شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟ 


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست

شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد: در این مقاله از وب سایت کلید آهن در مورد شیر یکطرفه صنایع غذایی صحبت خواهیم کرد. دلیل پرداختن به این موضوع اهمیت و کارایی بالای انواع این محصول مانند شیر یکطرفه سوزنی، شیر یکطرفه فنری، شیر یکطرفه سوپاپی و … در انواع صنایع است.

اما کارایی این نوع شیرها را در صنایع غذایی چیست و در صورت خرابی شیر یکطرفه باید چه اقداماتی را انجام داد. این ها از جمله مواردی هستند که در مقاله حاضر به آن ها رسیدگی خواهیم کرد.

 

شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟ 

شیر یکطرفه برای انئقال سیالات مورد استفاده در صنایع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع شیرها در کارخانه ها برای تخلیه مواد لبنی به کار گرفته می شود و در مواردی استفاده می شود که برگشت مواد غذایی به داخل شیر، مضر است. در واقع از این شیرها برای کنترل و جلوگیری از بازگشت ماده سیال بهره گرفته می شود.

شیرهای یکطرفه انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • شیر یکطرفه استنلس استیل بالارونده
 • شیر یکطرفه استنلس استیل دورانی
 • شیر یکطرفه استنلس استیل بادبزنی

در ادامه همین مقاله با عنوان “شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد” با ما همراه باشید تا در مورد سایر انواع شیرهای یکطرفه به خصوص آن هایی که در صنایع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

انواع شیرهای یکطرفه 

برخی از انواع شیرهای یکطرفه در بخش اول همین مقاله نام برده شدند. به طور کل شیرهای یکطرفه صنایع غذایی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • شیرهای استیل یکطرفه با فشار استاتیک
 • شیرهای یکطرفه اهرمی

اما دسته بندی بر اساس جنس و متریال مورد استفاده برای ساخت شیرآلات نیز مطرح است. بر این اساس می توان شیرآلات را به انواع مختلفی مانند آن چه در زیر آمده است، تقسیم بندی نمود:

 • شیر یکطرفه برنجی
 • شیر یکطرفه چدنی
 • شیر یکطرفه فولادی
 • شیرهای یکطرفه استیل که ضد زنگ هستند
 • شیر یکطرفه از جنس UPVC

 

کاربردهای مهم شیر یکطرفه در صنایع غذایی

موضوع مقاله یعنی “شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد” ما را ملزم به بیان کاربردهای شیر یکطرفه به کار رفته در صنایع غذایی یا حتی سایر صنایع می کند. چرا که این محصول در تاسیسات ساختمانی هم قابل استفاده است.

شیرهای یطرفه قابل استفاده در زمینه هوا، آب، پمپ آب و فاضلاب، شیر و … هستند. به علاوه این که در هر موردی که در آن ها ممانعت از بازگشت جریان سیالات مطرح باشد، از این محصول می توان استفاده نمود.

در این میان استفاده و همچنین انتخاب درست محل نصب شیر یکطرفه در پمپ خانگی هم باید مورد توجه قرار گیرد.

شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست

مزایای شیر یکطرفه صنایع غذایی

در بخش های قبلی این مقاله دانستید که شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد. در این بخش بهتر است تا به شکل جمع بندی شده با مزایای این محصول آشنا شوید.

 • این محصول در برابر خورده شدن و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد
 • شیرهای یکطرفه در برابر رسوب پذیری مقاوم هستند
 • شیر یطرفه فنری باز شدن فشار با کم ترین فشار سیال صورت می پذیرد

اما دو مورد زیر به عنوان مهم ترین دلایل به کار گیری شیر یکطرفه صنایع غذایی شناخته می شوند:

آب بندی کامل شیر یکطرفه صنایع غذایی

این نوع شیرها به صورت کامل و بدون نقص اب بندی می شوند و در نتیجه می توان از عدم نشتی آن ها اطمینان حاصل نمود. این آب بندی به وسیله یک عدد لاستیک از جنس NBR بر روی دریچه استیل شیر انجام می شود.

عدم تولید صدا در زمان باز و بسته کردن دریچه شیر

زمانی که دریچه این شیرها باز و بسته می شود، سر و صدا و آلودگی صوتی ایجاد نمی شود. احتمال ایجاد این صدا در شیرها زمانی وجود دارد که دریچه با بدنه شیر برخورد می کند که این مورد در شیرهای یکطرفه صنایع غذایی کمتر دیده می شود.

 

قیمت شیر یکطرفه صنایع غذایی

به دلیل مزایای مطرح شده برای این محصول، خرابی شیر یکطرفه به ندرت اتفاق می افتد. از طرفی به دلیل کارایی بالای این محصولات، به خصوص شیر یکطرفه فشار قوی می توان از خرید محصولی با دوام و مناسب اطمینان حاصل نمود.

در این مقاله از وب سایت کلید آهن تلاش شد تا به شکل مختصر و مفید بگوییم که شیر یکطرفه صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد. در صورتی که تمایل به خرید یا استعلام قیمت این محصول را دارید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

منبع:  metalsdepot.com