول نیز بهبود پیدا کرد.

ورق روغنی چیست

آسان ترین روش و نحوه تولید ورق روغنی

در مرحله نخست، ورق‌های اسید شویی روغن کاری شده داخل یکسری از غلتک‌های نورد فرستاده می‌شوند.  در این مرحله ورق کمی نازک‌تر از فرآیند نور گرم می‌شود. زمانی که ورق از آخرین غلتک خارج می‌شود به شکل کویل (کلاف پیچ شده) درآورده می‌شود. ورق حاصله در این مرحله بسیار سخت است و قابلیت شکل پذیری کمی دارد.

برای انعطاف پذیر کردن ورق به فرآیند آنیل کاری نیاز است. این مرحله به دو صورت قابل انجام است، اولی آنیل کاری بچینگ و دومی آنیل کاری پیوسته است. در هر دو روش گرمادهی ورق موجب انعطاف‌پذیرتر شدن آن می‌شود. به این صورت محصول نهایی می‌تواند برای کاربردهای مختلف قابل استفاده باشد.

در آخرین مرحله نیز فرایند پرداخت انجام می‌شود. این مرحله به این دلیل انجام می‌شود که محصول به بهترین شکل ممکن در اختیار مشتری قرار گیرد. در فرآیند پرداخت، ورق را تحت نورد سرد قرار می‌دهند تا سطح نهایی کار یکنواخت شود. سپس ورق روغنی به صورت کلاف یا شیت به فروش می‌رسد.

ویژگی‌ ورق روغنی چیست؟

مشخصات ورق های روغنی توضیحات
داشتن مقاومت بالا روند نورد سرد مقاومت فولاد را تا 20 درصد افزایش می‌دهد تا در کاربردهای مکانیکی مورد استفاده قرار گیرد.
فرم پذیری بالا در صورت نیاز به خم کردن به شکل خاصی مانند براکت، کانال U یا Z شکل می‌تواند محصولی ایده آل باشد.
بالا بودن خواص مغناطیسی این ورق برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و خانگی کاربردی می باشد.
لعاب کاری و افزایش مقاومت در برابر خوردگی فولاد نورد سرد ا با قرار دادن یک لایه محافظ از پوشش رنگ بر روی ورق، عمرش تا حد زیادی افزایش یابد.

 

ورق روغنی چه کاربردهایی دارد؟

اگرچه فولاد نورد سرد گران‌تر از فولاد نورد گرم است اما مزایای بی‌شمار آن باعث شده است تا در کاربردهای بسیاری مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد ورق روغنی به شرح زیر هستند:

 • مبلمان فلزی
 • قطعات سازه‌ای (در و پنجره)
 • لوازم خانگی (یخچال، اجاق گاز و غیره)
 • آبگرمکن
 • ظروف فلزی
 • تیغه‌های فن
 • ماهیتابه
 • کابینت
 • لوله اگزوز
 • قطعات خودرو
 • رادیاتورسازی
 • ساخت بشکه
 • مخزن فلزی
 • ساخت پنل‌های غیرانعطاف‌پذیر
 • ساخت انواع قفسه

ویژگی ورق روغنی

خرید اینترنتی و قیمت ورق روغنی در بازار 

قیمت ورق روغنی به عوامل زیادی مانند نرخ دلار، میزان و تعرفه واردات، مقدار تولید کارخانجات، نیاز بازار داخلی و قیمت جهانی بستگی دارد. در مورد قیمت جهانی نیز باید گفت که مانند دیگر تولیدات فولادی، قیمت این ورق نیز وابسته به مواد اولیه و میزان عرضه و تقاضا است. نورد سرد با اعمال کشش و فشار بر روی ورق‌ها در دما اتاق آغاز می‌شود. این حالت باعث می‌شود محصول نهایی که همان ورق روغنی است حتی با داشتن ضخامت کم دارای سختی بالا ولی قابلیت شکل پذیری پایینی باشد. این محصول به دلیل فواید بسیارش در کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با ویژگی و مشخصات ورق روغنی چیست و چه کاربردهایی دارد، اشنا کردیم.