ورق استیل سوراخ دار مشبک یا ورق استیل پانچ چیست؟


ورق استیل سوراخ دار مشبک یا ورق استیل پانچ چیست؟

ورق استیل سوراخ دار مشبک یا ورق استیل پانچ، ورقی است که از چندین سوراخ تشکیل شده است که یا ساخته دست انسان یا ماشین ساخته شده اند. تکنیک های مهر زنی یا پانچ کردن، این سوراخ ها را روی ورق استیل ایجاد می کند. همچنین مواد مورد استفاده برای طراحی ورق، بسته به کاربرد و مشخصات آن می تواند متفاوت باشد.

ورق های سوراخ دار از مواد مختلفی از جمله فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و مس ساخته می شوند و بسته به مشخصات، سوراخ ها در ابعاد و اشکال مختلف انجام می شود. این ورق ها بسته به کارکرد و مشخصات در انواع مختلفی مانند گرد، مربع و سایر اشکال تزئینی ساخته می شوند. حال با ما در این مقاله از مجموعه کلیدآهن همراه باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

انواع ورق های استیل سوراخ دار از نظر جنس ورق

  • ورق سوراخ دار فولادی ملایم
  • ورق های آلومینیومی سوراخ شده
  • ورق سوراخ شده فولاد آلیاژی

ورق سوراخ دار فولادی ملایم:

برای توری های تهویه، شبکه های خشک کن، صفحات پرکننده، ورق های سوراخ دار فولادی ملایم می توان استفاده کرد. ورق‌های سوراخ‌دار از فولاد ملایم و از فولاد کربنی، که در آن سوراخ‌ها اجازه عبور نور، هوا، مایع و صدا را از دهانه‌های آن می‌دهند. در برابر خوردگی بسیار مقاوم و سبک است، دارای آسیاب می باشد و روکش براق نیست و در اندازه ها و اشکال مختلف با پانچ موجود است.

ورق های آلومینیومی سوراخ شده:

همانطور که فولاد معمولی انجام می دهد، ورق های سوراخ دار آلومینیومی به راحتی با آب خورده، زنگ زده یا لکه نمی شوند. با این حال، در شرایط کم اکسیژن، شوری بالا، یا گردش هوا ضعیف، کاملاً ضد لک نیست. آنها به شدت آلیاژ شده و دارای مقاومت در برابر خوردگی هستند که به تولید تابلوهای راهنما، صفحات فیلتر، صفحات برای دوغاب سیمان و بسیاری دیگر کمک می کند.

ورق سوراخ شده فولاد آلیاژی:

انعطاف پذیرترین ورق های سوراخ دار، ورق های فولاد آلیاژی هستند. فولاد با کارایی بالا مناسب برای هزینه، کیفیت، کوچک سازی، دوام، ایمنی، حفاظت از محیط زیست و عملکرد کلی بالا مورد نیاز است. این در توسعه نمایشگرهای شمشیربازی، سبدهای خشک کن برای ماشین آلات استفاده می شود.

ورق استیل سوراخ دار مشبک یا ورق استیل پانچ چیست؟

انواع ورق های استیل سوراخ دار از نظر ظاهری

  • سوراخ های گرد استیل سوراخ شده
  • استیل سوراخ دار مربعی
  • ورق استیل سوراخ دار تزئینی
  • فلزات سوراخ دار شش ضلعی

سوراخ های گرد استیل سوراخ شده

الگوهای سوراخ گرد می توانند به صورت پلکانی یا خطوط مستقیم باشند. الگوهای پلکانی سوراخ ها را خارج از تراز قرار می دهند، در حالی که یک خط مستقیم سوراخ هایی دارد که موازی و عمود بر یکدیگر چیده شده اند. سه گزینه برای حاشیه های پایانی وجود دارد که شامل تمام شده، ناتمام و خالی می شود. حاشیه های تمام شده یکنواخت و کامل هستند. ناتمام در لبه ورق جامد نیستند. سوراخ های گرد با حاشیه های خالی دارای سوراخ هایی هستند که تا لبه ورق کشیده می شوند.

استیل سوراخ دار مربعی

سوراخ های مربعی دارای طراحی خطی هستند که ظاهری مدرن و درصد بالایی از فضای باز را ارائه می دهند. انواع مختلفی از فلزات سوراخ‌دار مربعی با اندازه‌ها و الگوهای مختلف سوراخ وجود دارد. ورق استیل سوراخ‌دار مربعی می‌توانند به صورت پلکانی یا در یک خط مستقیم باشند.

ورق استیل سوراخ دار تزئینی

استیل سوراخ‌دار تزئینی برای صنایع معماری استفاده می‌شوند تا جذابیت زیبایی داشته باشند. آنها در اشکال و طرح های بسیار متنوعی وجود دارند که به صورت سفارشی و متناسب با مشخصات پلان یک ساختمان طراحی شده اند. نقوش تزیینی با تغییر شکل قالب الگو ایجاد می شود که این قابلیت را فراهم می کند تا ظاهر فلز سوراخ شده را بهبود بخشد و آن را با هر کاربردی تطبیق دهد.

فلزات سوراخ دار شش ضلعی

الگوهای فلزی سوراخ دار شش ضلعی یا لانه زنبوری بیشترین میزان فضای باز را دارند و در طرح های معماری که نیاز به جریان هوای ثابت دارند استفاده می شوند. برخی از ویژگی های فلزات سوراخ دار شش ضلعی عبارتند از جذابیت زیبایی شناختی، نسبت استحکام به وزن عالی و سهولت ساخت. سوراخ‌های الگوی شش‌ضلعی به صورت پلکانی چیده شده‌اند، به طوری که قسمت میانی یک سوراخ در راستای لبه سوراخ مجاور باشد. الگوی شش ضلعی در کاربردهای معماری که نیاز به تحمل بار دارند استفاده می شود که شامل سقف ها، نماها، نرده ها، پله ها و راهروها می شود.

نتیجه گیری

همانطور که گفته ورق استیل سوراخ دار یا همان پانچ شده انواع بسیاری دارد  که هرکدام ویژگی ها و کاربرد های منحصربه فرد خود را دارد. امروزه ورق استیل سوراخ دار به دلیل ظاهر زیبا و جذابی که دارد، در دکوراسیون منزل استفاده می گردد. مجموعه کلیدآهن دراین مقاله به بررسی کامل اینکه ورق استیل سوراخ دار مشبک یا ورق استیل پانچ چیست؟ پرداخت. همچنین  می توانید برای اطلاع از اخرین قیمت ورق استیل طرح دار به مجموعه ما مراجعه نمایید. ممنون از صبوری و شکیبایی شما.