لوله استیل مانیسمان چیست؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

لوله استیل مانیسمان چیست

لوله استیل مانیسمان

لوله های استیل موجود در بازار هر کدام با هدف خاصی طراحی شده اند. برخی از این لوله ها، مانند لوله استیل دکوراتیو را برای استفاده در مکان های عمومی به شکل زیباتر و چشم نواز تر، ساخته اند. این لوله ها که کار اصلی آن ها انتقال آب یا گاز و … است بسته به محل قرار گیری، انتخاب می شوند. نوع دیگری از لوله های استیل با نام لوله استیل مانیسمان شناخته می شود که ما در این مقاله از سایت کلیدآهن به بررسی ویژگی های این نوع لوله و یه طور دقیق تر اینکه یک لوله استیل مانیسمان چیست خواهیم پرداخت.

اهمیت انواع لوله ها در جهان

در دنیای امروز افزایش جمعیت و در پی آن افزایش تعداد ساختمان ها و گسترش شهرها باعث شده تا نیاز به انتقال مواد مختلف در همه مناطق احساس شود. مواد قابل جریان و سیال برای انتقال، نیاز به لوله کشی دارند. در واقع امروزه انتقال آب، گاز و نفت تنها با استفاده از لوله ها قابل تصور است.

انواع مختلفی از این لوله ها تاکنون ساخته شده اند. لوله های از جنس پلاستیک، فایبرگلاس، آلیاژهای استیل و به خصوص استیل، از انواع لوله های تولید شده در جهان هستند. هر کدام از این لوله ها بنا به نوع مصرف و مکان استفاده از آن ها به مصرف می رسند.

همچنین لوله ها به دو نوع دارای درز و بدون درز هم تقسیم بندی می شود که لوله مانیسمان جزو لوله های بدون درز است. در ادامه علاوه بر توضیح در مورد اینکه لوله استیل مانیسمان چیست، منظور از بدون درز یا درز دار بودن لوله ها را هم توضیح خواهیم داد.

لوله های استیل و لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی اغلب برای حالت رو کار استفاده می شود. چرا که استفاده از آن ها در بخش های داخلی و به شکل توکار ریسک داشته و ممکن است دردسر ساز شود. به عنوان مثال اگر لوله پلاستیکی دچار شکستگی و نشتی شود، تعمیر و تغییر آن هزینه بر خواهد بود. هر چند که امروزه از مواد و متریال گوناگون برای ساخت هر نوع لوله ای استفاده می شود که قطعا بر کیفیت آن ها موثر است.

اگر بخواهیم بین لوله های استیل و پلاستیکی تفاوتی را مطرح کنیم علاوه بر مقاومت بالاتر لوله های استیل که امری بدیهی است، می توان به تفاوت قیمت این دو اشاره کرد. لوله های پلاستیکی معمولا قیمت پایین تری دارند. همچنین وزن آن ها کمتر از لوله های با جنس های دیگر است که حمل و نقل و نصب و اتصال آن ها را راحت تر می کند.

لوله های استیل مانند لوله ستیل مانسیمان با توجه به مقاومتی که در برابر فرسایش و زنگ زدگی دارند، کارایی بیشتری داشته و موارد مصرف آن ها به مرتب بیشتر از سایر انواع لوله ها است.

لوله استیل مانیسمان چیست

کاربرد لوله استیل مانیسمان

لوله استیل مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که در بالا هم اشاره شد، لوله های استیل دارای دو نوع لوله درز دار یا جوش داده شده و لوله های بدون درز هستند. لوله های مانیسمان در گروه لوله های بدون دسته بندی شده اند.

لوله های استیلی که قرار است از نوع اول و جوش داده شده باشند، در ابتدا به شکل لوله، فرم دهی می شوند و محل اتصال در آن ها جوش داده می شود. نوع جوش می تواند به شکل جوش الکتریکی مقاومتی یا با فرکانس بالا باشد. در این حالت این نوع جوش بدون الکترود نامیده می شود. نوع جوش با الکترود هم وجود دارد که بنا به نیاز، مورد استفاده قرار می گیرد.

اما لوله های بدون درز به شکل کاملا یک دست و یکپارچه ساخته می شوند و اصلا اتصالات و جوشی برای آن ها در نظر گرفته نشده است. دلیل نام گذاری این لوله، برداشتن نام آن از اولین کمپانی وارد کننده لوله استیل بدون درز (Seamless) و برند مانیسمان است.

روش های تولید لوله استیل مانسیمان چیست؟

تولید لوله استیل مانیسمان به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از این روش ها استفاده از فلز مذاب و ریخته گیری به صورت گریز از مرکز است. در این روش فلز مذاب درون قالب هایی با فرم لوله (گرد و چرخان) ریخته می شود. این قالب با سرعت بالا در حال چرخش خواهد بود و نیروی گریز از مرکز به وجود آمده، باعث قرارگیری مواد مذاب بر روی دیواره های قالب می شود.

پس از آن برای انجماد اقدام می شود و مواد مورد نظر به همان شکل قالب در می آیند. پس در این حالت نیاز به جوش دادن لوله نیست و درزی هم در لوله ها وجود نخواهد داشت.

البته این توضیحات مختصر تمام مراحل تولید را پوشش نمی دهد. در این فرایند قطعا از غلتک و دستگاه های دیگری نیز استفاده می شود. به عنوان مثال دستگاه الانگاتور که موجب افزایش طول لوله در فرایند تولید می شود. پولیش گیری، تاب گیری و کروی کردن سر و ته لوله ها هم جز مراحل تولید یک لوله استیل مانیسمان است. با این حال ما شرح مختصری از این موضوع را در این مقاله گنجاندیم تا با این نوع لوله آشنایی بیشتری پیدا کنید.

تماس بگیرید

محصولات