طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3

طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3: دو نوع هم از میلگردها یعنی A2 و A3 بسیار پر کاربرد هستند و هر کدام در جایگاه خود می توانند نیازهای بی شماری را در انواع صنایع برطرف کنند. اما این دو نوع میلگرد استیل تا حد قابل توجهی نیز با هم متفاوت است و تا حد امکان نباید آن ها را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داد.

در این مقاله از وب سایت کلیدآهن در مورد شکل ظاهری میلگرد a2 و a3 صحبت خواهیم کرد و با بیان تفاوت وزن میلگرد a2 و a3 و همچنین مشخصات این دو میلگرد به شناخت عمده ترین تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت.

 

طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3

مهندسان و ناظران هر پروژه به شکل جدی در پی شناخت درست مصالح مورد استفاده در کار خود هستند. آن ها سعی می کنند همیشه از مصالحی استفاده نمایند که با استانداردهای تعریف شده برای آن ها مطابقت داشته و بتوان از ایمن بودن و درستی عملکرد آن ها اطمینان حاصل نمود.

از آن جایی که میلگردها در فاکتورهایی مانند قطر و طول با یک دیگر متفاوت هستند، ما این فاکتورها را در تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3 لحاظ می کنیم. هر چند که میلگردهای آجدار و ساده در ظاهر خود نیز دارای تفاوت های غیر قابل چشم پوشی ای هستند. علاوه بر تفاوت وزن میلگرد a2 و a3 را نیز نباید نادیده گرفت.

 

مشخصات میلگرد a2

برای بیان طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3 نیاز است تا با مشخصات هر کدام از ان ها آشنا شوید. میزان تنش های میلگرد a2 به این صورت است:

  • تنش جاری 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
  • تنش گسیختگی برابر با 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

همچنین این نوع میلگرد در لحظه گسیختگی دچار تغییر شکل نسبی شده و به عنوان میلگرد خشک یا ترد و میلگرد نیمه نرم شناخته می شود.

 

آج ها در میلگرد نوع A2 چگونه است؟

میلگرد a2 عموما به شکل آج فنری می باشد. از مهم ترین کاربردهای آن در خامت زنی و عملیات ساختمانی است. در این مواقع اگر لازم بود می توان بر روی این محصول جوشکاری نیز انجام داد. اما توصیه ما این است که از این کار خوددراری گردد.

همان طور که گفته شد، این میلگرد به شکل آج فنری اس. به این معنا که شکل ظاهری آج ها به صورت موازی با هم و فنری شکل می باشد. اگر بخواهیم این میلگردها را با نوع a1 مقایسه کنیم، به این نتیجه می رسیم که میلگرد a2 شکننده تر و تردتر می باشد.

 

مشخصات میلگرد a3

در بخش قبل از مقاله طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3 به بیان مشخصات میلگرد a2 پرداختیم. بنا بر مطالب بالا مشخص شد که از میلگرد a2 بیشتر برای خامت زنی و مش بندی استفاده می شود. اما ویژگی های میگرد a3 چگونه است و چه کاربردی دارد؟ میلگرد a3 دارای آج جناقی است. بنا براین می توان آن را جزو میلگردهای آج دار دسته بندی نمود.

این نوع میلگردها برای عملیاتی نظیر آهنگری، جوشکاری و تغییر شکل با زاویه های زیاد اصلا مناسب نیست. تنش های این محصول نیز به صورت زیر هستند:

  • تنش جاری برابر با 4000 کیلوگرم بر سانتی مربع
  • تنش گسیختگی برابر با 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3

نکات مهم در تشخیص میلگردها

به نکات مطرح شده در این بخش برای شناخت انواع A2 و A3 میلگرد، توجه نمایید.

علامت های حک شده روی میلگرد

بر روی بدنه میلگردها علامت هایی حکاکی می شود که بوتنا نوع آن ها را به راحتی تشخیص داد.  علائمی همچون JU ، JT ، CU ، CT  بر روی بدنه میلگرده درج شده است. این علاوت ها معمولا در کنار نام تجاری محصول واقع شده اند. حرف J در این علامت ها نشان دهنده میلگرد A2 و حرف C در آن ها نشان دهنده استاندارد میلگرد A3 می باشد.

علاوه بر این باید بدانید که حکاکی شدن حرف T به عنوان علاون بر روی بدنه میلگرد نشان دهنده روش تولید آن محصول یعنی ترمکس است. اگر این حرف برابر با حرف U باشد به این معنا است که میلگرد مورد نظر، از نوع آلیاژی است.

 

تفاوت میلگرد a2 و a3 از نظر ظاهری

نحوه تشخیص میلگرد استیل از روی ظاهر کار زیاد سختی نیست. کافی است به نکات قابل توجه در خصوص ظاهر هر کدام دقت نمایید. در این جا نکاتی را که باید برای به دست آوردن یک راهکار و طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3 در نظر داشته باشید را به شما گوش زد می کنیم.

  • نخست این که به آج میلگردها توجه کنید. اگر میلگرد دارای آج های فنری شکل بود، قطعا از نوع a2 است.
  • اگر آج میلگردها شکل ضربدری داشت، به معنای این است که میلگرد a3 است. این در حالی است که آج ها در میلگرد a2 به صورت منفرد هستند. میلگرد a2 آج هایی مارپیچ و موازی دارد.
  • میلگرد a3 شکننده تر یا به اصطلاح ترد تر است. اما میلگردهای a2 انعطاف بیشتری داشته و در رابر خم شدن و تغییر شکل دادن مقاومت کمتری از خود نشان می دهند.

موارد مطرح شده در این مقاله از سایت کلیدآهن را می توانید به عنوان طرز تشخیص میلگرد نوع  A2 از A3 در نظر بگیرید و در جای مناسب خود از آن ها استفاده کنید.

منابع: eagletube.com، aalco.co.uk