لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد: لوله ها جهت انتقال گاز و انواع سیالات در زندگی ما جایگاه ویژه ای دارند. تولید لوله به روش مانیسمان گامی مهم در انواع صنایع به شمار می آید. در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت کلیدآهن قصد داریم تا به آنالیز لوله مانیسمان بپردازیم و انواع لوله مانیسمان را نیز بررسی کنیم.

در ادامه همین مقاله به شما خواهیم گفت که عوامل تاثیر گذار بر قیمت لوله مانیسمان چیست و چه کاربردهایی را از این محصول می توان انتظار داشت.

 

لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله ها به دو صورت بدون درز یا درزدار تولید می شوند. لوله مانیسمان نوعی لوله فولادی از نوع بدون درز است که کاربرد آن در صنایع مختلف به امری بدیهی تبدیل شده است. این نوع از استاندارد ASTM درتولید بهره می گیرد که به شماره های A106 و A53 تدوین شده است.

زمانی که قرار است این لوله تولید شود، شمش فولادی تا دمای مشخصی حرارت می بیند. سپس با استفاده از سمبه به درون آن تا حد معینی فشار وارد می شود که این امر موجب شکل گرفتن شمش فولادی به صورت لوله می گردد. در بخش های بعد از همین مقاله مراحل و روش تولید لوله مانیسمان را به شما شرح خواهیم داد.

 

رده لوله مانیسمان چیست؟

لوله های مانیسمان رده بندی شده اند تا براساس استاندارد و مشخصات فنی هر کدام از ان ها را برای مصارف مختلفی تهیه کرده و مورد استفاده داده شوند.

این رده ها عبارت اند از رده 20، رده 40، رده 80، رده 120 و رده 160. لوله مانیسمان رده 20 به طور معمول برای گاز رسانی در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لوله رده 40 هم برای ایجاد خطوط آتش نشانی است.

از لوله های بالاتر از رده 40 نیز برای صنایع پتروشیمی و موارد حساس مانند انتقال نفت و گاز استفاده می گردد.

 

تولید لوله به روش مانیسمان

همان طور که در بخش قبل از مقاله لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد، گفته شد، ماده اولیه در تولید این لوله ها شمش فولادی است. البته مقاطع چهارگوش فولادی را هم جزو مقاطع اولیه این لوله می دانند.

فراهم سازی مواد اولیه

مواد اولیه برای ساخت یک لوله مانیسمان که در بالا نام برده شده اند، در ابتدا باید به میزان مورد نیاز، تهیه و در دسترس قرار بگیرند. با توجه به حجم مواد مصرفی می توان تا حدودی در مورد سایز و ضخامت لوله های تولیدی تصمیم گرفت و البته می توان قیمت تقریبی لوله ها را هم با در نظر گرفتن قیمت این مواد اولیه، تعیین نمود.

برش و گرمادهی به مواد اولیه

بعد از این که شمش های فولادی برش می خورند، فرایند گرمادهی آن توسط کوره های قوسی شروع خواهد شد. گرمادهی و حرارت دادن به این شمش ها باید تا حدی باشد که شمش نرم شود و بتوان به راحتی آن را به شکل های مختلف درآورد.

تاب گیری لوله

در مرحله آخر باید لوله تاب گیری ود و سر و ته آن نیز تنظیم گردد. با انجام این مرحله، شمش کاملا به صورت لوله در آمده و سطحی صاف و بدون هیچ انحناء یا مسدود بودنی خواهد داشت.

لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگی های فنی لوله مانیسمان

شما با مطالعه این مقاله باید بدانید که لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد. بنابراین لازم است تا اطلاعات مختصر و مفیدی نیز در مورد مشخصات فنی و ویژگی های این لوله برای شما ذکر کنیم.

این مشخصات عبارت اند از:

  • لوله مانیسمان بدون درز و از جنس فولاد است
  • طول لوله های تولیدی در کارخانه ها به میزان 6 متر یا 12 متر است که نوع 6 متری آن رایج تر می باشد.
  • قطر لوله های مانیسمان در بازه 1.2 اینچ تا 36 اینچ تعیین می شود. الیته قطر در نظر گرفته شده در ایران برای تولید لوله نهایتا 24 اینچ است.

 

کاربرد لوله مانیسمان

از آن جایی که عنوان مقاله حاضر “لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد”، است، لازم دانستیم که کاربرد لوله مورد بحث را در یک بخش جداگانه لیست نماییم. آنالیز لوله مانیسمان و ویژگی های فنی آن نظیر آن چه در بخش قبل بیان شد، تا حدودی می تواند امکان به کارگیری این محصول در صنایع مختلف را میسر نماید.

به طور کل این لوله برای موارد زیر قابل استفاده می باشد:

  • ایجاد خطوط فشار قوی
  • انتقال دارو در صنایع داروسازی و در حین فرایند تولید دارو
  • انتقال انواع مواد غذایی سیال در حین تولید در میان بخش های مختلف یک کارخانه تولیدی
  • استفاده جهت تولید خطوط نفت و گاز در صنایع پتروشیمی
  • جهت ایجاد خطوط هیدرولیک

 

عوامل موثر بر قیمت لوله مانیسمان چیست؟

در این مقاله تلاش شد تا شما بدانید لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟ همچنین سعی شد تا مشخصات فنی این لوله را نیز به شما معرفی کرده و بگوییم رده لوله مانیسمان چیست.

حال اجازه دهید تا عوامل تاثیرگذار بر قیمت این لوله را مورد بررسی قرار دهیم. این عوامل می توانند سیاسی و اقتصادی باشند و البته نوسانات بازار ارز هم بی تاثیر در این موضوع نیست. این نوسانات در حال حاضر تعیین کننده قیمت انواع محصولات هستند. اما جای نگرانی وجود ندارد. چرا که شما با مراجعه به وب سایت کلیدآهن می توانید قیمت روز لوله مانیسمان را استعلام نموده و سوالات فنی و ابهامات احتمالی تان را از آن ها جویا شوید.